Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
naver
Posty: 8
Rejestracja: 09 lut 2015, 17:27

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: naver »

Aj wybacz, szukałem info o tym w dobieraniu kart :)
Greg_B17
Posty: 2
Rejestracja: 17 paź 2015, 19:01

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Greg_B17 »

Witam. Zakupiłem w dniu dzisiejszym grę. I jestem po pierwszej rozgrywce ze swoją dziewczyną. Mamy jedynie problem z kartami wagoników na ręku. W instrukcji nie znalazłem opisu tej kwestii. Mianowicie mając 4 karty wagoników na ręku i wykładając trase składającą się z 3 kart, to czy wtedy dobieram z kart wagoników 3 karty. ( Tak żeby mieć zawsze 4 na ręku) Czy z tą jedną kartą gram i w swojej kolejce dobieram po 2 karty zbierając do kolorów których potrzebuje. Jeżeli dobieram zawsze do czterech to czy z kart zakrytych czy również z pięciu rozłożonych. Napiszcie jak gracie jak widzicie ten aspekt gry. (My graliśmy że dobieraliśmy do 4 z kupki zakrytych kart) Z góry dziękuje za odpowiedź.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: kdsz »

Nie dobierasz kart na koniec swojego ruchu
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: xilk »

To tak nie działa, jak opisałeś.

W grze w swojej turze możesz zrobić jedną z poniższych akcji:
1) Zbudować trasę między dwoma miastami.
2) Dobrać karty wagonów.
3) Dobrać kart krótkich tras.
4) Postawić w danym mieście dworzec (to w Wsiąść do Pociągu: Europa).

Zatem w momencie zbudowania trasy zostajesz z tymi kartami wagonów, które Ci zostały po wydaniu tych 3. Potem swój ruch wykonują pozostali gracze i gdy przychodzi Twoja kolejna tura, to w akcji dobrania możesz wziąć dwie karty (chyba, że weźmiesz jawną lokomotywę, wtedy tylko jedną kartę).

Należy też zaznaczyć, że nie ma limitu kart wagonów na ręce, czy też tras jakie możesz chcieć budować. Na starcie masz 4 kwarty wagonów, ale potem możesz je dobierać do tylu, ile chcesz. Tak samo z kartami tras. Na początku masz ich określoną ilość, możesz część odrzucić lub zostawić wszystkie, a potem w czasie gry nawet dobierać krótkie trasy.

Akurat to wszystko jest dobrze wytłumaczone w instrukcji :)
Greg_B17
Posty: 2
Rejestracja: 17 paź 2015, 19:01

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Greg_B17 »

Dzięki bardzo za wyczerpującą odpowiedź. W instrukcji nie jest to opisane raczej trzeba rozumieć to tak że nie jest opisane żadne dobieranie do 4 :) Teraz będziemy już wiedzieć.Pozdrawiam.
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: marcindlubacz »

Witam chciałbym się upewnić co do dwóch rzeczy.
1) Na stole leży pięć kart wagonów w tym jedna lokomotywa. Decyduję się pobrać kartę w ciemno czy mogę pobrać jako drugą lokomotywę z tych wyłożonych?
2) Dworce. Mam bilet do zrealizowania od punktu A do D po drodze jest B i C. Odcinek AB i CD jest mój a BC przeciwnika czy żeby zrealizować bilet muszę postawić dworzec w punkcie B lub C czy w B i C?
Dziękuję z góry za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Amenhotep
Posty: 91
Rejestracja: 30 wrz 2012, 12:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Amenhotep »

ad.1 Nie możesz.
ad.2 Stawiasz tylko jeden dworzec , deklarując z której trasy będziesz korzystał. W Twoim przykładzie , możesz sobie wybrać B albo C.
Thaiphoon
Posty: 67
Rejestracja: 14 sty 2014, 14:33
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 5 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Thaiphoon »

Cześć
Dzisiaj będziemy pierwszy raz grać. Czy jak wybuduję trasę, a dopiero później uda mi się dobrać do niej bilet to czy na koniec gry dostaję za niego punkty?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: rastula »

Thaiphoon pisze:Cześć
Dzisiaj będziemy pierwszy raz grać. Czy jak wybuduję trasę, a dopiero później uda mi się dobrać do niej bilet to czy na koniec gry dostaję za niego punkty?
Pozdrawiam

tak...ciągnięcie biletów pod koniec gry dla "darmowych punktów" to częsta strategia w T2R szczególnie na mniejszych mapach ;)
czarnamamba87
Posty: 3
Rejestracja: 05 lut 2016, 22:32
Been thanked: 1 time

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: czarnamamba87 »

Witam,

mam pytanie odnośnie tuneli:
w instrukcji jest zapis (strona 5): "By zająć tunel gracz zagrywa karty, których wymaga zajmowana trasa".
Czy to oznacza, że jeśli chcę wybudować tunel złożony z czterech pól to muszę podać pomiędzy jakimi miastami ma być ten tunel czy wystarczy informacja, że trasa składa się z czterech pól?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: lesar »

Zagrywamy karty w ilości i kolorze tunelu jakim chcemy poprowadzić trasę i już. Nic więcej. Potem sprawdzamy jak długi jest tunel.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
czarnamamba87
Posty: 3
Rejestracja: 05 lut 2016, 22:32
Been thanked: 1 time

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: czarnamamba87 »

dzięki za odpowiedź
czyli wg Ciebie "których wymaga zajmowana trasa" oznacza jedynie wskazanie liczby pól z których składa się trasa a nie konkretnej trasy?
moim zdaniem w tym miejscu brakuje precyzyjnego opisu. W tym momencie jest spore pole do interpretacji.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Grzdyll »

Wojrad pisze:Jeszcze mała uwaga gdy na stole są odkryte dwie lokomotywy.

Jeżeli na stole wśród 5 odkrytych kart są np. dwie lokomotywy, dwie zielone, jedna czerwona. Dany gracz nie zawsze będzie mógł zabrać dwie zielone karty gdyż po wzięciu pierwszej karty zielonej w jej miejsce natychmiast wchodzi nowa karta. Jeżeli jest to lokomotywa to wszystkie te karty (3 lokomotywy, zielona, czerwona) należy odrzucić i odkryć 5 zupełnie nowych kart.
Literalnie czytając instrukcję to chyba faktycznie tak jest ale u nas przyjęliśmy zasadę że jak ktoś od razu mówi "dwie zielone" to je dostaje i dopiero wtedy odkrywamy dwie nowe.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: lesar »

czarnamamba87 pisze:dzięki za odpowiedź
czyli wg Ciebie "których wymaga zajmowana trasa" oznacza jedynie wskazanie liczby pól z których składa się trasa a nie konkretnej trasy?
moim zdaniem w tym miejscu brakuje precyzyjnego opisu. W tym momencie jest spore pole do interpretacji.
Nie ma żadnego pola do interpretacji, po prostu masz tunel, który ma określony kolor i określoną długość, jest to konkretna trasa na planszy, widać jaki tunel chcesz zająć, zagrywasz w związku z tym odpowiednie karty i już.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
czarnamamba87
Posty: 3
Rejestracja: 05 lut 2016, 22:32
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: czarnamamba87 »

lesar pisze:
czarnamamba87 pisze:dzięki za odpowiedź
czyli wg Ciebie "których wymaga zajmowana trasa" oznacza jedynie wskazanie liczby pól z których składa się trasa a nie konkretnej trasy?
moim zdaniem w tym miejscu brakuje precyzyjnego opisu. W tym momencie jest spore pole do interpretacji.
Nie ma żadnego pola do interpretacji, po prostu masz tunel, który ma określony kolor i określoną długość, jest to konkretna trasa na planszy, widać jaki tunel chcesz zająć, zagrywasz w związku z tym odpowiednie karty i już.
dalej jest to dla mnie nie jasne. Czy jeśli chcę zając tunel, to muszę przed zagraniem kart podać, którą trasę chcę zająć czy nie?
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Odp: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: xilk »

czarnamamba87 pisze:dalej jest to dla mnie nie jasne. Czy jeśli chcę zając tunel, to muszę przed zagraniem kart podać, którą trasę chcę zająć czy nie?
Tak musisz podać, który tunel chcesz zająć, a jeśli jest on "szary", to musisz też zadeklarować jakim kolorem kart chcesz go zbudować.
Chudy
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2015, 12:45

Re: Odp: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Chudy »

xilk pisze:
czarnamamba87 pisze:dalej jest to dla mnie nie jasne. Czy jeśli chcę zając tunel, to muszę przed zagraniem kart podać, którą trasę chcę zająć czy nie?
Tak musisz podać, który tunel chcesz zająć, a jeśli jest on "szary", to musisz też zadeklarować jakim kolorem kart chcesz go zbudować.
No w zasadzie nie musi "dokladnie" podawać. My jak gramy to zawsze na zasadzie "buduje tunel za 3 niebieskie" a nie tunel od miasta A do miasta B. Choć to moim zdaniem zależy, już od wczesniejszego uzgodnienia między sobą.
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Odp: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: xilk »

Chudy pisze:No w zasadzie nie musi "dokladnie" podawać. My jak gramy to zawsze na zasadzie "buduje tunel za 3 niebieskie" a nie tunel od miasta A do miasta B. Choć to moim zdaniem zależy, już od wczesniejszego uzgodnienia między sobą.
Cytując instrukcję:
By zająć tunel gracz zagrywa karty, których wymaga zajmowana trasa
Zatem według mnie gracz musi wskazać konkretny tunel. Choć jak mówisz, można też się wcześniej umówić na inne zasady.
Chudy
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2015, 12:45

Re: Odp: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Chudy »

xilk pisze:
Chudy pisze:No w zasadzie nie musi "dokladnie" podawać. My jak gramy to zawsze na zasadzie "buduje tunel za 3 niebieskie" a nie tunel od miasta A do miasta B. Choć to moim zdaniem zależy, już od wczesniejszego uzgodnienia między sobą.
Cytując instrukcję:
By zająć tunel gracz zagrywa karty, których wymaga zajmowana trasa
Zatem według mnie gracz musi wskazać konkretny tunel. Choć jak mówisz, można też się wcześniej umówić na inne zasady.
Przyznam, że nigdy tego tak mocno nie rozważałem. Więcej zabawy jest jak gramy w ten sposób: Deklaracja budowy tunelu, gracz wykłada niezbędne karty - nie wymagamy od siebie podania lokalizacji (tutaj zależy od sytuacji gracza :) ). Wynika to z tego, że na samym początku nie chcemy zdradzać naszych planów, od pewnego etapu rozgrywki jest to oczywiste kto jaki tunel buduje.

Dodam tylko, nie budujemy tunelu w ciemno; bez deklarowania koloru i i jego długości. - tak aby uniknąc zamiaru wybudowania innego tunelu np. z żółtych zamiast niebieskich.

Ja tak interpretuje ten zapis, bo nie ma w nim powiedziane dosłownie, że musi wskazać trasę. Jest "zagrywa karty"
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Wertigo »

To ja powiem tylko, że grając w ticketa na aplikacji to tam przeciwnik widzi jaki tunel dany gracz chciał postawić, wiec wydaje mi się ze trzeba zadeklarować, który będzie budowany.
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Adar »

Aplikacja rządzi się trochę innymi prawami, bo tam aby zbudować trasę przeciągasz karty na konkretny odcinek. W wersji papierowej tego nie ma. My gramy tak, że jak chcę zbudować tunel za dwa niebieskie, to wykładam dwie niebieskie i deklaruję budowę. Jak się uda to stawiam tunel, jak nie to nie - nie mówię jednak, o jaki tunel mi chodziło.
Podobnie zresztą wygląda u nas budowa zwykłej trasy. Nie mówię, że buduję trasę "wiedeń-warszawa", tylko wykładam 4 niebieskie i buduję niebieską trasę o długości 4. Dopiero przy wykładaniu wagonów widać, co buduję. Równie dobrze wagony te mógłbym położyć w innym miejscu. Nie rozumiem, dlaczego przy tunelach miałoby być inaczej
kaczuszka1208
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2017, 10:21

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: kaczuszka1208 »

Cześć!

Dostałam ostatnio w prezencie tytułową grę i mam kilka wątpliwości związanych z jej zasadami.

1) Czy mogę wykorzystać swoją trasę z innego biletu, żeby zrealizować kolejny? Czy muszę wtedy użyć dworca? Z zasad rozumiem, że dworzec dotyczy tylko trasy przeciwnika, ale nie opisuje w jasny sposób, co z własną trasą.

2) Czy przy wykorzystaniu trasy przeciwnika muszę zwracać uwagę na kierunek jazdy pociągu, czy nie?


Dziękuję za pomoc :)
naver
Posty: 8
Rejestracja: 09 lut 2015, 17:27

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: naver »

1. możesz mieć jedna trasę główną, a w niej mieć zawartą trasę krótszą i będziesz mieć zaliczone dwie. Więc odpowiedź na pytanie - TAK :)
2. kierunki trasy są dwustronne - ps. jak miałoby wyglądać wyznaczenie tego kierunku, bo nie bardzo mogę sobie to wyobrazić? :)
Nero
Posty: 50
Rejestracja: 26 gru 2016, 17:52
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Nero »

kaczuszka1208 pisze:Cześć!

Dostałam ostatnio w prezencie tytułową grę i mam kilka wątpliwości związanych z jej zasadami.

1) Czy mogę wykorzystać swoją trasę z innego biletu, żeby zrealizować kolejny? Czy muszę wtedy użyć dworca? Z zasad rozumiem, że dworzec dotyczy tylko trasy przeciwnika, ale nie opisuje w jasny sposób, co z własną trasą.

2) Czy przy wykorzystaniu trasy przeciwnika muszę zwracać uwagę na kierunek jazdy pociągu, czy nie?


Dziękuję za pomoc :)

Ad1. Oczywiście możesz. Cała strategia polega na tym by wykorzystać kilka biletów budując jak najmniej tras. Dworzec budujesz tylko jak nie masz połączonych miast, a zrobił to Twój przeciwnik.
Dworzec stawiasz więc na zajętą przez przeciwnika trasę (1 odcinek od miasta do miasta) Dworzec nie może być tam gdzie nie ma żadnych wagonów - pozwala on wykorzystać wagony przeciwnika. :)
Ad2. Nie. Nie ma to znaczenia.
kaczuszka1208
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2017, 10:21

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: kaczuszka1208 »

Ok, a odnośnie pierwszego pytania, co w przypadku jak potrzebuję tylko jednego odcinka np. z krótszej trasy, nie całej?

Może na przykładzie (wymyśliłam teraz na poczekaniu trasę):

Mam zrealizować bilet Zurich->Budapeszt i już mam na niej wagoniki i posiadam drugi bilet z Rzym->Budapeszt.
Czy mogę wykorzystać wcześniej ułożoną trasę Wenecja->Budapeszt (która wchodziła w skład trasy Zurich->Budapeszt, ale tylko częściowo)?

Moim zadaniem tak, ale wolę się upewnić ;)
ODPOWIEDZ