The Lord of the Rings / Władca Pierścieni LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

stary gracz pisze:Czyli mogę dołączać zakryte karty postaci z cechą "Orzeł", które z jakiegoś powodu opuszczają grę.

Pozostałe dodatki zagrywam odkryte (ze słowem ograniczenie tylko dwa) płacąc za nie.
Zgadza się.
stary gracz pisze: Po prostu myślałem, że można dokładać każdy dodatek opisem do dołu.
Nie no to by było przegięcie, gdybyś tak podpompował OzGM :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
stary gracz
Posty: 358
Rejestracja: 21 sie 2016, 17:20
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 34 times
Been thanked: 69 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: stary gracz »

Dzieki
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Phate »

Pytanie początkującego. Czy mogę swoje dodatki kupować i kłaść na bohaterach współgracza ? Kto jest wtedy ich właściciele i kto może odpalić ich akcje ? Ja czy gracz kontrolujący bohatera z tym dodatkiem ?

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: tomb »

Phate pisze:Pytanie początkującego. Czy mogę swoje dodatki kupować i kłaść na bohaterach współgracza ? Kto jest wtedy ich właściciele i kto może odpalić ich akcje ? Ja czy gracz kontrolujący bohatera z tym dodatkiem ?
Przeczytaj jeszcze raz stronę 25 instrukcji.
Dodatek możesz grać na czyjąś postać. Właścicielem karty pozostajesz Ty (trafia na Twój stos odrzuconych po ewentualnym odrzuceniu), ale kartę tego dodatku kontroluje ten gracz, który kontroluje postać i to on np. odpala akcje tego dodatku.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Phate »

Dzięki za wskazanie prawidłowej zasady (rzeczywiście wszystko było na tej stronie)
W trakcie gier nasunęła mi się kolejna wątpliwość.

1) Jeśli chciałbym podróżować na obszar "przełęcz nekromanty" i mam na karcie tylko jedną kartę (a karta każde odrzucić dwie) to znaczy, że nie mogę tam iść ?
2) Jest taka karta obszaru (nie pamiętam jej nazwy), która każe po podróży na nią odkryć nową kartę do strefy przeciwności. Przypominam, że jest faza podróży. Odkrywamy kartę, która każe zadać 2 obrażenia postaci na wyprawie. Podejrzewam, że skoro jest faza podróży to wszyscy z wyprawy już wrócili i nie zadaje nikomu tych obrażeń, czy tak ?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

Phate pisze: 1) Jeśli chciałbym podróżować na obszar "przełęcz nekromanty" i mam na karcie tylko jedną kartę (a karta każde odrzucić dwie) to znaczy, że nie mogę tam iść ?
Niestety musisz odrzucić 2 karty z ręki żeby tam podróżować.
Phate pisze: 2) Jest taka karta obszaru (nie pamiętam jej nazwy), która każe po podróży na nią odkryć nową kartę do strefy przeciwności. Przypominam, że jest faza podróży. Odkrywamy kartę, która każe zadać 2 obrażenia postaci na wyprawie. Podejrzewam, że skoro jest faza podróży to wszyscy z wyprawy już wrócili i nie zadaje nikomu tych obrażeń, czy tak ?
Zgadza się.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Tony23 »

W 3 scenariuszu z podstawki dostałem kartę kajdany na rękę (nie pozwalająca na dociag kart w kolejnej rundzie). Mamy w grze Eowine, czy moge odrzucić kajdany by zyskać +1 w fazie wyprawy? Wydaje mi się ze mogę :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: tomb »

Chodzi o tę kartę, która ląduje na wierzchu talii gracza? To ona chyba w ogóle nie powinna znaleźć się w Twojej ręce. A i tak nie mógłbyś jej odrzucić, bo nie kontrolujesz kart spotkań nie będących celami (FAQ).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Tony23 »

aha to wynika z tego, że w ogóle ją żle grałem.
Rozumiem, że kładę tę kartę na wierzchu mojej talii gracza i na początku następnej rundy gdy mam dociągnąć kartę to odrzucam ją na stos odrzucanych kart wydarzeń (nie dociągam żadnej na rekę ) i tyle?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: tomb »

Dokładniej - przy najbliższej okazji, gdy będziesz miał dobrać jakieś karty, to zamiast tego odrzucasz tę kartę i nie dobierasz niczego na rękę.

(Jest jeszcze jeden myk, który usuwa Żelazne Kajdany z wierzchu naszej talii. Podróżując do "Bramy Wieży" wchodzimy w zwarcie z wierzchnią kartą naszej talii. To może być karta Kajdan, jeśli akurat leży na naszym decku.)
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Lord_Venom
Posty: 47
Rejestracja: 31 lip 2016, 15:40
Lokalizacja: Szczecin

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Lord_Venom »

Posiada ktoś przetłumaczony FAQ 1.7 ze strony FFG? Albo może przynajmniej podać różnice między 1.7 a tym na stronie Galakty.
M.K.
Posty: 25
Rejestracja: 03 gru 2015, 14:30

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: M.K. »

Przydzielam postacie do wyprawy czyli je wyczerpuję. Czy podczas fazy walki te postacie biorą w niej udział czy są nadal wyczerpane. W instrukcji pisze ze postacie przydzielone do Wyprawy uważa się za przydzielone do tej wyprawy do końca fazy Wyprawy. Walka jest kolejną fazą czy to oznacza że postacie nie są już wyczerpane ?
olsszak
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: olsszak »

Są nadal wyczerpane. Używasz postaci w danej rundzie do konkretnego zadania.
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: donmakaron »

Raz wyczerpana postać przygotowuje się dopiero w fazie odpoczynku.
panoramikzz
Posty: 41
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: panoramikzz »

Trzy pytania :D

1. Jeśli w jednej rundzie jestem w zwarciu z wrogiem, dostaje on kartę cienia i nie udaje mi się go zabić (przechodzi do kolejnej rundy i atakuje ponownie) to czy w tej drugiej rundzie znowu dociągam dla niego kartę cienia?

2. Jeżeli na danej karcie wyprawy brakuje mi np. 2 stópek a z fazy wyprawy uzyskam 4 stópki, to czy te nadmiarowe żetony przechodzą na następną kartę wyprawy czy marnują się? I jak sprawa wygląda pod tym względem z aktywnym obszarem?

3. Co dzieje się z zasobami bohatera gdy ginie?
Krige
Posty: 30
Rejestracja: 11 sty 2012, 11:16

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Krige »

Na szybko, jeśli dobrze pamiętam:
1. Usuwasz kartę cienia i w następnej turze losujesz nową.
2. Przepadają.
3. Przepadają.
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Do 2. dodam tylko, że stópki kładziesz najpierw na aktywnym obszarze, a jeśli jakieś zostaną to dopiero na wyprawie.

Wysłane z mojego D2005 przy użyciu Tapatalka
Mam | Mam mieć
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say ni at will to old ladies... There is a pestilence upon this land, nothing is sacred.
panoramikzz
Posty: 41
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: panoramikzz »

Dzięki za odpowiedzi :) mam jeszcze kolejne pytania:

1. Czy można zagrywać dodatki tylko na bohaterów?
2. Czy można zagrywać dodatki na postacie innych graczy?
3. Czy karta "nieoczekiwana odwaga" umożliwi mi dwukrotne zaatakowani tą samą postacią? (np. w przypadku Dunherna w strefie przeciwności?)
4. Jeśli bronię atak, a karta cienia zabija mojego obrońcę to rozumiem że atak staje się niebroniony?
5. Brok Żelazną Pięść - rozumiem że jak mam go na ręce i ginie mój krasnoludzki bohater to Brok za darmo pojawia się na stole?
6. Krasnoludzki grobowiec ożywia sprzymierzeńców ale nie bohaterów?
7. Ostrze gondolinu - bohater z tym dodatkiem musi samodzielnie zabić wroga czy może pokonać przeciwnika wraz z innymi postaciami??
kosmos
Posty: 60
Rejestracja: 08 paź 2014, 09:31

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: kosmos »

krokodiler pisze:1. Czy można zagrywać dodatki tylko na bohaterów?
2. Czy można zagrywać dodatki na postacie innych graczy?
3. Czy karta "nieoczekiwana odwaga" umożliwi mi dwukrotne zaatakowani tą samą postacią? (np. w przypadku Dunherna w strefie przeciwności?)
4. Jeśli bronię atak, a karta cienia zabija mojego obrońcę to rozumiem że atak staje się niebroniony?
5. Brok Żelazną Pięść - rozumiem że jak mam go na ręce i ginie mój krasnoludzki bohater to Brok za darmo pojawia się na stole?
6. Krasnoludzki grobowiec ożywia sprzymierzeńców ale nie bohaterów?
7. Ostrze gondolinu - bohater z tym dodatkiem musi samodzielnie zabić wroga czy może pokonać przeciwnika wraz z innymi postaciami??
1. Nie, jeśli na dodatku jest napisane "dołącz do postaci" to można dołączyć do dowolnej postaci (bohater, sprzymierzeniec), jeśli jest napisane dołącz do bohatera - wtedy tylko do bohatera
2. Tak, można
3. Tak, ale musisz wybrać innego wroga (nie można atakować tą samą postacią dwa razy tego samego wroga)
4. Tak.
5. Tak
6. Nie ożywia, tylko wraca ci dowolną kartę ze sfery ducha (niebieskiej), ze stosu kart odrzuconych na rękę - możesz cofnąć np. anulowanie podstępu, bohatera nie możesz w ten sposób cofnąć
7. Może z innymi
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: jax »

W przygodzie Obawy Namiestnika w etapie 1 i 2 kładziemy żetony zasobów (zamiast zwyczajowych żetonów postępu) na karty przygód. Czy te żetony zasobów bierze się z banku czy też zdejmuje ze swoich bohaterów?

Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi, najwyraźniej dla wszystkich jest to jasne, ale dla mnie jak najbardziej nie...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: tomb »

Kładziesz z banku - to miał być taki klimatyczny patent, że niby zbierasz wskazówki, zamiast przemierzać teren.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: jax »

tomb pisze:Kładziesz z banku - to miał być taki klimatyczny patent, że niby zbierasz wskazówki, zamiast przemierzać teren.
ok, no to będzie nieco łatwiej :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
panoramikzz
Posty: 41
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: panoramikzz »

Pytanie - karta Siła Woli (Duch) - "kiedy odbędziesz podróż na jakiś obszar wyczerp postać Ducha żeby umieścić na danym obszarze 2 żetony postępu" VS karta obszaru Stara Leśna Droga - "podróżując na ten obszar możesz wybrać i przygotować 1 postać". W jakiej kolejności należy to rozpatrywać podczas etapu podróży, czy mogę najpierw przygotować postać za pomocą Starej Leśnej Drogi a potem wyczerpać ją żeby położyć żetony postępu?
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Zgodnie z FAQ:
(1.02) Kolejność wykonywania akcji równoczesnych
Jeżeli dwa, lub więcej, sprzecznych ze sobą efektów
miałoby zadziałać równocześnie, pierwszy gracz
decyduje w jakiej kolejności efekty są rozgrywane.
i
(1.37) ) Kolejność rozpatrywania efektów
Podczas rozpatrywania kilku efektów, które wystąpiły
jednocześnie, gracze powinni zachować poniższą
kolejność ich rozpatrywania: najpierw należy rozpatrzyć
zdolności pasywne, następnie efekty Wymuszone i efekty
Odpowiedź jako trzecie. Podczas rozpatrywania efektów
zdolności z tej samej kategorii, gracze powinni najpierw
rozpatrzyć efekty zdolności, w których pojawia się słowo
„kiedy” a po nich efekty zdolności ze słowem „następnie”.
A zatem możesz wybrać kolejność rozpatrzenia tych efektów, ponieważ są to dwie Odpowiedzi, które aktywowane są przez ten sam warunek "Kiedy podróżujesz do jakiegoś obszaru".
Niestety, polskie tłumaczenie w tym przypadku (ale i w innych również) nie jest zbyt konsekwentne, ale w wersji oryginalnej widać to wyraźnie:
- Response: After you travel to a location (...) - @Siła woli i
- Response: After you travel to Old Forest Road (...).
panoramikzz
Posty: 41
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: panoramikzz »

1. Gobliny z Gór Mglistych - ich efekt (kiedy atakują usuń 1 żeton postępu z obecnej wyprawy) oraz efekt cienia (usuń żeton postępu z obecnej karty Wyprawy). Czy chodzi tylko o obecny etap ze scenariusza czy można to zastosować do aktywnego obszaru?
2. Wargowie - rozumiem że jest karta cienia nie ma efektu to oni atakują a potem uciekają do sfery przeciwności żeby nie można było ich zaatakować?
3. Jeśli przy przygotowaniu gry wypadnie karta z mroczną falą - ciągnę jeszcze jedną kartę?
4. Przy fazie wyprawy jeśli karty wyciągnięte po mrocznej fali również są mrocznymi falami to kontynuuje tak do skutku aż do doboru karty bez fali? Czyli mogę dobrać kilka (wiele) kart w jednej fazie?
ODPOWIEDZ