Terra Mystica - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
barni87
Posty: 41
Rejestracja: 13 lip 2015, 20:23

Re: Terra Mystica

Post autor: barni87 »

hej
mam taką zagwozdkę odnośnie ŻETONÓW AKCJI
mianowicie - dostajemy taki żeton akcji dopiero tylko po wybudowaniu twierdzy ?
nie zaczyna rozgrywki z takim żetonem akcji ?
pytam bo np. jeśli mamy żeton łask i na nim jest pomarańczowy ośmiokąt, to możemy z niego skorzystać nie mając żetonu akcji ?
Czy automatycznie dobieramy żeton akcji jeśli mamy takie żetony łask , czy dysponujemy tylko jednym (po wybudowaniu twierdzy) i wybieramy którą umiejętność (pomarańczowy 8kąt) chcemy wykorzystać ?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5594
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1206 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: mat_eyo »

Do każdej nowo odblokowwanej akcji (czy to z twierdzy czy z żetonu łaski) od razu dobierasz żeton akcji.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
barni87
Posty: 41
Rejestracja: 13 lip 2015, 20:23

Re: Terra Mystica

Post autor: barni87 »

dzięki za odpowiedź , chociaż nie za bardzo mnie ona zadawala, myślałem że wkradnie się wątek wyboru akcji ale jak do każdej mamy żeton akcji to po prostu wszystkie wykorzystujemy i tyle rozkminy :)
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Matti_C »

barni87 pisze:myślałem że wkradnie się wątek wyboru akcji
Wybór masz, bo za każdy odpalony ośmiokąt pasujesz turę później.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GeQ »

Matti_C pisze:
barni87 pisze:myślałem że wkradnie się wątek wyboru akcji
Wybór masz, bo za każdy odpalony ośmiokąt pasujesz turę później.
Zaiste jest to ważne
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Terra Mystica

Post autor: norkbes »

Ostatnio grałem CM w tej grze i mimo, że miałem pobudowane dwa miasta i żeton 2vp+2keys nie mogłem swoimi dwoma kapłanami wejść na pozostałe dwie 10-ki na torach kultu (wcześniej dwa już zająłem). Jak próbowałem (planning) posyłać swoich kapłanów do FIRE i EARTH to tylko w jednym z nich mogłem wejść na 10-kę. Coś przeoczyłem?
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: Terra Mystica

Post autor: melusina »

Jeśli dobrze zrozumiałam, to miałeś dwa miasta i trzy klucze, więc mogłeś zająć tylko trzy 10-tki. Jeden klucz uprawnia do wejścia na jedną 10-tkę.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Terra Mystica

Post autor: norkbes »

ach, czyli żeton 2vp+2keys, tak naprawdę daje *jeden* dodatkowy klucz - drugi dostaje się standardem za zbudowanie miasta.. Ma to sens, byłem przekonany, że dostaje dwa ekstra klucze oprócz jednego zdobytego "normalnie". Dziękuję za zwrócenie na to uwagi!
Cachetejack
Posty: 1
Rejestracja: 04 wrz 2016, 22:23

Re: Terra Mystica

Post autor: Cachetejack »

Cześć! Jestem nowym posiadaczem gry Terra Mystica i podczas rozkładania próbnej gry napotkałem następujący problem: dostałem w pudełku z grą dwa takie same żetony punktacji, a jednego z wymienionych w instrukcji brakuje. Czy to możliwe, że to jakiś dziwny błąd w druku? Powinienem napisać do sklepu czy do wydawnictwa w tej sprawie?
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tomzaq »

Cachetejack pisze:Cześć! Jestem nowym posiadaczem gry Terra Mystica i podczas rozkładania próbnej gry napotkałem następujący problem: dostałem w pudełku z grą dwa takie same żetony punktacji, a jednego z wymienionych w instrukcji brakuje. Czy to możliwe, że to jakiś dziwny błąd w druku? Powinienem napisać do sklepu czy do wydawnictwa w tej sprawie?
Pozdrawiam serdecznie.
Ja bym napisał do Barda.
Who is John Galt?
Posiadam
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Matti_C »

Cachetejack pisze:dostałem w pudełku z grą dwa takie same żetony punktacji, a jednego z wymienionych w instrukcji brakuje. [...] Powinienem napisać do sklepu czy do wydawnictwa w tej sprawie?
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... f=1&t=7505
Salvadore21

Re: Terra Mystica

Post autor: Salvadore21 »

Cześć,

1.Czy po końcu tury odrzucamy robotników czy zostawiamy na następną turę?

2.czy wysłanie kapłana po 1 punkt wpływów na torze kultow polega na tym, że "tracimy" kapłana i musimy go ponownie pozyskać czy też dostajemy 1 punkt i odstawiamy na plansze gotowego do ponownego użycia w następnej turze?
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Terra Mystica

Post autor: norkbes »

Salvadore21 pisze:Cześć,

1.Czy po końcu tury odrzucamy robotników czy zostawiamy na następną turę?

2.czy wysłanie kapłana po 1 punkt wpływów na torze kultow polega na tym, że "tracimy" kapłana i musimy go ponownie pozyskać czy też dostajemy 1 punkt i odstawiamy na plansze gotowego do ponownego użycia w następnej turze?
ad 1. niewykorzystani robotnicy zostają na następną *rundę*.

ad 2. kapłana tracimy, musimy ponownie go pozyskać - korzyść jest jednak taka, że nie pomniejszamy sobie *puli* kapłanów do wykorzystania; wysłanie kapłana na 2/3 pomniejsza tę pulę
zzay
Posty: 15
Rejestracja: 09 paź 2014, 14:26
Has thanked: 1 time

Re: Terra Mystica

Post autor: zzay »

Hej, pytanie mam o żetony łask.

1) Czy dobrze rozumiem że za wybudowanie KAŻDEJ kolejnej świątyni dobieram jeden żeton łask ? Czy tylko za pierwszą wybudowaną ?

2) Czyli max. mogę mieć ich 3 za świątynie plus 1 za sanktuarium. A nawet 5 przy sekwencji : budowa świątyni (+1żeton)-> z niej sanktuarium (+1żeton, i teraz znów mogę 3 świąteynie budować) -> budowa świątyni (+1żeton) -> budowa świątyni (+1żeton) -> budowa świątyni (+1żeton)
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GeQ »

zzay pisze:Hej, pytanie mam o żetony łask.

1) Czy dobrze rozumiem że za wybudowanie KAŻDEJ kolejnej świątyni dobieram jeden żeton łask ? Czy tylko za pierwszą wybudowaną ?

2) Czyli max. mogę mieć ich 3 za świątynie plus 1 za sanktuarium. A nawet 5 przy sekwencji : budowa świątyni (+1żeton)-> z niej sanktuarium (+1żeton, i teraz znów mogę 3 świąteynie budować) -> budowa świątyni (+1żeton) -> budowa świątyni (+1żeton) -> budowa świątyni (+1żeton)
ad. 1) za każdą świątynię i sanktuarium dobierasz żeton łask :)
ad. 2) tak jak mówisz do 5 łask można mieć (jak grasz Czarnoksiężnikami to nawet do 10 :))
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
zzay
Posty: 15
Rejestracja: 09 paź 2014, 14:26
Has thanked: 1 time

Re: Terra Mystica

Post autor: zzay »

GeQ pisze:
zzay pisze:Hej, pytanie mam o żetony łask.

1) Czy dobrze rozumiem że za wybudowanie KAŻDEJ kolejnej świątyni dobieram jeden żeton łask ? Czy tylko za pierwszą wybudowaną ?

2) Czyli max. mogę mieć ich 3 za świątynie plus 1 za sanktuarium. A nawet 5 przy sekwencji : budowa świątyni (+1żeton)-> z niej sanktuarium (+1żeton, i teraz znów mogę 3 świąteynie budować) -> budowa świątyni (+1żeton) -> budowa świątyni (+1żeton) -> budowa świątyni (+1żeton)
ad. 1) za każdą świątynię i sanktuarium dobierasz żeton łask :)
ad. 2) tak jak mówisz do 5 łask można mieć (jak grasz Czarnoksiężnikami to nawet do 10 :))

Dzięki wielkie za potwierdzenie bo jakos nie mogłem się doczytać w instrukcji ze "za każdą" :D
Sonne
Posty: 22
Rejestracja: 09 wrz 2015, 15:21
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Terra Mystica

Post autor: Sonne »

Witam

Przeczytałem cały temat, na koniec tego tematu były poruszane rzeczy które mnie trapiły ale do końca nie zostały rozwiane moje wątpliwości dlatego zapytam.

1. Chodzi mi o akcje oznaczone pomarańczowym wielokątem. Czy możemy je wykorzystać już w turze gdy spełniamy warunek, np wybudowanie twierdzy u Trytonów. Można w tej samej turze w kolejnej akcji zrobić upgrade na domka na faktorie?
Chyba tak, ale nie wiem
Na pewno taki sam pomarańczowy wielokąt występuje na kafelkach startowych np łopata czy punkt dla świątyni, że w tej turze nawet trzeba skorzystać. A co z żetonem łask? Tam też jest to samo oznaczenie z pomarańczowym wielokątem odnośnie awansu w 1 kulcie. Można go wykorzystać w turze, gdy go się nabyło? Bo ktoś mi mówił, że w tym szczególnym przypadku nie można. I gramy, że nie można. Tylko nie rozumiem dlaczego? Jeśli w innym przypadkach, szczególnie przy tych kafelkach startowych jak łopata.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Nidhogg »

Sonne pisze:Witam

Przeczytałem cały temat, na koniec tego tematu były poruszane rzeczy które mnie trapiły ale do końca nie zostały rozwiane moje wątpliwości dlatego zapytam.

1. Chodzi mi o akcje oznaczone pomarańczowym wielokątem. Czy możemy je wykorzystać już w turze gdy spełniamy warunek, np wybudowanie twierdzy u Trytonów. Można w tej samej turze w kolejnej akcji zrobić upgrade na domka na faktorie?
Chyba tak, ale nie wiem
Na pewno taki sam pomarańczowy wielokąt występuje na kafelkach startowych np łopata czy punkt dla świątyni, że w tej turze nawet trzeba skorzystać. A co z żetonem łask? Tam też jest to samo oznaczenie z pomarańczowym wielokątem odnośnie awansu w 1 kulcie. Można go wykorzystać w turze, gdy go się nabyło? Bo ktoś mi mówił, że w tym szczególnym przypadku nie można. I gramy, że nie można. Tylko nie rozumiem dlaczego? Jeśli w innym przypadkach, szczególnie przy tych kafelkach startowych jak łopata.
Wszystkie pomarańczowe wielokąty możesz wykorzystywać w turze której je nabyłeś.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GeQ »

Sonne pisze:Witam

Przeczytałem cały temat, na koniec tego tematu były poruszane rzeczy które mnie trapiły ale do końca nie zostały rozwiane moje wątpliwości dlatego zapytam.

1. Chodzi mi o akcje oznaczone pomarańczowym wielokątem. Czy możemy je wykorzystać już w turze gdy spełniamy warunek, np wybudowanie twierdzy u Trytonów. Można w tej samej turze w kolejnej akcji zrobić upgrade na domka na faktorie?
Chyba tak, ale nie wiem
Na pewno taki sam pomarańczowy wielokąt występuje na kafelkach startowych np łopata czy punkt dla świątyni, że w tej turze nawet trzeba skorzystać. A co z żetonem łask? Tam też jest to samo oznaczenie z pomarańczowym wielokątem odnośnie awansu w 1 kulcie. Można go wykorzystać w turze, gdy go się nabyło? Bo ktoś mi mówił, że w tym szczególnym przypadku nie można. I gramy, że nie można. Tylko nie rozumiem dlaczego? Jeśli w innym przypadkach, szczególnie przy tych kafelkach startowych jak łopata.
Cześć, można wykorzystać dostępną akcję w ramach swojego kolejnego ruchu. To znaczy, posłużę się przykładem Trytonów, jeżeli wybudowałeś Twierdzę i tym samym odsłoniłeś akcję zamień Osadę na Faktorię to możesz to zrobić w ramach kolejnej akcji, w następnym ruchu, albo kiedykolwiek później, ale nie bezpośrednio po wybudowaniu Twierdzy. Bo w tej akcji już wykorzystałeś swój ruch. Po wykorzystaniu akcji zasłaniasz to pole żetonem z X, jako wykorzystaną w tej turze.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2017, 08:57 przez GeQ, łącznie zmieniany 1 raz.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GeQ »

Nidhogg pisze: Wszystkie pomarańczowe wielokąty możesz wykorzystywać w turze której je nabyłeś.
I właśnie, wszystko często rozbija się o różne pojmowanie tur, etapów, faz, kolejek, ruchów, itp. :)
Fajnie, że użyłeś słusznego sformułowania zaczerpniętego z instrukcji. Terra Mystica toczy się przez 6 tur.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Terra Mystica

Post autor: ChlastBatem »

Mam bardzo proste pytanie. Jak interpretować żeton nagrody za zamknięcie miasta (te z kluczami) z mini dodatku gdzie namalowane są dwa klucze, a nie jeden jak w każdym innym przypadku? Daje nam możliwość wejścia do dwóch szczytów na planszy kultów?
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GeQ »

ChlastBatem pisze:Mam bardzo proste pytanie. Jak interpretować żeton nagrody za zamknięcie miasta (te z kluczami) z mini dodatku gdzie namalowane są dwa klucze, a nie jeden jak w każdym innym przypadku? Daje nam możliwość wejścia do dwóch szczytów na planszy kultów?
Zgadza się. Niby daje tylko 2 punkty, ale teoretycznie możliwość wejścia na dwóch torach kultów na sam szczyt. w szczególnych przypadkach jest to kuszące (choć w mojej praktyce chyba się jeszcze nie zdarzyło, żeby ktoś zakupił ten żeton ;) )
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Trolliszcze »

Ten żeton przede wszystkim pozwala podnieść się we wszystkich kultach o dwa poziomy. Jest to jeden z najpotężniejszych żetonów w grze, szczególnie w przypadku niektórych frakcji i odpowiedniego ułożenia żetonów rund. Nie są np. żadnym wielkim ewenementem partie Chaos Magów, w których na koniec gry stoją w kultach na poziomach 10-10-10-9.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GeQ »

Trolliszcze pisze:Ten żeton przede wszystkim pozwala podnieść się we wszystkich kultach o dwa poziomy. Jest to jeden z najpotężniejszych żetonów w grze, szczególnie w przypadku niektórych frakcji i odpowiedniego ułożenia żetonów rund. Nie są np. żadnym wielkim ewenementem partie Chaos Magów, w których na koniec gry stoją w kultach na poziomach 10-10-10-9.
a rzeczywiście - daje jeszcze podwójny skok na każdym kulcie, zapomniałem :oops:
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
barni87
Posty: 41
Rejestracja: 13 lip 2015, 20:23

Re: Terra Mystica

Post autor: barni87 »

Mam taką zagwozdkę ,
mamy 6, ostatnią turę i mam płytkę bonusów w której punktowane jest posiadanie sanktuarium i twierdzy. Czy w ostatniej turze też jest to rozliczane ? Chodzi o płytki bonusów, które co turę wybieramy nowe.
dziękuję za odpowiedź
ODPOWIEDZ