Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Jarzynek
Posty: 179
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: Jarzynek »

Po przeczytaniu instrukcji nasunęło mi się kilka pytań. Mimo, że gra nie została jeszcze wydana, mam nadzieję, że ktoś będzie potrafił na nie odpowiedzieć.
1. Jeżeli jednostka może atakować w kilku kierunkach i jest podłączona do modułu zwiększającego ten rodzaj ataku, to czy ma zwiększoną siłę o jeden na każdym z możliwych kierunków, czy na jednym wybranym przez gracza ( spośród możliwych ) ?
2. Jeżeli jednostka jest podłączona do modułu zwiększającego typ ataku, którego ona nie posiada ( np. jednosta może tylko atakować sąsiednie pole ) a jest połączona do modułu zwiększającego siłę ognia, to czy ma zwiększoną siłę ognia ( z 0 na 1, na jednym wybranym kierunku, na wszystkich możliwych, na jednym dowolnie wybranym? ).
3. Działko Gaussa - czy pancerz daje ochronę przed trafieniem, czy jego wpływ jest pomijany?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

1) tak, modul dziala na wszystkie ataki tej jednostki
2) nie, jezeli nie umiala strzelac, to modul jej nie nauczyl. nie ma wartosci strzelania =0 tylko brak strzelania w ogole (null :))
3) hmm, a dlaczego mialby nie chronic?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Jarzynek
Posty: 179
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Jarzynek »

3) hmm, a dlaczego mialby nie chronic?
ok. to czy taki pancerz zatrzymuje strzał i jednostki będące za jednostką opancerzoną otrzymują obrażenia?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Wg mnie nie - kazdy postac rozpatruje sie oddzielnie.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
psycho_l
Posty: 50
Rejestracja: 07 wrz 2004, 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: psycho_l »

Według mnie nie zatrzymuje Gaussa, tylko chroni tą jednostkę.
Jarzynek
Posty: 179
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Jarzynek »

Jeszcze jedno: Czy jeżeli sztab Borgo jest zasieciowany, to można rzucić granat? Nie jest to bezpośrednio napisane w regułach, ale rozumiem, że to właśnie Sztab rzuca granatem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Wg mnie mozna. To dobry sposob na pozbycie sie sieciarza :>
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
psycho_l
Posty: 50
Rejestracja: 07 wrz 2004, 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: psycho_l »

Chyba można, bo rzucanie granata to nie jest umiejętność bazy.
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Post autor: dewodaa »

Mam prośbę odnośnie Neuroshimy Hex a nie chce zakładać nowego wątku:
Czy ktoś mógłby przesłać mi pełna instrukcje do tej gry (żadną light etc)?
Zgłosilem juz jej brak w moim egzemplarzu, szukalem na necie i znalazlem tylko wersje light (w ktorej nie ma opisow jednostek i kilku waznych symboli). Byłbym bardzo dźwięczny ;)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

Mysle ze jak napiszesz do poratala to ci wysla orginalna ;).
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Blue pisze:Mysle ze jak napiszesz do poratala to ci wysla orginalna ;).
Przeciez napisal, ze juz powiadomi kogos o jej braku ;)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Neuroshima Hex jako te ciepłe bułeczki ;-)

Post autor: Nabuchodonozor »

Nie dalej jak 15 minut temu oglądałem jedną partyjkę więc jest na chodzie (a przynajmniej wtedy był)
Przy okazji: zastanawiałem się co się dzieje w przypadku gdy zaatakuję sztab przeciwnika jednostką która jednocześnie ma właściwość sieciowania przy ataku. Wiadomo że sztab zawsze oddaje atak, ale czy również gdy jest zasieciowany?
Awatar użytkownika
Mordeczka
Posty: 202
Rejestracja: 03 gru 2007, 23:42
Lokalizacja: Pomorze
Been thanked: 3 times

Re: Neuroshima Hex jako te ciepłe bułeczki ;-)

Post autor: Mordeczka »

Nabuchodonozor pisze: Przy okazji: zastanawiałem się co się dzieje w przypadku gdy zaatakuję sztab przeciwnika jednostką która jednocześnie ma właściwość sieciowania przy ataku. Wiadomo że sztab zawsze oddaje atak, ale czy również gdy jest zasieciowany?
W przypadku gdy sztab jest zasieciowany, zachowuje się on tak jak każdy inny żeton - nic nie może zrobić. Nie wiem do końca jak jest w przypadku Borgo - czy zasieciowany sztab może użyć granatu. W wersji on-line zauważyłem, że nie może użyć, więc wynika z tego, że w nowszej wersji gry jest właśnie tak. Do tej pory traktowałem ten żeton tak samo jak żeton snajpera czy bomby, mogłem użyć niezależnie od stanu sztabu.

To i ja się spytam o coś, czy przejęty przez skopera moduł przeciwnika jest traktowany jako mój (jest narażony na ostrzał "wroga"), czy jedynie jego zdolności są przejmowane?
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Neuroshima Hex jako te ciepłe bułeczki ;-)

Post autor: Nabuchodonozor »

MisterC pisze:
Mordeczka pisze:czy zasieciowany sztab może użyć granatu. W wersji on-line zauważyłem, że nie może użyć
A ja własnie nie dalej jak w tym tygodniu czytałem właśnie o tym (nie dam głowy, gdzie to było, ale wyglądało jak FAQ), że granat jako żeton natychmiastowy jest samodzielny, a nie jest zdolnością sztabu. Jego położenie zależy od położenia sztabu, ale nic poza tym.
Też chyba to czytałem
Awatar użytkownika
Mordeczka
Posty: 202
Rejestracja: 03 gru 2007, 23:42
Lokalizacja: Pomorze
Been thanked: 3 times

Re: Neuroshima Hex jako te ciepłe bułeczki ;-)

Post autor: Mordeczka »

Ech, moja wina :? Faktycznie wszystko jest w FAQ nr 2 - skoper przejmuje jedynie własności modułów, a granat może być rzucony nawet wtedy gdy sztab jest zasieciowany.
Jednak jest to FAQ do wersji 1.0, może coś w nowej się pozmieniało, skoro w wersji on-line się tak dzieje?
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: Nabuchodonozor »

Odświeżę ten wątek.
1) Czy centrum rozpoznania umożliwia w ogóle poruszanie się wszystkich jednostek posterunku, nawet tych które wcześniej nie posiadały tej zdolności?
2) Czy jest możliwe, że podczas gry zachowam jakiś żeton na później? Chodzi o to, że czasem mimo odrzucenia jednego żetonu pozostaje jeden lub dwa które nadal mi nie pasują (np gdy się wyciągnie 3 bitwy). Do tej pory grałem tak, że nie mam obowiązku zagrać pozostałych żetonów, ale przy tym przy następnym losowaniu dociągam do 3 i z jednego rezygnuje (jeśli zostawiłem sobie dwa ciągnę jeden i jeden odrzucam, a jeśli zostawiłem jeden, ciągnę dwa i jeden odrzucam)
3) Nie uważacie, że to bez sensu co jest napisane na oficjalnej stronie Neuroshimy hex, że przy grze drużynowej sztaby zadają obrażenia nawet sojuszniczym jednostkom?
4) Sztab jeśli nie jest zasieciowany zadaje w swojej inicjatywie obrażenia wszystkim sąsiednim wrogom? Czy dotyczy to także modułów i jednostek strzelających, które są w sąsiedztwie, czy też tylko tych które atakują sztab wręcz?
5) Posiadana przeze mnie wersja do 2.5. Kiedy w tej wersji używa się całej planszy zamiast standardowego "małego" pola pamiętanego z pierwszej edycji?
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: Neurocide »

1) Czy centrum rozpoznania umożliwia w ogóle poruszanie się wszystkich jednostek posterunku, nawet tych które wcześniej nie posiadały tej zdolności?
Centrum pozwala poruszyć się o dwa pola jednostkom posiadającym zdolność ruchu. Zdolność ta może wynikac z oznaczenia na jednostce, lub pochodzić z zagranego żetonu ruchu.
2) Czy jest możliwe, że podczas gry zachowam jakiś żeton na później? Chodzi o to, że czasem mimo odrzucenia jednego żetonu pozostaje jeden lub dwa które nadal mi nie pasują (np gdy się wyciągnie 3 bitwy). Do tej pory grałem tak, że nie mam obowiązku zagrać pozostałych żetonów, ale przy tym przy następnym losowaniu dociągam do 3 i z jednego rezygnuje (jeśli zostawiłem sobie dwa ciągnę jeden i jeden odrzucam, a jeśli zostawiłem jeden, ciągnę dwa i jeden odrzucam)
Jest prostszy sposób. Zamiast zagrywać żeton, możesz go poprostu odrzucić, żeby nie wisiał ci na ręce. Nie trzeba zagrywać żetonów, można je zatrzymywać, lub odrzucać.
Nie uważacie, że to bez sensu co jest napisane na oficjalnej stronie Neuroshimy hex, że przy grze drużynowej sztaby zadają obrażenia nawet sojuszniczym jednostkom?
Obrażenia jednostkom sojuszniczym zadają tylko odziały i sztab należące do Molocha.
Sztab jeśli nie jest zasieciowany zadaje w swojej inicjatywie obrażenia wszystkim sąsiednim wrogom? Czy dotyczy to także modułów i jednostek strzelających, które są w sąsiedztwie, czy też tylko tych które atakują sztab wręcz?
Zadaje obrażenia wszytskim wrogim jednostkom. Za jednostkę uważa się odziały strzelające, walczące wręcz i moduły. W praktyce tylko wrogie sztaby się nie ranią, natomaist ranią wszytsko co wrogie i do nich przyległe.
5) Posiadana przeze mnie wersja do 2.5. Kiedy w tej wersji używa się całej planszy zamiast standardowego "małego" pola pamiętanego z pierwszej edycji?
Kolejne edycje różnią się od siebie tylko jakością wydania. Plansza jest większa ze względu na zbliżające się dodatki. Oczywiście nic nie stroi na przeszkocie by grając w cztety osby, wlaczyć juz na dużej planszy, może być to interesujące. Mam nadzieję, że zainteresuje cię wiadomosć, że dostępny jest już jeden z nich Babel 13 - pozwala grac na większej planszy i większa liczbę osób, zawiera dwie nowe i orginalne armie oraz wprowadza do gry zróżnicwoane tereny takie jak lasy, jeziorka, góry, bunkry, magazyny, a także zawiera w sobie kampanię skladajacą sie z 5 scenariuszy.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: Nabuchodonozor »

Dziękuję za odpowiedzi. O Babelu wiem już od dawna i nie mogę się doczekać momentu w którym znajdzie się w moich rękach :)
Powiedzcie mi jeszcze co to jest Doomsday machine. Czy to jakiś dodatek do wersji 1.0 czy jakaś fanowska armia? Ta druga opcja chyba odpada bo zbyt oficjalnie się o tym mówi. Wiem że to jakaś armia jest, ale nie wiem czy to da się jeszcze zdobyć i czy pasuje do najnowszej wersji gry
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: melee »

Pasować pasuje, wszystkie pasują
To dodatkowa armia wydana na Essen w zeszłym roku, teoretycznie nie do kupienia
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: Sztefan »

DDM było bonusem dla tych co zamówili preordera pierwszej edycji Hexa. Potem był to też bonus do zeszłorocznego wydania z Essen (2 edycja). Armię fanowską przypomina w tym sensie, że nie jest na tekturce jak każda inna armia, a po prostu wydruk z drukarki. Jest do dostania w sklepie Portala, tylko nie za zł, ale za gamble (czyli wirtualną kasę, którą się dostaje za zamówienia w tym sklepie).
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: Nabuchodonozor »

Szkoda, że tego nie można kupić. Gdyby jakiś prywatny użytkownik chciał sprzedać to ile byłoby to warte?
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: Nabuchodonozor »

Sorry, że post pod postem ale naszło mnie kolejne pytanie i nie chcę by ktoś przeoczył
1) Czy moduły zwiększają statystyki również sztabowi? Tzn czy jest możliwe dodanie za pomocą modułów ataku, inicjatywy, dodatkowego ataku (w parze z bonusem do inicjatywy) itp?
2) czy jeśli przyłączę moduł +1 do inicjatywy, do drugiego takiego samego modułu, który to z kolei przyłaczony jest do żetonu armi to ów żeton armi otrzyma sumę tamtych modułów, a więc w tym przypadku +2 (przy założeniu że ten pierwszy się z nim nie styka)? Nie biorę tu pod uwagę Neodżungli bo to inna bajka. Domyślam się, że nie ale upewnić się nie zaszkodzi ;)
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: Neurocide »

1) Czy moduły zwiększają statystyki również sztabowi? Tzn czy jest możliwe dodanie za pomocą modułów ataku, inicjatywy, dodatkowego ataku (w parze z bonusem do inicjatywy) itp?
Tak. Moduły mogą dodawać sztabom inicjatywe i walkę wręcz (strzału nie dodaja bo sztaby nie mogą strzelać). Do sztabów podłączyć mozna także medyka, który pochłonie jeden cały atak - niezaleznie od siły).
czy jeśli przyłączę moduł +1 do inicjatywy, do drugiego takiego samego modułu, który to z kolei przyłaczony jest do żetonu armii to ów żeton armi otrzyma sumę tamtych modułów, a więc w tym przypadku +2 (przy założeniu że ten pierwszy się z nim nie styka)?
Nie. Moduł musi być podłączony bezpośrednio. Moduły nie przekazują sobie i nie podają dalej bonusów do inicjatywy i walki. Do modułu skutecznie podłączyć mozna tylka medyka.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: melee »

Kiedyś o tym myślałem, ale z czasem (i wzrostem znajomości armii) losowość znacznie się zmniejsza ;)
ODPOWIEDZ