Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Breżniew »

nahar pisze:Dobra mam zeton pogody wylozony bo trafilen na niego w zdarzeniu. Ale wyciagnalem przygode ktora mowi doloz zeton pogody. Skad mam wziac drugi zeton pomaranczowy? Moze tylko jeden zeton kazdego rodzaju mozna w jednej rundzie miec na polu pogody?
Dołożyłeś już jeden. Jeśli jakaś karta/efekt każe dołożyć kolejny taki sam, to już nic nie robisz.
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Wrotek »

EsperanzaDMV pisze:Pojawiła się wątpliwość dotycząca budowania przedmiotu należącego do konkretnej postaci.
Obejrzałem materiał na Watch It Played i tam zauważyłem błąd w stosunku do tego, co znajduje się w polskim FAQ na BGG. Widnieje w nim:
Czy jeśli będę musiał odwrócić odkryty przedmiot postaci na stronę pomysłu, to czy przy następnym jego odkryciu ponownie uzyskam dwa punkty determinacji?
Nie. Otrzymuje się je raz na całą grę.
W filmie jednak zostało powiedziane, że dostaje się ponownie punkty, więc zwróciłem na to uwagę w komentarzu pod filmem. Dostałem jednak odpowiedź:
The English rules say: "If a personal Invention is flipped back to its Invention side, it is returned to the side of the appropriate Character sheet. It can also be built again, but only by the owning character, who gains another 2 Determination tokens when doing so".

I know at different times, the games rules have changed over the years - and different language versions have had different rules even, but since I worked with Portal Games on this video, and they approved this final version, I feel confident in what I have here.
Może ktoś z Portalu się do tego odnieść, która w takim razie wersja jest właściwa...?
Ja gram wg zasad z polskiej instrukcji, czyli drugi raz nie biorę żetonów determinacji. Z drugiej jednak strony, wg tego komentarza pod filmem, który podałeś, nawet jest to sensowne - cieśla stracił wnyki, które wcześniej zbudował, ale jest na tyle zdeterminowany, że robi je jeszcze raz.
Jeszcze inaczej można pomyśleć tak - w trzeciej turze stworzyłeś przedmiot postaci. Dwie tury później straciłeś ten przedmiot. 5 tur później już nie pamiętasz czy ten przedmiot robiłeś czy nie. Więc to w sumie też przemawia za tym, żeby drugi raz te żetony zabrać.

Takie jest moje zdanie. Ale faktycznie lepiej by było, żeby ktoś z wydawnictwa Portal się wypowiedział na ten temat.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kmd7 »

Takie pytania narodziły się po pierwszych dwóch rozgrywkach w scenariusz Rzobitkowie solo. Gra sponiewierała mnie niemiłosiernie, ale chcę jeszcze :D.
1. Karta przygody każe odrzucić 3 karty pomysłów, mamy tylko jeden, odrzucamy i wtedy postać wykonująca otrzymuje 2 rany/wszyscy otrzymują 2 rany zgodnie z zasadą niespełnionych wymagań?
2. W FAQ na pytanie od kiedy uwzględnić żeton "-1 pionek" położony na akcji jest odpowiedź, że nie modyfikuje on już zaplanowanej akcji (wg mnie logiczne). Natomiast w instrukcji na str. 15 jest napisane, że działa on w najbliższej wykonywanej akcji, bez względu na to, czy będzie ona rozpatrywana w bieżącej rundzie, czy dopiero w kolejnych. Inaczej mówiąc, wg instrukcji wszystkie akcje już zaplanowane do wykonania 1 pionkiem z automatu są nieudane?
3. W FAQ jest informacja, że jeśli wydarzenie wymaga obniżenia poziomu dachu lub palisady o 1, to można wybrać obniżenie tego, co mamy na poziomie zero. I nie otrzymujemy ran?

Dzięki za pomoc.
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Wrotek »

kmd7 pisze:Takie pytania narodziły się po pierwszych dwóch rozgrywkach w scenariusz Rzobitkowie solo. Gra sponiewierała mnie niemiłosiernie, ale chcę jeszcze :D.
1. Karta przygody każe odrzucić 3 karty pomysłów, mamy tylko jeden, odrzucamy i wtedy postać wykonująca otrzymuje 2 rany/wszyscy otrzymują 2 rany zgodnie z zasadą niespełnionych wymagań?
2. W FAQ na pytanie od kiedy uwzględnić żeton "-1 pionek" położony na akcji jest odpowiedź, że nie modyfikuje on już zaplanowanej akcji (wg mnie logiczne). Natomiast w instrukcji na str. 15 jest napisane, że działa on w najbliższej wykonywanej akcji, bez względu na to, czy będzie ona rozpatrywana w bieżącej rundzie, czy dopiero w kolejnych. Inaczej mówiąc, wg instrukcji wszystkie akcje już zaplanowane do wykonania 1 pionkiem z automatu są nieudane?
3. W FAQ jest informacja, że jeśli wydarzenie wymaga obniżenia poziomu dachu lub palisady o 1, to można wybrać obniżenie tego, co mamy na poziomie zero. I nie otrzymujemy ran?

Dzięki za pomoc.
1. Jeśli grasz solo to tylko Ty otrzymujesz 2 rany. Jeśli grasz z kimś to wszyscy.
2. Taki żeton działa dopiero od następnej tury.
3. Tak, jeżeli masz słowo "lub" to możesz wybrać to co ma 0.



Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka
violino
Posty: 20
Rejestracja: 25 maja 2017, 09:17
Lokalizacja: Gdynia/Leeds

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: violino »

Mam żeton +1 drewna na kaflu z obozem. I w Wydarzeniu trafiłam na Pożar, muszę rozpatrzyć Efekt Zagrożenia, ktorym jest brak produkcji drewna w najbliższej fazie produkcji.
I teraz mam wątpliwości: czy nie biorę drewna w ogóle, czy biorę 1 drewno dostarczane przez żeton?
W instrukcji jest napisane, że jeśli nie ma przed obrazkiem surowca cyfry, to zwykle (hm..) oznacza to 1 surowiec. I mam wrażenie, że czytałam coś podobnego o zakryciu źródła surowca, które nie dostarcza wtedy produkcji, ale jesli jest znacznik +1 to akurat ten jeden dostajemy.
Nie mogę sobie tylko przypomnieć gdzie to było.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

violino pisze:Mam żeton +1 drewna na kaflu z obozem. I w Wydarzeniu trafiłam na Pożar, muszę rozpatrzyć Efekt Zagrożenia, ktorym jest brak produkcji drewna w najbliższej fazie produkcji.
I teraz mam wątpliwości: czy nie biorę drewna w ogóle, czy biorę 1 drewno dostarczane przez żeton?
W instrukcji jest napisane, że jeśli nie ma przed obrazkiem surowca cyfry, to zwykle (hm..) oznacza to 1 surowiec. I mam wrażenie, że czytałam coś podobnego o zakryciu źródła surowca, które nie dostarcza wtedy produkcji, ale jesli jest znacznik +1 to akurat ten jeden dostajemy.
Nie mogę sobie tylko przypomnieć gdzie to było.
Brak produkcji drewna to brak produkcji. Calkowity. Przy zakryciu zrodla surowca jest tak, jak napisales.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 108 times
Been thanked: 41 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: ixi24 »

W dodatku HMS Bigle zawsze korzystamy z kart wydarzeń Darwina ? Czyli w pierwszym scenariuszu 5 kart z księgą Darwina i 5 kart ze znakiem zapytania ?
Ostatnio zmieniony 04 lip 2017, 11:56 przez ixi24, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kmd7 »

Jeszcze naszła mnie taka wątpliwość - karta "Zniszczona chatka" pozwala otrzymać przedmiot (do wyboru jeden z :Nóż, Lina, Łopata, Lek). Zakładam, że mogę sobie wybrać dowolny, pomimo tego, że normalnie nie mógłbym go wytworzyć ze względu na brak odkrytego odpowiedniego terenu. Fabularnie tłumaczę sobie, że te przedmioty już stoją fizycznie w chatce. Dobrze zakładam?
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Wrotek »

Dobrze zakładasz. Znajdujesz przedmioty w chatce i oceniasz, który z nich się nadaje do użytku i zabierasz do obozu.
suchy1982
Posty: 30
Rejestracja: 31 mar 2017, 13:09
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: suchy1982 »

12 runda brakuje ostatniego stosu drewna.Czy jest dostępna taka opcja:
w fazie produkcji kładę 1 drewno na stos, potem buduje maszt dokładam 3 drewna i odkrywam żeton oliwy co daje mi 2 drewna ale tylko jedno odkładam bo mam już cztery , scenariusz spełniony. Uważam że mogę tak zrobić ale chciałem się upewnić
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Wrotek »

Jeżeli nic Was nie zabije po fazie akcji to jak najbardziej warunek jest spełniony :) Żetonu z oliwą można użyć dopiero po fazie akcji.
suchy1982
Posty: 30
Rejestracja: 31 mar 2017, 13:09
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: suchy1982 »

czyli pogody już nie rozpatruję jak mam już ogień i stos?.Bo jak są spełnione wszystkie warunki to automatycznie wygrywam
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Wrotek »

Dokładnie tak.
Miedzy pionkami
Posty: 20
Rejestracja: 04 lut 2016, 18:06

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Miedzy pionkami »

Od wczoraj mamy Robinsona i już pełno pytań się zrodziło, chociaż większość odpowiedzi udało mi się znaleźć w instrukcji. Ale nie wiem jednego: Czy w pierwszym scenariuszu do zrobienia jednego poziomu stosu muszę wykonać postacią akcję budowy, czy po prostu odkładam drewno nie tracąc akcji?

@Edit
Chyba znalazłem. Drewno można odkładać przed fazą akcji, więc automatycznie odpowiedź przychodzi sama :D
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Wrotek »

Dokładnie tak jak zauważyłeś. Przed fazą akcji się odkłada na stos :-)

Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka
hanys246
Posty: 37
Rejestracja: 22 cze 2016, 16:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Robinson Crusoe

Post autor: hanys246 »

Witam wszystkich.Mam pewną wątpliwość,mianowicie: w trakcie gry losuję kartę wydarzenia, która ma na sobie zielony znacznik ze znakiem zapytania. W związku z tym umieszczam ten zielony znacznik na odpowiedniej talii, czyli eksploracji. Następnie w tej turze udaję się na ekspedycję. I teraz: czy zdejmuję znacznik z pytajnikiem i niezależnie od przydzielonych pionków losuję kartę z talii eksploracji? czy najpierw rzucam kości (w przypadku jednego przypisanego do akcji eksploracji) i dopiero losuję kartę z talii, gdzie znajduje się zielony żeton z pytajnikiem?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe

Post autor: Breżniew »

hanys246 pisze:Witam wszystkich.Mam pewną wątpliwość,mianowicie: w trakcie gry losuję kartę wydarzenia, która ma na sobie zielony znacznik ze znakiem zapytania. W związku z tym umieszczam ten zielony znacznik na odpowiedniej talii, czyli eksploracji. Następnie w tej turze udaję się na ekspedycję. I teraz: czy zdejmuję znacznik z pytajnikiem i niezależnie od przydzielonych pionków losuję kartę z talii eksploracji? czy najpierw rzucam kości (w przypadku jednego przypisanego do akcji eksploracji) i dopiero losuję kartę z talii, gdzie znajduje się zielony żeton z pytajnikiem?
Najpierw używasz opcji "szukaj" w dziale poświęconym Zasadom, zamiast zakładać kolejny temat poświęcony Robinsonowi.

Tu jest temat, w którym należało zadać to pytanie:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=20522

A kartę przygody ciągniesz wtedy niezależnie od ilości przydzielonych do akcji pionków. Jeśli przydzieliłeś dwa pionki, to akcja jest udana i bez żadnych ran, ale ciągniesz zieloną kartę przygody i zdejmujesz z zielonej talii przygód żeton. Jeśli przydzieliłeś jeden pionek, to najpierw rzucasz kośćmi i niezależnie od rany/braku rany oraz powodzenia/niepowodzenia akcji oraz wyniku na kości przygód ciągniesz zieloną kartę przygody oraz zdejmujesz żeton z zielonej talii.
idziol91
Posty: 202
Rejestracja: 13 paź 2013, 15:49
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: idziol91 »

Scenariusz 1 a Talia tajemnic. W Faq jest napisane, że wyjątkiem w korzystaniu z talii tajemnic jest posiadanie żetonu Skarb. Czyli jak karta przygody mówi mi, że mogę dobrać skarb to ignoruje to i odrzucam kartę? Czy jednak normalnie mogę poszukać skarbu?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Breżniew »

idziol91 pisze:Scenariusz 1 a Talia tajemnic. W Faq jest napisane, że wyjątkiem w korzystaniu z talii tajemnic jest posiadanie żetonu Skarb. Czyli jak karta przygody mówi mi, że mogę dobrać skarb to ignoruje to i odrzucam kartę? Czy jednak normalnie mogę poszukać skarbu?
Normalnie talii Tajemnic nie używa się w Scenariuszu 1. Jednak żeton odkrycia pozwalający pociągnąć kartę tajemnic stanowi wyjątek. Czyli mające żeton, możesz pociągnąć kartę tajemnic :)
idziol91
Posty: 202
Rejestracja: 13 paź 2013, 15:49
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: idziol91 »

A gdzie jest to napisane, że się nie korzysta bo chyba to przeoczyłem? Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło. Niektóre karty przygód nie maja pola zagrożenia i nie jest na nich napisane żeby wtasować je do talii wydarzeń. Rozumiem, że taki katry po rozpatrzeniu odrzucamy gdzieś na bok?
suchy1982
Posty: 30
Rejestracja: 31 mar 2017, 13:09
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: suchy1982 »

Normalnie w 1 scenariuszu używamy kart z tali tajemnic ,nie tylko z żetonów odkryć ale i z kart przygód. Nie wiem kto taki głupi pomysł podsunął. Obejżyjcie sobie filmik na stronie portalu część 2 to zobaczycie że normalnie korzysta się z kart tajemnic
Ostatnio zmieniony 30 sie 2017, 09:25 przez suchy1982, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Breżniew »

idziol91 pisze:A gdzie jest to napisane, że się nie korzysta bo chyba to przeoczyłem? Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło. Niektóre karty przygód nie maja pola zagrożenia i nie jest na nich napisane żeby wtasować je do talii wydarzeń. Rozumiem, że taki katry po rozpatrzeniu odrzucamy gdzieś na bok?
Jeśli pytasz o FAQ, to strona 24, ustęp 14.2 Scenariusz 1: Rozbitkowie.

EDIT:
Właśnie patrzę na FAQ i przepraszam za wprowadzenie w błąd. W FAQ jest napisane:
"Zgodnie z opisem nie używa się w nim Kart Tajemnic (totemy na kafelkach są ignorowanie) jak to ma się do żetonu
odkrycia z ikoną skarbu?
Dociągasz z Tali Tajemnic kartę skarbu i w scenariuszu nr 1 jest to wyjątek kiedy ta talia jest potrzebna."


Oczywiście, jeśli karta zdarzenia nakazuje dociągnąć kartę tajemnicy, to oczywiście dociągasz. Również z żetonu odkrycia nakazujący dociągnięcie karty.
Ostatnio zmieniony 30 sie 2017, 09:29 przez Breżniew, łącznie zmieniany 1 raz.
suchy1982
Posty: 30
Rejestracja: 31 mar 2017, 13:09
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: suchy1982 »

owszem jest w faq napisane ale to chyba chodziło bardziej o totemy. Poreszto w faq jest dużo byków
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Breżniew »

suchy1982 pisze:owszem jest w faq napisane ale to chyba chodziło bardziej o totemy. Poreszto w faq jest dużo byków
Prawdopodobnie autor za dużo myślał o scenariuszu 4 podczas pisania FAQ :D A ja przeczytałem bez zrozumienia ustęp z faq i napisałem też byka w swoim poście. :oops:
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

Żeby Karty Tajemnic "nie grały" w danym scenariuszu musiałoby to być wyraźnie na nim napisane (albo w instrukcji). A nie przypominam sobie takiej informacji. W scenariuszu 1 ignoruje się Totemy oraz Ikony Księgi. Generalnie obie zasadniczo nie mają nic wspólnego z Kartami Tajemnic, chyba że autor scenariusza celowo je ze sobą powiąże.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
ODPOWIEDZ