Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

babayaga0 pisze:Ok, teraz ta karta ma sens :)
Wiadomo kiedy ten FAQ się pojawi? Wygląda na to, że jest pilnie potrzebny...
FAQ jest gotowy i poleciał do GF już jakiś czas temu, podejrzewam, że jak złożą, to wrzucą :P Ale nie wiem kiedy.
Veto
Posty: 157
Rejestracja: 09 gru 2006, 16:27
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Veto »

Miałem dziś okazję zagrać w Spartakusa.
Podczas rozgrywki wyniknął spory spór o zasady. Może ktoś z forumowiczów miał podobnie i przegrzebał zasoby internetu w poszukiwaniu odpowiedzi :)
Sytuacja:
Walka na arenie. Walka drużynowa. Po jednej ze stron staje Ashur ze zdolnością Treacherus który przechodzi od razu na stronę przeciwną. Powstaje walka 3vs1. Postacie dobiegają do siebie - rzut na inicjatywę. Strona A 6 5 5, strona B 2. Podobno wg zasad walka wygląda tak: atak 6, atak 2, atak 5, atak 5.
Przeczy to logice, ale jest (podobno) zgodne z zasadami.

Wyniknął spór. Czy dwóch(trzech) szybkich zabójców za radę szybko zabić ociężałego grubasa przed tym jak on w ogóle cokolwiek da radę zrobić?

Przyznaję - zasad nie czytałem - ale mam na tyle zaufania do właściciela gry, że wierzę w jego prawdomówności i rzetelność w czytaniu instrukcji :) Wg tego - zanim zginął samotny wojownik - dał radę kontuzjować jednego z przeciwników.
Logiki się to nie trzyma, ale instrukcji podobno już tak :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

Veto pisze:Miałem dziś okazję zagrać w Spartakusa.
Podczas rozgrywki wyniknął spory spór o zasady. Może ktoś z forumowiczów miał podobnie i przegrzebał zasoby internetu w poszukiwaniu odpowiedzi :)
Sytuacja:
Walka na arenie. Walka drużynowa. Po jednej ze stron staje Ashur ze zdolnością Treacherus który przechodzi od razu na stronę przeciwną. Powstaje walka 3vs1. Postacie dobiegają do siebie - rzut na inicjatywę. Strona A 6 5 5, strona B 2. Podobno wg zasad walka wygląda tak: atak 6, atak 2, atak 5, atak 5.
Przeczy to logice, ale jest (podobno) zgodne z zasadami.

Wyniknął spór. Czy dwóch(trzech) szybkich zabójców za radę szybko zabić ociężałego grubasa przed tym jak on w ogóle cokolwiek da radę zrobić?

Przyznaję - zasad nie czytałem - ale mam na tyle zaufania do właściciela gry, że wierzę w jego prawdomówności i rzetelność w czytaniu instrukcji :) Wg tego - zanim zginął samotny wojownik - dał radę kontuzjować jednego z przeciwników.
Logiki się to nie trzyma, ale instrukcji podobno już tak :)
Zgodnie z zasadami walka będzie wyglądać tak:
1. gracz, który wyrzucił 6 wybiera drużynę rozpoczynającą (załóżmy, że swoją),
2. drużyna ustala, kto ruszy się pierwszy (ten gracz wykonuje akcje),
3. ruch ma drużyna przeciwna,
4. ruch ma drużyna, która zaczynała i tak dalej, do momentu, aż każdy z wojowników wykona swoją turę.

Rzut na inicjatywę dotyczy całej drużyny, nie gladiatora. W Waszym przykładzie sytuacja, w której przeciwnik nie będzie mógł w ogóle zaatakować może się zdarzyć, o ile zginie on podczas pierwszego ataku.
Veto
Posty: 157
Rejestracja: 09 gru 2006, 16:27
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Veto »

OK. Jest to zgodne z zasadami, ale przeczy logice.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Nidhogg »

Veto pisze:OK. Jest to zgodne z zasadami, ale przeczy logice.
Nie przeczy logice, jako drużyna wybraliście że rzucicie się na wroga, i w tym szaleńczym ataku zdołał on was trafić.
Wystarczyło wybrać by wróg zaczynał (choć pewnie zaatakował by Ashura) lub by Ashur się odsunął, wróg zrobił by tylko ruch a potem dwóch pozostałych zabójców obiegło by go i zabiło. Jak masz szybkich zbójców nie idziesz na wroga twarzą w twarz.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 223
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Migdał »

Trochę to zajęło ale wreszcie zgrałem w Spartacusa i oczywiście po partyjce pytania:

1) Karty ekwipunku broń, pancerz, specjalne - po zakupie wędrują po prostu przede mnie? Tak jak gladiatorzy i niewolnicy? A ile tego towaru mogę mieć? Rozumiem, ze jak wystawiam gladiatora to tylko jednak broń pancerz i spec ale ile mogę mieć tego sprzętu w ogóle?

2) Primus - moja drużyna wygrała ale towarzysz został pokonany/ranny. Ja stoję na nogach i otrzymuje Favor a czy mój team mate też? (choć jest ranny i nie dokończył walki).

3) Primus - w grze na 4 osoby jeśli jestem hostem i ogłoszę Primusa to rozumiem, że muszę zaprosić siebie i ew. odmówić (tracąc influance) by nie walczyć?
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Dabi »

Migdał pisze:Trochę to zajęło ale wreszcie zgrałem w Spartacusa i oczywiście po partyjce pytania:

1) Karty ekwipunku broń, pancerz, specjalne - po zakupie wędrują po prostu przede mnie? Tak jak gladiatorzy i niewolnicy? A ile tego towaru mogę mieć? Rozumiem, ze jak wystawiam gladiatora to tylko jednak broń pancerz i spec ale ile mogę mieć tego sprzętu w ogóle?

2) Primus - moja drużyna wygrała ale towarzysz został pokonany/ranny. Ja stoję na nogach i otrzymuje Favor a czy mój team mate też? (choć jest ranny i nie dokończył walki).

3) Primus - w grze na 4 osoby jeśli jestem hostem i ogłoszę Primusa to rozumiem, że muszę zaprosić siebie i ew. odmówić (tracąc influance) by nie walczyć?
1) Wędrują przed Ciebie. Po prostu masz ten sprzęt na wyposażeniu szkoły a Twoi gladiatorzy i niewolnicy są wyszkoleni w korzystaniu z niego. Limit obowiązuje tylko tego co wybierzesz do walki na arenie - posiadać możesz ile chcesz.

2) Ranni też zdobywają chwałę.

3) Co do zasady tak jeśli jednak jest 4 lub 3 to aby nie walczyć to musisz odmówić i poniesc konsekwencje. Jeśli jest 5 graczy to możesz zacząc od innych aby siebie nie zapraszać i nie walczyć.
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Leszy2 »

Pierwsze pytanie: karta 'Oszczep' - czy 'Zasięg Ataku: 4' jest stałą właściwością tej karty? czy wiąże się z pierwszym zdaniem: "Wyczerp, aby użyć Kości SZB zamiast Kości ATK" i tylko wtedy używam ataku 4?

Drugie pytanie: dwukrotnie na tym forum odpowiedziano, że zakłady na dekapitację nie obejmują śmierci z woli gospodarza. Czym umotywowany jest taki sąd? Zapis w instrukcji? Zapis w instrukcji oryginalnej? Oficjalny FAQ? Jakiś logiczny wywód? Sprawdzona mechanika?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

Leszy2 pisze:Pierwsze pytanie: karta 'Oszczep' - czy 'Zasięg Ataku: 4' jest stałą właściwością tej karty? czy wiąże się z pierwszym zdaniem: "Wyczerp, aby użyć Kości SZB zamiast Kości ATK" i tylko wtedy używam ataku 4?

Drugie pytanie: dwukrotnie na tym forum odpowiedziano, że zakłady na dekapitację nie obejmują śmierci z woli gospodarza. Czym umotywowany jest taki sąd? Zapis w instrukcji? Zapis w instrukcji oryginalnej? Oficjalny FAQ? Jakiś logiczny wywód? Sprawdzona mechanika?
Zasięg to nie atak. Zasięg jest wartością stałą, atak zależy od kostek.

Chyba było to w instrukcji, gdzieś na pewno. No i to nie sąd, to zasada gry.
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Leszy2 »

Yavi pisze:
Leszy2 pisze:Pierwsze pytanie: karta 'Oszczep' - czy 'Zasięg Ataku: 4' jest stałą właściwością tej karty? czy wiąże się z pierwszym zdaniem: "Wyczerp, aby użyć Kości SZB zamiast Kości ATK" i tylko wtedy używam ataku 4?

Drugie pytanie: dwukrotnie na tym forum odpowiedziano, że zakłady na dekapitację nie obejmują śmierci z woli gospodarza. Czym umotywowany jest taki sąd? Zapis w instrukcji? Zapis w instrukcji oryginalnej? Oficjalny FAQ? Jakiś logiczny wywód? Sprawdzona mechanika?
Zasięg to nie atak. Zasięg jest wartością stałą, atak zależy od kostek.
Pytam czy Zasięg Ataku:4 obowiązuje cały czas podczas wyłożenia karty 'Oszczep' czy tylko podczas wyczerpywania karty stosując kości SZB zamiast kości ATK. Zasięg jest ściśle związany z atakiem.
Yavi pisze:Chyba było to w instrukcji, gdzieś na pewno. No i to nie sąd, to zasada gry.
Puki co to jest sąd, bo mówię o wypowiedziach na forum. Zasadą będzie gdy zostanie wskazany zapis w instrukcji, instrukcji oryginalnej, FAQ lub orzeczeniu autora, ewentualnie umotywowane logicznym wywodem, że tak powinno się interpretować.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: donmakaron »

Przecież wg instrukcji rozstrzygnięcie zakładów odbywa się przed decyzją gospodarza o zabiciu przegranego. Nie ma tu miejsca na sądy, dyskusje czy interpretacje w tej materii.

Zasięg oszczepu liczy się tylko przy jego jednorazowym użyciu.
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Sebs »

Puki co to jest sąd, bo mówię o wypowiedziach na forum. Zasadą będzie gdy zostanie wskazany zapis w instrukcji, instrukcji oryginalnej, FAQ lub orzeczeniu autora, ewentualnie umotywowane logicznym wywodem, że tak powinno się interpretować.
No to prosze, wg instrukcji: "Kiedy choć jedna z Pul Atrybutu zostanie wyczerpana, Wojownik ponosi Porażkę. Istnieją 3 poziomy Porażki: PODDANIE SIĘ: Jeśli tylko jedna z Pul Atrybutów zostanie wyczerpana, Wojownik ponosi Porażkę. Jego los zależy teraz od Gospodarza, ale nie stosuje się żadnych dodatkowych efektów"

I dalej: "Jeśli wszystkie trzy Pule Atrybutów Wojownika zostaną wyczerpane, oznacza to jego Dekapitację."

Proste, dekapitacja nastepuje TYLKO gdy wszystkie 3 kości zostaną usunięte, gladiator ginie wtedy w walce tracąc głowę (co znaczy dekapitacja). Gdy przegrywa tracąc jedną lub 2 kości, Gospodarz decyduje o jego śmierci, nigdzie w instrukcji nie jest napisane, że z woli Gospodarza, przegrany gladiator zostaje zdekapitowany.
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Leszy2 »

Ok. Właśnie o uzasadnienie takiej interpretacji mi chodził.
Dziekuję
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Pynio »

Hej, jaki rodzaj walki preferujecie w grze? (Chodzi o niebieskie kości ). Czytałem, że na BGG są alterbatywne zasady dotyczace ruchu. Jutro pierwsza gra w Spartacusa i nie wiem co lepiej działa. Napiszcie opinię please!

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

Pynio pisze:Hej, jaki rodzaj walki preferujecie w grze? (Chodzi o niebieskie kości ). Czytałem, że na BGG są alterbatywne zasady dotyczace ruchu. Jutro pierwsza gra w Spartacusa i nie wiem co lepiej działa. Napiszcie opinię please!

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Większość osób napisze, że alternatywne są lepsze. Sam gram na podstawowych i nie narzekam - nigdy nie miałem poczucia nieuczciwości tego systemu :P.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: mat_eyo »

Pynio pisze:Hej, jaki rodzaj walki preferujecie w grze? (Chodzi o niebieskie kości ). Czytałem, że na BGG są alterbatywne zasady dotyczace ruchu. Jutro pierwsza gra w Spartacusa i nie wiem co lepiej działa. Napiszcie opinię please!

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Gram na alternatywnych, czyli Blue Dice Variant. Grałem na obu i uważam, że BDV jest lepszy. Bardzo nie lubię stosowania home rulesów, to jest w zasadzie jedyna gra, w której to robię.
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Pynio »

https://boardgamegeek.com/thread/957938 ... ce-variant rozumiem, że o te "rulsy" chodzi?

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: mat_eyo »

Tak. W skrócie zamiast sumować wartości niebieskich kostek ustawiasz je w malejącym ciągu i porównujesz, jak w przypadku ataku i obrony.
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Pynio »

No właśnie, w dalszej części wątku widzę, że każdy coś wnosi nowego i w sumie nie wiem jaki jest finalny ten wariant haha :) Czyli co... genralnie liczymy jak pozostałe kości? Są jakieś modyfikatory na kartach, które trzeba przeredagowac odnośnie tej zasady?

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: mat_eyo »

Pynio pisze:No właśnie, w dalszej części wątku widzę, że każdy coś wnosi nowego i w sumie nie wiem jaki jest finalny ten wariant haha :) Czyli co... genralnie liczymy jak pozostałe kości? Są jakieś modyfikatory na kartach, które trzeba przeredagowac odnośnie tej zasady?

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Tak, inicjatywę rozpatrujemy jak pozostałe kości, tylko zamiast porównywać atak z obroną porównujemy inicjatywę z inicjatywą :)

Z tego co kojarzę jest tylko jedna karta, której działanie trzeba zmienić, jeden z promo gladiatorów z domu Batiatusa, Dolor:
https://boardgamegeek.com/thread/992173 ... ve-variant

Musisz przeczytać ten wątek i wybrać sobie któreś rozwiązanie. Chyba, że nie masz tego gladiatora, wtedy możesz spokojnie grać.
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Pynio »

Jak są Prymalia i gramy na 4 osoby, to muszę się sam zapraszać przed ponownym wystawieniem zaproszenia dla innego gracza? Co jeśli zgodzi się jeden, wystawi swoich 2 zawodników po jednej stronie i nikt nie będzie chciał rywalizować?

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Pynio »

Jeszcze jedno. To, że odrzucamy karty odkryte to wiem. Co jednak jak się skonczy talia? Do przetasowania? Co w takim wypadkuz zabitymi wojownikami? Jest napisane, że odkladam ich na "wlascowy stos kart odrzuconych". Czyli co... czar resurrection i wielki come back ;)

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

Pynio pisze:Jak są Prymalia i gramy na 4 osoby, to muszę się sam zapraszać przed ponownym wystawieniem zaproszenia dla innego gracza? Co jeśli zgodzi się jeden, wystawi swoich 2 zawodników po jednej stronie i nikt nie będzie chciał rywalizować?
1. Tak, musisz zaprosić siebie (wciąż możesz odmówić).
2. Jeśli mnie pamięć nie myli, to jeśli nie ma wystarczającej liczby uczestników do danej walki, to walka się nie odbywa. Oczywiście każdy odmawiający traci punkt wpływów.
Pynio pisze:Jeszcze jedno. To, że odrzucamy karty odkryte to wiem. Co jednak jak się skonczy talia? Do przetasowania? Co w takim wypadkuz zabitymi wojownikami? Jest napisane, że odkladam ich na "wlascowy stos kart odrzuconych". Czyli co... czar resurrection i wielki come back ;)
Karty intryg mają osobny stos kart odrzuconych, tak samo jak karty rynku. Jeśli skończą się intrygi, to są przetasowywane, talia rynku natomiast jest jednorazowa - jeśli się skończy, to po prostu licytuje się jedynie znacznik gospodarza.
Kajak
Posty: 175
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Kajak »

Jest jeden taki pan gladiator który ma cechę "RYZYKANT", że zacytuję co to oznacza: "Za każdym razem , gdy dowolny Wojownik traci w wyniku Ataku 3 lub więcej kości , otrzymujesz 1 złota".
Moje pytanie brzmi: czy to działa tylko podczas walki tegoż gladiatora czy zawsze , nawet jak przebywa u siebie w domu i nie bierze udziału w danej ustawce?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

Kajak pisze:Jest jeden taki pan gladiator który ma cechę "RYZYKANT", że zacytuję co to oznacza: "Za każdym razem , gdy dowolny Wojownik traci w wyniku Ataku 3 lub więcej kości , otrzymujesz 1 złota".
Moje pytanie brzmi: czy to działa tylko podczas walki tegoż gladiatora czy zawsze , nawet jak przebywa u siebie w domu i nie bierze udziału w danej ustawce?
To Varro, prawda? W serialu wszystkie wygrane przepuszczał na hazard ;). Ta zdolność działa zawsze, nawet jeśli nie bierze on udziału w walce.
ODPOWIEDZ