Agricola - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

Quille pisze:Moim zdaniem tylko w fazie żywienia - jako "ostatnia deska ratunku", bo wiadomo, że jest to kompletnie nieopłacalne. Tak by wynikało z instrukcji, gdzie ta informacja - o wyżywieniu rodziny każdym jednym warzywem na surowo albo każdym jednym zbożem jako kaszą zamiast jednego znacznika żywności (przynajmniej w wersji dla graczy, bo taką mam) - znajduje się właśnie w opisie fazy żywienia podczas żniw.

Ale ja żadnym ekspertem nie jestem. Przy czym wydaje m się, że to pytanie już padło i ktoś na nie odpowiedział...
Pytanie już padło więcej niż raz w tym wątku i też tam znajduje się argumentacja mojej odpowiedzi.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Agricola

Post autor: tomb »

Na Boite-a-Jeux można zamieniać w dowolnym momencie, co potwierdza powyższe.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: Quille »

Na stronie 10 tego wątku jest na ten temat sporo postów. Faktycznie, kierując się tylko polską instrukcją można dojść do wniosku, że tylko w fazie żniw, ale skoro w instrukcjach w innych językach jest o tym, że zawsze, to mnie to przekonuje.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Mam Palenisko i Gliniany piec, robię akcje Upiecz chleb.
Czy ten chleb mogę upiec i w Palenisku i Glinianym piecu (i zgarnąć 7 żywności), czy jednak muszę dokonać wyboru albo Palenisko albo Piec?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Odpalasz wszystkie "piekące" usprawnienia ;).
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Agricola

Post autor: pinata »

... nie zapominając o tym, że o ile w Glinianym Piecu można przetworzyć tylko jedno zboże, o tyle w palenisku można przetwarzać dowolną jego ilość.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

I jeszcze takie pytanie.
Jak to jest z tym posianym polem, czy aby je znów obsiać muszę poczekać aż się opróżni ze znaczników podczas żniw?
Czy może jednak mogę je obsiewać więcej razy?
Na przykład, obsieję pole w tej i następnej rundzie i będę miał na nim 6 zboża albo 4 warzywa (w zależności co posiałem).
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: GeQ »

Dr. Nikczemniuk pisze:I jeszcze takie pytanie.
Jak to jest z tym posianym polem, czy aby je znów obsiać muszę poczekać aż się opróżni ze znaczników podczas żniw?
Czy może jednak mogę je obsiewać więcej razy?
Na przykład, obsieję pole w tej i następnej rundzie i będę miał na nim 6 zboża albo 4 warzywa (w zależności co posiałem).
żeby obsiać pole musi być ono puste. nie można, że tak powiem, dosiewać ;)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Posiadam wersję dla graczy.
W dodatku do instrukcji jest opisany wariant podstawowy- bez kart w ręce. Jest możliwość wykorzystania żetonu praca dodatkowa (1-4).
1. Czy jest możliwość użycia tego żetonu w grze solo z użyciem wszystkich kart (bo instrukcja tego dokładnie nie mówi, chyba...)?
2. No i czy jest możliwość łączenia tego żetonu z pozostałymi żetonami dodatkowej pracy w trybie wieloosobowym i z użyciem wszystkich kart (żeton na 1-4+[żeton na 2 lub 3-4])?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

Dr. Nikczemniuk pisze:Posiadam wersję dla graczy.
W dodatku do instrukcji jest opisany wariant podstawowy- bez kart w ręce. Jest możliwość wykorzystania żetonu praca dodatkowa (1-4).
1. Czy jest możliwość użycia tego żetonu w grze solo z użyciem wszystkich kart (bo instrukcja tego dokładnie nie mówi, chyba...)?
2. No i czy jest możliwość łączenia tego żetonu z pozostałymi żetonami dodatkowej pracy w trybie wieloosobowym i z użyciem wszystkich kart (żeton na 1-4+[żeton na 2 lub 3-4])?
Pola akcji „Praca dodatkowa” używa się tylko w wariancie podstawowym (dla początkujących – bez kart w ręku).
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Tylko że na tym żetonie jest podana liczba graczy 1-4. Błąd?
Instrukcja nigdzie nie pisze że mogę go wykorzystać do trybu solo.
A na stronie 8 dodatku do instrukcji są opisane pozostałe dwa żetony ale nie pisze do jakiego wariantu gry to użyć...?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

Dr. Nikczemniuk pisze:Tylko że na tym żetonie jest podana liczba graczy 1-4. Błąd?
Instrukcja nigdzie nie pisze że mogę go wykorzystać do trybu solo.
A na stronie 8 dodatku do instrukcji są opisane pozostałe dwa żetony ale nie pisze do jakiego wariantu gry to użyć...?
To czy błąd jest na płytce (1-4), czy w instrukcji (2-4), jest kwestią drugorzędną, w przypadku odpowiedzi na twoje pytania, bo one dotyczyły gry z kartami małych usprawnień i pomocników, podczas której nie jest ona używana.
Błąd jest raczej na płytce, bo w grze jednoosobowej nie jest specjalnie potrzebne dodatkowe pole do pieczenia chleba.

Bo można ich użyć do różnych wariantów.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Agricola

Post autor: kastration »

Mam pytanie do Torfowiska, bo nie daje mi spokoju. W instrukcji stoi, że: "Każdy gracz ma prawo przekazać 2 żywności do zasobów ogólnych i wziąć odkrytą kartę, która leży przed innym graczem" (chodzi o te akcje specjalne). A dalej: "każda karta akcji specjalnych może być wykorzystana w rundzie maksymalnie przez 2 graczy". Ale kto o tym decyduje, skoro każdy może zapłacić 2 jedzenia, a tu nagle tylko 2 osoby mogą skorzystać z karty, to czemu pozostałe (np. w 4-osobowej grze) mają płacić za nic? Oczywiste, że rozpoczynający weźmie akcję specjalną najczęściej, bo za darmo z niej skorzysta, ale co dalej? Według zegara drugi zapłaci 2 jedzenia i też zagra, czy jak? Nie rozumiem tego.

Druga kwestia, na 10 kart tych akcji jest zaledwie 3 pozwalające kopać torf. W grze debiutanckiej z tym dodatkiem okazało się to malutko, brakło opału (to debiut, więc liczę na wyrozumiałość) i fatalnie się grało z członkami w szpitalu co chwilę przy 3 ostatnich żniwach. Mam rozumieć, że tylko małe usprawnienia wchodzą tu w grę, by optymalizować pozyskiwanie opału?

Poza tym ilość wyborów z dodatkiem mnie zadowala, choć te dwie kwestie nie dają mi spokoju.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

kastration pisze:Mam pytanie do Torfowiska, bo nie daje mi spokoju. W instrukcji stoi, że: "Każdy gracz ma prawo przekazać 2 żywności do zasobów ogólnych i wziąć odkrytą kartę, która leży przed innym graczem" (chodzi o te akcje specjalne). A dalej: "każda karta akcji specjalnych może być wykorzystana w rundzie maksymalnie przez 2 graczy". Ale kto o tym decyduje, skoro każdy może zapłacić 2 jedzenia, a tu nagle tylko 2 osoby mogą skorzystać z karty, to czemu pozostałe (np. w 4-osobowej grze) mają płacić za nic? Oczywiste, że rozpoczynający weźmie akcję specjalną najczęściej, bo za darmo z niej skorzysta, ale co dalej? Według zegara drugi zapłaci 2 jedzenia i też zagra, czy jak? Nie rozumiem tego.
Instrukcja do Torfowiska s. 4 pisze:Jeśli gracz weźmie kartę akcji specjalnych ze wspólnego obszaru gry, umieszcza ją odkrytą na stole przed sobą. Każdy gracz ma prawo przekazać 2 żywności do zasobów ogólnych i wziąć odkrytą kartę, która leży przed innym graczem (nie może zakupić karty leżącej przed nim samym). W takiej sytuacji karta akcji specjalnej zostaje umieszczona przed graczem, który ją nabył, ale musi zostać odwrócona rewersem do góry.
Podobnie jak w przypadku pierwszego użycia karty akcji specjalnej gracz może teraz przeprowadzić jedną akcję specjalną opisaną na zakupionej karcie. Kart leżących rewersem do góry nie można kupić do końca rundy.
kastration pisze:Druga kwestia, na 10 kart tych akcji jest zaledwie 3 pozwalające kopać torf. W grze debiutanckiej z tym dodatkiem okazało się to malutko, brakło opału (to debiut, więc liczę na wyrozumiałość) i fatalnie się grało z członkami w szpitalu co chwilę przy 3 ostatnich żniwach. Mam rozumieć, że tylko małe usprawnienia wchodzą tu w grę, by optymalizować pozyskiwanie opału?
Instrukcja do Torfowiska s. 4 pisze:W zależności od liczby graczy, podczas rozgrywki używa się innego zestawu kart (odpowiednie oznaczenie umieszczono w lewym górnym rogu).
Instrukcja do Torfowiska s. 4 pisze:Na końcu każdej rundy wszystkie karty akcji specjalnych należy umieścić odkryte we wspólnym obszarze gry.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Agricola

Post autor: kastration »

Jedna rzecz nie daje mi spokoju i gwoli upewnienia odnośnie tych akcji specjalnych z Torfowiska. Czy w grze 4-osobowej używamy jedynie kart z napisem 4 czy wszystkich poniżej 4, czyli z oznaczeniem 2, 3 i 4? Rozumiem, że bierzemy WYŁĄCZNIE karty z właściwym numerkiem dla liczby graczy, np. w grze 3-osobowej (jest ich mniej) będziemy mieli wyłożone na wspólny obszar tylko 2 karty, a nie 4, czy tak?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: GeQ »

kastration pisze:Jedna rzecz nie daje mi spokoju i gwoli upewnienia odnośnie tych akcji specjalnych z Torfowiska. Czy w grze 4-osobowej używamy jedynie kart z napisem 4 czy wszystkich poniżej 4, czyli z oznaczeniem 2, 3 i 4? Rozumiem, że bierzemy WYŁĄCZNIE karty z właściwym numerkiem dla liczby graczy, np. w grze 3-osobowej (jest ich mniej) będziemy mieli wyłożone na wspólny obszar tylko 2 karty, a nie 4, czy tak?
Wydaje się, że w grze dla 2 graczy bierzesz karty z 2, dla 3 graczy z 2 i 3, a dla 4 graczy z 2,3 i 4.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Agricola

Post autor: kastration »

GeQ pisze:
kastration pisze:Jedna rzecz nie daje mi spokoju i gwoli upewnienia odnośnie tych akcji specjalnych z Torfowiska. Czy w grze 4-osobowej używamy jedynie kart z napisem 4 czy wszystkich poniżej 4, czyli z oznaczeniem 2, 3 i 4? Rozumiem, że bierzemy WYŁĄCZNIE karty z właściwym numerkiem dla liczby graczy, np. w grze 3-osobowej (jest ich mniej) będziemy mieli wyłożone na wspólny obszar tylko 2 karty, a nie 4, czy tak?
Wydaje się, że w grze dla 2 graczy bierzesz karty z 2, dla 3 graczy z 2 i 3, a dla 4 graczy z 2,3 i 4.
Hmph... Twoja interpretacja jest odmienna od mojej, a szkoda, bo właśnie dziś czeka nas rozgrywka i nie chciałbym, aby ani za łatwo było brać te karty (duża ilość), ani za trudno ze względu na ich niewielką ilość. Ktoś inny i sposoby interpretacji?

Nasuwa mi się jeszcze pytanie: czy Ranczo (wymóg: WYKORZYSTANE WSZYSTKIE OBSZARY GOSPODARSTWA) mogę zagrać w warunkach trzymania lasów i torfowisk? Wydaje się to potężna opcja, nie karczować, ani opału nie zbierać chwilowo, by możliwie szybko zagrać usprawnienie Ranczo. Ale wolę się upewnić, że lasy i torfowiska już na starcie liczą się jako "wykorzystane obszary" na potrzeby rancza, czy tak?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

kastration pisze:Jedna rzecz nie daje mi spokoju i gwoli upewnienia odnośnie tych akcji specjalnych z Torfowiska. Czy w grze 4-osobowej używamy jedynie kart z napisem 4 czy wszystkich poniżej 4, czyli z oznaczeniem 2, 3 i 4? Rozumiem, że bierzemy WYŁĄCZNIE karty z właściwym numerkiem dla liczby graczy, np. w grze 3-osobowej (jest ich mniej) będziemy mieli wyłożone na wspólny obszar tylko 2 karty, a nie 4, czy tak?
Tak.
Przecież jest to dobrze opisane w instrukcji, a już tekst na rewersach tych kart nie pozostawia żadnych wątpliwości.
Jakby miało być inaczej, użyto by oznaczenia z plusem np. 2+.
Instrukcja do Torfowiska s. 2 pisze:W lewym górnym rogu każdej karty akcji specjalnych umieszczono oznaczenie dotyczące liczby graczy, dla której jest ona przeznaczona.
Instrukcja do Torfowiska s. 2 pisze:Tylko 2/2/3/4 karty akcji specjalnych są wykorzystywane przy grze w 2/3/4/5 osób.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

kastration pisze:Nasuwa mi się jeszcze pytanie: czy Ranczo (wymóg: WYKORZYSTANE WSZYSTKIE OBSZARY GOSPODARSTWA) mogę zagrać w warunkach trzymania lasów i torfowisk? Wydaje się to potężna opcja, nie karczować, ani opału nie zbierać chwilowo, by możliwie szybko zagrać usprawnienie Ranczo. Ale wolę się upewnić, że lasy i torfowiska już na starcie liczą się jako "wykorzystane obszary" na potrzeby rancza, czy tak?
Tak.
Następnym razem jak odnosisz się do konkretnej karty, podawaj talie i numer, łatwiej wtedy znaleźć ją w tekstach zagranicznych. Dodatkowo mamy już dwie edycje i teksty mogą się różnić.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Agricola

Post autor: kastration »

GrzeL pisze:
kastration pisze:Nasuwa mi się jeszcze pytanie: czy Ranczo (wymóg: WYKORZYSTANE WSZYSTKIE OBSZARY GOSPODARSTWA) mogę zagrać w warunkach trzymania lasów i torfowisk? Wydaje się to potężna opcja, nie karczować, ani opału nie zbierać chwilowo, by możliwie szybko zagrać usprawnienie Ranczo. Ale wolę się upewnić, że lasy i torfowiska już na starcie liczą się jako "wykorzystane obszary" na potrzeby rancza, czy tak?
Tak.
Następnym razem jak odnosisz się do konkretnej karty, podawaj talie i numer, łatwiej wtedy znaleźć ją w tekstach zagranicznych. Dodatkowo mamy już dwie edycje i teksty mogą się różnić.
Dzięki za obydwa upewnienia i radę. Mocno pomaga przed grą.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: szymuss »

W sumie gram w Agricole 8 lat ,ale mam kilka pytan szczegolnie do DOSWIADCZONYCH graczy.

a) Jak nie macie kuchni/paleniska i jest 6 owiec skumulowanych np na polu to tez tak robicie ,ze bierzcie 1 owce do chaty/ domu ,a reszte,, wypuszczacie''?:) ( wiadomo zablokowac komus monopol na zarcie ,kto posiada juz palenisko/ kuchnie)

b) Jak np dostane w malym usprawieniu piekarnie jakas i jest napisane zwrot posiadanej kuchni. To rozumiem ,ze zwracam kuchnie ,ktora mam ( i co sie dzieje? dostaje gline za ,ktora kupilem ów kuchnie) ,a jak nie mam kuchni to nic sie nie dzieje prawda?
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: Agricola

Post autor: szutek »

A) Trudno w sposob generalny odpowiedziec na tak zadane pytanie. Wszystko zalezy od sytuacji na planszy. Gdybym liczył że owce zostaną do mojej kolejnej tury to kupiłbym palenisko, ale np. gdyby nie bylo juz nic specjalnie atrakcyjnego na planszy to nie wahałbym się „zmarnować” te 5 owiec. Ale pytanie chyba nie jest skierowane do doswiadczonych graczy bo w gronie takich nigdy 6 owiec na planszy nie uświadczysz ;)

B) Zwrot kuchni to jest koszt zagrania karty. A więc jak nie masz kuchni to nie mozesz zagrac piekarni. A jak masz to odkladasz kuchnie na swoje pierwotne miejsce nie dostając nic w zamian.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Agricola

Post autor: Fojtu »

a) osobiście rzadko mi się zdarza, jak już to w grze 2 osobowej. Prawie zawsze jest coś lepszego niż 1 owca
b) tak jak szutek napisał to jest koszt. nie dostajesz nic za zwrócenie.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: szymuss »

Hmm jestescie pewnie co do b? Bo nigdzie w instrukcji nie ma napisanego ,ze trzeba zwrocic kuchnie ,ktorej sie nie ma i to jest koszt. Nawet w torfowisku gdzie sa dokladniej wytlumaczone zasady kiedy zagrywac karty nie ma wzmianki o tym. Macie jakis linkt do tego ,zeby potwierdzic niz na ,,logike'?:) pzdr
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

szymuss pisze:Hmm jestescie pewnie co do b? Bo nigdzie w instrukcji nie ma napisanego ,ze trzeba zwrocic kuchnie ,ktorej sie nie ma i to jest koszt. Nawet w torfowisku gdzie sa dokladniej wytlumaczone zasady kiedy zagrywac karty nie ma wzmianki o tym. Macie jakis linkt do tego ,zeby potwierdzic niz na ,,logike'?:) pzdr
Padłem :D Czy to już "falandyzacja" zasad?
ODPOWIEDZ