K2 - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: K2

Post autor: GrzeL »

DarkSide pisze:Czy w trakcie gry na pewno widzimy odkryte 2 kafle pogody? Czyli de facto znamy pogodę dla 6 najbliższych dni (na początku każdego kafla)? Znajomość pogody na najbliższe 6 dni w górach (zwłaszcza tych najwyższych) to duży hadicap.
Tak.
kallak

Re: K2

Post autor: kallak »

Witajcie - moja uwaga jako świeżego gracza.
Po przeczytaniu FAQ, można odnieść wrażenie, że można w dowolnym momencie podczas fazy ruchu, dokonać ROSZADY dwóch swoich himalaistów - nie jest napisane że chodzi o himalaistów stojących na sąsiednich polach. Moja córka przeczytała FAQ przed grą, tak to zrozumiała, i mimo moich wielkich oporów musiałem rozegrać w ten sposób grę. Na nic się zdało tłumaczenie ze to psuje grę.... Sprowadziło się to do tego, że jeden pionek stał na dole w namiocie i zdobywał co turę pkt aklimatyzacji, potem następowała nagle zamiana, i bezpiecznie u góry był ten, kto miał więcej punktów aklimatyzacji. Choć mimo to, nie było łatwo i straciła jednego ludka..

Przewertowałem forum i rozumiem, że chodzi tu tylko o sytuację gdy stoją obok siebie...
Czy nie powinno to być ujęte/poprawione w FAQu?

PS: Czy istnieje gdzies do pobrania najnowsza poprawiona wersja instrkcji? Mam wydanie pierwsze, gdyż grę kupiłem zaraz po premierze. Tak długo czekała na szafie ... trafiła na nasz stół po powrocie z wakacji w górach:D
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: K2

Post autor: c08mk »

kallak pisze:Witajcie - moja uwaga jako świeżego gracza.
Po przeczytaniu FAQ, można odnieść wrażenie, że można w dowolnym momencie podczas fazy ruchu, dokonać ROSZADY dwóch swoich himalaistów - nie jest napisane że chodzi o himalaistów stojących na sąsiednich polach. Moja córka przeczytała FAQ przed grą, tak to zrozumiała, i mimo moich wielkich oporów musiałem rozegrać w ten sposób grę. Na nic się zdało tłumaczenie ze to psuje grę.... Sprowadziło się to do tego, że jeden pionek stał na dole w namiocie i zdobywał co turę pkt aklimatyzacji, potem następowała nagle zamiana, i bezpiecznie u góry był ten, kto miał więcej punktów aklimatyzacji. Choć mimo to, nie było łatwo i straciła jednego ludka..

Przewertowałem forum i rozumiem, że chodzi tu tylko o sytuację gdy stoją obok siebie...
Czy nie powinno to być ujęte/poprawione w FAQu?

PS: Czy istnieje gdzies do pobrania najnowsza poprawiona wersja instrkcji? Mam wydanie pierwsze, gdyż grę kupiłem zaraz po premierze. Tak długo czekała na szafie ... trafiła na nasz stół po powrocie z wakacji w górach:D
Takiej reguły nigdzie nie doczytałem. Himalaistów można przesuwać tylko za punkty ruchu i nie można punków z jednej karty dzielić na dwa pionki. Można w tym samym ruchu wejść np. dwa pola do góry i jeżeli zostały punkty ruchu zejść z powrotem. Roszady "za darmo" nie można robić nawet jeżeli pionki są na polach sąsiadujących.

Tu można znaleźć instrukcję.
Gdzie można pobrać ten FAQ?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: K2

Post autor: DarkSide »

W FAQ jest taki punkt:

"W trakcie ruchu gracz może zrobić roszadę, czyli zamienić miejscami dwóch swoich himalaistów, bez względu na ograniczenie liczby himalaistów na danym polu. Ważne jest by po zakończeniu ruchu na polu stało maksymalnie tylu himalaistów, ile pozwala pole w danym obszarze planszy."

Słowo roszada zostało tu użyte niefortunnie. Chodzi po prostu o to, że jeśli dwaj wspinacze tego samego koloru stoją na sąsiednich polach i jedno z nich jest zapełnione na maksa, to przydzielając odpowiednie karty z punktami ruchu można doprowadzić do sytuacji, że (jakoby) zamienią się miejscami. Tak naprawdę chodzi po prostu o to, że w tym samym ruchu jednego gracza jeden alpinista zwalnia pole zapełnione na maksa, a drugi w to miejsce niejako wskakuje. Jednakże ruch oboma alpinistami trzeba opłacić.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
kallak

Re: K2

Post autor: kallak »

c08mk pisze:
kallak pisze:Witajcie - moja uwaga jako świeżego gracza.
Po przeczytaniu FAQ, można odnieść wrażenie, że można w dowolnym momencie podczas fazy ruchu, dokonać ROSZADY dwóch swoich himalaistów - nie jest napisane że chodzi o himalaistów stojących na sąsiednich polach. Moja córka przeczytała FAQ przed grą, tak to zrozumiała, i mimo moich wielkich oporów musiałem rozegrać w ten sposób grę. Na nic się zdało tłumaczenie ze to psuje grę.... Sprowadziło się to do tego, że jeden pionek stał na dole w namiocie i zdobywał co turę pkt aklimatyzacji, potem następowała nagle zamiana, i bezpiecznie u góry był ten, kto miał więcej punktów aklimatyzacji. Choć mimo to, nie było łatwo i straciła jednego ludka..

Przewertowałem forum i rozumiem, że chodzi tu tylko o sytuację gdy stoją obok siebie...
Czy nie powinno to być ujęte/poprawione w FAQu?

PS: Czy istnieje gdzies do pobrania najnowsza poprawiona wersja instrkcji? Mam wydanie pierwsze, gdyż grę kupiłem zaraz po premierze. Tak długo czekała na szafie ... trafiła na nasz stół po powrocie z wakacji w górach:D
Takiej reguły nigdzie nie doczytałem. Himalaistów można przesuwać tylko za punkty ruchu i nie można punków z jednej karty dzielić na dwa pionki. Można w tym samym ruchu wejść np. dwa pola do góry i jeżeli zostały punkty ruchu zejść z powrotem. Roszady "za darmo" nie można robić nawet jeżeli pionki są na polach sąsiadujących.

Tu można znaleźć instrukcję.
Gdzie można pobrać ten FAQ?
Nie mówiłem o wykorzystywaniu ruchu z kilku kart - o tym była cała dyskusja w tym poście. Mówię o "roszadzie" o której wspomniał sam "master".
Cytuję FAQ (do pobrania stąd).

Druga strona FAQ, piąty punkt w cześci RUCH.

Kod: Zaznacz cały

W trakcie ruchu gracz może zrobić roszadę, czyli zamienić miejscami dwóch swoich himalaistów, bez względu na ograniczenie liczby himalaistów na danym polu. Ważne jest by po zakończeniu ruchu na polu stało maksymalnie tylu himalaistów, ile pozwala pole w danym obszarze planszy.
Opis tej roszady jest tak ogólnikowy, że czytając go dosłownie, można pomyśleć, że w każdej chwili w fazie ruchu mozna zamienić pionki miejscami...bez żadnych warunków co do ich umieszczenia - więc również stojących jeden w bazie drugi na szczycie...
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: FortArt »

Wydaje się, że zwroty "w trakcie ruchu" i "po zakończeniu ruchu" dość dobrze oddają intencje autora, acz zgoda, że trzymając się litery przepisu roszada z teleportacją jest legalna. :(

Przyłaczam się do postulatu by wykluczyć ją w FAQ lub instrukcji nowego wydania.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: K2

Post autor: c08mk »

Dzięki za linka :)

Jak dla mnie oczywiste jest że nie można się teleportować. FAQi są tylko dodatkowym wytłumaczeniem niejasności z instrukcji, a nie samą instrukcją.
Instrukcja pisze:Himalaista może poruszać się tylko między polami połączonymi linią. Koszt wejścia na pole jest oznaczone liczbą w żółtym kółku.
Instrukcja wyklucza teleportację.

FAQ za to wyjaśnia jedną dość ważną rzecz podczas gry wieloosobowej.

Według zasad poruszać można jednym pionkiem a nie dwoma na raz. Reguła z "roszadą" jest od tego wyjątkiem np. w sytuacji gdy na jednym polu jest maksymalna liczba pionków i na sąsiednim polu jest maksymalna liczba pionków. Jeżeli chcemy jednym zejść na dół, a jednym wyjść na górę (np. dla aklimatyzaji) to dzięki zasadzie "roszady" można to wykonać. Oczywiście grając zgodnie z instrukcją za każdy ruch trzeba normalnie zapłacić zarówno ten w dół jak i ten w górę.
kallak

Re: K2

Post autor: kallak »

c08mk pisze:Dzięki za linka :)

Jak dla mnie oczywiste jest że nie można się teleportować. FAQi są tylko dodatkowym wytłumaczeniem niejasności z instrukcji, a nie samą instrukcją.
Instrukcja pisze:Himalaista może poruszać się tylko między polami połączonymi linią. Koszt wejścia na pole jest oznaczone liczbą w żółtym kółku.
Instrukcja wyklucza teleportację.

FAQ za to wyjaśnia jedną dość ważną rzecz podczas gry wieloosobowej.

Według zasad poruszać można jednym pionkiem a nie dwoma na raz. Reguła z "roszadą" jest od tego wyjątkiem np. w sytuacji gdy na jednym polu jest maksymalna liczba pionków i na sąsiednim polu jest maksymalna liczba pionków. Jeżeli chcemy jednym zejść na dół, a jednym wyjść na górę (np. dla aklimatyzaji) to dzięki zasadzie "roszady" można to wykonać. Oczywiście grając zgodnie z instrukcją za każdy ruch trzeba normalnie zapłacić zarówno ten w dół jak i ten w górę.
Dobrze wyjasnione, oraz dla mnie oczywiste - ale FAQ powinien mimo wszystko być tak napisany, by nie wprowadzał więcej chaosu - a ta zasada u nas go wprowadziła.... przez dosłowne rozumienie FAQ-a przez 9-latkę. Temat uważam za wyjaśniony - aczkolwiek w FAQ powinno być to dokładniej opisane, tak jak napisał kolega wyżej jest idealnie.

Zadam natomiast na koniec ponownie pytanie - czy jest gdzies dostępna do pobrania instrukcja PL nowsza, niż ta z pierwszej edycji?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: K2

Post autor: RunMan »

Hej,
czy w ramach rozstrzygania remisu wygrywa ten z graczy, którego himalaista jako pierwszy wszedł na szczyt, czy ten z graczy którego żywy himalaista jako pierwszy wszedł na szczyt? Innymi słowy - himalaista gracza A zdobył szczyt, ale zginął. Po nim szczyt zdobył gracz B. Pod koniec gry oboje graczy miało tyle samo punktów - który z nich wygrywa?
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: K2

Post autor: c08mk »

RunMan pisze:Hej,
czy w ramach rozstrzygania remisu wygrywa ten z graczy, którego himalaista jako pierwszy wszedł na szczyt, czy ten z graczy którego żywy himalaista jako pierwszy wszedł na szczyt? Innymi słowy - himalaista gracza A zdobył szczyt, ale zginął. Po nim szczyt zdobył gracz B. Pod koniec gry oboje graczy miało tyle samo punktów - który z nich wygrywa?
Jeżeli zginął to o ile pamiętam pionek spada na sam dół (lub o cztery pola w dół jeżeli się używa kart ratunku). Także nawet jeżeli wszedł pierwszy to po śmierci/spadku nie dostaje punktów z wejście i nie ma znaczenia czy był pierwszy na szczycie.

Wszystko w/w z pamięci więc jeżeli coś jest nie tak to proszę o poprawkę :)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: K2

Post autor: Coen »

c08mk pisze:
RunMan pisze:Hej,
czy w ramach rozstrzygania remisu wygrywa ten z graczy, którego himalaista jako pierwszy wszedł na szczyt, czy ten z graczy którego żywy himalaista jako pierwszy wszedł na szczyt? Innymi słowy - himalaista gracza A zdobył szczyt, ale zginął. Po nim szczyt zdobył gracz B. Pod koniec gry oboje graczy miało tyle samo punktów - który z nich wygrywa?
Jeżeli zginął to o ile pamiętam pionek spada na sam dół (lub o cztery pola w dół jeżeli się używa kart ratunku). Także nawet jeżeli wszedł pierwszy to po śmierci/spadku nie dostaje punktów z wejście i nie ma znaczenia czy był pierwszy na szczycie.

Wszystko w/w z pamięci więc jeżeli coś jest nie tak to proszę o poprawkę :)
Potwierdzam :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: K2

Post autor: tomuch »

Żadne zdjęcie się nie zachowało, więc nikt nie może udowodnić, że wszedł...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4057
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 276 times
Been thanked: 159 times

Re: K2

Post autor: lacki2000 »

tomuch pisze:Żadne zdjęcie się nie zachowało, więc nikt nie może udowodnić, że wszedł...
to trza robić zrzuty ekranu lub fotki planszy aparatem foto ;P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: K2

Post autor: TV3 »

Po pierwszej zapoznawczej partii - z grubsza wszystko jasne...

Jednak kilka uwag co do tłumaczeń w tymże dziale:

1. Roszada - przyjąłem do wiadomości po przeczytaniu tego wątku (nie miałem takiego przypadku, ale pewnie zagrałbym bez możliwości jej przeprowadzenia).
2a. Żeton ryzyka - trzecia możliwość z instrukcji: "odjąć 1 punkt poziomu aklimatyzacji himalaisty, któremu w tej turze przydzielono jakąś kartę." Czyli np. kartę aklimatyzacji "0". Jest karta? Jest. Folko zaś pisze, że przy tej karcie nie można. Pisze więc on niezgodnie z instrukcją :). Ale jak rozumiem, wykorzystanie wspomnianej trzeciej możliwości (mimo jasnej instrukcji) nie działa przy zagraniu karty akl. "0". Się zgadza?
2b. teraz jeszcze w FAQ zerknąłem - i jest jeszcze bardziej skomplikowanie: "ALBO/I odejmuje jego wartość od poziomu aklimatyzacji na karcie gracza u tego himalaisty który poruszył się w tej turze" ... ookeeejjj... :D
3. Muker napisał: "Rozumie, że jedną kartą poręczówki 2/3 nie mogę wejść za 1 i potem za 1 zejść?"
Veridiana odpowiedziała: "Możesz."
No więc wg instrukcji nie możesz, ale znów... przeczytałem kilka postów dalej i przyjmuję do wiadomości, że cyfrę po lewej traktuję jak na regularnej karcie.


... chyba pierwszy raz, kiedy temat pomocy i FAQ namieszał mi bardziej niż pomógł :D . A instrukcja taka jasna zdaje się być... ;)

A sam miałem pytanie odnośnie przymusu wykorzystania ruchu z kart ruchu. Okazuje się, że przymusu nie ma. Echhh... nie potrzebnie tu wchodziłem ;)

Ale przyjemnie się grało tę pierwszą grę. Byka tylko strzeliłem, postawiłem namiot, himalaistka i himalaista sobie coś tam w tym namiocie tam tego ten... rano jeden polazł wyżej, lazł, lazł i postanowił postawić swój namiot... jednak okazało się, że swój (w swoim kształcie) to on postawił już tam niżej i idiota poszedł był bez namiotu. Niedopatrzenie takie, ale uznałem, że zabrał namiot koleżanki. I postawił. Wbrew zasadom.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: K2

Post autor: TV3 »

Wybaczcie, że post pod postem oraz to, że temat jest (był) wałkowany, ale chciałbym sobie to ostatecznie wyjaśnić.

Rozpatrywanie ryzyka, możliwość 3 (zgodnie z FAQ):
"odejmuje jego wartość od poziomu aklimatyzacji na karcie gracza u tego himalaisty który poruszył się w tej turze."

A) himalaista poruszył się - pamperek fizycznie choć raz zmienił swoje miejsce - tu pełna jasność, oczywiście można zastosować możliwość nr 3

B) himalaista nie poruszył się (fizycznie pamperek nie zmienił ani razu swego położenia), a jedynie miał intencję ruchu - czyli zagrałem na niego kartę ruchu, ale nie wykonałem nim ruchu (po prostu nie chcę, nie ma takiego przymusu) - czy tu można zastosować możliwość nr 3? Oczywiście przy sensownym podziale ryzyka - tzn żeton ryzyka wartości 2 - jeden punkt ryzyka przeznaczam na ruch (którego fizycznie nie wykonałem), drugi na omawianą możliwość nr 3 (czyli aklimatyzacja na planszy gracza: minus 1)

C) himalaista nie otrzymał karty ruchu, a jedynie kartę aklimatyzacji niższej wartości (wartość 1), niż posiadany żeton ryzyka (wartość 2) - i tu można 1-ym punktem ryzyka pokryć wartość karty aklimatyzacji (to jasne), ale czy można 2-gi punkt ryzyka dać na na kartę gracza obniżając na niej aklimatyzację o pozostały 1 punkt? W końcu nie wykonał ruchu (nawet takiej intencji nie miał)... a FAQ mówi: " ... u tego himalaisty który poruszył się w tej turze."
Nawet może zaistnieć teoretyczna sytuacja, gdzie trzeba będzie tak zrobić (pod warunkiem, że są przynajmniej 2 karty aklimatyzacji wartości 0 - nie pamiętam czy są). Zagrywam A0, A0 oraz A1 i mam żeton ryzyka wartości 2.

Reasumując:
A - (dostał kartę ruchu i fizycznie się przemieścił) - oczywiście można odjąć mu punkty aklimatyzacji z jego planszy
B - (dostał kartę ruchu, ale fizycznie nie poruszył się) - można?
C - (dostał tylko kartę/karty aklimatyzacji) - można? (bez względu nawet na przytoczony przeze mnie konkretny przykład)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: K2

Post autor: DarkSide »

TV3, jak można tak prostą kwestie tak sobie skomplikować?! :shock: :D

Zasada jest prosta. W talii każdy gracz ma jedną kartę "Aklimatyzacja 0". Żeton ryzyka rozlicza sie następująco:

Rozliczasz z punktów ruchu lub aklimatyzacji tego alpinisty lub obu alpinistów, którym w danej rundzie przydzieliłeś choćby jedną kartę inną niż "Aklimatyzacja 0".

Przy czym "przydzieliłeś kartę" nie oznacza, że ją wykorzystałeś, bo nie ma obowiązku wykorzystywać w pełni lub w ogóle kart przydzielonych danemu alpiniście. koniec kropka. Rozliczenie odbywa się w dowolnej kombinacji zarówno w kwestii czy po jednym punkcie ryzyka każdemu, czy dwa punkty jednemu, jak równiez w kwestii czy ściągasz je z punktów ruchu czy z aklimatyzacji.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: K2

Post autor: misioooo »

Jak ktoś szuka nieścisłości w instrukcji to zawsze coś znajdzie ;) Chciałem napisać (pewnie to samo co ty @DarkSide) po powrocie do domu i zajrzeniu do manuala... Pamiętam, że było to banalne (rozliczanie ryzyka) i nigdy żadnych wątpliwości nie mieliśmy jak to zrobić.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: K2

Post autor: TV3 »

DarkSide pisze:TV3, jak można tak prostą kwestie tak sobie skomplikować?! :shock: :D
Ano skomplikowałem, po przeczytaniu tego działu. Ponieważ to co piszesz:
"Rozliczasz z punktów ruchu lub aklimatyzacji tego alpinisty lub obu alpinistów, którym w danej rundzie przydzieliłeś choćby jedną kartę inną niż "Aklimatyzacja 0"." dotarło do mnie. Jednak później mam wrażenie namieszane zostało na początku tego tematu plus FAQ: "odejmuje jego wartość od poziomu aklimatyzacji na karcie gracza u tego himalaisty który poruszył się w tej turze"
To, co ty piszesz wyklucza jedynie kartę A0. FAQ zaś dokłada przymus wyłorzenia (niekoniecznie wykorzystania) karty ruchu.

Znaczy, że FAQ jest nieprecyzyjny (błędny w tej kwestii)? Bo "inna karta niż A0" (co przytoczyłeś) nie jest równoznaczne z tym, że karta ruchu została przypisana do danego ludka.


Druga strona tego wątku - miesza aż miło ;). Muker zwrócił na tę kwestię tam uwagę - słusznie zresztą.
misioooo pisze:Jak ktoś szuka nieścisłości w instrukcji to zawsze coś znajdzie ;)
Akurat tu nie w instrukcji ;). Instrukcja jest całkiem jasna i czytelna. A w temat ten wszedłem w sprawie innej kwestii, zacząłem czytać... i się zaczęło.


__________________

edit:

Wykładasz 3 karty: R1, R2, A1. Bierzesz żeton ryzyka "2". Pierwszemu pamprowi dajesz karty ruchu (R1 oraz R2). Drugiemu kartę aklimatyzacji (A1).
Czy w tym przypadku możesz temu drugiemu przylać podwójnym ryzykiem (-1 na kartę aklimatyzacji i -1 na planszę aklimatyzacji)
?
tunia35
Posty: 18
Rejestracja: 06 lut 2015, 11:30

Re: K2

Post autor: tunia35 »

Witam zakupilam gre jakis czas temu, gram z corka i gra bardzo mi sie podoba ale mam kilka watpliwosci, czytajac ten watek wiem juz ze karta aklimatyzacji "0" pelni funkcje taka ze poprostu jest.ale mam nadal watpliwosci ktore pojawiaja sie w kazdej grze:
1.czy jesli wyloze karte aklimatyzacji '0" i stane na polu - 1 pkt.aklimantyzacji to rozumeim ze odejmuje 1 pkt aklimatyzacji temu himalaiscie ktory stanal na tym polu,ajesli dodatkowo karta pogody pokazuje -1pkt. aklimatyzacji to odejmuje 2pkt aklimatyzacji?
1a/czy w takim razie jest obojetne ktoremu himaliascie przypisze karte '0" pkt aklimatyzacji bo skutek bedzie ten sam?
2.czy idac kilka pol naraz jednym himalaistą /np.zagrywam karty ruchu 2i3 /pokonuje w jednym ruchu dwa pola na ktorych widnieje minus/albo plus/ 1 pkt aklimatyzacji to czy zliczam te pkt aklimatyzacji z pol przez ktore przeszedl ten himalaista czy tylko odejmuje /dodaje/pkt aklimatyzacji z pola na ktorym himalaista konczy ruch?
3.himalaista nie wykonuje zadnego ruchu, pozostajac na swoim polu, czy wtedy odejmuje mu pkt aklimatyzacji z pola na ktorym stoi? czy odejmuje mu takze aklimatyzacje z karty pogody?/on sie nie rusza/
4.himalaisci -obaj -wogole nie wykonuja ruchu w swojej turze i :a/dodatkowo stoja na polu na ktorym jest namiot i minus 1 pkt aklimatyzacji a b/pogoda wskazuje na minus 1 pkt aklimatyzacji -jak naliczac im aklimatyzacje? /
5.pkt ujemne aklimatyzacji z kart pogody rozliczam do kazdego himalaisty ktory znajduje sie w strefie odzialywania pogody?

bardzo bede wdzieczna za odpowiedzi gdyz watpliwosci uniemozliwiaja mi czerpania przyjemnosci z gry, ciagle sie nad nimi glowie, nic nie jestem w stanie wymyslic, a gra jest suuuper.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: K2

Post autor: c08mk »

1. Tak

poniżej błąd - dzięki za poprawkę
Spoiler:
poniżej poprawnie:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 33#p748401
Ostatnio zmieniony 29 sty 2016, 18:20 przez c08mk, łącznie zmieniany 4 razy.
tunia35
Posty: 18
Rejestracja: 06 lut 2015, 11:30

Re: K2

Post autor: tunia35 »

dzieki za czesciowe rozwianie watpliwosci.
a pozostale pytania?czy moze mi ktos odpowiedziec ? w szczegolnosci czy zliczam punkty aklimatyzacji z pol prze ktore przechodze w jednym ruchu czy tylko z pola na ktorym koncze ruch i co z himalistami ktorymi sie nie poruszam? jak im liczyc aklimatyzacje?
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: K2

Post autor: TV3 »

2. Rozliczenie aklimatyzacji następuje po fazie ruchu. Rozliczasz ją (m.in z pól) tylko z pola, na którym obecnie jesteś (czyli na którym skończyłeś ruch).

3. To czy się ruszył czy nie - nie ma znaczenia. Czy jeśli idzie, czy jeśli stoi - w fazie rozliczania aklimatyzacji bierzesz co turę pod uwagę i pola, i pogodę. W końcu jeśli wiatr hula na 7 tysiącach, a on tam jest (w ruchu czy w bezruchu) to i tak go ten wiatr przehula.

4.
a ) każdemu rozliczasz aklimatyzację z pola (-1 każdy), każdemu rozliczasz aklimatyzację z namiotu (każdy +1)
b ) każdemu rozliczasz pogodę (-1 każdy)

a: każdy wychodzi na 0
b: każdy -1

5. Oczywiście.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: K2

Post autor: DarkSide »

TV3 pisze: Wykładasz 3 karty: R1, R2, A1. Bierzesz żeton ryzyka "2". Pierwszemu pamprowi dajesz karty ruchu (R1 oraz R2). Drugiemu kartę aklimatyzacji (A1).
Czy w tym przypadku możesz temu drugiemu przylać podwójnym ryzykiem (-1 na kartę aklimatyzacji i -1 na planszę aklimatyzacji)
?
Tak.
c08mk pisze:1. Tak
1a. Nie do końca tak. Jeżeli komuś dasz kartę 0 to taki himalaista może też rozliczyć żeton ryzyka nawet jeżeli nie dostał żadnej innej karty, np. stał na niebieskim polu nie poruszając się. W zasadzie w innych przypadkach nie ma znaczenia kto dostanie to "0".
No właśnie nie. Jeżeli jedyną kartę jaką otrzymał himalaista jest A0, to nie można temu alpiniście rozliczać żetonu ryzyka. Zalecam lekturę ostatnich dwóch stron tego wątku.
tunia35 pisze: 1a/czy w takim razie jest obojetne ktoremu himaliascie przypisze karte '0" pkt aklimatyzacji bo skutek bedzie ten sam?
Przy rozliczaniu aklimatyzacji oczywiście bez znaczenia. Przy rozliczaniu punktów ryzyka ma znaczenie czy obdarowywany dostał jeszcze jakąś kartę oprócz A0.
tunia35 pisze: 2.czy idac kilka pol naraz jednym himalaistą /np.zagrywam karty ruchu 2i3 /pokonuje w jednym ruchu dwa pola na ktorych widnieje minus/albo plus/ 1 pkt aklimatyzacji to czy zliczam te pkt aklimatyzacji z pol przez ktore przeszedl ten himalaista czy tylko odejmuje /dodaje/pkt aklimatyzacji z pola na ktorym himalaista konczy ruch?
Aklimatyzacja jest rozliczana po zakończeniu ruchu i liczy sie tylko pole końcowe, po zakończeniu ruchów wszystkich graczy. Nie zbieramy aklimatyzacji jak surowców ;)
tunia35 pisze: 3.himalaista nie wykonuje zadnego ruchu, pozostajac na swoim polu, czy wtedy odejmuje mu pkt aklimatyzacji z pola na ktorym stoi? czy odejmuje mu takze aklimatyzacje z karty pogody?/on sie nie rusza/
Aklimatyzacja jest jedna. Jest sumą kosztu aklimatyzacji wynikającego z pola na którym stoi po zakończeniu rundy gracza i z aktualnego stanu pogody.
tunia35 pisze: 4.himalaisci -obaj -wogole nie wykonuja ruchu w swojej turze i :a/dodatkowo stoja na polu na ktorym jest namiot i minus 1 pkt aklimatyzacji a b/pogoda wskazuje na minus 1 pkt aklimatyzacji -jak naliczac im aklimatyzacje? /
a) -0 punktów aklimatyzacji dla obu
b) -1 punkt aklimatyzacji dla każdego (pogoda + pole to -2 ale namiot niweluje koszt o 1)
tunia35 pisze: 5.pkt ujemne aklimatyzacji z kart pogody rozliczam do kazdego himalaisty ktory znajduje sie w strefie odzialywania pogody?
Tak
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
tunia35
Posty: 18
Rejestracja: 06 lut 2015, 11:30

Re: K2

Post autor: tunia35 »

dziekuje bardzo. narazie gramy bez zetonow ryzyka wiec sie tym nie zajmuje.gram z 8 latką i powiem szczerze ze jest bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: K2

Post autor: Erni »

DarkSide pisze:W FAQ jest taki punkt:

"W trakcie ruchu gracz może zrobić roszadę, czyli zamienić miejscami dwóch swoich himalaistów, bez względu na ograniczenie liczby himalaistów na danym polu. Ważne jest by po zakończeniu ruchu na polu stało maksymalnie tylu himalaistów, ile pozwala pole w danym obszarze planszy."
Na planszy takie zagranie jest oczywiście zgodne z zasadami i możliwe, ale w rozgrywce na BoardGameArena nie da się tego zrobić.
ODPOWIEDZ