Tapestry - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
sleyoo
Posty: 67
Rejestracja: 11 lis 2017, 10:00
Lokalizacja: Mikołów
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Tapestry - pytania i wątpliwości

Post autor: sleyoo »

Małe pytanie.
Jeśli przesuwamy się na jakikolwiek torze ale nie stajemy na wielkiej budowli to ja zgarniamy czy nie?
sasquach
Posty: 1819
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 932 times
Been thanked: 580 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: sasquach »

sleyoo pisze: 24 lis 2019, 17:20 Małe pytanie.
Jeśli przesuwamy się na jakikolwiek torze ale nie stajemy na wielkiej budowli to ja zgarniamy czy nie?
A możesz opisać dokładniej? Bo nie bardzo kojarzę kiedy można wykonać ruch o więcej niż jedno pole.
sleyoo
Posty: 67
Rejestracja: 11 lis 2017, 10:00
Lokalizacja: Mikołów
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: sleyoo »

sasquach pisze: 24 lis 2019, 19:16
sleyoo pisze: 24 lis 2019, 17:20 Małe pytanie.
Jeśli przesuwamy się na jakikolwiek torze ale nie stajemy na wielkiej budowli to ja zgarniamy czy nie?
A możesz opisać dokładniej? Bo nie bardzo kojarzę kiedy można wykonać ruch o więcej niż jedno pole.
Np z karty arrasu.
sasquach
Posty: 1819
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 932 times
Been thanked: 580 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: sasquach »

sleyoo pisze: 24 lis 2019, 19:37
sasquach pisze: 24 lis 2019, 19:16
sleyoo pisze: 24 lis 2019, 17:20 Małe pytanie.
Jeśli przesuwamy się na jakikolwiek torze ale nie stajemy na wielkiej budowli to ja zgarniamy czy nie?
A możesz opisać dokładniej? Bo nie bardzo kojarzę kiedy można wykonać ruch o więcej niż jedno pole.
Np z karty arrasu.
Chętnie pomogę, ale musisz dać coś od siebie i napisać o jaką dokładnie kartę Ci chodzi.
sleyoo
Posty: 67
Rejestracja: 11 lis 2017, 10:00
Lokalizacja: Mikołów
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: sleyoo »

Obrazek
Chodzi o te kartę.
sasquach
Posty: 1819
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 932 times
Been thanked: 580 times

Re: Tapestry (Jamey Stegmaier)

Post autor: sasquach »

sleyoo pisze: 24 lis 2019, 19:50
Spoiler:
Chodzi o te kartę.
Masz jasno napisane, że wykonujesz trzy ruchy, a nie przesuwasz się o 3 pola. No i zgodnie z instrukcją: "Jeśli jesteś pierwszym graczem, który w dowolny sposób wchodzi do nowego etapu rozwoju (II–IV), otrzymujesz odpowiedni wielki budynek".
kaem87
Posty: 44
Rejestracja: 31 gru 2015, 10:15
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Tapestry

Post autor: kaem87 »

Czy istnieje możliwość zakończenia ery (zagrania karty gobelinu) kiedy posiadamy jeszcze niewykorzystane zasoby? Jeżeli tak, to czy zostają one na swoich torach dochodu czy się je zeruje?
sasquach
Posty: 1819
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 932 times
Been thanked: 580 times

Re: Tapestry

Post autor: sasquach »

kaem87 pisze: 25 lis 2019, 19:13 Czy istnieje możliwość zakończenia ery (zagrania karty gobelinu) kiedy posiadamy jeszcze niewykorzystane zasoby? Jeżeli tak, to czy zostają one na swoich torach dochodu czy się je zeruje?
Możesz zrobić przychód zamiast rozwoju w swojej turze. Druga strona instrukcji, początek:
W twojej turze możesz zebrać PRZYCHÓD, rozpoczynając w ten sposób nową epokę, albo dokonać ROZWOJU, przesuwając twój znacznik gracza o jedno pole dalej na jakimś torze postępu (jeden z 4 torów na bokach planszy), płacąc koszt i otrzymując odpowiednie profity.
O zerowania surowców nic nie piszą, więc czemu miały by się zerować?

Skrócenie epoki, to jedna z taktyk, żeby np. dostać bonusowe surowce za bycie pierwszym który przejdzie do danej epoki albo, żeby zagrać arras w korzystnym dla nas momencie.
louisse
Posty: 3
Rejestracja: 23 cze 2016, 10:16
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Tapestry

Post autor: louisse »

O mało nie pobiliśmy się z mężem o gobelin :lol:
"mozesz wznosic budynki na niedostepnym terenie w twojej stolicy. Za kazdym razem, gdy to zrobisz, otrzymujesz 5 PZ".
I teraz mam pytanie, czy słusznie moj facet o malo nie spal w wannie, bo liczyl sobie 5 PZ za kazda przykryta "kropke" w swojej stolicy? Tzn. ze np. jesli przykryl wiegachna fabryka czolgow 5 kropek i policzyl sobie za to 25 PZ to liczyl dobrze, czy powinien wziac tylko 5 PZ za postawienie po prostu 1 budynku na terenie z kropkami? A budynkow postawil 4 i lacznie wyszlo mu 55 punktow :evil: :evil: :evil:
Dauda
Posty: 53
Rejestracja: 12 gru 2012, 10:55
Has thanked: 57 times
Been thanked: 25 times

Re: Tapestry

Post autor: Dauda »

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się że ta karta odnosi się tylko do budynków z maty przychodu a nie wielkich budowli zdobywanych jako pierwszy na torach postępu, także do wanny:)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Tapestry

Post autor: yosz »

Za każdym razem gdy to zrobisz -> czyli za każdym razem jak wzniesiesz budynek na niedostępnym terenie -> 5PZ - brał za dużo punktów. Jeżeli by było tak jak grał napisane by było: "Za każdy niedostępny teren który zabudujesz" albo coś w tym stylu. Tekst odnosi się do czynności, a nie do liczby terenów.

I uważam, że zalicza się zarówno do budynków "przychodowych" jak i wielkich budowli. (na macie Architektów jest wprost rozróżnienie na budynki małe-przychodowe a tutaj mowa jest po prostu o budynkach)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Dauda
Posty: 53
Rejestracja: 12 gru 2012, 10:55
Has thanked: 57 times
Been thanked: 25 times

Re: Tapestry

Post autor: Dauda »

Faktycznie, poszperałem na BGG i sam autor pisze że to jest 5PZ za każdym razem jak stawiamy budynek/wielką budowlę na kropce/kropkach na macie stolicy.
louisse
Posty: 3
Rejestracja: 23 cze 2016, 10:16
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Tapestry

Post autor: louisse »

Dzieki wielkie za odpowiedzi. Tez tak rozumiem ten tekst.
I tak wygralam, wiec obylo sie bez rozwodu :lol: :lol: :lol: , ale warto wiedziec na przyszlosc, bo to byloby mega dziwne, gdyby jeden gobelin dawal ponad 50 PZ, a reszta z tego co zauwazylam dawalaby srednio 10-20 PZ..
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: Tapestry

Post autor: PytonZCatanu »

Przygotowuje się do pierwszej rozgrywki i mam parę pytań.

Na kilku zdjęciach z neta widziałem, że czasem budynk stoja na mapie, a w intrukcji tego nie widze. Jak to możliwe?

Czy graliście z draftem kart i kafelków? Chodzi o pozwolenie na dobranie 2 kart lub 2 kafelków i wybranie przez gracza jednego, który chce zachować. Poprawia balans?
sasquach
Posty: 1819
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 932 times
Been thanked: 580 times

Re: Tapestry

Post autor: sasquach »

PytonZCatanu pisze: 28 lis 2019, 12:55 Na kilku zdjęciach z neta widziałem, że czasem budynk stoja na mapie, a w intrukcji tego nie widze. Jak to możliwe?
To zdolność jednej z cywilizacji.
PytonZCatanu pisze: 28 lis 2019, 12:55 Czy graliście z draftem kart i kafelków? Chodzi o pozwolenie na dobranie 2 kart lub 2 kafelków i wybranie przez gracza jednego, który chce zachować. Poprawia balans?
Wybieranie jednego z dwóch ułatwi to start heroldom. Do tego nie widzę sensu bo i tak zwykle co epokę dobierasz tych kart kilka i zawsze masz jakiś wybór. Wybierając dodatkowo z dwóch spowodujesz, że spadną na znaczeniu premie i kafelki z kartami arrasów, bo po co wykorzystywać na nie surowce skoro i tak dostajemy dwa razy więcej do wyboru tam gdzie nie trzeba płacić.

Inna sprawa, że nie jestem zwolennikiem home rulesów, bo zwykle do zgadywanki bez poparcia testowaniem i obliczeniami. Jak chcesz poprawić balans to sprawdź oficjalną poprawkę: https://app.box.com/s/uqp6m71co7gdyfahz ... 2583031895.

A przy okazji draft to akurat co innego: https://boardtime.pl/2016/03/gry-plansz ... draft.html
dwainlittle
Posty: 65
Rejestracja: 18 paź 2014, 22:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: Tapestry

Post autor: dwainlittle »

Cześć,

pytania takie mam po wczorajszej grze. Wydaje mi się, że gramy dobrze ale wolę się upewnić :)

1. Niektóre karty technologii mają w kółku symbol punktów. Kiedy te punkty dostaję? Jednorazowo w momenie ulepszenia z dolnego rzędu do środkowego?

2. W instrukcji jest info,że budynki mogą wystawać poza planszę stolicy. Przypuszczam więc, że tym bardziej mogą być położone tak, że nie muszą być w obrębie jednej dzielnicy? A co w sytuacji gdy nie mam miejsca na wielki budynek, ściągam go i odkładam z gry chyba bo tylko 1szy gracz wchodzący do nowej "epoki" na torach rozwoju go otrzymuje jako bonus?

3. Czy po wejściu do nowej ery resetuje się 3 karty technologii wykładając nowe (chyba nie?)
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Tapestry

Post autor: RasTafari »

1. Tak zgadza się. W momencie ulepszenia z dolnego rzędu do środkowego.

2. Wielkie budowle nigdy nie muszą być umieszczone w obrębie jednej dzielnicy. Nigdy nie zdarzyła nam się sytuacja że wszystkie pola w stolicy były by zajęte i nie mógłbym umieścić wielkiej budowli tak żeby chociaż część była umieszczona w stolicy (masz dostępnych w stolicy 59 pól do wykorzystania: 81-22=59, każdy tor postępu daje możliwość zgarnięcia budowli o łącznym "zasłonięciu" około 20 pól więc nawet jak na dwóch torach szarpniesz wszystkie budynki + ewentualne z technologii to i tak będzie ciężko wszystko zabudować) ale jeśli taka sytuacja miał by miejsce to bym usunął tę budowlę z gry.

3. Nie. Karty technologii MOŻESZ zresetować tylko jeśli na torze technologii doczłapiesz się do Metalurgii i Gumy.
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tapestry

Post autor: traxek »

Cześć.
Mam kilka pytań po pierwszej zapoznawczej rozgrywce:

1. Rozumiem, że na torze militarnym zawsze się rzuca kostkami po przejściu na kolejne pole?
2. Czy wyrzucając na kostke militarnej 7 PZ to jakbym miał 2 zajęte terytoria to otrzymuję 14 PZ?
3. Jak otrzymuje dodatkowe cywizliację (nacje, frakcje) w wyniku zagrania kart technoligi lub kończąć tor rozwoju to ta cywilizacja jest dodatkowa, czy po prostu kładę ją na moją początkową? Jeżeli moge mieć więcej niż jedną to przy PRZYCHODZIE wybieram zdolność jednej z nich?
dwainlittle
Posty: 65
Rejestracja: 18 paź 2014, 22:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: Tapestry

Post autor: dwainlittle »

1. Nie, kostkami rzucasz tylko przy akcji "podbój" - taki symbol czarnego posterunku.
2. Nie. Rzucasz 2oma kośmi i dostajesz z nich bonus (generalnie bonus z jednej wybranej kości, chyba że odkryłeś na torze wojska "czołgi" i podbiłeś terytorium sąsiada, albo na tym samym torze odkryłeś "mechy" wówczas dostajesz nagrodę z obu kości - ale nie multiplikuje się to z ilością kontrolowanych terenów)
3. Nie zakrywasz - kładziesz obok (masz więc aktywne 2, 3 czy nawet więcej) i rozpatrujesz wszystkie zgodnie z opisem jaki mają cywilizacje.
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tapestry

Post autor: traxek »

Dzięki za pomoc,choć muszę przyznać, że ten zapis odnośnie rzutów kostką na str. 3 nie jest jasny. No chyba że tylko bierzę się pod uwagę tylko pierwszy zapis.
Rzuć 2 kośćmi podboju i weź profit widoczny na jednej z nich. Czerwona posiada ikonę ( ), która oznacza „1 PZ za każde terytorium, które kontrolujesz"
Z tego wynika, że ten opis niby ma pokazać skąd się wzieła ta wartość

Wg tego co napisałeś, jak wyrzucę np. 5 PZ to otrzymuję tylko 5 PZ.
Nie zakrywasz - kładziesz obok (masz więc aktywne 2, 3 czy nawet więcej) i rozpatrujesz wszystkie zgodnie z opisem jaki mają cywilizacje
Rozumiem, że robisz "właściwości" z danej cywilizacji po kolei. Najpierw jedną a potem drugą i ewentualnie kolejną.
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tapestry

Post autor: traxek »

Aha. Jeszcze jedna wątpliwosć mam:

Jak się zbierzę ze swojej maty ostatni budynek (powiedzmy zbrojownię) to tam na planszy jest podana warość punktowa (np. 10 PZ)
I teraz otrzymuję ten bonus jednorazowo podczas robienia PRZYCHODU, czy zawsze podczas każego robienia PRZYCHODU, jak mam odłonięte te pole?
sasquach
Posty: 1819
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 932 times
Been thanked: 580 times

Re: Tapestry

Post autor: sasquach »

traxek pisze: 08 gru 2019, 13:34 Dzięki za pomoc,choć muszę przyznać, że ten zapis odnośnie rzutów kostką na str. 3 nie jest jasny. No chyba że tylko bierzę się pod uwagę tylko pierwszy zapis.
Rzuć 2 kośćmi podboju i weź profit widoczny na jednej z nich. Czerwona posiada ikonę ( ), która oznacza „1 PZ za każde terytorium, które kontrolujesz"
Z tego wynika, że ten opis niby ma pokazać skąd się wzieła ta wartość
Ale masz na górze strony ikonę i nazwę profitu, więc to oznacza, że opis odnosi się tylko do niego. Zresztą pod koniec drugie strony masz "Podstawowe profity związane z każdym torem są przedstawione na stronie 3, zaś wszystkie profity szczegółowo opisano na karcie referencyjnej".

Co do punktów to jest to wytłumaczenie co oznacza ten symbol na czerwonej kostce. Jak wypadnie liczba to po prostu dostajesz tyle punktów ile wskazuje.
sasquach
Posty: 1819
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 932 times
Been thanked: 580 times

Re: Tapestry

Post autor: sasquach »

traxek pisze: 08 gru 2019, 13:41 Jak się zbierzę ze swojej maty ostatni budynek (powiedzmy zbrojownię) to tam na planszy jest podana warość punktowa (np. 10 PZ)
I teraz otrzymuję ten bonus jednorazowo podczas robienia PRZYCHODU, czy zawsze podczas każego robienia PRZYCHODU, jak mam odłonięte te pole?
Działą tak samo jak każde inne punktowanie z twojej planszetki. Czemu akurat te 10PZ miało by działać inaczej?
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tapestry

Post autor: traxek »

Dzięki. Tak się domyślałem, ale wolę się upewnić
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tapestry

Post autor: traxek »

Chciałem się dowiedzieć, jak rozumiecie oficjalne zmiany w nacjach (cywilizacjach) od Stomemaiers games (Civlisation Adjustments).

Czy zaczynając grę np. Alchemikami - to na początku gry otrzymujesz dodatkowo 2 surowce, czy tylko zaczynasz z dwoma surowcami?

oraz nie rozumiem znaczenia kilku opisów:

CRAFTSMEN
When starting the game or gaining the Craftsmen, lose any 1 resource (if possible). If you start with the Craftsmen, choose the lost resource after your first income turn

ARCHITECTS
When starting the game with the Architects with 3 or more total players, gain 10 VP per opponent - czyli otrzymuje na początku np. 20 PZ przewagi przy 3 graczach?
ODPOWIEDZ