Pupile Podziemi - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Pupile Podziemi - pytania i wątpliwości

Post autor: Lartes »

Mam następującą wątpliwość, jak poprawnie rozpatrywać następujące płytki pokazów:

1. W stylu dowolnym (wybierz zwierzaka i jedną z potrzeb. Uzyskaj 2 punkty za każdą przydzieloną mu kartę tej potrzeby i odejmij 2 za każdy znacznik cierpienia)

2. Nastrojowa wiązanka (wybierz zwierzaka i uzyskaj 2 pkt za każdy przydzielony mu rodzaj potrzeby (Eliksir traktuj jako osobny rodzaj), odejmij 2 za każde cierpienie)

Gdzie leży różnica? Bardzo proszę z przykładem jeśli można...
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Pupile Podziemi, kwestia pokazów.

Post autor: Moniczka.s »

W pierwszym przypadku wybierasz jeden rodzaj potrzeby i liczysz ile kart tego rodzaju potrzeby przydzielonych jest do zwierzaka, np. 3 karty zabawy. W drugim przypadku liczysz ile różnych potrzeb przydzielone jest do zwierzątka, np. 2 karty zabawy i 3 głodu da ci tylko 2 punkty.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: Pupile Podziemi, kwestia pokazów.

Post autor: Lartes »

Bardzo dziękuję za pomoc ;)
Awatar użytkownika
fantazyn
Posty: 311
Rejestracja: 05 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: nad - Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Pupile Podziemi, kwestia pokazów.

Post autor: fantazyn »

Cześć,
mam wątpliość dotyczącą sprzedawania pupili.

W jednej części instrukcji jest napisane, że można sprzedawać z dowolnego miejsca, a w innym miejscu, że tylko z głównego podium (bonus x3) lub czarnego rynku (wtedy, gdy mija runda i impy przechodzą z podium na tyły, bonus x2).

Czyli jeśli nie postawimy wczęśniej impa na podium to nie mamy szans sprzedać zwierzaka... prawda?
Ostatnio zmieniony 16 lip 2012, 17:52 przez fantazyn, łącznie zmieniany 2 razy.
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Pupile Podziemi, kwestia pokazów.

Post autor: Vincent »

Zawsze możemy sprzedać, gdy wyślesz impa na podium, to możesz sprzedać zwierzaka z podium (x3) bądź na czarnym rynku (x2). Jeśli impa nie wyślesz na podium to sprzedajesz zwierzaka zawsze na czarnym rynku (x2)
Ostatnio zmieniony 16 lip 2012, 18:29 przez Vincent, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
fantazyn
Posty: 311
Rejestracja: 05 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: nad - Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Pupile Podziemi, kwestia pokazów.

Post autor: fantazyn »

Dziękuję za pomoc - rozjaśniło to zasady!
Awatar użytkownika
Visar
Posty: 39
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:23
Lokalizacja: Nowa Osuchowa
Been thanked: 2 times

Pupile podziemi

Post autor: Visar »

Proszę o pomoc w dwóch kwestiach:

1. Jeśli zwierzakowi przydzielę trzy potrzeby choroby (potrzebne do lepszego bonusu przy sprzedaży) to mimo, że jest w czystej klatce dostaje 2 znaczniki cierpienia? Chodzi o to, czy same karty chorób przyczyniają się do cierpienia czy musi być też chociaż jeden znacznik odchodów.

2. W ostatniej rundzie położyłem grupę 2 impów na pole rezerwacji platformy do sprzedaży. Czy z obu mogę skorzystać już w tej rundzie aby dokonać podwójnej sprzedaży ze współczynnikiem x3?

3. Skończyła się runda 4 i przed ostatnią okazało się, że jeden z dwójki graczy którzy mieli najmniej punktów był rozpoczynającym w tej właśnie rundzie czwartej. Przekazuje on żeton gracza rozpoczynającego w lewo, aż dojedzie do tego drugiego z najmniejszą liczbą punktów, czy jest rozpoczynającym po raz drugi?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Pupile podziemi

Post autor: schizofretka »

1. Tak
2. Tylko jedna sprzedaż z podestu na turę
3. Pozostaje pierwszym graczem.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Pupile podziemi

Post autor: Furia »

Mam małe pytanie odnośnie instrukcji. Na stronie 16 w ramce jest napisane, że mięso psuje się szybciej i aby zdążyć go wykorzystać należy nakarmić zwierzaka w tej lub następnej rundzie. Nie powinno być tylko w rundzie bieżącej?
W końcu na mięsnej półce mamy tylko jedno pole "upływu czasu" i musimy je zaraz odrzucić.
Awatar użytkownika
Visar
Posty: 39
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:23
Lokalizacja: Nowa Osuchowa
Been thanked: 2 times

Re: Pupile podziemi

Post autor: Visar »

Mamy dwa pola, pierwsze od lewej jest od rundy bieżącej, potem na koniec rundy zgodnie z żółtą strzałką w prawym górnym pola przenosimy mięso na pole "rundy następnej". Dopiero w następnej rundzie nie ma już strzałki tylko czerwony krzyżyk symbolizujący zepsucie i nakazujące odrzucenie niejadalnego.

Obrazek
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Pupile podziemi

Post autor: Jelithe »

Czy jeśli jakiś chochlik zabawiał w sklepie zwierzaka, to potem może sprzątnąć kupę z klatki na końcu rundy? Czy do tego musi być inny "wolny" chochlik?
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Pupile podziemi

Post autor: espresso »

Inny sprząta, inny się bawi.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Pupile podziemi

Post autor: bartekb8 »

Witam.
2 pytania do weteranów, bo przymierzam się do zakupu tej arcyciekawej gry:
- Jakich koszulek używacie do kart potrzeb (jeśli używacie)? Z tego co wiem nie ma idealnie pasujących, bo karty mają nietypowy rozmiar.
- Odnośnie zasad: czy jest jakiś limit posiadania artefaktów, czy też co rundę można wysyłać swoje chochliki po kolejne dwa?
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Pupile podziemi

Post autor: Majek10 »

bartekb8 pisze:Witam.
2 pytania do weteranów, bo przymierzam się do zakupu tej arcyciekawej gry:
- Jakich koszulek używacie do kart potrzeb (jeśli używacie)? Z tego co wiem nie ma idealnie pasujących, bo karty mają nietypowy rozmiar.
- Odnośnie zasad: czy jest jakiś limit posiadania artefaktów, czy też co rundę można wysyłać swoje chochliki po kolejne dwa?
Artefakt można wybrać jeden z dwóch dostępnych w każdej rundzie. Jeśli chodzi o koszulki to nie wiem.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Pupile podziemi

Post autor: bartekb8 »

Otóż właśnie nie. W instrukcji (PL) jest napisane "Kiedy wybierasz pole zakupu artefaktów, weź oba artefakty i umieść je w piwniczce w swojej pieczarze".
Stąd moje pytanie: jeśli co rundę będę mógł stawiać na tym polu swoje chochliki (zakładając, że nikt inny mi tego pola wcześniej nie zajmie, bo np. będzie miał inne priorytety), to za drugim razem będę w posiadaniu 4 artefaktów, a za trzecim już 6. Czy taki gracz nie będzie zbyt potężny? Jak to się ma do balansu rozgrywki?
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Pupile podziemi

Post autor: Majek10 »

bartekb8 pisze:Otóż właśnie nie. W instrukcji (PL) jest napisane "Kiedy wybierasz pole zakupu artefaktów, weź oba artefakty i umieść je w piwniczce w swojej pieczarze".
Stąd moje pytanie: jeśli co rundę będę mógł stawiać na tym polu swoje chochliki (zakładając, że nikt inny mi tego pola wcześniej nie zajmie, bo np. będzie miał inne priorytety), to za drugim razem będę w posiadaniu 4 artefaktów, a za trzecim już 6. Czy taki gracz nie będzie zbyt potężny? Jak to się ma do balansu rozgrywki?
Masz rację. To oznacza, że nie można pozwolić jednemu graczowi brać ciągle artefaktów bo rzeczywiście może osiągnąć dużą przewagę.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Pupile podziemi

Post autor: bartekb8 »

Na to wygląda. Poruszyłem juz temat na bgg i ktoś mądrze zauważył, że równowaga w grze jest zachowana, bo artefakty nie są aż tak potężne żeby decydowały o czyimś zwycięstwie, a po za tym często bardziej opłaca się zakupić zwierzątko, nową klatkę lub po prostu zatrzymać chochlika w pieczarze. Każdy zakup jest warty przemyślenia. To dobrze, to cieszy :wink:

..A co do koszulek, to chyba będzie to pierwsza gra w której karty pozostaną "gołe"... :cry:
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Pupile podziemi

Post autor: Majek10 »

Tylko, że dodatkowo za każdy artefakt na koniec masz 1 punkt zwycięstwa.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Pupile podziemi

Post autor: bartekb8 »

A tak, ale czym jest te kilka punktów za artefakty w porównaniu do mnożnika uzyskiwanego za udane pokazy i sprzedaż zwierzaków :wink:
PS. Nie mogę się już doczekać tej gry :)
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Pupile podziemi

Post autor: Jelithe »

Co nie zmienia faktu, że nie ma się aż tak dużo chochlików, by być w stanie wciąż wysyłać je po artefakty.

Zaś te punkty za artefakty na koniec to nie punkty zwycięstwa tylko punkty, które się zlicza za pokaz jaskini (takie jak pokazy zwierzaków/klatek w trakcie gry), a więc nie dają 1PZ każdy tylko 1PP, a dopiero zwycięzca z najlepszą jaskinią dostaje PZ zgodne z punktacją nad torem pokazu :-)
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Pupile podziemi

Post autor: Jelithe »

Gra jest świetna :-) Bardzo złożona i wymagająca, a do tego z przyjemną oprawą. Szczerze polecam też dodatek Dark Alleys ;-)
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Pupile podziemi

Post autor: bartekb8 »

Jelithe pisze:Gra jest świetna :-) Bardzo złożona i wymagająca, a do tego z przyjemną oprawą. Szczerze polecam też dodatek Dark Alleys ;-)
Dzięki za rekomendację. Też mam wrażenie, że to świetna gra i spodoba się moim współgraczom :wink:
Grę na radarze mam od dawna - kiedyś wydawała mi się zbyt skomplikowana i za długa, ale czas zmienił moje podejście. Instrukcja jest już jako tako opanowana, po pierwszej grze wszystkie zasady powinny się ładnie wyklarować.
Nie wykluczam nabycia dodatku Dark Alleys jak tylko ogarniemy podstawową grę i będziemy czuć niedosyt. Zwłaszcza że dodatek, choć bez polskiej wersji językowej, nie zawiera elementów angielskojęzycznych (z wyjątkiem instrukcji, którą można łatwo przetłumaczyć) :D
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Pupile podziemi

Post autor: Bea »

Czy do zabawy ze zwierzakiem i do jego łapania może być przydzielony jeden i ten sam chochlik? Czy jeśli zwierzak ma jeda potrzebę zabawy i jego furia przekracza o jeden parametry klatki to musimy mieć zostawione w pieczarze dwa chochliki żeby o niego zadbać?
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Pupile podziemi

Post autor: lhw »

Bea pisze:Czy do zabawy ze zwierzakiem i do jego łapania może być przydzielony jeden i ten sam chochlik? Czy jeśli zwierzak ma jeda potrzebę zabawy i jego furia przekracza o jeden parametry klatki to musimy mieć zostawione w pieczarze dwa chochliki żeby o niego zadbać?
Jeśli chochlik zostanie przydzielony do zabawy zwierzaka, staje się zajęty na daną rundę i nie może zostać użyty do jego łapania ani też do ewentualnego sprzątania klatki. Z tego co pamiętam, był jakiś artefakt umożliwiający chochlikowi wykonanie podwójnej pracy, jednak nawet on nie pozwalał na jednoczesne zabawianie i łapanie. Na taką okoliczność trzeba zostawić dodatkowe chochliki w pieczarze.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Pupile podziemi

Post autor: Bea »

Czy jeśli się nie spełni jakichś wymagań zwierzaka, np nie nakarmi się go to czy dostaje się za to punkty na wystawie czy u kupującego?
ODPOWIEDZ