Terra Mystica - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Bea »

Tomzaq pisze:
GrzeL pisze:
Tomzaq pisze:Chodzi właśnie o to z rączką, bo w przypadku żetonów łask z rączką to instrukcja mówi, że natychmiast można wykorzystać nagrodę z żetonu.
Mógłbyś wskazać, w którym miejscu instrukcji jest to napisane.
Bo jak dla mnie jest tam napisane tylko, że ze zdolności znajdujących się na płytkach możemy korzystać od razu po wzięciu, czyli w np. szczególnym przypadku z ułatwionego założenia miasta.
Strona 12. Przebudowa faktorii w świątynię

"W nagrodę gracz natychmiast dobiera jeden żeton łask i układa go awersem do góry przed sobą (gracz może natychmiast wykorzystać nagrodę z żetonu lub użyć go we właściwej mu akcji)" - podkreślenie moje

EDIT: Dodatkowo na stronie 18 jest taki zapis: "8 żetonów łask natychmiast oferuje specjalne nagrody".
Bo faktycznie sa niektóre żetony łask, które wykorzystuje się natychmiast, to te które pozwalają piąć się na torach kultu.

Poczytaj o łaskach na str 18. Tam są te z rączką i są dokładnie opisane.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tomzaq »

Skoro jest napisane, że 8 żetonów (czyli wszystkie poza czterema, które pozwalają się tylko przesunąć na torze kultu) natychmiast uruchamiają specjalne nagrody to wg mnie również te, które dają bonusy w fazie przychodu. Skoro natychmiast mogę np. dostać 3 pkt za postawienie faktorii, albo zbudować miasta o Mocy 6 to dlaczego nie mogę wziąć np. 4 Mocy lub 3 monet? Znaczyło by to, że nie wszystkie 8 żetonów natychmiast uruchamia specjalne nagrody, tylko 5 uruchamia, a 3 nie uruchamiają bo trzeba czekać z nagrodami do fazy przychodów w następnej rundzie.
No tak to sobie zinterpretowałem
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GrzeL »

Tomzaq pisze:Skoro jest napisane, że 8 żetonów (czyli wszystkie poza czterema, które pozwalają się tylko przesunąć na torze kultu) natychmiast uruchamiają specjalne nagrody to wg mnie również te, które dają bonusy w fazie przychodu. Skoro natychmiast mogę np. dostać 3 pkt za postawienie faktorii, albo zbudować miasta o Mocy 6 to dlaczego nie mogę wziąć np. 4 Mocy lub 3 monet? Znaczyło by to, że nie wszystkie 8 żetonów natychmiast uruchamia specjalne nagrody, tylko 5 uruchamia, a 3 nie uruchamiają bo trzeba czekać z nagrodami do fazy przychodów w następnej rundzie.
No tak to sobie zinterpretowałem
Czyli wg ciebie, mimo że stawiam świątynie, to dostaje np. 3 PZ za postawienie faktorii?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tomzaq »

GrzeL pisze:
Tomzaq pisze:Skoro jest napisane, że 8 żetonów (czyli wszystkie poza czterema, które pozwalają się tylko przesunąć na torze kultu) natychmiast uruchamiają specjalne nagrody to wg mnie również te, które dają bonusy w fazie przychodu. Skoro natychmiast mogę np. dostać 3 pkt za postawienie faktorii, albo zbudować miasta o Mocy 6 to dlaczego nie mogę wziąć np. 4 Mocy lub 3 monet? Znaczyło by to, że nie wszystkie 8 żetonów natychmiast uruchamia specjalne nagrody, tylko 5 uruchamia, a 3 nie uruchamiają bo trzeba czekać z nagrodami do fazy przychodów w następnej rundzie.
No tak to sobie zinterpretowałem
Czyli wg ciebie, mimo że stawiam świątynie, to dostaje np. 3 PZ za postawienie faktorii?
No co ty? Skąd ten pomysł?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GrzeL »

Tomzaq pisze:
GrzeL pisze:
Tomzaq pisze:Skoro jest napisane, że 8 żetonów (czyli wszystkie poza czterema, które pozwalają się tylko przesunąć na torze kultu) natychmiast uruchamiają specjalne nagrody to wg mnie również te, które dają bonusy w fazie przychodu. Skoro natychmiast mogę np. dostać 3 pkt za postawienie faktorii, albo zbudować miasta o Mocy 6 to dlaczego nie mogę wziąć np. 4 Mocy lub 3 monet? Znaczyło by to, że nie wszystkie 8 żetonów natychmiast uruchamia specjalne nagrody, tylko 5 uruchamia, a 3 nie uruchamiają bo trzeba czekać z nagrodami do fazy przychodów w następnej rundzie.
No tak to sobie zinterpretowałem
Czyli wg ciebie, mimo że stawiam świątynie, to dostaje np. 3 PZ za postawienie faktorii?
No co ty? Skąd ten pomysł?
Sam przecież napisałeś, że "8 żetonów łask natychmiast oferuje specjalne nagrody", wiec wszystkie, a nie tylko 3 wybrane.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tomzaq »

GrzeL pisze:
Tomzaq pisze:
No co ty? Skąd ten pomysł?
Sam przecież napisałeś, że "8 żetonów łask natychmiast oferuje specjalne nagrody", wiec wszystkie, a nie tylko 3 wybrane.
Stawiam świątynię - biorę żeton łaski (ten co daje 3 pkt za postawienie faktorii) - i jak w następnej akcji postawię faktorię to dostaję 3 pkt. Coś nie teges?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GrzeL »

Tomzaq pisze:
GrzeL pisze:
Tomzaq pisze:
No co ty? Skąd ten pomysł?
Sam przecież napisałeś, że "8 żetonów łask natychmiast oferuje specjalne nagrody", wiec wszystkie, a nie tylko 3 wybrane.
Stawiam świątynię - biorę żeton łaski (ten co daje 3 pkt za postawienie faktorii) - i jak w następnej akcji postawię faktorię to dostaję 3 pkt. Coś nie teges?
Tak samo w następnej fazie przychodu otrzymasz przychód z płytek dających bonusy w fazie przychodu, a nie od razu po ich wzięciu.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tomzaq »

No. OK. Rozumiem o co chodzi. Aczkolwiek wyraz natychmiast w instrukcji jest mylący i doprowadził mnie do nadinterpretacji. A jak to wygląda w wersji online? Może ktoś potwierdzić?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5594
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1206 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: mat_eyo »

GrzeL pisze:Czy wg twojej interpretacji można od razu pobrać także PZ z płytek je dających i przesunąć się na traku jednego z kultów?
A nie jest tak? Ja tak zawsze grałem, że doliczałem te pz od razu...
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GrzeL »

mat_eyo pisze:
GrzeL pisze:Czy wg twojej interpretacji można od razu pobrać także PZ z płytek je dających i przesunąć się na traku jednego z kultów?
A nie jest tak? Ja tak zawsze grałem, że doliczałem te pz od razu...
Nie, dopiero po wykonaniu akcji budowy danego budynku albo w momencie pasowania zależy od płytki.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5594
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1206 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: mat_eyo »

GrzeL pisze:
mat_eyo pisze:
GrzeL pisze:Czy wg twojej interpretacji można od razu pobrać także PZ z płytek je dających i przesunąć się na traku jednego z kultów?
A nie jest tak? Ja tak zawsze grałem, że doliczałem te pz od razu...
Nie, dopiero po wykonaniu akcji budowy danego budynku albo w momencie pasowania zależy od płytki.
Źle się wyraziłem, mi chodziło o pz na żetonie miasta.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GrzeL »

mat_eyo pisze:Źle się wyraziłem, mi chodziło o pz na żetonie miasta.
Co ma żeton miasta do płytek łask, o których jest mowa w mojej dyskusji z Tomzaq?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5594
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1206 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: mat_eyo »

GrzeL pisze:
mat_eyo pisze:Źle się wyraziłem, mi chodziło o pz na żetonie miasta.
Co ma żeton miasta do płytek łask, o których jest mowa w mojej dyskusji z Tomzaq?
To zobacz swoją wypowiedź, którą cytowałem. Nie pisałeś tam o płytkach (żetonach) łask, tylko o płytkach.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GrzeL »

mat_eyo pisze:
GrzeL pisze:
mat_eyo pisze:Źle się wyraziłem, mi chodziło o pz na żetonie miasta.
Co ma żeton miasta do płytek łask, o których jest mowa w mojej dyskusji z Tomzaq?
To zobacz swoją wypowiedź, którą cytowałem. Nie pisałeś tam o płytkach (żetonach) łask, tylko o płytkach.
Owszem nie napisałem płytki łask, ale w moim poście są umieszczone cytaty, na podstawie których można dojść, o jakich płytkach jest mowa.
Punryk
Posty: 30
Rejestracja: 05 paź 2013, 23:25

Re: Terra Mystica

Post autor: Punryk »

Tomzaq pisze:No. OK. Rozumiem o co chodzi. Aczkolwiek wyraz natychmiast w instrukcji jest mylący i doprowadził mnie do nadinterpretacji. A jak to wygląda w wersji online? Może ktoś potwierdzić?
- w wersji online co ma być w fazie przychodu to jest w fazie przychodu (ikona dłoni)
- punkty za osady i faktorie dostajemy po wybudowaniu lub na koniec rundy (faktorie 2/3/3/4)
- kulty i wielkość miasta -1 dostajemy natychmiast
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Matti_C »

Ale burza! :lol: Jest 3x4=12 rodzajów żetonów. 4 rodzaje dają tylko podniesienie na żywiole +3. Pozostałe 8 daje nagrody z których można korzystać natychmiast tzn , te z rączką od najbliższej fazy przychodu. Te ze spasowaniem przy najbliższym spasowaniu. Te z akcją : przy wykonaniu tej akcji (czyli jak ze zdolności twierdzy czarnoksiężników postawię świątynię i w 2 akcji chcę postawić faktorię to zakładając że wezmę "wodę +1 i +3pkt za stawianie faktorii" to punktuję już w tej kolejce) Tylko wszystko trzeba robić w określonym czasie a nie np: przychód z "rączek" w środku tury!
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GeQ »

cześć, mam pytanie odnośnie akcji magii - skorzystaj z 2 łopat - instrukcja pozwala przekształcić jedno pole terenu korzystając z tej akcji, chyba że do przekształcenia terenu wykorzystaliśmy tylko jednej łopaty, wówczas można przekształcić również drugie pole, ale tylko na pierwszym mamy możliwość wybudowania osady.

mam dwa problemy związane z tą akcją.

1. czy mogę wydać tylko jedną łopatę z akcji i drugą dopłacić, a następnie przekształcić sobie kolejny teren. czy muszę skorzystać z tych 2 przydzielonych łopat do jednego terenu?

2. i dalej jeśli przerobię teren bezpośrednio sąsiadujący za 1 łopatę, postawię tam osadę - to czy kolejny teren, który chcę przekształcić mogę jego sąsiedztwo liczyć już od nowego mojego terenu, czy musi sąsiadować z moimi terenami sprzed ruchu w tej akcji.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Punryk
Posty: 30
Rejestracja: 05 paź 2013, 23:25

Re: Terra Mystica

Post autor: Punryk »

GeQ pisze:cześć, mam pytanie odnośnie akcji magii - skorzystaj z 2 łopat - instrukcja pozwala przekształcić jedno pole terenu korzystając z tej akcji, chyba że do przekształcenia terenu wykorzystaliśmy tylko jednej łopaty, wówczas można przekształcić również drugie pole, ale tylko na pierwszym mamy możliwość wybudowania osady.

mam dwa problemy związane z tą akcją.

1. czy mogę wydać tylko jedną łopatę z akcji i drugą dopłacić, a następnie przekształcić sobie kolejny teren. czy muszę skorzystać z tych 2 przydzielonych łopat do jednego terenu?

2. i dalej jeśli przerobię teren bezpośrednio sąsiadujący za 1 łopatę, postawię tam osadę - to czy kolejny teren, który chcę przekształcić mogę jego sąsiedztwo liczyć już od nowego mojego terenu, czy musi sąsiadować z moimi terenami sprzed ruchu w tej akcji.
1. Nie możesz tak zrobić, wykorzystujesz najpierw obie łopaty i ewentualnie dopłacasz jeżeli nie wystarczy na przekształcenie jednego pola. Jeśli do przekształcenia pola wystarczy tylko jedna łopata to wtedy drugą możesz wykorzystać na innym polu.

2. Przekształcane pola muszą sąsiadować z twoimi budowlami przynajmniej pośrednio zanim postawisz nową osadę.

Źródło:
https://boardgamegeek.com/wiki/page/Terra_Mystica_FAQ

"If you use these free Spades to transform the Terrain space into your Home terrain without spending Workers, you may apply any unused free Spades on one additional Terrain space. If you have leftover Spades after also transforming this Terrain space into your Home terrain, you may do so again (only currently possible with the Halflings' 3 Spade ability). You may build a Dwelling on one of these spaces. (source, source)

When using several Spades, can I transform a Terrain space, build a Dwelling, and then transform another Terrain space adjacent to the new Dwelling?"

No, you have to do all transformations before building. (source, source)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Terra Mystica

Post autor: Wincenty Jan »

Mam pytanie co do użycia Kapłanów z naszych zasobów. Jezeli użyje kapłana np do zwiększenia turu rozwoju na statkach to kapłan wypada z gry (tzn płace nim i juz nie bierze udziału w grze) czy wraca do mojej puli kapłanów? Tych do użycia ewentualnie podczas gry.

Czy tylko kapłani których odpadaja z gry to ci którzy sa postawienie na polach 3 i 2 w świątyniach?
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Terra Mystica

Post autor: Majek10 »

Wincenty Jan pisze:Czy tylko kapłani których odpadaja z gry to ci którzy sa postawienie na polach 3 i 2 w świątyniach?
Tylko ci odpadają, pozostali wracają do puli.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Terra Mystica

Post autor: Wincenty Jan »

Majek10 pisze:
Wincenty Jan pisze:Czy tylko kapłani których odpadaja z gry to ci którzy sa postawienie na polach 3 i 2 w świątyniach?
Tylko ci odpadają, pozostali wracają do puli.
No to pierwsza partia rozegrana z błędem. Dzięki
pozpol
Posty: 1
Rejestracja: 28 mar 2016, 17:17

Re: Terra Mystica

Post autor: pozpol »

Mam pytania co do krasnoludów i tuneli?
Kiedy dostają 4 punkty doświadczenia za tunel?
I ile ich mogą wybudować w całej grze (6 tur)?
Oznacza się je mapie jakoś?
Czy przy budowie miasta liczą się osady które są połączone przez tunele? Muszą być minimum 4 budynki.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Terra Mystica

Post autor: bukimi »

pozpol pisze:Mam pytania co do krasnoludów i tuneli?
Kiedy dostają 4 punkty doświadczenia za tunel?
I ile ich mogą wybudować w całej grze (6 tur)?
Oznacza się je mapie jakoś?
Czy przy budowie miasta liczą się osady które są połączone przez tunele? Muszą być minimum 4 budynki.
Punkty dostają za każdym razem, gdy skorzystają z możliwości postawienia tunelu.
Z akcji mogą korzystać ile razy chcą jeśli akcję wykonają spełniając jej warunki (odpowiedni teren po drugiej stronie tunelu)
Tuneli się nie oznacza w żaden sposób. Po prostu osady oddalone od siebie o to 1 pole traktuje się jako połączone tunelem.
*Tunele NIE liczą się do tworzenia miasta. Przez to trudniej stworzyć wiele miast. Za to w końcowym liczeniu tunele liczy się jako połączenia (jak jakby były żeglugą).

(*edycja odpowiedzi na ostatnie pytanie, by nikogo nie wprowadzać w błąd, dzięki Matti_C za poprawienie)
Ostatnio zmieniony 29 mar 2016, 11:12 przez bukimi, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Matti_C »

bukimi pisze:Tunele liczą się do tworzenia miasta. Przez to szybko mogą stworzyć miasto, ale trudniej im o stworzenie wielu miast.
Tunele liczą się jako sąsiedztwo POŚREDNIE czyli nie liczą się do miasta , ale liczą się na potrzeby punktowania za ciąg na koniec gry. Jeśli liczyły by się jako bezpośrednie to Krasnoludy miały by 2 miasta praktycznie bez trudu ale bez możliwości postawienia trzeciego (trochę dziwnie) Ktoś z Nas dwóch gra źle!
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Terra Mystica

Post autor: bukimi »

Nie dam sobie ręki uciąć, że mam rację, więc najlepiej będzie jeśli jeszcze ktoś wypowie się w temacie.
Krasnoludami już dawno nie grałem i teraz mogłem coś z perspektywy czasu coś pomylić, nawet jeśli rozgrywka była wówczas prawidłowa :cry:

EDIT: Doczytałem w różnych miejscach i faktycznie. Budynki połączone tunelami nie łączą się w miasta. Za to liczą się jako połączone w końcowej punktacji na koniec gry (tak jakby były połączone żeglugą).
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
ODPOWIEDZ