Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
miszcz
Posty: 177
Rejestracja: 14 sty 2011, 08:10
Been thanked: 57 times

Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: miszcz »

Przepraszam, czy może mi ktoś przetłumaczyć, wyjaśnić, jak działa karta Hardened Belt :"Opponent`s unopposed ATK dice Wound on 4+."
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: rzaba »

normalnie unopposed attack działa na 3+ (czyli jesli atakujacy ma np. 4 kostki a obronca tylko 3 to ta 4 kostka zadaje obrazenia tylko i wylacznie jesli masz 3+), po zagraniu tej karty atakujacy zada ci obrazenia tylko jesli bedzie 4+ (czyli 4, 5, 6 na kostce)
Salvadore21

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Salvadore21 »

polecacie tę grę?
Ja serial uwielbiam i boję się, że się trochę zawiodę grą...
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: rzaba »

nie zawiedziesz sie! gra rzadzi ;)
miszcz
Posty: 177
Rejestracja: 14 sty 2011, 08:10
Been thanked: 57 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: miszcz »

Bardzo dziękuje za odpowiedź.

Ja także grę mogę polecić. A z dodatkiem, gdy gra więcej osób, jest jeszcze lepsza.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 965
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 187 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: krecilapka »

Mam pytanie: co w sytuacji gdy graczowi na koniec fazy intryg jednak zostają na ręce karty, ponad dopuszczalną dla niego ilość Bo dajmy na to ma influence za mały by je zagrać, a nikt nie chce pomóc. Po prostu je odrzuca jako niewykorzystane?
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Dabi »

krecilapka pisze:Mam pytanie: co w sytuacji gdy graczowi na koniec fazy intryg jednak zostają na ręce karty, ponad dopuszczalną dla niego ilość Bo dajmy na to ma influence za mały by je zagrać, a nikt nie chce pomóc. Po prostu je odrzuca jako niewykorzystane?
Dokładnie tak.
Poza tym zawsze można karty spienieżyć w trakcie swojej fazy intrygi więc nie ma problemu z tym. Problem z małą ręką jest taki, że nie można chomikować tego co przydatne do komba jednocześnie z możliwością jakiejś obrony.

polecacie tę grę?
Ja serial uwielbiam i boję się, że się trochę zawiodę grą...
Powiem tak - jeśli uwielbiasz serial to powinienieś tą grę już dawno mieć.
Świetny tytuł i co więcej niezwykle klimatyczny, nawiązujący do serialu. Masz tam zresztą praktycznie wszystkich lubianych i nielubianych bohaterów :)
Jak znasz serial to bez problemu odnajdziesz smaczki które normalnie mogą umknąć - np. relacje tytuł karty -> jej działanie -> sytuacja z serialu kiedy się coś takiego zdarzyło i co mówił np. Batiatus :)
Natomiast sama gra broni się również w stosunku do osób które serialu nie znają - to najlepsza rekomendacja.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 965
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 187 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: krecilapka »

Mam pytanie: Jupiter’s Cock jest kartą posiadającą zapis o przerywaniu działania schemes oraz reactions.
Czyli przerywa działanie np. strażnika który jest kartą reakcji?
Rzucam jakimś "schemem" na przeciwnika, obronił się przed nim strażnikiem, to ja znowu wykładam "jupiters cock" by "przerwać" obronny rzut strażnika?
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Dabi »

Jak najbardziej można - Strażnik jest w kategorii reakcji wiec tak zadziałaby ta karta.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Gambit »

krecilapka pisze:Mam pytanie: Jupiter’s Cock jest kartą posiadającą zapis o przerywaniu działania schemes oraz reactions.
Czyli przerywa działanie np. strażnika który jest kartą reakcji?
Rzucam jakimś "schemem" na przeciwnika, obronił się przed nim strażnikiem, to ja znowu wykładam "jupiters cock" by "przerwać" obronny rzut strażnika?
Po pierwsze musiałbyś to chyba zrobić przed rzutem na Strażnika, a nie dopiero po zobaczeniu jak wyszedł rzut. Po drugie, wydaje mi się, że możesz użyć Jupitera tylko wobec strażnika zagrywanego z ręki. Strażnik leżący na stole jest już kartą Asset, więc chyba to na niego nie zadziała.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Dabi »

Moim zdaniem to że leży na stole nie zmienia jego charakteru i dalej można uwalić działanie stażnika tą kartą. To, że jest reakcja wykładamy i robi dodatkowo za asset nie zmienia kategorii reakcja.

Nic tak samo nie wskazuje na to aby uderzać w ciemno KJ przed czekaniem na rzut.
Rzucasz w momencie jak karta ma zadziałać - podobnie jak z innymi kartami (np. przerywasz działanie komuś jak już wyszło mu wprowadzenie spisku bo np. zebrał x wpływu ze wsparciem pomimo działań Seppiusa itp.)

Strażników jest mnóstwo a KJ jest jeden i jest to najdroższa karta, najpotężniejsza karta intrygi. Wiec nie ma chyba tutaj tego interpretować osłabiająco.
verminaard
Posty: 31
Rejestracja: 06 sty 2010, 20:12

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: verminaard »

Mam pytania.
1. Czy kartę Reakcji można zagrać tylko na odpowiedź jakiejś karty Scheme która musi być skierowana w nas czy można jej użyć w dowolnym momencie (jeśli na karcie nie ma żadnego ograniczenia) na dowolnym graczu (nawet bez pojawienia się karty Scheme)?

2. W regułach jest napisane że specjalnych zdolności postaci możemy użyć tylko w SWOJEJ fazie intrygi - jak się to ma do Seppiusa i Soloniusa? Jest to dość niejasne bo ewidentnie specjalność "Well connected" jest aktywowana nie w swojej turze. Szczególnie mnie interesuje Meddling i Bribes and Pandering - czy można ich użyć na kartach zagrywanych przez innych graczy na innych graczy (pomijając siebie)?

Pozdrawiam
Maciej
Ostatnio zmieniony 16 mar 2014, 14:19 przez verminaard, łącznie zmieniany 1 raz.
verminaard
Posty: 31
Rejestracja: 06 sty 2010, 20:12

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: verminaard »

Dabi pisze:[...]

Nic tak samo nie wskazuje na to aby uderzać w ciemno KJ przed czekaniem na rzut.
Rzucasz w momencie jak karta ma zadziałać - podobnie jak z innymi kartami (np. przerywasz działanie komuś jak już wyszło mu wprowadzenie spisku bo np. zebrał x wpływu ze wsparciem pomimo działań Seppiusa itp.)

Strażników jest mnóstwo a KJ jest jeden i jest to najdroższa karta, najpotężniejsza karta intrygi. Wiec nie ma chyba tutaj tego interpretować osłabiająco.
Tutaj bym się nie zgodził. Zgodnie z ang. FAQ
"Reaction Cards which state 'Foil a Scheme' may be played immediately following another Dominus attempting to play a Scheme in their intrigue phase. In this case 'immediately following' refers to the time between when a player plays a Scheme and when that Scheme is resolved"

Wyraźnie z tego wynika że karty Reakcji jak Jupiters Cock można zagrywać zanim rozpatrzy się efekt karty Scheme/Reaction co chyba jest dość logiczne. Dlatego musimy rzucić kartę JC zanim wykonamy rzut Strażnikiem (inaczej mówiąc nie rozpatrujemy użycia karty Strażnika - jest on niwelowany przez karte JC).

Pozdrawiam
Maciej
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Gambit »

verminaard pisze:Mam pytania.
1. Czy kartę Reakcji można zagrać tylko na odpowiedź jakiejś karty Scheme która musi być skierowana w nas czy można jej użyć w dowolnym momencie (jeśli na karcie nie ma żadnego ograniczenia) na dowolnym graczu (nawet bez pojawienia się karty Scheme)?
Kartę reakcji zgrywasz wtedy, kiedy pozwala na to karta reakcji :) Wszystkie te karty mają jasno napisane co robią, a zatem kiedy można je zagrać, a także kiedy nie wolno ich zagrywać.
verminaard pisze:2. W regułach jest napisane że specjalnych zdolności postaci możemy użyć tylko w SWOJEJ fazie intrygi - jak się to ma do Seppiusa i Soloniusa? Jest to dość niejasne bo ewidentnie specjalność "Well connected" jest aktywowana nie w swojej turze. Szczególnie mnie interesuje Meddling i Bribes and Pandering - czy można ich użyć na kartach zagrywanych przez innych graczy na innych graczy (pomijając siebie)?
Meddling odpala się w momencie, kiedy inny Dominus chce rzucić jakiś Scheme, który nam nie pasuje. Czyli tak, jest to zdolność używana poza naszą turą. Well Connected, to w sumie zdolność pasywna, która działa kiedy ktoś inny dostaje złoto z zagranej karty Scheme.

Bribes and Pandering można chyba zagrać zarówno w swojej turze (aby ułatwić sobie rzucenie Scheme), jak i w turze innego gracza, aby ułatwić to jemu.
verminaard
Posty: 31
Rejestracja: 06 sty 2010, 20:12

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: verminaard »

Dzięki za odpowiedź

Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło na myśl.
Specjalna zdolność Tulliusa: "Duplicitous Dealings: Exhaust 3 Slaves, discard up to 3 cards, replace with new cards"

O jakich kartach dokładnie tu mowa? Tylko Intrygi czy też Marketu? Czy karty wyłożone jako Asset także można brać pod uwagę?

Pozdr.
Maciej
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Gambit »

Ta akurat zdolność działa tylko w fazie Intrygi, czyli mowa tu o kartach Intryg. Tylko i wyłącznie.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Dabi »

Solonius może tylko w swojej fazie Intrygi działać swoją zdolnością
Oficjalna odpowiedź wskazuje wyraźnie
Bribes and Pandering may only be used by Solonius during his turn in Intrigue Phase.
wasiu
Posty: 26
Rejestracja: 30 paź 2011, 23:07

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: wasiu »

Jestem po pierwszej rozgrywce i muszę przyznać, że gra wymiata! Jednak podczas grania nasunęło się kilka wątpliwości

1. Rigging the match (Zagraj po wszystkich zakładach. Zmień gladiatora zaproszonego Dominusa) - czy to oznacza że mogę zmienić gladiatora należącego do zaproszonego przeze mnie Dominusa (czyli muszę być hostem)? Czy może każdy ma prawo zagrać tę kartę ale nie przeciwko hostowi? Czy też może "zaproszony" oznacza po prostu biorącego udział w walce więc może to być również host?

2. Buying Secrets (-1 wpływu dla wskazanego Dominusa. Zapłać jakiemukolwiek innemu graczowi 3 denary) - strażników można używać tylko na wymierzone przeciwko sobie spiski. Czy gracz, który ma otrzymać te 3 złota może zablokować tę kartę strażnikiem i tym samym całkowicie zniwelować jej działanie?

3. Unlocked Gate (Wskazany Dominus musi wybrać i odłołyć jednego gotowego niewolnika) - zostało to zagrane na niewolnika, który ma zdolność pozwalającą wyczerpać go aby przerzucić nieudaną próbę strażnika. Gracz spróbował zablokować spisek strażnikiem, nie udało mu się, więc wyczerpał niewolnika i przerzucił kostkę i tym razem się powiodło. Gdyby jednak się nie udało - czy gracz straciłby niewolnika? W końcu miał być wybrany gotowy niewolnik a ten jest już wyczerpany. Moim zdaniem traci niewolnika mimo wszystko, ale chciałby się upewnić.

4. Jasne jest, że można nie wywiązywać się z długoterminowych obietnic (np. nie zabijaj mi gladiatora to w fazie marketu oddam Ci topór). A co z umowami chwilowymi? Przykładowo gracz A zagrał na gracza B kartę mówiącą że musi on odrzucić 5 złota. Gracz B proponuje graczowi A żeby rzucił to na kogoś innego w zamian za 3 złota. Gracz A zgadza się, przyjmuje kasę po czym i tak zagrywa kartę na gracza B :D po tym zagraniu zaczęliśmy robić wymiany tylko "z ręki do ręki" tj. kasa zmieniała właściciela w momencie wykonania przysługi. Chyba nie ma tu żadnej wykładni w zasadach, więc bardziej pytam jak Wy gracie?
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 965
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 187 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: krecilapka »

1) Zagrywasz tę kartę na kogo chcesz (także hosta) i kiedy chcesz. Możesz być jednym z wychodzących na arenę domów, a możesz i nie.

2) Nie może w ten sposób zablokować karty, ponieważ nie on jest celem karty scheme.

3) Ja bym namawiał do tego, że niewolnik nie może zostać użyty skoro on był celem ataku. Tak byłoby po "sportowemu". Zagrania aktywnych i atakujących trzeba wspierać bo dodają kolorytu grze ;).

4) U nas gdy ktoś raz zrobił przewałkę nie dotrzymując obietnic, to nikt mu później nie wierzy i nie chce wchodzić w żadne konszachty. Gdy prosi o pomoc / pożyczkę to ktoś zawsze wychyli się z tekstem "a pamiętasz jak..." I to koniec.
A w sumie szkoda, bo gdyby udało się nie przenosić tej pamięci z partii na partię byłoby ciekawiej. A tak to z góry każdy ma łatkę i wiadomo: Jola lojalna nigdy nie oszuka, Zenek cwaniak zawsze będzie knuł.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Gambit »

wasiu pisze:3. Unlocked Gate (Wskazany Dominus musi wybrać i odłołyć jednego gotowego niewolnika) - zostało to zagrane na niewolnika, który ma zdolność pozwalającą wyczerpać go aby przerzucić nieudaną próbę strażnika. Gracz spróbował zablokować spisek strażnikiem, nie udało mu się, więc wyczerpał niewolnika i przerzucił kostkę i tym razem się powiodło. Gdyby jednak się nie udało - czy gracz straciłby niewolnika? W końcu miał być wybrany gotowy niewolnik a ten jest już wyczerpany. Moim zdaniem traci niewolnika mimo wszystko, ale chciałby się upewnić.
Wybór i odłożenie niewolnika w przypadku tej karty, następuje o ile pamiętam dopiero po tym, jak Scheme się uda. Nie "targetuje się" niewolnika kartą od razu. W tym więc przypadku, moim zdaniem wszystko było OK. Gracz użył niewolnika, bo ten nie był jeszcze celem, a potem nie odrzuca go, bo ten nie jest "gotowy".
wasiu
Posty: 26
Rejestracja: 30 paź 2011, 23:07

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: wasiu »

Dzięki wielkie za odpowiedzi!

EDIT: A jeszcze odnośnie 1, to dobrze rozumiem, że grcz który zagrywa kartę może zdecydować który dokładnie gladiator ma wystąpić?
kYre
Posty: 64
Rejestracja: 14 sty 2013, 21:51
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: kYre »

Na karcie nie ma uwzględnione, że to wskazany gracz wybiera gladiatora, więc wybiera go osoba która rzuciła kartę.

Ja mam kolejne pytanie. Czy jeśli postawiłem na śmierć gladiatora na arenie, a dajmy na to ten został tylko ranny, ale Host decyduje się go dobić, to czy wtedy zgarniam swoją pulę z zakładu? Bądź co bądź gladiator padł na arenie. Pytam bo ostatnio było krucho ze złotem i wynikł mały spór na ten temat :D
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Gambit »

kYre pisze:Na karcie nie ma uwzględnione, że to wskazany gracz wybiera gladiatora, więc wybiera go osoba która rzuciła kartę.
Tak, wybiera gracz, który zagrał kartę. Pamiętajcie jednak, że nie można wymienić tą kartą Gladiatora na Slave'a. Tylko Gladiator na Gladiatora
kYre pisze:Ja mam kolejne pytanie. Czy jeśli postawiłem na śmierć gladiatora na arenie, a dajmy na to ten został tylko ranny, ale Host decyduje się go dobić, to czy wtedy zgarniam swoją pulę z zakładu? Bądź co bądź gladiator padł na arenie. Pytam bo ostatnio było krucho ze złotem i wynikł mały spór na ten temat :D
Nie. Zakład dotyczy tylko śmierci w walce (ale liczy się ubicie rannego ze zdolności The Thing in the Pit).
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Acaraje »

Witam,

ja mam pytanie dotyczące zagrywania kart intryg, a dokładnie sytuacji w której nie starcza nam punktów sławy i prosimy innego gracza o pomoc, czy jeżeli obiecaliśmy że za pomoc w zagraniu karty, otrzyma on jakąś kasę, to czy musimy dotrzymać słowa?

I jeszcze jedno... Ciuniek, Windziarz, Kwiatosz nie na widzę Was, przez Was musiałem zakupić Spartacus-a... :P

Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: sqb1978 »

Wydaje mi się, że to sytuacja "z ręki do ręki": otrzymujesz wsparcie na zagranie karty w momencie zapłaty kasy. Złoto może zmienić właściciela w dowolnym momencie gry.

Inna historia to zagranie samej karty. Bo np. możesz wymusić od kogoś haracz aby nie zagrać na niego jakiejś karty a potem jednak ją zagrać.
ODPOWIEDZ