Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

misioman pisze:Cześć wszystkim,

W sumie mam proste pytanko, ale coś mi się nie podoba.

Chodzi o karty przygód - dajmy na to przykład karty "żmija".

Rozumiem, że tę kartę od razu wtasowuję do talii i jak ponownie ją wyciągniemy to realizujemy to co jest napisane niżej.

Chodzi mi o to, że jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że wylosujemy tę kartę jeszcze raz i zadziała negatywny skutek ponieważ kartę dociągniemy dopiero gdy wejdzie znacznik na stos kart i rzeczywiście ta karta się trafi.

Czy wszystko dobrze rozumiem?
Przeczytaj bardzo dokładnie w instrukcji do którego stosu powinieneś ją wtasować. Nagle wszystko stanie się jasne :)
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 297 times
Been thanked: 633 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: EsperanzaDMV »

misioman pisze:Cześć wszystkim,

W sumie mam proste pytanko, ale coś mi się nie podoba.

Chodzi o karty przygód - dajmy na to przykład karty "żmija".

Rozumiem, że tę kartę od razu wtasowuję do talii i jak ponownie ją wyciągniemy to realizujemy to co jest napisane niżej.

Chodzi mi o to, że jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że wylosujemy tę kartę jeszcze raz i zadziała negatywny skutek ponieważ kartę dociągniemy dopiero gdy wejdzie znacznik na stos kart i rzeczywiście ta karta się trafi.

Czy wszystko dobrze rozumiem?
Tak jak kolega napisał powyżej a ja napiszę jaśniej - nie wtasowujesz tej karty z powrotem do zielonej talii Eksploracji - tam faktycznie szansa, że ją znowu wyciągniesz jest bardzo mała, bo kart jest mnóstwo, a możesz grać tak, by w ogóle nie ciągnąć kart z tej talii jeśli wyślesz odpowiednio dużo postaci na akcje eksploracji.
Kartę tę wtasowujesz do talii Przygód, składającej się z kilku-kilkunastu kart w zależności od scenariusza (tej leżącej w lewym górnym rogu planszy), którą przygotowujesz na początku gry. Karty te będą miały teraz różne rewersy, dlatego ważne jest by uczciwie wtasować tę nową kartę do talii, żeby nie kusiło Cię znając jej późniejszy negatywny efekt umieszczać gdzieś na samym dnie ;)
misioman
Posty: 10
Rejestracja: 01 maja 2014, 17:50
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: misioman »

Wszystko jasne. Dzięki wielkie.
mierniczek
Posty: 23
Rejestracja: 25 kwie 2017, 10:54
Lokalizacja: pruszków, Mazowieckie

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mierniczek »

Przepraszam jesli sie powtarzam, ale ten watek jest tak dlugi, ze trudno mi znalezc te odpowiedz

Jesli morale mam na minimum skali (-3), to co w przypadku jesli jakies zdarzenie znow karze mi zmniejszyc morale?
Dostaje wtedy rane czy juz nic sie ne dzieje (bo nie da sie dalej zmniejszac)?
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: GeQ »

mierniczek pisze:Przepraszam jesli sie powtarzam, ale ten watek jest tak dlugi, ze trudno mi znalezc te odpowiedz

Jesli morale mam na minimum skali (-3), to co w przypadku jesli jakies zdarzenie znow karze mi zmniejszyc morale?
Dostaje wtedy rane czy juz nic sie ne dzieje (bo nie da sie dalej zmniejszac)?
jeśli masz morale na minimum/maksimum i wydarzenie każe ci zmniejszyć/zwiększyć poziom morale to efekt jest ignorowany.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
mierniczek
Posty: 23
Rejestracja: 25 kwie 2017, 10:54
Lokalizacja: pruszków, Mazowieckie

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mierniczek »

GeQ pisze:
mierniczek pisze:Przepraszam jesli sie powtarzam, ale ten watek jest tak dlugi, ze trudno mi znalezc te odpowiedz

Jesli morale mam na minimum skali (-3), to co w przypadku jesli jakies zdarzenie znow karze mi zmniejszyc morale?
Dostaje wtedy rane czy juz nic sie ne dzieje (bo nie da sie dalej zmniejszac)?
jeśli masz morale na minimum/maksimum i wydarzenie każe ci zmniejszyć/zwiększyć poziom morale to efekt jest ignorowany.
Uff to dobrze gralem.
Gra i tak mocno daje w kosc i jesli mialbym jeszcze dostawac kolejne rany, to za nic w swiecie (ja i zona) nie przezylibysmy tej przygody do konca :)
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 347
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 244 times
Been thanked: 54 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: narandil »

czy jest dostępny jakiś zbiorczy FAQ do Robinsona (pl / eng)? Strach człowieka chwyta jak widzi te 77 stron Q&A które musi przeczytać żeby wiedzieć jak grać :(
Kal-El83
Posty: 1136
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 238 times
Been thanked: 120 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Kal-El83 »

Duźo z tych stron dotyczy instrukcji v1, przy drugiej edycji instrukcja została poprawiona. Przeczytaj, zagraj a zobaczysz że strasznie nie jest ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

narandil pisze:czy jest dostępny jakiś zbiorczy FAQ do Robinsona (pl / eng)? Strach człowieka chwyta jak widzi te 77 stron Q&A które musi przeczytać żeby wiedzieć jak grać :(
Na BGG są pliki w języku polskim dodane jakiś czas temu.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 347
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 244 times
Been thanked: 54 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: narandil »

DarkSide pisze:
narandil pisze:czy jest dostępny jakiś zbiorczy FAQ do Robinsona (pl / eng)? Strach człowieka chwyta jak widzi te 77 stron Q&A które musi przeczytać żeby wiedzieć jak grać :(
Na BGG są pliki w języku polskim dodane jakiś czas temu.
dzięki - 33 strony to zawsze mniej niż 77 :)
a tak na serio to naprawdę kawał dobrej roboty z tym FAQ !!
kali84
Posty: 3
Rejestracja: 28 gru 2015, 10:02

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kali84 »

Ponawiam pytanie na które nie padła odpowiedź - co sądzicie o nowym scenariuszu jakim są Kłusownicy?
davido
Posty: 2
Rejestracja: 30 kwie 2017, 10:19

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: davido »

Cześć.

Szukałem w instrukcji i FAQ, ale dalej nie rozumiem kwestii spędzenia nocy poza obozem. Wczoraj zagraliśmy z kolegami po raz pierwszy i stwierdziłem, że noc poza obozem spędza zawsze ten, który wybrał się na eksplorację - czy na tym to polega? Czy po prostu każdy gracz wraca na noc do obozu pomimo wykorzystania swoich pionków akcji?
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

davido pisze:Cześć.

Szukałem w instrukcji i FAQ, ale dalej nie rozumiem kwestii spędzenia nocy poza obozem. Wczoraj zagraliśmy z kolegami po raz pierwszy i stwierdziłem, że noc poza obozem spędza zawsze ten, który wybrał się na eksplorację - czy na tym to polega? Czy po prostu każdy gracz wraca na noc do obozu pomimo wykorzystania swoich pionków akcji?
Rozumiem, że pytanie dotyczy jakiejś karty, która mówi o spędzeniu nocy poza obozem? Nie każdej sytuacji eksploracji.

Noc poza obozem spędza ta postać, która wylosuje taką kartę. Czyli np... polująca, budująca itp itd. Jeśli nic takiego nie zaszło to wszyscy normalnie wracają na noc do obozu .

W ogóle bardzo dziwnie sformułowane pytanie.
davido
Posty: 2
Rejestracja: 30 kwie 2017, 10:19

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: davido »

Wydawało mi się po prostu, że przy eksploracji postać musi zostać na tamtym kafelku i wraca do obozu tak jakby na początku następnej rundy (przyszło mi to do głowy po obejrzeniu filmu z przykładowej gry). Wychodzi na to, że z kolegami utrudniliśmy sobie pierwszą rozgrywkę niepotrzebnie :D

Dzięki wielkie za pomoc!
sisetka
Posty: 7
Rejestracja: 05 sty 2015, 07:52

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: sisetka »

witam
mam takie pytanie, byc moze juz było w watku poruszane ale nie potrafie znalezc
czy jesli w jednej rundzie kilka osób dostaje rany i przeracza symbol obnizania morali to za kazda z tych osób spada morale całej grupy? bo gralismy juz kilka razy i bardzo szybko dobijamy do -3
Kal-El83
Posty: 1136
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 238 times
Been thanked: 120 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Kal-El83 »

Morale spada za każdą postać u której minięto sybol na planszetce.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

sisetka pisze:witam
mam takie pytanie, byc moze juz było w watku poruszane ale nie potrafie znalezc
czy jesli w jednej rundzie kilka osób dostaje rany i przeracza symbol obnizania morali to za kazda z tych osób spada morale całej grupy? bo gralismy juz kilka razy i bardzo szybko dobijamy do -3
Tak sie wlasnie dzieje, morale spada za kazdym razem. To nie jest "przyjemna" gra :)
Dawici
Posty: 31
Rejestracja: 30 lis 2015, 20:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Jenny w potrzebie, Scenariusz nr 3

Post autor: Dawici »

Cześć

1. Mam wątpliwość czy dobrze postąpiliśmy wygrywając grę wykonując w tej samej rundzie akcje eksploracji (ratunek Jenny) i budowy Łódki. Czy budowa łódki nie powinna jednak nastąpić w jednej z kolejnych rund po ratunku Jenny?

2. Czy w tej samej rundzie po udanym ratunku Jenny od razu umieszczam ją na łóżku do fazy odpoczynku czy dopiero od następnej rundzie ? Wydaje się że od razu idzie odpoczywać skoro w fazie nocy będzie musiała ponieść konsekwencje fazy pogody i nocy.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Jenny w potrzebie, Scenariusz nr 3

Post autor: Breżniew »

Dawici pisze:Cześć

1. Mam wątpliwość czy dobrze postąpiliśmy wygrywając grę wykonując w tej samej rundzie akcje eksploracji (ratunek Jenny) i budowy Łódki. Czy budowa łódki nie powinna jednak nastąpić w jednej z kolejnych rund po ratunku Jenny?

2. Czy w tej samej rundzie po udanym ratunku Jenny od razu umieszczam ją na łóżku do fazy odpoczynku czy dopiero od następnej rundzie ? Wydaje się że od razu idzie odpoczywać skoro w fazie nocy będzie musiała ponieść konsekwencje fazy pogody i nocy.
Pytania o zasady gry Robinson Crusoe zadaje się w tym wątku:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=20522
1. EDIT: Jednak myliłem się. Można wykonać zarówno akcję eksploracji (ratunek Jenny) jak i budowę Łódki w tej samej turze. Jest to potwierdzone przez I.Trzewiczka na bgg w tym temacie:
https://boardgamegeek.com/thread/895066/rescuing-jenny
2. Umieszczasz ją od razu, ale wykonywać akcję odpoczynku może dopiero od następnej tury, bo faza akcji w turze, w której Jenny została uratowana już minęła.
Dawici
Posty: 31
Rejestracja: 30 lis 2015, 20:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jenny w potrzebie, Scenariusz nr 3

Post autor: Dawici »

Dzięki wieklkie za odpowiedz.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bea »

Chciałam się upewnić czy dobrze interpretuję kart cech.
Przewódca: dostaje 1 determinację w każdej fazie morale, nawet jeśli to nie on jest pierwszym graczem, tak?
Maruda: Zawsze w fazie morale jeden z graczy dostaje żeton determinacji. I znów odbywa się to w każdej fazie morale, nie tylko wtedy gdy Maruda jest pierwszym graczem, prawda?
Dawici
Posty: 31
Rejestracja: 30 lis 2015, 20:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Dawici »

Czesc
W scenariuszu Wyspa Ognia nasuwają się pytania:
1. Czy eksploracja totemów musi być zakończona sukcesem żeby była zaliczona jako jeden z celów scenariusza? ( graliśmy że musi być sukces)
2.Gdy dociagam karty tajemnic i musze rozpatrzyć wszystkie np 4 a juz druga każe przerwać dociąg to ciągne dalej jak wymaga totem czy przerywam.( graliśmy że nie dociągaliśmy ale mimo to akcja była udana - cel scenariusza spełniony.
3.skóra w moich zasobach jest drewnem jesli che budować schronienie lub jego elementy. Czyli skórami nie mogę budować tak? (Nie budowalismy skorami tylko przelicznikiem drewna i skórę traktowaliśmy jak drewno)
4. Celem scenariusza jest również odkrycie kafelków wyspy. Czy w końcowym rozrachunku do ilości wymaganej wliczam również te które zalała lawa? (Wydaje się że tak)
5. Pyl EDIT: na kafelku , na którym mamy obóz powoduje że w fazie produkcji nie dostajemy pożywienia i drewna? W scenariuszu tak nie pisze wiec wydaje się ze pył nie przeszkadza w otrzymaniu pożywienia i drewna.

Bede wdzieczny za odpowiedź.

Pozdrawiam

Dawid
pegzi
Posty: 537
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: pegzi »

Czy ta instrukcja, która według Portalu wyjaśnia wszystko będzie kiedyś dostępna po polsku??? Pytam dlatego, ponieważ starsze instrukcje nie wyjaśniają niczego. Wg mnie ta instrukcja jest naprawdę dobrze napisana, tylko zastanawia mnie fakt, dlaczego takowa instrukcja nie została przygotowana dla rodzimego rynku - co oczywiście znacząco ułatwiłoby rozgrywkę w Robinsona, gdzie instrukcja pozostawia wiele do życzenia i nie wyjaśnia wielu kwestii.
http://portalgames.pl/files/rules/robin ... lebook.pdf
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 942
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 305 times
Been thanked: 197 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Losiek »

Nie ma szans.
W wątku Portalu:
Portal Games pisze:
Kisun pisze:A ja tak grzecznie i cichutko zapytam kiedy będzie możliwość dokupienia nowej wersji instrukcji takiej jak tu? Oczywiście w języku polskim.
Angielska instrukcja wydana przez Z-Man wymagała napisania od nowa na potrzeby naszego wydania, natomiast nasza rodzima instrukcja z edycji Gra Roku stoi na wyższym poziomie - jeśli posiadasz starszą edycję gry niż Gra Roku, napisz na portal@portalgames.pl zobaczymy co da się zrobić.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Portal Games »

pegzi pisze:Czy ta instrukcja, która według Portalu wyjaśnia wszystko będzie kiedyś dostępna po polsku??? Pytam dlatego, ponieważ starsze instrukcje nie wyjaśniają niczego. Wg mnie ta instrukcja jest naprawdę dobrze napisana, tylko zastanawia mnie fakt, dlaczego takowa instrukcja nie została przygotowana dla rodzimego rynku - co oczywiście znacząco ułatwiłoby rozgrywkę w Robinsona, gdzie instrukcja pozostawia wiele do życzenia i nie wyjaśnia wielu kwestii.
http://portalgames.pl/files/rules/robin ... lebook.pdf
Sam używam instrukcji z edycji gra roku. I uważam, ją za kawał dobrej roboty. Oczywiście tak jak wszystko może być zrobione o wiele lepiej. Ale instrukcja spełnia swoją rolę. Oczywiście moim skromnym zdaniem. Więc raczej nie będziemy przedrukowywać instrukcji.
ODPOWIEDZ