Eclipse - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Eclipse

Post autor: dicer »

Tony23 pisze:I pytanie z wczorajszej gry:
Hydranie wynajduja 2 technologie- pierwsza dajaca surowce na artificial Key. Czy mozna przed zakupem drugiej (w tym samym ruchu) dobrac najpierw Nauke z tego artificial key i kupic za to druga technologie?
Nigdzie nie jest napisane, że Hydranie, jak kupują 2 technologie, to muszą za to zapłacić w jednej transzy.
Do tego przy technologii Artifact Key jest napisane, że jak ją kupisz, to: "Musisz wziąć natychmiast 5 zasobów...".

Według mnie można śmiało tak robić. 8)
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Eclipse

Post autor: Tony23 »

Jak mamy wormhole'a, to robiąc eksplorację można dołożyć heks który odkryliśmy do tego skąd eksplorowalismy tylko polowicxnym połączeniem?
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Eclipse

Post autor: dicer »

Można.
Na str. 9 instrukcji jest nawet przykład graficzny takiej sytuacji.
woi-tek
Posty: 26
Rejestracja: 26 sty 2014, 10:48

Re: Eclipse

Post autor: woi-tek »

Akcja WPŁYWY pozwala położyć dysk na heksach A i C, bo sąsiadują z heksem, na którym jest mój statek.

A co z heksem B? Wydawałoby się, że tym bardziej można położyć na nim dysk, ale w instrukcji jakby tego nie przewidziano.

Obrazek
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Eclipse

Post autor: dicer »

Rzeczywiście w instrukcji tego nie określono, ale możesz tam położyć dysk.

Wyjaśnia to oficjalny FAQ na BGG:

"Page 10, Influence: The rules state that during the Influence action you can place an Influence Disc to a hex that does not contain an Influence Disc or an enemy Ship and is adjacent to a hex where you have a disc or a Ship. You may also place the disc in the hex itself."

https://boardgamegeek.com/thread/711246 ... ficial-faq
woi-tek
Posty: 26
Rejestracja: 26 sty 2014, 10:48

Re: Eclipse

Post autor: woi-tek »

Dzięki, jeszcze jedno:

Na stronie 21 instrukcji w rozdziale PRZEBIEG BITWY, w podpunkcie WPŁYWANIE NA HEKSY jest zapis:
"Możesz swój dysk wpływów umieścić także na heksie bez dysków wpływów, jeżeli twój statek po fazie walki na takim się znajduje."

Czy oznacza to, że mogę to zrobić nawet jeżeli ten statek z nikim się nie bił? Po prostu ruszyłem myśliwca na neutralny sektor, przeczekałem fazę bitew i mogę na jej koniec położyć dysk?
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Eclipse

Post autor: dicer »

woi-tek pisze:Na stronie 21 instrukcji w rozdziale PRZEBIEG BITWY, w podpunkcie WPŁYWANIE NA HEKSY jest zapis:
"Możesz swój dysk wpływów umieścić także na heksie bez dysków wpływów, jeżeli twój statek po fazie walki na takim się znajduje."

Czy oznacza to, że mogę to zrobić nawet jeżeli ten statek z nikim się nie bił? Po prostu ruszyłem myśliwca na neutralny sektor, przeczekałem fazę bitew i mogę na jej koniec położyć dysk?
Zgadza się - możesz.
szlachcicpolski
Posty: 201
Rejestracja: 30 gru 2014, 16:24
Been thanked: 1 time

Re: Eclipse

Post autor: szlachcicpolski »

Nie pamiętam, czy możesz go zasiedlić.

Wysłane z mojego Z205 przy użyciu Tapatalka
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Eclipse

Post autor: Pynio »

Według mnie nie możesz.

Położyć dysk wpływów możesz w 3 sytuacjach (mówimy o podstawce, nie pamiętam czy były jakieś zmiany w dodatku):

1. akcja EXP - Eksploracja - Odkrywamy hex, załatwiamy starożytnych (nie piszę o wyjątkach), myślimy czy nam się opłaca i dajemy z naszego toru.
2. Akcja INF - Wpływ - mamy już odkryte hexy decydujemy się na położenie, mamy tutaj dwie możliwości
a.. z toru lub z naszego hexa, na hex przylegający z Twoim dyskiem lub statkiem (hex musi mieć połącznie + być wolny)
b.. z hexa gdzie masz wpływ z powrotem na tor
3. PO WALCE można umieścić tam swój hex zgodnie z tym co jest napisane na 21 stronie - wpływanie na hexy.

Nie odbyłeś żadnej walki, nie toczyła się żadna bitwa o hex zatem z opcji numer 3 skorzystać NIE MOŻESZ. Jeśli chcesz zająć ten hex skorzystaj z akcji INF i zajmij ten hex w poprawny sposób, rozumiem, że będzie Cię to kosztować akcję więcej.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Eclipse

Post autor: AkitaInu »

Pynio pisze:Według mnie nie możesz.

Położyć dysk wpływów możesz w 3 sytuacjach (mówimy o podstawce, nie pamiętam czy były jakieś zmiany w dodatku):

1. akcja EXP - Eksploracja - Odkrywamy hex, załatwiamy starożytnych (nie piszę o wyjątkach), myślimy czy nam się opłaca i dajemy z naszego toru.
2. Akcja INF - Wpływ - mamy już odkryte hexy decydujemy się na położenie, mamy tutaj dwie możliwości
a.. z toru lub z naszego hexa, na hex przylegający z Twoim dyskiem lub statkiem (hex musi mieć połącznie + być wolny)
b.. z hexa gdzie masz wpływ z powrotem na tor
3. PO WALCE można umieścić tam swój hex zgodnie z tym co jest napisane na 21 stronie - wpływanie na hexy.

Nie odbyłeś żadnej walki, nie toczyła się żadna bitwa o hex zatem z opcji numer 3 skorzystać NIE MOŻESZ. Jeśli chcesz zająć ten hex skorzystaj z akcji INF i zajmij ten hex w poprawny sposób, rozumiem, że będzie Cię to kosztować akcję więcej.
Pynio, nie po walce tylko po fazie walki, tak jak to stoi w angielskiej instrukcji:

Also, if at the end of the Combat
Phase your Ship is in a hex without an Influence Disc, you
may place a disc there.


Więc mając statek na hexie bez dysku możemy tam swój dysk położyć. Battle phase jest zawsze, ewentualnie nie ma w niej walk :)
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Eclipse

Post autor: dicer »

AkitaInu pisze:Pynio, nie po walce tylko po fazie walki, tak jak to stoi w angielskiej instrukcji:

Also, if at the end of the Combat
Phase your Ship is in a hex without an Influence Disc, you
may place a disc there.


Więc mając statek na hexie bez dysku możemy tam swój dysk położyć. Battle phase jest zawsze, ewentualnie nie ma w niej walk :)
Nic dodać, nic ująć. 8)
szlachcicpolski
Posty: 201
Rejestracja: 30 gru 2014, 16:24
Been thanked: 1 time

Re: Eclipse

Post autor: szlachcicpolski »

dicer pisze:
AkitaInu pisze:Pynio, nie po walce tylko po fazie walki, tak jak to stoi w angielskiej instrukcji:

Also, if at the end of the Combat
Phase your Ship is in a hex without an Influence Disc, you
may place a disc there.


Więc mając statek na hexie bez dysku możemy tam swój dysk położyć. Battle phase jest zawsze, ewentualnie nie ma w niej walk :)
Nic dodać, nic ująć. 8)
Można w lub po fazie walki osiedlić planety?

Wysłane z mojego Z205 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Eclipse

Post autor: AkitaInu »

Mozna

Wysłane z telefonu
Salvadore21

Re: Eclipse

Post autor: Salvadore21 »

Dear Koledzy.

Czy ktoś może mi wyłuszczyć system walki?

Chodzi mi konkretnie o działania rakiet i działa plazmowe i działa na antymaterie.

Najpierw zgodnie z inicjatywą wolimy rakietami plazmowymi? Rzucamy pomarańczowa kostką za każdy "pakiet" rakiet plazmowych na statku? Czyli plasma missle (ten z dwoma kostkami) rzucamy 2 razy jedną kostka? Jeśli wyrzuce 4 i 6, to jak dziele obrażenia ( jedno trafienie z 6tki wchodzi, a 4? Jeśli mam modyfikotor plus 1 albo plus 2, to niszcze dziada?

Potem przechodzimy do normalnej walki, tak? Czyli normalne działka i działo na antymaterie? Rakiety juz nie będą używane, tak?

Jak się liczy obrażenia na statkach jeśli mam np. 3myśliwcow i modyfikator plus 1. Wyrzucam 4,5,6, a przeciwnik ma modyfikator do moich rzutów minus 1?

I jak zadziała działo na antymaterie, jeśli wyrzuce na niej 4 przy analogicznych modyfikacjach.
Czy te cztery obrażenia z samej kostki zniszczą statek dopiero jak suma modyfikacji będzie wynosiła minimum 6, wtedy zadaje 4 obrażenia w jeden cel na raz?

Dzięki za wyrozumiałość ;)
Salvadore21

Re: Eclipse

Post autor: Salvadore21 »

Sam sobie odpowiem, noże się komuś przyda. Jakby coś to mnie poprawcie.

Rakiety używa się tylko przed walką zgodnie z inicjatywą.
Potem strzelamy z działek i w zależności od działek i modyfikotorow zadają one odpowiednio 1,2,4 obrażenia. Także działem na antymaterie można zadać nawet 4 obrażenia i zniszczyć spory statek.

Dziękuję za zupę. Pa
ArniK
Posty: 198
Rejestracja: 03 wrz 2010, 15:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eclipse

Post autor: ArniK »

Szybkie pytanie do posiadaczy gry- dużo jest tych tekstów w grze? Niby gra niezależna językowo, ale na BGG kilkadziesiąt % oceniających uważa, że jednak coś tam jest.
Rocket
Posty: 29
Rejestracja: 27 lut 2015, 06:25

Re: Eclipse

Post autor: Rocket »

W czasie samej gry to żetony technologii i inne mają nazwy własne, poza tym tylko karty z skrótami zasad i sama instrukcja zawierają tekst, jedna osoba ogarniająca dobrze angielski wystarczy, reszta nawet nie zauważy w jakim języku gra.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1136
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 48 times

Re: Eclipse

Post autor: ariser »

Gra jest niezależna językowo, całość gry oparta jest o bardzo zrozumiałą ikonografię. Instrukcja wraz z opisem technologii jest dostępna po polsku do wydrukowania. Realnie przydaje się przy pierwszej, maksymalnie drugiej partii, przy grze z dodatkami (rzadkie technologie mają bardziej skomplikowane ikony).
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
ArniK
Posty: 198
Rejestracja: 03 wrz 2010, 15:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eclipse

Post autor: ArniK »

Dzięki chłopaki ;-)
southpark
Posty: 7
Rejestracja: 05 lut 2020, 18:46
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse

Post autor: southpark »

Mam pytanie o akcje Wpływy
W instrukcji jest napisane ze : Po poruszeniu dysków, możesz także obrócić dwa statki kolonizacyjne awersem do góry.
Czyli statki kolonizacyjne które wcześniej aktywowałem ( i obróciłem je na stronę nieaktywną) na nowo mogę odwrócić aby znowu je mogł wykorzystać?
southpark
Posty: 7
Rejestracja: 05 lut 2020, 18:46
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse

Post autor: southpark »

Mam pytanie o akcje Wpływy
W instrukcji jest napisane ze : Po poruszeniu dysków, możesz także obrócić dwa statki kolonizacyjne awersem do góry.
Czyli statki kolonizacyjne które wcześniej aktywowałem ( i obróciłem je na stronę nieaktywną) na nowo mogę odwrócić aby znowu je mogł wykorzystać?
JEŚLI tak to czy musze robić pozostałe rzeczy z tej akcji (przeniesienie dysków wpływów) czy mogę tego nie robić tylko przywrócić swoje statki kolonizacyjne?
Awatar użytkownika
weejet
Posty: 98
Rejestracja: 25 kwie 2016, 10:51
Been thanked: 3 times

Re: Eclipse

Post autor: weejet »

Tak, odwracasz statki i sa znowu aktywne. Nie musisz przenosic dyskow, mozesz tylko odwrocic statki.
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Eclipse

Post autor: Indar »

Szybkie pytanie - na heksach są symbole odkrycia. Ale czym są te srebrne gwiazdy obok symbolu PZ?
Awatar użytkownika
weejet
Posty: 98
Rejestracja: 25 kwie 2016, 10:51
Been thanked: 3 times

Re: Eclipse

Post autor: weejet »

To artefakt. Znajdz w instrukcji technologie ktora sie nazywa Artifact Key
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Eclipse

Post autor: Indar »

Dziękuję. Już w trakcie gry odkryliśmy czytając opisy wynalazków.
ODPOWIEDZ