Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Kajak
Posty: 175
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Kajak »

Dzięki.
Jeszcze tylko jedna wątpliwość.
Jeżeli jest przewaga kostek czarnych, to te niesparowane z wynikiem niskim są ignorowane a te z wynikiem wysokim? Co z nimi? i kiedy wynik jest wysoki a kiedy niski? Czy też po prostu wszystkie nadmiarowe czarne są ignorowane?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

Kajak pisze:Dzięki.
Jeszcze tylko jedna wątpliwość.
Jeżeli jest przewaga kostek czarnych, to te niesparowane z wynikiem niskim są ignorowane a te z wynikiem wysokim? Co z nimi? i kiedy wynik jest wysoki a kiedy niski? Czy też po prostu wszystkie nadmiarowe czarne są ignorowane?
Wszystkie kości obrony, które nie mają przypisanych kostek ataku są ignorowane. Przykładowo może to wyglądać tak (po lewej atak, po prawej obrona):
5 6
3 6
x 4
x 1
Kości 4 i 1 niczego nie blokują, nie mają więc znaczenia.
Kajak
Posty: 175
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Kajak »

Teraz dopiero odkryłem że istnieje Errata i FAQ do tej gry, są przydatne i wiele wyjaśniają.
Swoją drogą wydawca mało się przyłożył jeśli chodzi o poprawność tekstu w wielu miejscach , szkoda.
Musiałem (no w sumie nie musiałem, ale chciałem) nagryzdać cienkopisem erraty na kilka kart, nie jest to sytuacja komfortowa,a trochę kasy wywaliłem na tą fajną zresztą grę.
Figurki sobie pomalowałem (jak umiałem), całkiem możliwe że zamówię jakieś plastikowe monety...............
Generalnie zwariowałem trochę.Ciekawe czy gdzieś można dokupić pourywane głowy ,ręce, porozrywane śledziony w odpowiedniej skali? Sztuczną krew już mam..................
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

Kajak pisze:Teraz dopiero odkryłem że istnieje Errata i FAQ do tej gry, są przydatne i wiele wyjaśniają.
Swoją drogą wydawca mało się przyłożył jeśli chodzi o poprawność tekstu w wielu miejscach , szkoda.
Musiałem (no w sumie nie musiałem, ale chciałem) nagryzdać cienkopisem erraty na kilka kart, nie jest to sytuacja komfortowa,a trochę kasy wywaliłem na tą fajną zresztą grę.
Figurki sobie pomalowałem (jak umiałem), całkiem możliwe że zamówię jakieś plastikowe monety...............
Generalnie zwariowałem trochę.Ciekawe czy gdzieś można dokupić pourywane głowy ,ręce, porozrywane śledziony w odpowiedniej skali? Sztuczną krew już mam..................
Jest FAQ i polecam je gorąco - wrzuciliśmy tam z Bartoszem Borkowskim wszystko to, co udało się nam znaleźć w sieci :P.
Co do ulepszania gry, to możesz zbudować sobie całe Koloseum: https://boardgamegeek.com/image/1874466 ... -treachery
Kowaljj
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2016, 09:29

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Kowaljj »

Cześć, czy można sprzedawać karty gladiatorów, które leżą na stole i mają obrażenia do banku?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

Kowaljj pisze:Cześć, czy można sprzedawać karty gladiatorów, które leżą na stole i mają obrażenia do banku?
Karty z obrażeniami są wyczerpane, a takich kart nie można używać, sprzedawać itd. (ale też za takich gladiatorów nie płaci się na początku podatku ;) ).
lukardo1984
Posty: 5
Rejestracja: 15 mar 2016, 15:01

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: lukardo1984 »

Czy zagrywając strażnika w odpowiedzi na czyjś plan muszę opłacić koszt "2", który znajduje się na jego karcie?
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Pynio »

Nie

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
lukardo1984
Posty: 5
Rejestracja: 15 mar 2016, 15:01

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: lukardo1984 »

Pynio pisze:Nie
Dzięki :-) Jeszcze dwa pytanka.

1. Czy na początku rozgrywki w pierwszej rundzie robi się bilans i ze startowej kasy od razu oddaje się (lub otrzymuje) za niewolników/gladiatorów?

2. Czy Dominus po przegranej walce na arenie traci punkt wpływu?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

lukardo1984 pisze:
Pynio pisze:Nie
Dzięki :-) Jeszcze dwa pytanka.

1. Czy na początku rozgrywki w pierwszej rundzie robi się bilans i ze startowej kasy od razu oddaje się (lub otrzymuje) za niewolników/gladiatorów?

2. Czy Dominus po przegranej walce na arenie traci punkt wpływu?
1. Tak.
2. Nie.
Na stronie wydawnictwa był dostępny FAQ do gry, linki wygasły, ale powinny niedługo wrócić. Jak będą znów aktywne, to polecam, znajdziesz tam odpowiedzi na sporo pytań :P.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: kwiatosz »

Swoja droga - zagralem w Spartacusa po dluuugiej przerwie i niesamowite na ile pytan nie odpowiada angielska instrukcja, z 5 razy musialem googlac, podczas pierwszej partii. Kiedys wydawala mi sie napisana lepiej.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
lukardo1984
Posty: 5
Rejestracja: 15 mar 2016, 15:01

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: lukardo1984 »

Kolejne trzy pytanka:

1. Czy za zagrywanie kart reakcji (czerwonych) się płaci w przypadku:
a) zagrywania w odpowiedzi na plan
b) zagrywania jako nizależniej akcji

2. Czy używając karty "ustawianie wyników" gracz decyduje na kogo konkretnie wymienia gladiatora z areny (czyli np. czy może wymienić go na niewolnika należącego do tego samego dominusa), czy też wskazuje tylko innego dominusa, który wystawia dowolnego ze swoich gladiatorów?

3. Czy umiejętności specjalnych poszczególnych dominusów każdy gracz wykonuje w czasie zagrywania kart intrygi, czy też najpierw wszyscy zagrywają karty a potem w kolejności zdolności specjalne,bo w instrukcji jest to wypisane jakby właśnie w takiej kolejności...?

Edit: Jeszcze jedno: Czy jeśli walczy "Bestia z otchłani" i zwycięży,to wygrywa się zakład za dekapitację?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

lukardo1984 pisze:Kolejne trzy pytanka:

1. Czy za zagrywanie kart reakcji (czerwonych) się płaci w przypadku:
a) zagrywania w odpowiedzi na plan
b) zagrywania jako nizależniej akcji

2. Czy używając karty "ustawianie wyników" gracz decyduje na kogo konkretnie wymienia gladiatora z areny (czyli np. czy może wymienić go na niewolnika należącego do tego samego dominusa), czy też wskazuje tylko innego dominusa, który wystawia dowolnego ze swoich gladiatorów?

3. Czy umiejętności specjalnych poszczególnych dominusów każdy gracz wykonuje w czasie zagrywania kart intrygi, czy też najpierw wszyscy zagrywają karty a potem w kolejności zdolności specjalne,bo w instrukcji jest to wypisane jakby właśnie w takiej kolejności...?

Edit: Jeszcze jedno: Czy jeśli walczy "Bestia z otchłani" i zwycięży,to wygrywa się zakład za dekapitację?
1. Za samo zagranie karty nie płacisz, musisz mieć jednak odpowiednie wpływy. Tak samo nie płacisz za karty intryg (niebieskie) podczas zagrywania.
Płacisz jedynie, jeśli tekst karty wymienia jakiś koszt (np. oddaj innemu graczowi 3 złota/poświęć niewolnika itd.).
2.
Pytanie: Kilka pytań o kartę Ustawianie Wyników. Czy Ustawianie Wyników może zostać użyte do zamiany Gladiatora na Niewolnika? Czy mogę użyć Ustawiania Wyników na swoim Gladiatorze? Co dzieje się z Trybutem wypłaconym za Gladiatora, gdy zostaje on wymieniony kartą Ustawiania Wyników?
Odpowiedź: Postacie walczące na Arenie nazywane są Wojownikami. Karty i efekty, które odnoszą się do Wojowników działają na dowolną postać walczącą na Arenie. Karty, które odnoszą się do Gladiatorów działają tylko na Gladiatorów, podczas gdy karty odnoszące się do Niewolników działają tylko na Niewolników. W tym przypadku Ustawianie Wyników pozwala zamienić Gladiatora na innego Gladiatora. Jeśli Dominus będący celem karty nie ma Gotowych Gladiatorów, to Ustawianie Wyników nie może zostać zagrane.

Dominus, który zagrał Ustawianie Wyników decyduje, który Gladiator zastąpi tego wystawionego. Można zagrać tę kartę także na swojego Gladiatora. Dowolny Dominus biorący udział w walce może być celem tej karty, nawet Gospodarz Igrzysk.

Ustawianie Wyników zagrywa się po wypłaceniu Trybutu, więc Dominus zatrzymuje wypłacone z Banku złoto. Jeśli nowy Gladiator posiada żeton Zaszczytu lub Mistrza Trybut NIE jest już wypłacany.

Karty Ekwipunku wystawione do walki są przenoszone na nowego Gladiatora. Raz wybrany Ekwipunek nie może zostać już zmieniony.

Jeśli w tej samej Fazie Areny zostanie zagrana druga karta Ustawiania Wyników, można ją wykorzystać do przywrócenia do walki pierwotnie wystawionego Gladiatora.
3. Podczas swojej tury przed/w trakcie/po zagraniu intryg.
4. Tak.
arahad
Posty: 2
Rejestracja: 28 cze 2017, 13:52

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: arahad »

Zdolność specjalna Tuliusza:
"Gra na dwa fronty - Wyczerp 3 niewolników, aby odrzucić do 3 kart i wziąć nowe"
odrzucam x kart i biorę x kart
czy
odrzucam do 3 kart (czyli mogę 1) i biorę nowe 3 - bo z zasady zawsze bierze się 3

Godny pożałowania ludus
"-1 pkt Wpływu dla Dominusa będącego celem, który nie posiada żadnego gotowego gladiatora. Karta nie może być zagrana podczas Fazy Areny"
i taka sytuacja:
gracz A ma jednego gladiatora, który dostał obrażenie podczas walki. czyli od tej chwili jest "podatny" na te kartę, dopóki nie uleczy/kupi nowego gladiatora. karty tej nie można zagrać w fazie areny, ale:
1. czy gracz B może zagrać tę kartę w fazie utrzymania, przed leczeniem obrażeń przez gracza A, jeżeli ma te kartę w ręce?
2. nikt nie ma takiej karty. graczowi A nie udaje się uleczyć gladiatora. w fazie intrygi gracz B dostaje taką kartę, czy może tę kartę rzucić w dowolnym momencie czyli od razu jak dostał tę kartę mimo, że to nie jego tura?
3. w kolejnej fazie utrzymania znowu graczowi A nie udało się uleczyć gladiatora, to znaczy, że w dalszym ciągu jest on podatny na te kartę i jeżeli ktoś wylosuje kolejną taka kartę (chyba są dwie na talie) to znowu można na nim to użyć.

Podobnie z kartami Pusty Burdel i Nędzarz. Karty te, a są to karty Reakcji, rzuca się wtedy kiedy spełniony jest warunek z kart. Nie ma Gotowego Niewolnika - mogę rzucić w dowolnym momencie; Nie ma złota - mogę rzucić w dowolnym momencie (oprócz Fazy Targu, bo opis zabrania) ale w Fazie Areny już mogę, widząc że gracz pozbył się całego swojego złota w Fazie Targu.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Ardel12 »

Tulius
1. X za X

Godny pożałowania ludus:
1. Faza utrzymania składa się z trzech kroków. W pierwszym kroku, będziesz mógł zagrac tę kartę.
2. Tak.
3. Tak.
Awatar użytkownika
rav4
Posty: 61
Rejestracja: 14 lut 2017, 12:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: rav4 »

Kilka pytań po dzisiejszej pierwszej partii.

1. Czy na arenie gladiator może przechodzić przez pole zajęte przez innego gladiatora czy raczej musi je obchodzić ?

2. Sytuacja specyficzna [gra w 5 osób]: W fazie areny wylicytowałem znacznik gospodarza. Postanowiłem , że rozegramy prymalia. Zaprosiłem siebie i pozostałych 4 graczy. Dwóch z nich propozycji nie przyjęło (za co odjęli sobie po 1 PZ), dwóch kolejnych propozycję zaakceptowało. Jako czwartego zaprosiłem ponownie siebie (Wystawiłem koksa z opisem 'ZDRADZIECKI i jakiegoś szczawia) .Po drugim rzucie na inicjatywę koks przeszedł do drużyny przeciwnej. Oczywiście szczaw poległ zaraz w walce z koksem. Pytanie , czy za zwycięstwo tego gladiatora należał si ę PZ dla Dominusa kontrolującego zdradzieckiego gladiatora ? (Dzięki temu wygrałem grę)
zielarz5
Posty: 8
Rejestracja: 16 paź 2018, 13:25

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: zielarz5 »

1

Gramy tak że musi obchodzić dookoła

2

Tak dostaje , zdradził ale jest w zwycięskiej drużynie

Moje pytanie
Kalawiusz ma zdolność "raz podczas fazy intrygi może zażądać poprarcia od innego Dominusa, jeśli ten odmówi traci 1 punkt wpływu".

Czy gracie to na plany które nie potrzebują więcej punktów wpływu niż posiadasz. Np - żądam od kogoś wsparcia , ta osoba się zgadza i zagrywam plan za 2 punkty wpływu .
zielarz5
Posty: 8
Rejestracja: 16 paź 2018, 13:25

Re: Spartakus: Krew i zdrada (Spartacus: Game of blood & ...)

Post autor: zielarz5 »

Pytanie co do jednego z rodów z dodatków

Kalawiusz ma zdolność "raz podczas fazy intrygi może zażądać poprarcia od innego Dominusa, jeśli ten odmówi traci 1 punkt wpływu".

Czy gracie to na plany które nie potrzebują więcej punktów wpływu niż posiadasz. Np - żądam od kogoś wsparcia , ta osoba się zgadza i zagrywam plan za 2 punkty wpływu.
Chodzi o wykorzystywanie tej zdolności co rundę. A może ktoś się nie zgodzi i straci 1 pt :D
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Spartakus: Krew i zdrada (Spartacus: Game of blood & ...)

Post autor: Bludgeon »

zielarz5 pisze: 19 lut 2019, 10:57 Pytanie co do jednego z rodów z dodatków

Kalawiusz ma zdolność "raz podczas fazy intrygi może zażądać poprarcia od innego Dominusa, jeśli ten odmówi traci 1 punkt wpływu".

Czy gracie to na plany które nie potrzebują więcej punktów wpływu niż posiadasz. Np - żądam od kogoś wsparcia , ta osoba się zgadza i zagrywam plan za 2 punkty wpływu.
Chodzi o wykorzystywanie tej zdolności co rundę. A może ktoś się nie zgodzi i straci 1 pt :D
Wklej fragment instrukcji o poparciu to Ci odpowiem.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Spartakus: Krew i zdrada (Spartacus: Game of blood & ...)

Post autor: grzeslaw90 »

zielarz5 pisze: 19 lut 2019, 10:57 Pytanie co do jednego z rodów z dodatków

Kalawiusz ma zdolność "raz podczas fazy intrygi może zażądać poprarcia od innego Dominusa, jeśli ten odmówi traci 1 punkt wpływu".

Czy gracie to na plany które nie potrzebują więcej punktów wpływu niż posiadasz. Np - żądam od kogoś wsparcia , ta osoba się zgadza i zagrywam plan za 2 punkty wpływu.
Chodzi o wykorzystywanie tej zdolności co rundę. A może ktoś się nie zgodzi i straci 1 pt :D
Możesz prosić o wsparcie tylko jak Ci brakuje punktów do zagrania. Wyjaśnienie tutaj: https://boardgamegeek.com/article/12548515#12548515
yarhma
Posty: 21
Rejestracja: 25 sie 2016, 13:42
Has thanked: 2 times

Re: Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: yarhma »

Planujemy pierwszą potyczkę w Spartakusa na weekend i po przeczytaniu instrukcji i przejrzeniu forum mam niejasność. Czy gladiator/niewolnik po walce wraca wyczerpany? Doczytałem tylko że ranni wracają wyczerpani. Jak to wygląda i gdzie w instrukcji to jest napisane?
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: emka »

yarhma pisze: 20 cze 2019, 23:07 Planujemy pierwszą potyczkę w Spartakusa na weekend i po przeczytaniu instrukcji i przejrzeniu forum mam niejasność. Czy gladiator/niewolnik po walce wraca wyczerpany? Doczytałem tylko że ranni wracają wyczerpani. Jak to wygląda i gdzie w instrukcji to jest napisane?
Wyczerpany jest raczej tylko ten z obrażeniami. W innym przypadku zresztą wyczerpanie nie stanowiłoby różnicy, bo za chwilę jest Faza Utrzymania, podczas której wyczerpani automatycznie się odświeżają.

Ja natomiast mam pytanie o Fazę Intrygi - czy można wrócić w niej do swojej kolejki? Np. mam 4 karty, zagrywam dwie z nich, potem kolej na następnego gracza, a jak skończy to ja stwierdzam, że jednak chcę zagrać jeszcze jeden Plan z tych, które sobie zostawiłam. Czy może mamy tylko jedną szansę na zagranie kart (nie licząc oczywiście Kart Reakcji, które możemy zagrać w dowolnym momencie Fazy Intrygi)?
Jaxo64
Posty: 29
Rejestracja: 31 lip 2016, 13:49

Re: Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Jaxo64 »

Witam, mam pytanie odnośnie karty SZYDERSTWO. Otóż mamy kłopot jak ją interpretować. Czy kartę muszę zagrać zaraz po przyjęciu zaproszenia przed przyjęciem zaproszenia przez drugiego gracza czy dopiero mogę zagrać ja jeśli przyjmie zaproszenie drugi gracz a ja wybieram mu gladiatora który będzie walczyć.
Jaxo64
Posty: 29
Rejestracja: 31 lip 2016, 13:49

Re: Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Jaxo64 »

Witam, mam pytanie odnośnie karty SZYDERSTWO. Otóż mamy kłopot jak ją interpretować. Czy kartę muszę zagrać zaraz po przyjęciu zaproszenia przed przyjęciem zaproszenia przez drugiego gracza czy dopiero mogę zagrać ja jeśli przyjmie zaproszenie drugi gracz a ja wybieram mu gladiatora który będzie walczyć.
thestaszek
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2018, 13:39
Has thanked: 2 times

Re: Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: thestaszek »

emka pisze: 22 cze 2019, 08:22
Ja natomiast mam pytanie o Fazę Intrygi - czy można wrócić w niej do swojej kolejki? Np. mam 4 karty, zagrywam dwie z nich, potem kolej na następnego gracza, a jak skończy to ja stwierdzam, że jednak chcę zagrać jeszcze jeden Plan z tych, które sobie zostawiłam. Czy może mamy tylko jedną szansę na zagranie kart (nie licząc oczywiście Kart Reakcji, które możemy zagrać w dowolnym momencie Fazy Intrygi)?

Wszystkie plany możesz zagrać tylko w swojej turze intrygi i nie możesz do niej wrócić jeśli spasujesz i przekazesz turę nastepnemu graczowi.
ODPOWIEDZ