Talisman: Batman - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1384
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Talisman: Batman - pytania i wątpliwości

Post autor: raiden25 »

Pytanie czy wchodząc z 1 piętra na 2 piętro wchodzę do dowolnej lokacji na 2 pietrze? Nie mogę znaleść informacji o tym ani na planszy ani w instrukcji.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Talisman: Batman

Post autor: RUNner »

Gdy próbujesz przejść przez Posterunek Strażnika, to gdy go pokonasz, przesuwasz się o pozostałą liczbę oczek, rozpoczynając od Łazienki na 2 poziomie.
Gdy masz Klucz, zwracasz go do puli i przechodzisz (nie rzucasz kostką za ruch) na pole nad polem 1 poziomu i musisz rozpatrzyć spotkanie.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1384
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Talisman: Batman

Post autor: raiden25 »

RUNner pisze: 02 sty 2021, 19:50 Gdy próbujesz przejść przez Posterunek Strażnika, to gdy go pokonasz, przesuwasz się o pozostałą liczbę oczek, rozpoczynając od Łazienki na 2 poziomie.
Gdy masz Klucz, zwracasz go do puli i przechodzisz (nie rzucasz kostką za ruch) na pole nad polem 1 poziomu i musisz rozpatrzyć spotkanie.
Podpowiesz gdzie jest to w instrukcji?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Talisman: Batman

Post autor: Gromb »

The Guard Post Space provides an opportunity
for Characters to pass between the First and the Second Floor. If a Character’s movement on the First Floor is sufficient to carry them to or past the Guard Post Space, they may choose to attempt to pass through it to the Second Floor. In order to do so they must fight a Guard with a Strength of 9. This Guard does not roll a die in Combat to modify this value.

A Character that defeats or evades the Guard at The Guard Post must continue their movement by entering the Second Floor and continuing to move in either direction to the full value of their movement roll. If their movement ended in the Guard Post Space, they will continue their movement to the Second Floor on their next turn.
A Character defeated by the Guard at the Guard Post loses one Health (which may be saved by use of an Object or Feat), and their turn ends immediately. A Character in a stand-off with the Guard does not lose a Health, but their turn still ends immediately.
Itd. Potem jest o kluczach jak pisze
Strona 13 instrukcji wersja ENG RUNner
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1384
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Talisman: Batman

Post autor: raiden25 »

Gromb pisze: 03 sty 2021, 01:12 The Guard Post Space provides an opportunity
for Characters to pass between the First and the Second Floor. If a Character’s movement on the First Floor is sufficient to carry them to or past the Guard Post Space, they may choose to attempt to pass through it to the Second Floor. In order to do so they must fight a Guard with a Strength of 9. This Guard does not roll a die in Combat to modify this value.

A Character that defeats or evades the Guard at The Guard Post must continue their movement by entering the Second Floor and continuing to move in either direction to the full value of their movement roll. If their movement ended in the Guard Post Space, they will continue their movement to the Second Floor on their next turn.
A Character defeated by the Guard at the Guard Post loses one Health (which may be saved by use of an Object or Feat), and their turn ends immediately. A Character in a stand-off with the Guard does not lose a Health, but their turn still ends immediately.
Itd. Potem jest o kluczach jak pisze
Strona 13 instrukcji wersja ENG RUNner
Dzięki, nie mam tego w instrukcji PL. A przynajmniej nie widzę w 2 miejscach gdzie jest info o przejściu na drugi poziom.

Ps. Jak jest z kartami „miejsce”? Karta zostaje przy takim polu jak rozumiem. Ile takich kart może tam leżeć? Ta instrukcja jest chyba niekompletna :/
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Talisman: Batman - pytania i wątpliwości

Post autor: RUNner »

Informacja o przejściu na drugi poziom znajduje się na str. 13, w sekcji Posterunek Strażnika.
Limit kart przygód na jednym polu jest taka, jak w klasycznym Talismanie, czyli zgodna z liczbą losowanych kart dla danego pola. Strona 8, Spotkanie wynikające z obszaru.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1384
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Talisman: Batman - pytania i wątpliwości

Post autor: raiden25 »

RUNner pisze: 03 sty 2021, 20:48 Informacja o przejściu na drugi poziom znajduje się na str. 13, w sekcji Posterunek Strażnika.
Nie ma tego w instrukcji. Chodzi mi o informacje że z tego pola wchodzimy na pole bezpośrednio nad nim lub po prostu że wchodzimy z posterunku do łazienki. Jest tylko info że przechodzimy na poziom 2. W innych lokacja/kartach jest info że przechodzimy do konkretnego pomieszczenia lub do pokoju bezpośrednio nad tym z którego przechodzimy na wyższy poziom. Stad moje pytanie skąd wiesz/wiecie że to łazienka? ;)
Limit kart przygód na jednym polu jest taka, jak w klasycznym Talismanie, czyli zgodna z liczbą losowanych kart dla danego pola. Strona 8, Spotkanie wynikające z obszaru.
Ok, tylko jakie karty się do tego zalicza na danym polu? Mamy wiele różnych kart: przedmioty, nieznajomi, wrogowie, miejsca, wydarzenia itp. W instrukcji nie ma nic na ten temat...

Kolejne pytania o których nie ma ani słowa w instrukcji (na moje oko):
1. Wchodzę na lokacje biura na którym jest poniższy układ jak na foto. Czy wykonuje akcje w tej kolejności -> Spotkanie z Jervisem Tetch-em, następnie jeśli nie zakończę tury przez efekt, mogę skorzystać z Jamy Łazarza, kolejno mogę podnieść/upuścić przedmioty i kończę turę? Wiem ze patrzę na numerki ale jest tez rozpiska w jakiej kolejności robić akcje jednak myli mnie zapisek „zazwyczaj będzie się to działo w następującej kolejności” - wiec nie wiem czy to zasada czy sugestia...

Obrazek

2. Zmiana charakteru raz na turę dzięki przedmiotowi. Rozumiem ze mogę ten charakter zmieniać jak potrzebuje w każdym momencie? Nawet przed walka aby użyć jakiegoś przedmiotu?

3. Jeśli gracz kończy turę na polu z Batmanem to nie nawiązuje z nim pojedynku? Może/musi, nie może tego zrobić?

4. Wydarzenia to karty jednorazowe i są od razu odrzucane?


Na końcu dodam że nie wiem jak to jest w „zwykłej wersji Talismana” ;) Dla mnie ta instrukcja jest bardzo mało dokładna, niby gra prosta a jednak sporo pytań.
Awatar użytkownika
MCSilvia
Posty: 27
Rejestracja: 07 maja 2019, 11:00
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Talisman: Batman - pytania i wątpliwości

Post autor: MCSilvia »

raiden25 pisze: 03 sty 2021, 22:58 RUNner pisze: ↑
03 sty 2021, 20:48
Informacja o przejściu na drugi poziom znajduje się na str. 13, w sekcji Posterunek Strażnika.

Nie ma tego w instrukcji. Chodzi mi o informacje że z tego pola wchodzimy na pole bezpośrednio nad nim lub po prostu że wchodzimy z posterunku do łazienki. Jest tylko info że przechodzimy na poziom 2. W innych lokacja/kartach jest info że przechodzimy do konkretnego pomieszczenia lub do pokoju bezpośrednio nad tym z którego przechodzimy na wyższy poziom. Stad moje pytanie skąd wiesz/wiecie że to łazienka?
Nie wiem do końca o co chodzi w pytaniu. Sposoby żeby wejść na 2 piętro:
- Obszar Kuchnia. Jak wyrzucisz 6, to możesz przejść na obszar Gabinet psychiatry.
- Przedmiot Klucze strażnika. Jeśli je odrzucisz na dowolnym obszarze na 1 piętrze, możesz się przesunąć na obszar na drugim piętrze, który znajduje się bezpośrednio nad tobą. Czyli odrzucać Klucze na obszarze Zniszczonej Sali i przesuwasz się na obszar nad tobą, czyli Biuro.
- Karta miejsce Kanał wentylacyjny. W zależności od tego ile wyrzucimy oczek, możemy się przenieść na obszar na 2 piętrze wskazany przez kartę. Wchodzisz na obszar Korytarz, losujesz kartę Kanał wentylacyjny. Możesz, ale nie musisz skorzystać z tej karty. Załóżmy, że jednak korzystasz z niej. Rzucasz kością i wyrzucasz 6. Przenosisz się na 2 piętro na obszar Zabezpieczone drzwi.
- Przejście przez obszar Posterunek Strażnika. Jak przechodzisz z 1 piętra na 2 piętro, przez Posterunek Strażnika, to obszar na którym skończysz ruch zależy od wyrzuconych ilości oczek na kostce. Załóżmy, że stoisz na obszarze Kostnica. Wyrzucasz 4. Chcesz wejść na 2 piętro. Idziesz 2 pola na Posterunek Strażnika, wygrywasz z nim walkę. Zostały Ci jeszcze 2 oczka z Twojego rzutu kostką. Możesz iść zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, czyli na obszar Wąskie przejście, albo przeciwnie do wskazówek, czyli na obszar Dyżurka. Czemu liczenie zaczynamy od obszaru Łazienka? (bo chyba o to chodzi w Twoim pytaniu). Posterunek Strażnika to tak jakby schody na wyższe piętro. Łazienka jest tuż nad Posterunkiem, więc wchodząc po schodach wejdziesz do Łazienki. Trochę tak na logikę, wchodząc w bloku po schodach kończymy ruch na piętrze tuż nad nami. Nie da się wejść po schodach i wylądować na wyższym piętrze, ale 3 klatki dalej. Musi być zachowana ciągłość. Pytanie jak najbardziej zasadne, tym bardziej, że jak rozumiem nie miałeś do czynienia z Talismanem. Nie pamiętam czy w instrukcji do podstawowej wersji Talismana jest napisane to lepiej (nie chce mi się wyciągać gry i szukać), ale na planszy jest narysowany most, który łączy obszary odpowiadające Posterunkowi i Łazience, więc można się ewentualnie domyślić.
raiden25 pisze: 03 sty 2021, 22:58 Ok, tylko jakie karty się do tego zalicza na danym polu? Mamy wiele różnych kart: przedmioty, nieznajomi, wrogowie, miejsca, wydarzenia itp. W instrukcji nie ma nic na ten temat...
Wszystkie karty, które leżą na obszarze liczą się do limitu. Może się nawet zdarzyć, że będzie ich ponad limit, bo np. ktoś na końcu swojej tury poodrzucał Przedmioty albo Sprzymierzeńców str.11, albo ktoś zginął i karty, których nie chciał lub nie mógł zabrać, jako nowy Łotr zostają na obszarze str.12.
raiden25 pisze: 03 sty 2021, 22:58 1. Wchodzę na lokacje biura na którym jest poniższy układ jak na foto. Czy wykonuje akcje w tej kolejności -> Spotkanie z Jervisem Tetch-em, następnie jeśli nie zakończę tury przez efekt, mogę skorzystać z Jamy Łazarza, kolejno mogę podnieść/upuścić przedmioty i kończę turę? Wiem ze patrzę na numerki ale jest tez rozpiska w jakiej kolejności robić akcje jednak myli mnie zapisek „zazwyczaj będzie się to działo w następującej kolejności” - wiec nie wiem czy to zasada czy sugestia...
Jak dobrze widzę, to tam jest coś za dużo tych kart. Czy jak wchodziłeś na obszar Biura, to za każdym razem losowałeś 1 kartę (bez względu na to czy na obszarze już była jakaś karta)? Skoro jednocześnie leżą tam karty Miejsce i Nieznajomy, to na to by wyglądało. Chyba, że jakaś karta się przesunęła z obszaru sąsiadującego i nie zauważyłeś. Na wszelki wypadek przypomnę, że jak wchodzimy na obszar to losujemy tyle kart, żeby razem z leżącymi na obszarze nie przekraczały limitu, czyli ilości symboli Batmana w prawym górnym rogu. Spotkanie wykonujemy zgodnie z numerami na kartach w prawym dolnym rogu. Ta rozpiska w instrukcji ma pomyloną kolejność i do tego ma ma lukę, bo zapomnieli o Wydarzeniach. "następnie jeśli nie zakończę tury przez efekt" Co masz dokładnie na myśli? Jeśli chodzi o stratę tury, to w instrukcji było napisane, że nawet jeśli stracisz turę, to dotyczy to kolejnej tury. W aktualnej turze karty rozpatrujesz do końca. Nie wiem jaki numer ma karta leżąca pod Kijem bejsbolowym, więc jej nie uwzględnię. Rozpatrujesz zgodnie z kolejnością: (4) Jervisa Tetch, potem (5) Kij bejsbolowy, a na końcu (6) Jamę Łazarza.
raiden25 pisze: 03 sty 2021, 22:58 2. Zmiana charakteru raz na turę dzięki przedmiotowi. Rozumiem ze mogę ten charakter zmieniać jak potrzebuje w każdym momencie? Nawet przed walka aby użyć jakiegoś przedmiotu?
Pewnie chodzi Ci o Szczęśliwą monetę Two-face'a. Jest tak jak mówisz, możesz zmienić charakter kiedy chcesz, nawet przed walką żeby komuś dokopać. Pamiętaj tylko, że jak zmienisz charakter, to może się okazać, że jakiś Przedmiot, który posiadasz będziesz musiał odrzucić. Np. masz charakter Praworządny. Podczas gry zdobyłeś Przedmiot Policyjna krótkofalówka. Ona ma zapis: "Chaotyczny Łotr nie może posiadać Policyjnej krótkofalówki...". Później podczas gry, z jakiegoś powodu zmieniasz charakter na Chaotyczny. Zgodnie z opisem karty, musisz odrzucić Krótkofalówkę, bo jako chaotyczny Łotr nie możesz już jej posiadać.
raiden25 pisze: 03 sty 2021, 22:58 3. Jeśli gracz kończy turę na polu z Batmanem to nie nawiązuje z nim pojedynku? Może/musi, nie może tego zrobić?
Pojedynek z Batmanem ma miejsce tylko wtedy, gry Batman wejdzie na obszar, na którym stoi Łotr. Gdy Łotrwejdzie na obszar, na którym stoi Batman, tura jest rozpatrywana normalnie, tak jakby Batmana tam nie było.
raiden25 pisze: 03 sty 2021, 22:58 4. Wydarzenia to karty jednorazowe i są od razu odrzucane?
Tak.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1384
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Talisman: Batman - pytania i wątpliwości

Post autor: raiden25 »

MCSilvia pisze: 05 sty 2021, 12:41
raiden25 pisze: 03 sty 2021, 22:58 RUNner pisze: ↑
03 sty 2021, 20:48
Informacja o przejściu na drugi poziom znajduje się na str. 13, w sekcji Posterunek Strażnika.

Nie ma tego w instrukcji. Chodzi mi o informacje że z tego pola wchodzimy na pole bezpośrednio nad nim lub po prostu że wchodzimy z posterunku do łazienki. Jest tylko info że przechodzimy na poziom 2. W innych lokacja/kartach jest info że przechodzimy do konkretnego pomieszczenia lub do pokoju bezpośrednio nad tym z którego przechodzimy na wyższy poziom. Stad moje pytanie skąd wiesz/wiecie że to łazienka?
Czemu liczenie zaczynamy od obszaru Łazienka? (bo chyba o to chodzi w Twoim pytaniu). Posterunek Strażnika to tak jakby schody na wyższe piętro. Łazienka jest tuż nad Posterunkiem, więc wchodząc po schodach wejdziesz do Łazienki. Trochę tak na logikę, wchodząc w bloku po schodach kończymy ruch na piętrze tuż nad nami. Nie da się wejść po schodach i wylądować na wyższym piętrze, ale 3 klatki dalej. Musi być zachowana ciągłość. Pytanie jak najbardziej zasadne, tym bardziej, że jak rozumiem nie miałeś do czynienia z Talismanem. Nie pamiętam czy w instrukcji do podstawowej wersji Talismana jest napisane to lepiej (nie chce mi się wyciągać gry i szukać), ale na planszy jest narysowany most, który łączy obszary odpowiadające Posterunkowi i Łazience, więc można się ewentualnie domyślić.
Dokładnie o to pytałem. Inne wejścia są dla mnie jasne. Jedna tutaj nie zgodzę się z Tobą ze wchodząc po schodach zawsze ładujemy w pomieszczeniu nad sobą :) wystarczy wciąć na przykład schody proste bez zakrętu. Możemy spokojnie wylądować w pomieszczeniu obok. A co do logiki - przejście schodami na górę i wyjście w łazience... serio? To się kupy nie trzyma. Mysle ze nie ma na świecie budynku gdzie wchodząc pietro wyżej wychodzisz w łazience :) Informacji gdzie wychodzisz przechodząc przez posterunek nie ma w instrukcji i to jest ewidentny błąd - kropka :) a kropka nad i jest to że są tam elementy które mówią że gdy jesteś tutaj i tutaj możesz iść na pietro drugie wychodząc nad tym pokojem - nie cytuje dokładnie ale taki jest sens - zatem gdyby w posterunku była taka zasada to powinni to również napisać.
MCSilvia pisze: 05 sty 2021, 12:41
raiden25 pisze: 03 sty 2021, 22:58 Ok, tylko jakie karty się do tego zalicza na danym polu? Mamy wiele różnych kart: przedmioty, nieznajomi, wrogowie, miejsca, wydarzenia itp. W instrukcji nie ma nic na ten temat...
Wszystkie karty, które leżą na obszarze liczą się do limitu. Może się nawet zdarzyć, że będzie ich ponad limit, bo np. ktoś na końcu swojej tury poodrzucał Przedmioty albo Sprzymierzeńców str.11, albo ktoś zginął i karty, których nie chciał lub nie mógł zabrać, jako nowy Łotr zostają na obszarze str.12.
Hmm to tego się nie spodziewałem. Grałem ze musi tam leżeć „spotkanie” czyli miejsce lub jakaś osoba - coś co daje interakcje a nie np. Kij... Czyli może być sytuacja że porozrzucamy przedmioty po planszy i te pola będą martwe bo nic tam się nie będzie działo - słabe rozwiązanie :(
MCSilvia pisze: 05 sty 2021, 12:41
raiden25 pisze: 03 sty 2021, 22:58 1. Wchodzę na lokacje biura na którym jest poniższy układ jak na foto. Czy wykonuje akcje w tej kolejności -> Spotkanie z Jervisem Tetch-em, następnie jeśli nie zakończę tury przez efekt, mogę skorzystać z Jamy Łazarza, kolejno mogę podnieść/upuścić przedmioty i kończę turę? Wiem ze patrzę na numerki ale jest tez rozpiska w jakiej kolejności robić akcje jednak myli mnie zapisek „zazwyczaj będzie się to działo w następującej kolejności” - wiec nie wiem czy to zasada czy sugestia...
Ta rozpiska w instrukcji ma pomyloną kolejność i do tego ma ma lukę, bo zapomnieli o Wydarzeniach. "następnie jeśli nie zakończę tury przez efekt" Co masz dokładnie na myśli? Jeśli chodzi o stratę tury, to w instrukcji było napisane, że nawet jeśli stracisz turę, to dotyczy to kolejnej tury. W aktualnej turze karty rozpatrujesz do końca. Nie wiem jaki numer ma karta leżąca pod Kijem bejsbolowym, więc jej nie uwzględnię. Rozpatrujesz zgodnie z kolejnością: (4) Jervisa Tetch, potem (5) Kij bejsbolowy, a na końcu (6) Jamę Łazarza.
Stratę tury czyli jak by tam leżał wróg i przegrywam z nim walkę to moja tura się z automatu kończy i nie rozpatruje kolejnych kart. O to mi chodziło. Czyli jeśli z karty Jervisa staje się niepoczytalny to chyba kończę ruch ale tu pewności nie mam bo nie mam gry koło siebie.
Co do kolejności jeśli jest pomylona to jaka powinna być? Wydawało mi się ze podnoszenie przedmiotów jest ja końcu ale jeśli patrzymy tylko na numerki to Ok.


2,3,4 jest już jasne - dzięki za wyjaśnienie :)
Awatar użytkownika
MCSilvia
Posty: 27
Rejestracja: 07 maja 2019, 11:00
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Talisman: Batman - pytania i wątpliwości

Post autor: MCSilvia »

raiden25 pisze: 05 sty 2021, 23:25 Dokładnie o to pytałem. Inne wejścia są dla mnie jasne. Jedna tutaj nie zgodzę się z Tobą ze wchodząc po schodach zawsze ładujemy w pomieszczeniu nad sobą :) wystarczy wciąć na przykład schody proste bez zakrętu. Możemy spokojnie wylądować w pomieszczeniu obok. A co do logiki - przejście schodami na górę i wyjście w łazience... serio? To się kupy nie trzyma. Mysle ze nie ma na świecie budynku gdzie wchodząc pietro wyżej wychodzisz w łazience :) Informacji gdzie wychodzisz przechodząc przez posterunek nie ma w instrukcji i to jest ewidentny błąd - kropka :) a kropka nad i jest to że są tam elementy które mówią że gdy jesteś tutaj i tutaj możesz iść na pietro drugie wychodząc nad tym pokojem - nie cytuje dokładnie ale taki jest sens - zatem gdyby w posterunku była taka zasada to powinni to również napisać.
Nie wiem czy przypadkiem w instrukcji nie jest używane stwierdzenie "przejście na piętro wyżej" i oznacza wejście na wyższe piętro na obszar dokładnie nad tobą. Tak czy siak, zgadzam się w 100% z Tobą, że instrukcja jest napisana pobieżnie, kilka kwestii zostało pominiętych i trzeba się domyślić. Już podczas jej czytania stwierdziłam, że jeżeli ktoś nie miał do czynienia z Talismanem, to może mieć w paru miejscach problem. Powiem tylko, że instrukcja od podstawowego Talismana też nie jest idealna. W wielu kwestiach można się spierać. Wracając do pytania, przechodząc na wyższe piętro przez Posterunek Strażnika liczenie obszarów trzeba rozpocząć od Łazienki.Kropka :)
raiden25 pisze: 05 sty 2021, 23:25 Hmm to tego się nie spodziewałem. Grałem ze musi tam leżeć „spotkanie” czyli miejsce lub jakaś osoba - coś co daje interakcje a nie np. Kij... Czyli może być sytuacja że porozrzucamy przedmioty po planszy i te pola będą martwe bo nic tam się nie będzie działo - słabe rozwiązanie
W instrukcji na stronie 8 jest napisane: "Należy dobrać tyle kart, aby było ich łącznie tyle, ile znajduje się symboli na danym obszarze (wliczając karty leżące już na danym obszarze, niezależnie od ich typu).". Zatem liczymy wszystkie karty. Tak, może być taka sytuacja, że zapchamy sobie obszary kartami. Niestety wydłuży to grę, bo zanim trafisz na obszar gdzie możesz wylosować kartę, to minie trochę czasu. Jest na to ratunek - Podstęp o nazwie "Zmiana planów". Usuwamy z planszy wszystkie karty Spotkań.
raiden25 pisze: 05 sty 2021, 23:25 Stratę tury czyli jak by tam leżał wróg i przegrywam z nim walkę to moja tura się z automatu kończy i nie rozpatruje kolejnych kart. O to mi chodziło. Czyli jeśli z karty Jervisa staje się niepoczytalny to chyba kończę ruch ale tu pewności nie mam bo nie mam gry koło siebie.
Co do kolejności jeśli jest pomylona to jaka powinna być? Wydawało mi się ze podnoszenie przedmiotów jest ja końcu ale jeśli patrzymy tylko na numerki to Ok.
Na stronie 9 mamy napisane: "Jeśli Łotr zostanie pokonany lub walka zakończy się remisem, tura danego Łotra natychmiast się kończy". Tak, jeżeli przegrasz z Wrogiem to twoja tura się natychmiast kończy i nie rozpatrujesz dalszych kart. Na stronie 12 jest napisane: "Polecenia, w wyniku których gracz ma stracić turę, powodują, że gracz straci swoją następną turę. Obecna tura jest rozpatrywana w normalny sposób.". Wygląda na to, że jeżeli staniesz się niepoczytalny z karty Jervisa (czyli w wyniku polecenia), to dokańczasz swoją turę, a dopiero następną tracisz.
Co do kolejności rozpatrywania kart, to mamy napisane w instrukcji "Rozpatrzyć karty, w kolejności wyznaczonej przez ich numery spotkań, zaczynając od najniższego. Zazwyczaj będzie się to działo w następującej kolejności <tu jakaś pomylona kolejność>". Raz - w tej kolejności zapomnieli o Wydarzeniach; dwa - każą rozpatrywać Nieznajomych (nr spotkania 4) i Miejsca (nr spotkania 6) w tym samym momencie. To jest coś ewidentnie nie tak napisane. Może kluczem do zrozumienia tego zapisu jest słowo "Zazwyczaj", które nie wiem co oznacza w słowniku autorów. Rozpatrywałabym według numerów spotkań i koniec. Tak jak jest to robione w Talismanie.
raiden25 pisze: 05 sty 2021, 23:25 2,3,4 jest już jasne - dzięki za wyjaśnienie
Proszę :)
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1384
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Talisman: Batman - pytania i wątpliwości

Post autor: raiden25 »

MCSilvia pisze: 08 sty 2021, 09:46
Co do kolejności rozpatrywania kart, to mamy napisane w instrukcji "Rozpatrzyć karty, w kolejności wyznaczonej przez ich numery spotkań, zaczynając od najniższego. Zazwyczaj będzie się to działo w następującej kolejności <tu jakaś pomylona kolejność>". Raz - w tej kolejności zapomnieli o Wydarzeniach; dwa - każą rozpatrywać Nieznajomych (nr spotkania 4) i Miejsca (nr spotkania 6) w tym samym momencie. To jest coś ewidentnie nie tak napisane. Może kluczem do zrozumienia tego zapisu jest słowo "Zazwyczaj", które nie wiem co oznacza w słowniku autorów. Rozpatrywałabym według numerów spotkań i koniec. Tak jak jest to robione w Talismanie.
Cieszę się że nie jestem sam w tym że ciężko to zrozumieć - najgorsze że można to było przetłumaczyć i napisać po Polsku, a nie po Polskiemu :D
Uzunaru89
Posty: 3
Rejestracja: 02 mar 2021, 18:45

Re: Talisman: Batman - pytania i wątpliwości

Post autor: Uzunaru89 »

To ja bym chciała się upewnić co do umiejętności Jokera: Otrzymujesz Podstęp za każdym razem, kiedy użyjesz swojego ostatniego podstępu - czy to oznacza że otrzymuje go jak zostaje już nie zostaje mi żaden podstęp, czy dostaje go za ostatnio użyty ( czyli został mi na ręce jeden podstęp, i dobieram dzięki tej umiejętności kolejny). I wiąże się z tym kolejne moje pytanie czy jak dobiorę ten Podstęp to mogę go w tej samej turze użyć? Bo wtedy jeśli dochodziłoby do re podstępy to mogę: wydać podstęp, dobrać podstęp, wydać podstęp..... I tak w kółko
ODPOWIEDZ