Lords of Waterdeep - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: xelos80 »

A może ktoś inny skomentuje? Jak narazie jest moje wrażenia vs wrażenie misiaaaa. Co sądzicie o mojej modyfikacji?
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Cyberpuncur »

Ja nie widzę potrzeby zmieniania zasad.
W każdej naszej grze nie ma rundy, żeby nie został kupiony co najmniej jeden budynek.
Jeszcze się nie zdarzyło, żeby ktoś kręcił nosem, bo będzie miał za małe zyski.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Lothrain »

xelos80 pisze:Mam pewne wątpliwości co do budynków i ich kupowania
Mam wrażenie ze nagroda z bycia właścicielem jest za słaba zeby opłacało się być tą osobą która kupuje dany budynek.
Zwykle wydaje mi się ze więcej zyskują osoby stawiajace swój pionek. Szczególnie po 4,5 rundzie. Trace rundę zeby ktoś inny zajął odrazu ten budynek a ja dostanę do końca gry góra 4 kostki które nawet nie muszą mi pasować.
Ja ostatnio zastosowałem własny wariant. Od razu po zakupie osoba kupująca dostaje to co dany budynek daje i budynek w tej rundzie juz jest niedostepny. Mam wrażenie, że to daje większą motywację do kupowania budynków.
To byłaby bardzo mocna akcja. Nagroda za bycie właścicielem wcale nie jest mała, zwłaszcza jeśli dostajesz darmowe kostki. I bierzesz oczywiście taki budynek, który zapewni ci potrzebne kostki. Nie widzę sensu w budowaniu budynku, który nie daje Ci korzyści. W ostatnich rundach bierzesz z kolei niechciane dotąd budynki, na których uzbierało się sporo PZetów - czasem można wyhaczyć tyle, ile z realizacji jakiegoś questu. Budynki dające właścicielowi darmowe kostki budować trzeba po prostu jak najwcześniej. Jeśli mógłbym od razu skorzystać z budynku, który stawiam, to miałbym niejako podwójną korzyść. Zwłaszcza jak grałbym gościem, który zyskuje punkty na koniec właśnie za budynki. Żyć nie umierać wtedy.
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Wassago »

Nie widzę potrzeby wprowadzania zmian, takie rozwiązanie działa i potwierdza to brak zmian w tej kwesti w dodatku.
dzium
Posty: 20
Rejestracja: 09 kwie 2015, 23:25
Has thanked: 4 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: dzium »

W przypadku intrygi "Open lord" z dodatku:

"Reveal your Lord card and discard any of your uncompleted Mandatory Quests. For the rest of the game, you cannot be affected by Attack and Mandatory Quest Intrigue cards played by opponents."

MUSZĘ mieć jakiś nieukończony mandatory quest, żeby zdobyć efekt tej intrygi?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Lothrain »

dzium pisze:W przypadku intrygi "Open lord" z dodatku:

"Reveal your Lord card and discard any of your uncompleted Mandatory Quests. For the rest of the game, you cannot be affected by Attack and Mandatory Quest Intrigue cards played by opponents."

MUSZĘ mieć jakiś nieukończony mandatory quest, żeby zdobyć efekt tej intrygi?
Zdecydowanie tak.
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: glocked »

Jest budynek i intryga które pozwalają użyć zajęte go budynku tak jakby przydzielalo się agenta. Czy w takim wypadku właściciel budynku otrzymuje 2 razy w rundzie owners bonus?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Lords of Waterdeep

Post autor: Lothrain »

glocked pisze:Jest budynek i intryga które pozwalają użyć zajęte go budynku tak jakby przydzielalo się agenta. Czy w takim wypadku właściciel budynku otrzymuje 2 razy w rundzie owners bonus?
Wlasciciel otrzymuje bonus za kazdym razem, gdy ktos korzysta z jego budynku. A jesli za sprawa budynku, czy intrygi zdarzy sie to kilka razy w rundzie, to bonus winien otrzymac odpowiednia ilosc razy.
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: mczlonka »

Witam,

ostatnio z kumplami grałem w LoW i mamy kilka pytań, bo nie wiemy jak grać w kilku sytuacjach:

1. Czy jeśli przydzieli się agenta w Builder’s Hall to dostaje się tylko PZ, które na nim leżały czy PZ oraz zasoby, które są opisane na tej płytce? Wydaje mi się, że tylko PZ.

2. Czy kiedy przydzieli się agenta do zbudowanego już zaawansowanego budynku, którym on sam jest właścicielem, to oprócz zasobów zapewnianych przez ten budynek, otrzymuje on również profit związany z tym budynkiem? Wydaje mi się, że nie.

3. Pytanie odnośnie budynków zaawansowanych z napisem When Purchased/Start of Round (np. Dziedziniec Błaznów):
- Jeśli ktoś przydzieli agenta w Builder’s Hall (tym samym wybuduje go i weźmie go pod kontrolę), to już wtedy stawiamy te 2 czarne kostki czy też mają one być postawione dopiero na początku następnej rundy (i w każdej kolejnej)? Wydaje mi się, że od razu po zbudowaniu.

4. Czy jeśli ktoś wybuduje budynek zaawansowany, to inny gracz może postawić agenta w bieżącej rundzie czy musi czekać do kolejnej rundy? Wydaje mi się, że można w bieżącej.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Lords of Waterdeep

Post autor: Lothrain »

We wszystkich przypadkach wydaje Ci sie dobrze.
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: mczlonka »

Ostatnio wróciłem do gry, bo zakupiłem dodatek i mam jak narazie jedną wątpliwość:

1. Czy jeśli w grze pojawi się (tzn. znajdzie się na 1 z 3 pól Builder's Hall) budynek zaawansowany z napisem When Purchased/Start of Round, to czy na początku każdej rundy wypełniamy jego instrukcję Start of Round pomimo tego że jeszcze nikt ją nie zakupił/nie "wprowadził" do gry (np. na płytce budynku Waymoot kładziemy 3VPs) czy dopiero jak ktoś ją zakupi (wtedy stawiamy 3VPs, wypełniając instrukcję When Purchased) i dopiero od teraz z każdą kolejną rundą będziemy stawiać na tym budynku 3VPs (wypełniając instrukcję Start of Round)?
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Gatherey »

Dopiero jak będzie zbudowany w grze.
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: mczlonka »

Też tak myślałem, ale w instrukcji dodatku w sekcji dodatkowych wyjaśnień jest opis płytki Waymoot:

If you assign an Agent to the Waymoot while it is still in Builder’s Hall (for example, with the Sample Wares Intrigue card), you take any VP tokens on the Waymoot from the passage of rounds and score those Victory Points immediately.

Jakie zatem mam wziąć VP z tej płytki, skoro kładzenie żetonów VP zacznie się dopiero po zakupie tej płytki (i w każdej kolejnej rundzie)?
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Gatherey »

mczlonka pisze:Też tak myślałem, ale w instrukcji dodatku w sekcji dodatkowych wyjaśnień jest opis płytki Waymoot:

If you assign an Agent to the Waymoot while it is still in Builder’s Hall (for example, with the Sample Wares Intrigue card), you take any VP tokens on the Waymoot from the passage of rounds and score those Victory Points immediately.

Jakie zatem mam wziąć VP z tej płytki, skoro kładzenie żetonów VP zacznie się dopiero po zakupie tej płytki (i w każdej kolejnej rundzie)?
Na budynkach kładziesz VP jak mijaja rundy i to jest dostajesz.
Kartalon
Posty: 2
Rejestracja: 26 maja 2019, 13:37

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Kartalon »

Mam problem z efektem działania intrygi Sample Wares. Ok wstawiłem agenta do budynku w Builder's Hall a teraz ktoś chciałby ten budynek kupić. Czy może a jeśli tak to co z moim agentem?
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Wolf »

Można kupić, a agent będzie zajmował miejsce na kupionym budynku.

Jest to doprecyzowane w instrukcji:
Sample Wares: If someone purchases a Building that has an Agent assigned to it by this card, the purchased Building’s action space remains occupied until that Agent is removed.
ammir
Posty: 23
Rejestracja: 06 sie 2011, 11:51

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: ammir »

Fence Goods for Duke of Darkness (gain 2 gold whenever you take a rogue) jak rozumieć tego typu karty? Jest też karta że take [orange square] whenever you take [orange square]. Czy stosuje się dla nich mnożnik? Np jeśli zwerbuje dwóch rogue to dostaję 2x2 gold? Tak samo jeśli zwerbuje 4 wojowników to dostaję 8? Czy może chodzi o to że nie ważne ilu zwerbuje rogue to dostanę 2 gold?
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: aeiou871 »

ammir pisze: 13 lut 2022, 09:11 Fence Goods for Duke of Darkness (gain 2 gold whenever you take a rogue) jak rozumieć tego typu karty? Jest też karta że take [orange square] whenever you take [orange square]. Czy stosuje się dla nich mnożnik? Np jeśli zwerbuje dwóch rogue to dostaję 2x2 gold? Tak samo jeśli zwerbuje 4 wojowników to dostaję 8? Czy może chodzi o to że nie ważne ilu zwerbuje rogue to dostanę 2 gold?
Premia jest stała i uruchamiana w momencie gdy zdobywasz dany zasób, nieważne, ile dostaniesz naraz łotrów, dostajesz 2 złota.
Varth Dader
Posty: 213
Rejestracja: 30 sie 2019, 22:26
Has thanked: 45 times
Been thanked: 37 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: Varth Dader »

aeiou871 pisze: 13 lut 2022, 09:34 Premia jest stała i uruchamiana w momencie gdy zdobywasz dany zasób, nieważne, ile dostaniesz naraz łotrów, dostajesz 2 złota.
Dokładnie, tymbardziej, że karta którą cytuje ammir brzmi trochę inaczej i dokładnie tłumaczy działanie:
"Whenever you take an action that provides any _black_cubes_, also take _two_gold_ from the supply."

Czyli nagroda jest wypłacana per wykonana akcja, a nie wynik tej akcji (ilość pobranych łotrów).
ammir
Posty: 23
Rejestracja: 06 sie 2011, 11:51

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: ammir »

aeiou871 pisze: 13 lut 2022, 09:34
ammir pisze: 13 lut 2022, 09:11 Fence Goods for Duke of Darkness (gain 2 gold whenever you take a rogue) jak rozumieć tego typu karty? Jest też karta że take [orange square] whenever you take [orange square]. Czy stosuje się dla nich mnożnik? Np jeśli zwerbuje dwóch rogue to dostaję 2x2 gold? Tak samo jeśli zwerbuje 4 wojowników to dostaję 8? Czy może chodzi o to że nie ważne ilu zwerbuje rogue to dostanę 2 gold?
Premia jest stała i uruchamiana w momencie gdy zdobywasz dany zasób, nieważne, ile dostaniesz naraz łotrów, dostajesz 2 złota.
Jest gdzies może to gdzieś wyjaśnione w FAQ, bądź gdzieś indziej? Kojarzysz może?
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Lords of Waterdeep

Post autor: aeiou871 »

ammir pisze: 13 lut 2022, 09:53
aeiou871 pisze: 13 lut 2022, 09:34
ammir pisze: 13 lut 2022, 09:11 Fence Goods for Duke of Darkness (gain 2 gold whenever you take a rogue) jak rozumieć tego typu karty? Jest też karta że take [orange square] whenever you take [orange square]. Czy stosuje się dla nich mnożnik? Np jeśli zwerbuje dwóch rogue to dostaję 2x2 gold? Tak samo jeśli zwerbuje 4 wojowników to dostaję 8? Czy może chodzi o to że nie ważne ilu zwerbuje rogue to dostanę 2 gold?
Premia jest stała i uruchamiana w momencie gdy zdobywasz dany zasób, nieważne, ile dostaniesz naraz łotrów, dostajesz 2 złota.
Jest gdzies może to gdzieś wyjaśnione w FAQ, bądź gdzieś indziej? Kojarzysz może?
Nie, nie kojarzę, ale na pewno taka jest implementacja w wersji cyfrowej. Co więcej, jak wspomniał kolega wyżej, konieczne jest wykonanie akcji zapewniającej dany zasób, więc jeśli otrzymasz łotrów w wyniku wykonania questu (co nie jest akcją), to ta premia Ci się nie należy (i znów - dokładnie tak to działa w wersji cyfrowej).
ODPOWIEDZ