K2 - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
wesolykowal
Posty: 115
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: K2

Post autor: wesolykowal »

Z FAQu wynika, że rozliczyć żetony ryzyka można gdy :

- z karty ruchu bez względu na to czy ktoś się poruszał czy nie,
- z karty aklimatyzacji jak wyżej,
- z toru aklimatyzacji dla danego himalaisty, ale tylko i wyłącznie jeżeli wykonywał on ruch w danej turze.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 300 times

Re: K2

Post autor: kdsz »

Temat był wcześniej dyskutowany w tym wątku i wniosek jest taki, że aklimatyzację można odbierać himalaiście, któremu przydzieliłeś kartę ruchu lub kartę aklimatyzacji, przy czym karta aklimatyzaja nie może być wartości 0.
wesolykowal
Posty: 115
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: K2

Post autor: wesolykowal »

kdsz pisze:Temat był wcześniej dyskutowany w tym wątku i wniosek jest taki, że aklimatyzację można odbierać himalaiście, któremu przydzieliłeś kartę ruchu lub kartę aklimatyzacji, przy czym karta aklimatyzaja nie może być wartości 0.
I wystarczy tylko, że taką kartę ruchu przydzielę i nie muszę wykonywać ruchu samym himalaistą ?
wesolykowal
Posty: 115
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Odp: K2

Post autor: wesolykowal »

Wybrane 3 karty nie wracają w razie ich niewykorzystania ma rękę?

Wysyłane z mojego LT26i za pomocą Tapatalk 2
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Odp: K2

Post autor: Hipke »

wesolykowal pisze:Wybrane 3 karty nie wracają w razie ich niewykorzystania ma rękę?
Nie. Masz wybor 3 z 6 kart. Jesli juz wybrales te 3, to mozesz je wykorzystac wg okreslonych zasad. Niewykorzystane punkty aklimatyzacji/ruchu przepadaja, a karta/y nie wracaja na reke.
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: K2

Post autor: zuroslawski »

Witam

Jestem świeżym posiadaczem gry K2 i mam parę pytań odnośnie zasad, niektóre z nich były już na forum poruszane ale dalej pewne sprawy nie są dla mnie do końca jasne:

1. Czy wykładając karty ruchu np. 3 mogę poruszyć się tylko o 2 bądź 1 pole czy muszę wykorzystać całą wartość karty?

2.Sytuacja: Mam na ręku karty ruchu 3, 1 i aklimatyzację 1 i otrzymałem żeton ryzyka 2. Jak to rozliczam jeśli decyduje się nie ruszać żadnym himalaistą? Nie odejmuje od kart ruchu tylko odejmuje z karty aklimatyzacji i pola aklimatyzacji czy mimo że nie użyłem karty ruchu mogę odjąć ryzyko od ruchu?

Wszyscy piszą że żetony ryzyka rozliczane są dla tego himalaisty który się poruszył natomiast w FAQ pisze "bez względu na to czy ktoś się poruszał" dlatego nie rozumiem jak wyjść z takiej sytuacji, a nie chce źle grać. Proszę o wyjaśnienie niejasności. Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: WRS »

zuroslawski pisze:Jestem świeżym posiadaczem gry K2
Gratuluję zakupu świetnej gry!
zuroslawski pisze:1. Czy wykładając karty ruchu np. 3 mogę poruszyć się tylko o 2 bądź 1 pole czy muszę wykorzystać całą wartość karty?
Tak, można wykorzystać część wartości karty. Pozostałe punkty ruchu się marnują (nie wolno dzielić punktów ruchu z jednej karty między dwóch wspinaczy!)
zuroslawski pisze:2.Sytuacja: Mam na ręku karty ruchu 3, 1 i aklimatyzację 1 i otrzymałem żeton ryzyka 2. Jak to rozliczam jeśli decyduje się nie ruszać żadnym himalaistą? Nie odejmuje od kart ruchu tylko odejmuje z karty aklimatyzacji i pola aklimatyzacji czy mimo że nie użyłem karty ruchu mogę odjąć ryzyko od ruchu?
Rezygnując z ruchu (np. kartą 3) automatycznie spełniasz wymagania rozliczenia ryzyka. Ryzyko oznacza konieczność rezygnacji z pewnych działań wynikających z Twoich kart. Nie ruszasz się (bo może nie chcesz), ale to i tak wypełnia reguły żetonów ryzyka.
zuroslawski pisze:Wszyscy piszą że żetony ryzyka rozliczane są dla tego himalaisty który się poruszył natomiast w FAQ pisze "bez względu na to czy ktoś się poruszał" dlatego nie rozumiem jak wyjść z takiej sytuacji, a nie chce źle grać.
Chodzi o sytuację, gdy jeden się wspina, a drugi czeka na dole.
Niedopuszczalne jest, by ryzyko (ponoszone przecież przez poruszającego się wspinacza) było rozliczane przez tego odpoczywającego w bazie.
Pamiętaj, że możesz ryzyko rozliczyć na dwa sposoby.
* obniżając wartość kart - można z karty 3 zrobić 1, albo z dwóch kart ująć po jednym punkcie
* obniżając poziom aklimatyzacji wspinacza - można ująć mu dwa pkty życia, albo jeden punkt życia i o jeden obniżyć wartość karty
I właśnie w tym drugim przypadku dochodziłoby do absurdów.
Jeden wspina się, a drugiemu krew z nosa leci :P
O co tym łatwiej, że zostawiając drugiego w obozie i tak ten jeden punkt mu znów wzrośnie.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: K2

Post autor: zuroslawski »

A co w przypadku jeśli mam 2 karty ruchu i jedną aklimatyzacji, otrzymuje 2 pkt ryzyka, moi himalaiści znajdują się na 7000m i postanawiam karty ruchu i aklimatyzacji wykorzystać na 1 himalaiste, drugi natomiast stoi w miejscu. Czy w takim przypadku żetony ryzyka mogę rozliczyć na stojącego w miejscu himalaistę odejmując mu jego wartość aklimatyzacji czy rozliczam je tylko i wyłącznie himalaistę wykonującego ruch?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: K2

Post autor: BartP »

Jeśli nie przypisałeś jednemu himalaiście żadnej karty, to nie możesz za jego pomocą rozliczyć żetonu ryzyka. Jak stoi, to nie ryzykuje ;].
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: K2

Post autor: zuroslawski »

Mam jeszcze jedną wątpliwość: Czy kartę aklimatyzacji zagrywam na himalaistę który się poruszył czy jest to obojętne na kogo zagrywam tą kartę?

Sytuacja: Zagrywam karty: 1 pkt ruchu, 2 pkt ruchu i 2 aklimatyzacja i otrzymuje żeton ryzyka 2. Czy mogę tak wykorzystać karty? 3 pkt ruchu przyznaję jednemu himalaiście, drugiemu który się nie porusza zagrywam kartę aklimatyzacji, natomiast żetony ryzyka odejmuje od aklimatyzacji gościa który wykonał 3 pkt ruchu? Czy mogę tak zrobić? Jeśli nie to mnie poprawcie:)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 300 times

Re: K2

Post autor: kdsz »

Możesz tak zrobić
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: K2

Post autor: zuroslawski »

Jeszcze jedno pytanie: Jeśli rozłoże 2 namioty na jednym polu to w fazie rozliczenia aklimatyzacji dodaje himalaiście po 1 pkt za każdy namiot czyli 2 czy dalej 1 pkt za namiot himalaisty a drugi nie jest brany pod uwagę?
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: K2

Post autor: zuroslawski »

Powyższe pytanie nieaktualne. Znalazłem odpowiedź w FAQ'u.
wesolykowal
Posty: 115
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: K2

Post autor: wesolykowal »

WRS pisze:
zuroslawski pisze:Jestem świeżym posiadaczem gry K2
Gratuluję zakupu świetnej gry!
zuroslawski pisze:1. Czy wykładając karty ruchu np. 3 mogę poruszyć się tylko o 2 bądź 1 pole czy muszę wykorzystać całą wartość karty?
Tak, można wykorzystać część wartości karty. Pozostałe punkty ruchu się marnują (nie wolno dzielić punktów ruchu z jednej karty między dwóch wspinaczy!)
zuroslawski pisze:2.Sytuacja: Mam na ręku karty ruchu 3, 1 i aklimatyzację 1 i otrzymałem żeton ryzyka 2. Jak to rozliczam jeśli decyduje się nie ruszać żadnym himalaistą? Nie odejmuje od kart ruchu tylko odejmuje z karty aklimatyzacji i pola aklimatyzacji czy mimo że nie użyłem karty ruchu mogę odjąć ryzyko od ruchu?
Rezygnując z ruchu (np. kartą 3) automatycznie spełniasz wymagania rozliczenia ryzyka. Ryzyko oznacza konieczność rezygnacji z pewnych działań wynikających z Twoich kart. Nie ruszasz się (bo może nie chcesz), ale to i tak wypełnia reguły żetonów ryzyka.
zuroslawski pisze:Wszyscy piszą że żetony ryzyka rozliczane są dla tego himalaisty który się poruszył natomiast w FAQ pisze "bez względu na to czy ktoś się poruszał" dlatego nie rozumiem jak wyjść z takiej sytuacji, a nie chce źle grać.
Chodzi o sytuację, gdy jeden się wspina, a drugi czeka na dole.
Niedopuszczalne jest, by ryzyko (ponoszone przecież przez poruszającego się wspinacza) było rozliczane przez tego odpoczywającego w bazie.
Pamiętaj, że możesz ryzyko rozliczyć na dwa sposoby.
* obniżając wartość kart - można z karty 3 zrobić 1, albo z dwóch kart ująć po jednym punkcie
* obniżając poziom aklimatyzacji wspinacza - można ująć mu dwa pkty życia, albo jeden punkt życia i o jeden obniżyć wartość karty
I właśnie w tym drugim przypadku dochodziłoby do absurdów.
Jeden wspina się, a drugiemu krew z nosa leci :P
O co tym łatwiej, że zostawiając drugiego w obozie i tak ten jeden punkt mu znów wzrośnie.
Jak się ma rozliczanie ryzyka z Twojego postu do tego co jest w FAQ ?

Z FAQu wynika, że rozliczyć żetony ryzyka można gdy :

- z karty ruchu bez względu na to czy ktoś się poruszał czy nie,
- z karty aklimatyzacji jak wyżej,
- z toru aklimatyzacji dla danego himalaisty, ale tylko i wyłącznie jeżeli wykonywał on ruch w danej turze.

Wychodzi z niego, że ryzyko można rozliczyć nawet z mepla siedzącego w namiocie, któremu przyznaliśmy ruch (a nie wykonaliśmy go) lub analogicznie aklimatyzację.
Picek
Posty: 181
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: K2

Post autor: Picek »

Jeszcze nie grałem, ale przymierzam się do gry 4os wieczorem. Przeczytałem instrukcję, FAQ, obejrzałem filmiki na youtube i... Mam dwa pytania:
1. Ktoś tu poruszył temat zwijania namiotu. Jest to w ogóle możliwe? Wg instrukcji raz rozbity namiot zostaje na polu do końca gry (strona 6 instrukcji na stronie)
2. Jak to jest z kolejnością wykonywania ruchów? Wg instrukcji - większość działań w grze kest równoczesna - ale jeśli gramy w 4 osoby, czyli mamy 8 pionków to jakoś trzeba rozpatrzeć "pierwszeństwo" na danym polu, bo może tam być ograniczona liczba pionków. Ok, pierwszy jest gracz z czekanem, ale jaka kolejność jest po nim?
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: WRS »

Picek pisze:1. Ktoś tu poruszył temat zwijania namiotu. Jest to w ogóle możliwe? Wg instrukcji raz rozbity namiot zostaje na polu do końca gry (strona 6 instrukcji na stronie)
W dodatku można.
Picek pisze:2. Jak to jest z kolejnością wykonywania ruchów? Wg instrukcji - większość działań w grze kest równoczesna - ale jeśli gramy w 4 osoby, czyli mamy 8 pionków to jakoś trzeba rozpatrzeć "pierwszeństwo" na danym polu, bo może tam być ograniczona liczba pionków. Ok, pierwszy jest gracz z czekanem, ale jaka kolejność jest po nim?
Zgodnie z ruchem zegara.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Picek
Posty: 181
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: K2

Post autor: Picek »

Dziękuję - jakoś tej informacji o kolejności nie znalazłem - stąd pytanie :)

DODANE: Już znalazłem - moja gafa

To jeszcze jedno - jeśli dwie/więcej osób zagra jednakową wartość ruchu, to kto dostaje czekan?
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: K2

Post autor: alagor »

Picek pisze: To jeszcze jedno - jeśli dwie/więcej osób zagra jednakową wartość ruchu, to kto dostaje czekan?


Znacznik pierwszego gracza nie jest uzależniony od wartości ruchu. Na początku gry losowo, bądź w jakikolwiek sposób wyznaczamy pierwszego gracza. Następnie gdy wszyscy gracze rozegrają swoją turę to "czekan" przechodzi do gracza na lewo od osoby rozpoczynającej tę kolejkę i tenże gracz zacznie rozgrywać akcje w kolejnej turze.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: WRS »

Picek pisze:To jeszcze jedno - jeśli dwie/więcej osób zagra jednakową wartość ruchu, to kto dostaje czekan?
Od wartości ruchu uzależnione jest tylko kto dostanie żeton ryzyka. I co ważne, w razie remisu (a liczymy wyłącznie pkty ruchu w górę, nawet jeśli ktoś w czasie ruchu zamierza iść w dół, czy nawet pozostać na miejscu) nikt nie dostaje - upiekło się Wam ;)
Czekan jest najzwyczajniej przechodni...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
sylwiusz
Posty: 2
Rejestracja: 01 lut 2014, 17:15

Re: K2

Post autor: sylwiusz »

witam

jak gracie częściej i jak jest poprawnie -
aklimatyzacja: rozliczacie punkty aklimatyzacji z ostatniego pola na jakim lądujecie po wykonaniu ruchu?

np pole ma -2 do aklimatyzacji to liczycie -2 czy zliczacie aklimatyzację z wszystkich pól po których się poruszyliście w danej turze.

czyli pierwsze pole -1 (przechodzicie przez nie) pole docelowe -2 (stajecie na nim) = rozliczacie -2 czy -3 ?

jednak alpinista wspina się w górę więc powinno się zliczać aklimatyzację.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: K2

Post autor: Edwardo »

Tylko z pola, na którym kończy ruch!
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
une_fois_encore
Posty: 5
Rejestracja: 04 maja 2014, 01:18

Re: K2

Post autor: une_fois_encore »

Dobra, forum przekopane, ale jeszcze kilka pytań just in case :)

1) Czy jeśli ktoś blokuje wejście na wysokości, gdzie dozwolony jest tylko 1 gracz na polu, to można go ominąć i wejść na wyższe pole?

2) Jamy śnieżne:
Runda 1:
Gracz B zaczyna i stawia jamę śnieżną na jednym z pól. Gracz A się nie rusza.
Runda 2:
Gracz A zaczyna i porusza się na pole gdzie jest gracz B. Gracz B się nie rusza. Kto ma w takiej sytuacji pierwszeństwo do wejścia do jamy śnieżnej - gracz który jamę postawił, czy gracz, który miał pierwszeńswo w danej turze?

3) Jamy śnieżne vol. 2: Czy zużyte jamy śnieżne "wracają" i można je wykorzystać ponownie, czy odkładamy je na bok?
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: Firenski »

ad1: Tak (ale to pole wliczamy do obliczenia zużytych punktów ruchu, tzn. można przez nie przejść, a nie ominąć)
ad2: Jeśli gracz B nie zajął jamy w swoim ruchu to w rundzie 2 gracz A może wejść do jamy
ad3: Można je wykorzystać, czyli zbudować ponownie
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: K2

Post autor: Shogman »

Czy można podpunkty z fazy "Rozliczenie Aklimatyzacji" wykonywać nie po kolei?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: K2

Post autor: DarkSide »

Czy w trakcie gry na pewno widzimy odkryte 2 kafle pogody? Czyli de facto znamy pogodę dla 6 najbliższych dni (na początku każdego kafla)? Znajomość pogody na najbliższe 6 dni w górach (zwłaszcza tych najwyższych) to duży hadicap.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
ODPOWIEDZ