Pret-a-Porter - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Veridiana »

Dzięki, teraz to wygląda zdecydowanie jaśniej :D
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

ad.1 Tak, niewykwalifikowany wraca do pracy i trzeba mu płacić pensję (przy czym warto pamiętać, że jeśli zwalniamy pracownika wykwalifikowanego zajmującego jego miejsce ale mamy jakiegoś innego wykwalifikowanego pracownika w budynkach to możemy go po prostu przy okazji zwalniania przenieść na miejsce zwalnianego :-)).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Pret-a-Porter

Post autor: DanCo »

A ja mam szybkie pytanko odnośnie kontraktów, np.:

Z FIRMĄ PROJEKTOWĄ
Bez poświęcania akcji weź 2 projekty w ciemno.

W instrukcji piszą:

z kontraktu można skorzystać w każdym miesiącu przygotowań, w fazie Rozpatrywania Akcji

PYTANIE - czy kontrakt ten wykorzystuje się jednorazowo czy dwa razy czy jak?
Biorę w styczniu i :
a) mogę zrobić tylko w styczniu lub tylko w lutym (czyli 2 karty)
b) w styczniu i w lutym (czyli 4 karty)
c) tylko w lutym
Biorę w lutym i :
a) mogę zrobić w lutym
b) nie mogę robić więc jest bezsensownym wyborem

Jest kilka podobnych kotraktów np. Z IMPORTEREM, Z HURTOWNIKIEM itd

Ogólnie instrukcja jakoś szeroko nie skupia się nad tematem kontaktów. My gramy, że jeden raz (nawet w miesiącu pozyskania karty) argumentując tym, że raz wykonany kontrakt zostaje zamknięty :) PaP ver. I
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Firenski »

Bierzesz w styczniu i - b)
Bierzesz w lutym i - a)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

DanCo pisze:argumentując tym, że raz wykonany kontrakt zostaje zamknięty :) PaP ver. I
Przecież nigdy tak nie było (chyba, że jakiś opis w instrukcji był błędny :P ) - każdy kontrakt działa standardowo do końca kwartału. Jeśli daje coś/pozwala na coś w każdym miesiącu przygotowań i pozyskany został w pierwszym miesiącu kwartału wtedy zadziała/może zadziałać 2 razy. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Pret-a-Porter

Post autor: DanCo »

MST
Argumentując logiką a nie instrukcją (instrukcja mówi jedynie o ważności kontraktu, a nie o tym czy można wiele razy korzystać). Żonka uważała, że jak raz się wykona to koniec. A ja jakoś zdania nie miałem, dlatego graliśmy tak jak ona mówiła.
Gra dawno kupiona - leżakowała niczym dobre wino - i realnie dopiero teraz wylądowała u nas na stole - więc teraz są pytania :)

Chłopaki - wielkie dzięki za odpowiedzi. Właśnie siadamy do PaP - kontrakty są o wiele ciekawsze w tej postaci.

EDIT:

A jednak nadal mamy problemy.

1) Kontrakt - Z PROJEKTANTEM - Wybierz typ upioru :) Każdy ubiór w tym typie w twojej kolekcji otrzymuje dodatkowy punkt Trendów.
Czy kontrakt ten działa np. styczeń i luty (czyli dwa ubiory można wybrać) czy tylko jednorazowo (teoretycznie szło by zrobić, że 3 typy dają dodatkowe TRENDY na całą grę - trochę mocne)? Czy wybrane i oznaczone ubiory pozostają oznaczone na całą grę czy tylko do czasu aż karta kontraktu nie zostanie usunięta z gry? (tekst z karty nie mówi, że chodzi o wystawianą kolekcję)
Graliśmy: jeden raz i tylko jeden typ ubioru do wystawianej kolekcji.

2)Pracownik - MODELKA-GWIAZDA - możesz wystawić jeden projekt w stylu innym niż pozostałe elementy kolekcji. Dodatkowo modelka zwiększa PR kolekcji o 1 punkt.
Czy ten dodatkowy projekt jest liczony do: ilość, jakość, trendy, PR ? (na karcie nie ma ani słowa, że nie, ale nie ma też że tak - by było śmieszniej to HANDLOWIEC zawiera informację "bez zysku gwiazdek itp", więc tutaj nie ma problemu)
Graliśmy: nie daje dodatkowych bonusów do: ilość, jakość, ... jedynie to, że idzie kasę zarobić no i to RP od MODELKI.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

1) Ten kontrakt działa do najbliższego pokazu (dodatkowe oznaczenia nie zostają do końca gry) - niezależnie od tego czy wejdzie do gry w pierwszym czy w drugim miesiącu przygotowań pozwala wybrać jeden typ ubioru dający dodatkowy trend za każdy wystawiany na pokazie ubiór w tym typie.

2) Ten dodatkowy projekt jest normalną częścią wystawianej kolekcji (podobnie jak w przypadku działania np.domów projektowych, które pozwalają wystawić jeden dodatkowy projekt do konkretnej kolekcji) czyli liczy się do ilości, trendów i jakości na pokazie. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
uszczu
Posty: 51
Rejestracja: 05 lis 2014, 14:30
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: uszczu »

Witam,

złapałem małą zajawkę na grę i powoli kończę tłumaczyć wszystkie zasady dotyczące kart (z angielskiej edycji). Czy podejmie się ktoś sprawdzenia tłumaczenia kart? Plik później umieszczę na forum. Proszę ewentualny kontakt.

Ponadto cztery pytania: [2 wydanie, wersja Eng.]

1) Na niektórych kartach projektów obok wartości projektu znajduje się taka gwiazdka (np. 29* na banknocie), co ona oznacza? [przypominam edycja ang.]

2) Jeśli mam kartę która obniża o 2 żetony T (trend) w zamian za żeton zmiany stylu kolekcji na dowolny (żeton OK), czy mogę ją zabrać jeśli nie posiadam żadnych żetonów T, wtedy jest ona za darmo. :)

3) Kiedy ulepszamy kontrakty i ile to kosztuje? Gram tak, że jak podpisze kontrakt w 1 miesiącu kwartału to w drugim kontrakt się zmienia(ciemniejsza strona) automatycznie, a po pokazie wygasa. Jak negocjator przedłuży to mam lepszy(ciemny) kontrakt na kolejne 2 miesiące do następnego pokazu. (Czy możne powinno się potasować dowolnie kontrakty niezlezienie którą stroną są odwrócone)

4) Czy budynki mogę sprzedawać? (Wyburzać) Tak jak zwalniam pracowników, bo gdzieś mi to umyka w instrukcji.
Top 5:
Cywlizacja: Poprzez Wieki, SW Rebelia, Runebound3ed, NetrunnerLCG, Legendary:Alien
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: tomb »

Hej, może ktoś jeszcze pogrywa i pomoże rozwikłać problem:
- czy jeśli karta umożliwia nam dokonanie zakupu np. w hurtowni bez akcji, to czy możemy w tej samej rundzie zrobić zakupy w hurtowni dwa razy (np. jeden raz kupujemy dzięki postawieniu znacznika na akcji hurtownia i dostajemy odpowiednie znaczniki jakości, potem kupujemy dzięki karcie i znowu otrzymujemy znaczniki)?
- czy karta "przedstawiciel handlowy" umożliwia nam kupno 1 kostki materiału, czy dowolnej liczby kostek w jednym kolorze?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
wodar14
Posty: 3
Rejestracja: 19 gru 2013, 18:17

Re: Pret-a Porter

Post autor: wodar14 »

Nie chce ktoś sprzedać tej gry? Albo wie ktoś gdzie mogę ją kupić?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: detrytusek »

To ja się dopytam...mam wersję PL i za cholerę nie wiem czy jeśli na karcie mam napisane np "kup bez akcji 1 surowiec" to czy muszę mieć piona na polu kupna czy nie? Wiem, że w wersji angielskiej wprowadzono ikonki, które mówią czy "bez akcji" wymusza postawienie piona czy nie ale skąd ma to wiedzieć osoba mająca wersję PL? I czy jest gdzieś plik z tymi angielskimi kartami ?
Na stronie Portalu już nawet nie ma takiej gry...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Lomax1983
Posty: 54
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:44
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Lomax1983 »

Mam pytanie do premii z kart projektów. Na niektórych kartach nad ceną sprzedaży je wartość 2 kasy. W instrukcji jest zapis "Projekt przynosi większe zyski, cen jej sprzedaży w stosunku do ceny wykorzystanych materiałów jest o 2 wyższa od pozostałych kart." Nie rozumiem tego zapisu. Może ktoś rozjaśnić o co kaman?
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: krisow »

Dodatkowa kasa jest takim samym bonusem z projektu jak żetony trendów lub jakości. Po prostu bierzesz 2 dodatkowe pieniążki z banku. Osobną kwestią jest czy po prostu ta kwota nie mogła być dodana do stałej ceny i np. zamiast 25 i 2 na karcie widniałoby nadrukowane 27. Nie ma znaczenia przy pieniądzach czy dostajesz je w momencie wystawienia czy dopiero sprzedaży kolekcji. Opłat dokonujesz i tak dopiero po pokazach. Może chodziło o widoczne zaznaczenie dla graczy, że warto zainteresować się takim projektem, bo ma bonus?
Lomax1983
Posty: 54
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:44
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Lomax1983 »

krisow pisze: 20 mar 2020, 08:11 Dodatkowa kasa jest takim samym bonusem z projektu jak żetony trendów lub jakości. Po prostu bierzesz 2 dodatkowe pieniążki z banku. Osobną kwestią jest czy po prostu ta kwota nie mogła być dodana do stałej ceny i np. zamiast 25 i 2 na karcie widniałoby nadrukowane 27. Nie ma znaczenia przy pieniądzach czy dostajesz je w momencie wystawienia czy dopiero sprzedaży kolekcji. Opłat dokonujesz i tak dopiero po pokazach. Może chodziło o widoczne zaznaczenie dla graczy, że warto zainteresować się takim projektem, bo ma bonus?
Jak by tak było to nie było by zapisu nawiązującego do ceny materiałów i pozostałych kart -> "cen jej sprzedaży w stosunku do ceny wykorzystanych materiałów jest o 2 wyższa od pozostałych kart"
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Koziełło »

Ja po prostu traktuję to jako informację, że sprzedając tą kolekcję zarobię 2 pieniądze więcej niż w przypadku innych (stosunek ceny sprzedaży do ceny zakupów materiałów) i nie wypłacam sobie żadnych dodatkowych 2 pieniędzy.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: krisow »

Lomax1983, to jak chcesz to interpretować? Jest tak kolega z posta wyżej napisał. Dostajesz dodatkowe 2 kasy i koniec.
Lomax1983
Posty: 54
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:44
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Lomax1983 »

krisow pisze: 20 mar 2020, 13:22 Lomax1983, to jak chcesz to interpretować? Jest tak kolega z posta wyżej napisał. Dostajesz dodatkowe 2 kasy i koniec.
Stwierdziliśmy z żoną żeby ta premia coś dawała postanowiliśmy jeśli w kolekcji będzie taka karta to wszystkie karty z kolekcji będą o 2 droższe.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: krisow »

Dokładny cytat instrukcji:
"Niektóry karty posiadają symbol [2], który oznacza, że karta Projektu przynosi większe zyski; cena jej sprzedaży w stosunku do ceny wykorzystanych Materiałów jest o 2 wyższa od pozostałych kart."

Faktycznie ta druga część opisu tylko gmatwa według mnie. Ale przecież, jest napisane, że dana karta projektu przynosi większe zyski, nie cała kolekcja. Poza tym nie zapisujemy nigdzie cen zakupionych materiałów. Czasem płacimy za ten sam materiał 2, czasem 4 bo był brany z innych pól. Gdzieś już taką dyskusje widziałem o tym bonusie. Postaram się zapytać w Portalu o dokładną interpretację.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2020, 20:19 przez krisow, łącznie zmieniany 2 razy.
Lomax1983
Posty: 54
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:44
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Lomax1983 »

krisow pisze: 20 mar 2020, 19:45 Dokładny cytat instrukcji:
"Niektóry karty posiadają symbol [2], który oznacza, że karta Projektu przynosi większe zyski; cena jej sprzedaży w stosunku do ceny wykorzystanych Materiałów jest o 2 pieniędzy wyższa od pozostałych kart."

Faktycznie ta druga część opisu tylko gmatwa według mnie. Ale przecież, jest napisane, że dana karta projektu przynosi większe zyski, nie cała kolekcja. Poza tym nie zapisujemy nigdzie cen zakupionych materiałów. Czasem płacimy za ten sam materiał 2, czasem 4 bo był brany z innych pól. Gdzieś już taką dyskusje widziałem o tym bonusie. Postaram się zapytać w Portalu o dokładną interpretację.
Zadałem pytanie na FB Portalowi pytanie o tą zasadę. Na razie nie otrzymałem odpowiedzi, ale pewnie przez to że są na home office.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Pret-a-Porter - bonus pieniężny z karty projektu

Post autor: krisow »

Odpowiedź z FB Portal Games odnośnie bonusowej kasy na karcie projektu:
"Zysk ze sprzedaży tego projektu przynosi tyle ile pokazane na karcie, czyli kwotę bazową oraz dodatkowo 2."
Awatar użytkownika
ThunderFantastic
Posty: 112
Rejestracja: 23 gru 2018, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 16 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: ThunderFantastic »

Dokładny cytat instrukcji:
"Niektóry karty posiadają symbol [2], który oznacza, że karta Projektu przynosi większe zyski; cena jej sprzedaży w stosunku do ceny wykorzystanych Materiałów jest o 2 pieniędzy wyższa od pozostałych kart."
Gdy natrafiłem na ten fragment w instrukcji do trochę się nad nim zastanawiałem bo jest mało klarownie zapisany. Według mnie, ważne są tutaj słowa kluczowe
jest o 2 pieniędzy wyższa od pozostałych kart

Jeżeli wystawiamy kolekcję kart i znajdzie się w nich konfiguracja dająca różny zysk, np.:
  • [27]
  • [23]
  • [21 + 2]
, to karta
  • [21 + 2]
da nam zysk o 2 większy niż z pozostałych karty wystawionych w kolekcji . Więc w podanym przykładzie dostaniemy,:
  • [27]
  • [23]
  • [27+2] ( kartę [23] można pominąć bo dostaniemy z niej 25 co jest niższe niż 29 z karty [27])
Tematycznie można to interpretować tak, że kolekcja była na tyle fajna, że ktoś był w stanie za nią przepłacić bo kupił i tak coś innego drogiego (co w życiu jest jak najbardziej spotykane).
Mechanicznie, poniekąd zmusza do kombowania tej karty tak aby dostać więcej kasy kosztem innych punktów.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Koziełło »

Ależ kombinujesz. Dla mnie to +2 ma znaczenie czysto informacyjne. Porównaj sobie cenę zakupu potrzebnych materiałów (z tego samego, dowolnego źródła) i cenę sprzedaży dla karty bez +2 i z +2. I wszystko powinno być jasne. Ta karta nie daje nic dodatkowo.
Awatar użytkownika
ThunderFantastic
Posty: 112
Rejestracja: 23 gru 2018, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 16 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: ThunderFantastic »

Racja, nie wszystkim musi być potrzebne komplikowanie i tak ciężkiej gry ekonomicznej. Można stosować najprostsza interpretację. Fajnie jest gdy zasady zostawiają trochę miejsca na własną interpretację, nawet jak nie jest to zamierzonym celem.

Podobno przez źle postawiony przecinek, król stracił głowę. :wink:
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 124 times
Been thanked: 79 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: eltadziko »

Posiadam pierwszą edycję Pret-a-porter (tą centralnie pierwszą, polską :)) i zamarzyłem sobie uaktualnić ją do najnowszych zasad :D
Instrukcja oraz opis kart są dostępne na BGG, więc z tym nie mam problemu. Zastanawiam się natomiast nad paroma kwestiami, których nie da się wyczytać z dostępnych materiałów, mam nadzieję, że mi ktoś podpowie :)
1. Według instrukcji niektóre karty Kontraktów/Pracowników/Budynków wymagają obecności pionka w danej lokacji - które to karty? Podejrzewam, że jest ich niewiele i jednak większość nie wymaga kładzenia tego pionka ;)
2. Jaki jest rozkład kart w talii? Większość jest pojedyncza, ale część występuje w paru kopiach - ktoś mógłby policzyć, które karty występują wielokrotnie i w jakiej liczbie?
3. Czy każdy budynek kosztuje 4 tys., ma koszt utrzymania 2 tys. (3 tys. po rozbudowie) i koszt rozbudowy 3 tys.? Tak było w starej edycji.
4. Czy każdy pracownik kosztuje 0 tys., ma koszt utrzymania 2 tys. (3 tys. po szkoleniu) i koszt rozbudowy to 2 lub 3 tys.? Którzy pracownicy kosztują 3 tys. przy szkoleniu? W starej edycji tylko Księgowy i Dziennikarz byli drożsi.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc :D
Thyrfing17
Posty: 12
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:42

Re: Pret-a-Porter - pytania o zasady

Post autor: Thyrfing17 »

Panowie i Panie w rozgrywce na dwóch graczy w 3 edycji Korzystamy z wszystkich KART PROJEKTÓW?, czy coś uszczuplamy stos kart?, ( dla dwóch graczy jest ich strasznie dużo i trafienie tych zadki jest dość trudne w tedy)
ODPOWIEDZ