Innowacje - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Innowacje

Post autor: orzeh »

Wybaczcie oczywiste pytanie (jak się ma hmm instrukcję;) )
Czy wymagane jest dominowanie Dziedzin jeśli spełnia się warunki podane na nich, czy dziedzinę się otrzymuje automatem, bez czynienia akcji dominacji (ale rym).
Gdzieś mi dzwoni że nie ma potrzeby wykonywania akcji dominowania na tych kartach - są przyznawane automatem (chodzi o główne warunki nie o warunki dogmatów z odpowiednich epok)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Innowacje

Post autor: Andy »

Dominacja dziedzin jest automatyczna i natychmiastowa. Nie wymaga wykonania akcji Dominuj.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Innowacje

Post autor: misioooo »

Andy pisze:Dominacja dziedzin jest automatyczna i natychmiastowa. Nie wymaga wykonania akcji Dominuj.
+1
Akcja Dominacji to jak z żoną grasz... znaczy się w Innowacjach używasz jej do zdominowania epoki. Jest to jedna z twoich dwóch akcji, które możesz wykonać podczas swojej kolejki.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Innowacje

Post autor: GrzeL »

W polskiej instrukcji (do dodatku Echa przeszłości) za europejską (a właściwie poza północnoamerykańską) jest błąd w zasadach.
Nie musimy, lecz możemy aktywować dogmaty z zagranej karty projektu.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Innowacje

Post autor: Veridiana »

Pytania do Ech:

1) Czy jeśli odpalam w stosie echa i dogmaty i przeciwnik współpracuje tylko przy Echo - to czy dostaję bonus za współpracę? czy musi to jednak być współpraca przy dogmacie aktywnej karty?

2) Projekt można zagrać po zagraniu innej karty. Czy za owo zagranie liczy się tylko wykonana osobno akcja ZAGRAJ, czy zagranie karty będące np. częścią dogmatu?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Innowacje

Post autor: GrzeL »

Veridiana pisze:Pytania do Ech:

1) Czy jeśli odpalam w stosie echa i dogmaty i przeciwnik współpracuje tylko przy Echo - to czy dostaję bonus za współpracę? czy musi to jednak być współpraca przy dogmacie aktywnej karty?

2) Projekt można zagrać po zagraniu innej karty. Czy za owo zagranie liczy się tylko wykonana osobno akcja ZAGRAJ, czy zagranie karty będące np. częścią dogmatu?
Ad 1
Wystarczy skorzystanie z efektu echa.

Ad 2
Tylko po wykonaniu akcji zagraj.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Innowacje

Post autor: Veridiana »

Dzięki.
To jeszcze jedno pytanie:
Mamy hipotetyczną sytuację: dogmat żąda od graczy usunięcia wszystkich aktywnych "6". Usuwam czerwoną "6" i pod nią ukazuje się kolejna "6". Czy ona natychmiast staje się aktywna i ją też muszę odrzucić?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Innowacje

Post autor: AkitaInu »

Z tego co pamiętam warunek sprawdza się tylko raz, więc nie odrzucasz tej pod spodem :)

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 435
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 20 times
Been thanked: 38 times

Re: Innowacje

Post autor: grabol »

Veridiana pisze:Dzięki.
To jeszcze jedno pytanie:
Mamy hipotetyczną sytuację: dogmat żąda od graczy usunięcia wszystkich aktywnych "6". Usuwam czerwoną "6" i pod nią ukazuje się kolejna "6". Czy ona natychmiast staje się aktywna i ją też muszę odrzucić?
Jeżeli na karcie jest zapis "powtórz ten dogmat", to powtarza się go do momentu osiągnięcia warunku zakończenia, czyli w tym przypadku do momentu usunięcia wszystkich kart spełniających warunek.

Najlepiej gdybyś zacytowała tekst z karty...
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Innowacje

Post autor: Rafal_Kruczek »

Veridiana pisze:Dzięki.
To jeszcze jedno pytanie:
Mamy hipotetyczną sytuację: dogmat żąda od graczy usunięcia wszystkich aktywnych "6". Usuwam czerwoną "6" i pod nią ukazuje się kolejna "6". Czy ona natychmiast staje się aktywna i ją też muszę odrzucić?
Żeby "kopać głebiej" karta musi miec sformułowanie takie jak na przykład ma Węgiel "Aktywna karta i karta pod nią", lub Szrapnel nie pamietam polskiego sformułowania i nazwy.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Innowacje

Post autor: Veridiana »

O! To rozstrzyga sprawę. Dzięki :D
Guevarra
Posty: 2
Rejestracja: 14 lut 2016, 23:50

Re: Innowacje

Post autor: Guevarra »

Drodzy,

Szybkie 2 pytania:

1. Co oznacza treść dogmatu "Brak działania" pojawiajacy sie na kartach z "Ech przeszłości"?
2. Czy jesli gram z wiecej niz jednym graczem i każdy spełnia warunek dogmatu współpracy to ciągnę kartę bonusową za każdego z nich?

Dzięki,
G.
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Innowacje

Post autor: myszor »

Guevarra pisze:1. Co oznacza treść dogmatu "Brak działania" pojawiajacy sie na kartach z "Ech przeszłości"?
Brak działania ;)
Guevarra pisze:2. Czy jesli gram z wiecej niz jednym graczem i każdy spełnia warunek dogmatu współpracy to ciągnę kartę bonusową za każdego z nich?
Zacytuję instrukcję:
instrukcja pisze:Premia za współpracę: jeśli choć jeden inny gracz skorzystał twojego dogmatu współpracy, otrzymujesz jedną (bez względu na liczbę graczy i dogmatów) darmową akcję Pociągnij (...)
Guevarra
Posty: 2
Rejestracja: 14 lut 2016, 23:50

Re: Innowacje

Post autor: Guevarra »

Dziekuje za odpowiedz - jeszcze zeby sie upewnić z dogmatem braku działania: wystarczy ze inny gracz spełnia warunek dogmatu wespółpracy brak działania, nie musi nic robić, a ja otrzymuje za to kartę? To troszkę nie ma sensu, bo instrukcja wspomina, ze dla dociagu karty ze współpracy przeciwnik musi z niej odnieść korzyść

G.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Innowacje

Post autor: donmakaron »

Za brak efektu nie dociągasz karty - nie ma korzyści, nie ma karty. Możesz za to pod taką dogmę mieć podpięte echa i w ten sposób je odpalać. Ogólnie to są karty, które nic nie robią i trzeba się z tym pogodzić ;)
Awatar użytkownika
dumspirospero
Posty: 194
Rejestracja: 01 gru 2008, 11:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Innowacje

Post autor: dumspirospero »

Gra w Innowacje, oczywiście z dodatkiem. Mamy na stole sytuację, że jeden ze stosów jest rozsunięty. Odpalamy wierzchnią kartę z tego stosu. Najpierw sprawdzamy oczywiście, kogo dotyczą dogmaty. Następnie uruchamiamy kolejno dogmaty echa. Jedno z nich każe dobrać i ukryć kartę. Następnie dochodzimy do dogmatu na wierzchniej karcie. Mamy tam dogmat przymusu: żądam, abyś zwrócił ze swoich kart wpływu karty o wartości mojej najwyższej premii wpływu. I teraz pytanie: czy trzeba to sprawdzić przed wykonaniem pierwszego echa, czy dopiero przed wykonaniem tego dogmatu? I ogólnie: kiedy liczymy karty i sprawdzamy różne warunki dogmatów? Raz przed wszystkimi dogmatami (jak w przypadku determinowania, kto jest celem dogmatów) czy w momencie jego wykonywania?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Innowacje

Post autor: GrzeL »

dumspirospero pisze:Gra w Innowacje, oczywiście z dodatkiem. Mamy na stole sytuację, że jeden ze stosów jest rozsunięty. Odpalamy wierzchnią kartę z tego stosu. Najpierw sprawdzamy oczywiście, kogo dotyczą dogmaty. Następnie uruchamiamy kolejno dogmaty echa. Jedno z nich każe dobrać i ukryć kartę. Następnie dochodzimy do dogmatu na wierzchniej karcie. Mamy tam dogmat przymusu: żądam, abyś zwrócił ze swoich kart wpływu karty o wartości mojej najwyższej premii wpływu. I teraz pytanie: czy trzeba to sprawdzić przed wykonaniem pierwszego echa, czy dopiero przed wykonaniem tego dogmatu? I ogólnie: kiedy liczymy karty i sprawdzamy różne warunki dogmatów? Raz przed wszystkimi dogmatami (jak w przypadku determinowania, kto jest celem dogmatów) czy w momencie jego wykonywania?
W momencie wykonywania dogmatu.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1527
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 198 times

Re: Innowacje

Post autor: Furan »

Aż sam jestem zaskoczony, że chwilowo nie jest to dla mnie oczywiste:
Mobilność:
Żądam, abyś przeniósł swoje dwie najwyższe karty aktywne (inne niż czerwona), które nie dostarczają fabryk do moich kart wpływu! Jeśli przeniosłeś choć jedną kartę, pociągnij kartę 8.

Tę 8 ciągnie gracz od którego się żąda, prawda? :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Innowacje

Post autor: misioooo »

Furan pisze:Aż sam jestem zaskoczony, że chwilowo nie jest to dla mnie oczywiste:
Mobilność:
Żądam, abyś przeniósł swoje dwie najwyższe karty aktywne (inne niż czerwona), które nie dostarczają fabryk do moich kart wpływu! Jeśli przeniosłeś choć jedną kartę, pociągnij kartę 8.

Tę 8 ciągnie gracz od którego się żąda, prawda? :)
Prawda. Żądanie traktuj jako tekst, który wypowiadasz do każdego z pozostałych graczy podpadających pod to żądanie. Zatem np. ja mówię do ciebie:
Dawaj te dwie karty i pociągnij sobie 8 jak jakąś oddałeś!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Innowacje

Post autor: Andy »

Mówi o tym złota zasada nr 2: "Dogmaty czytaj na głos" (s. 5 instrukcji).
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Innowacje

Post autor: Sebs »

Furan pisze:Aż sam jestem zaskoczony, że chwilowo nie jest to dla mnie oczywiste:
Mobilność:
Żądam, abyś przeniósł swoje dwie najwyższe karty aktywne (inne niż czerwona), które nie dostarczają fabryk do moich kart wpływu! Jeśli przeniosłeś choć jedną kartę, pociągnij kartę 8.

Tę 8 ciągnie gracz od którego się żąda, prawda? :)
W FAQ sa dwie zlote zasady. Pierwsza mowi o tym zeby zrobic tyle ile mozesz, a reszte pomin. A druga, zeby czytac opisy kart na glos. Wtedy nie ma problemu.

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Innowacje

Post autor: Sebs »

Ok teraz sam mam pytanie. Karta Mass Media [8]:
Możesz zwrócić kartę z ręki. Jeśli to zrobisz, wybierz wartość. Następnie wszyscy gracze (włączając ciebie) muszą zwrócić wszystkie swoje karty wpływu o wybranej przez ciebie wartości.

Rozumiem ze zwrocona karta nie ma nic wspolnego z wartoscią którą wybieram? Moge wyczyscic w ten sposob wszystkie stosy wplywu moich przeciwnikow jesli sie przed tym jakos nie obronia? Wydaje sie to niesamowicie mocne
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Innowacje

Post autor: AkitaInu »

Sebs pisze:Ok teraz sam mam pytanie. Karta Mass Media [8]:
Możesz zwrócić kartę z ręki. Jeśli to zrobisz, wybierz wartość. Następnie wszyscy gracze (włączając ciebie) muszą zwrócić wszystkie swoje karty wpływu o wybranej przez ciebie wartości.

Rozumiem ze zwrocona karta nie ma nic wspolnego z wartoscią którą wybieram? Moge wyczyscic w ten sposob wszystkie stosy wplywu moich przeciwnikow jesli sie przed tym jakos nie obronia? Wydaje sie to niesamowicie mocne
Zwracana karta z kart wpływu musi mieć taką wartość jaką wybrałeś - w związku z tym ma znaczenie :) I pamiętaj że czyścisz też swój stos jeżeli masz tą wartość którą właśnie wybrałeś.
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Innowacje

Post autor: Sebs »

AkitaInu pisze:
Sebs pisze:Ok teraz sam mam pytanie. Karta Mass Media [8]:
Możesz zwrócić kartę z ręki. Jeśli to zrobisz, wybierz wartość. Następnie wszyscy gracze (włączając ciebie) muszą zwrócić wszystkie swoje karty wpływu o wybranej przez ciebie wartości.

Rozumiem ze zwrocona karta nie ma nic wspolnego z wartoscią którą wybieram? Moge wyczyscic w ten sposob wszystkie stosy wplywu moich przeciwnikow jesli sie przed tym jakos nie obronia? Wydaje sie to niesamowicie mocne
Zwracana karta z kart wpływu musi mieć taką wartość jaką wybrałeś - w związku z tym ma znaczenie :) I pamiętaj że czyścisz też swój stos jeżeli masz tą wartość którą właśnie wybrałeś.
Chodzilo mi bardziej o pierwsza czesc dogmatu, zeby efekt zadzialal musze najpierw zwrocic karte z reki i wlasnie o ta karte i jej wartosc sie pytalem. Ja rozumiem to tak, mam na rece karte [1] i ja zwracam, wybieram wartosc 10 i wszystkie karty [10] ze wszystkich stosow wplywu (w tym moje) musza byc zwrocone.
To ze czyszcze swoj stos jest zrozumiale :) Ale w mysl zasady zrob tyle ile mozesz reszte pomin, jesli moj stos jest pusty, lub mam tam [4] i [5] a przeciwnicy [8], [9], [10] to raczej te wartosci wybiore. Dobrze to rozumiem?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Innowacje

Post autor: AkitaInu »

Sebs pisze:
AkitaInu pisze:
Sebs pisze:Ok teraz sam mam pytanie. Karta Mass Media [8]:
Możesz zwrócić kartę z ręki. Jeśli to zrobisz, wybierz wartość. Następnie wszyscy gracze (włączając ciebie) muszą zwrócić wszystkie swoje karty wpływu o wybranej przez ciebie wartości.

Rozumiem ze zwrocona karta nie ma nic wspolnego z wartoscią którą wybieram? Moge wyczyscic w ten sposob wszystkie stosy wplywu moich przeciwnikow jesli sie przed tym jakos nie obronia? Wydaje sie to niesamowicie mocne
Zwracana karta z kart wpływu musi mieć taką wartość jaką wybrałeś - w związku z tym ma znaczenie :) I pamiętaj że czyścisz też swój stos jeżeli masz tą wartość którą właśnie wybrałeś.
Chodzilo mi bardziej o pierwsza czesc dogmatu, zeby efekt zadzialal musze najpierw zwrocic karte z reki i wlasnie o ta karte i jej wartosc sie pytalem. Ja rozumiem to tak, mam na rece karte [1] i ja zwracam, wybieram wartosc 10 i wszystkie karty [10] ze wszystkich stosow wplywu (w tym moje) musza byc zwrocone.
To ze czyszcze swoj stos jest zrozumiale :) Ale w mysl zasady zrob tyle ile mozesz reszte pomin, jesli moj stos jest pusty, lub mam tam [4] i [5] a przeciwnicy [8], [9], [10] to raczej te wartosci wybiore. Dobrze to rozumiem?
Ok, teraz już rozumiem :)

Tak, w moim rozumowaniu dobrze rozumiesz tą kartę :) My gramy tak samo, wybieram cokolwiek z ręki (choć jeżeli inni maja 10'tki we wpływach to raczej jedynek na ręce nie masz, a przynajmniej żadko będzie taka sytuacja) i mówie "10", i wszyscy odrzucają dyszki z wpływów
ODPOWIEDZ