Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Tomzaq »

seki pisze:
GeQ pisze:cześć, nigdzie nie znalazłem czy można pobrać takie same żetony przymierzy - założyłem, że tak jak w TM można było brać dwa takie same żetony miast, tak i tu nie ma z tym problemu.
Jeśli nie ma zakazu to jest dozwolone. Nakaz tylko jednego żetonu danego rodzaju jest tylko przy technologiach.
Ja gram tak, że nie można mieć dwóch takich samych przymierzy. Chyba, że drugi pochodzi z toru rozwoju terraformacji. I wydaje mi się, że to jest w zasadach. I wydaje mi się, że w TM też tak było z miastami.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Trolliszcze »

No to niestety w każdym przypadku źle Ci się wydaje. Można mieć takie same przymierza w Gai, nie ma żadnego zakazu w instrukcji, a w TM można mieć takie same miasta.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Pan_K »

Nie wiem, jak jest w TM, ale w PG nie znalazłem żadnego zapisu zabraniającego posiadania dwu takich samych płytek przymierza. Również uważam, że jest to jak najbardziej dozwolone.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Tomzaq »

Trolliszcze pisze:No to niestety w każdym przypadku źle Ci się wydaje. Można mieć takie same przymierza w Gai, nie ma żadnego zakazu w instrukcji, a w TM można mieć takie same miasta.
Nie wiem dlaczego uroiło mi się, że nie wolno. :shock: Ale nawet w instrukcji TM stoi, że wolno.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
bartek_wola
Posty: 33
Rejestracja: 16 gru 2007, 22:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: bartek_wola »

Nurtuje mnie jedna kwestia co do zasad.
Wiem żeby znaleźć się ma 5 poziomie technologii trzeba obrócić 2 żetony przymierza.
Co w sytuacji gdy jesteśmy na 4 torze, obracamy jeden żeton przymierza i bierzemy żeton technologii. Czy bonusy z danego toru działają nadal jak na poziomie 4?

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: michal2014 »

bartek_wola pisze:Nurtuje mnie jedna kwestia co do zasad.
Wiem żeby znaleźć się ma 5 poziomie technologii trzeba obrócić 2 żetony przymierza.
Co w sytuacji gdy jesteśmy na 4 torze, obracamy jeden żeton przymierza i bierzemy żeton technologii. Czy bonusy z danego toru działają nadal jak na poziomie 4?

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
1. ZEby znaleźć sie na 5 poziomie tech, wystraczy obrócić 1 żetom przymierza.
2. Bierzesz zeton technologii zaawansowanej, nic wiecej sie nie zmienia, nadal jesteś na poziomie 4.

Za obrócenie zetonu przymierza mozesz po prostu albo przesunąć sie na 5 poziom albo wziąć technologię.
Oczywsicie w obu przypadkach musisz być na 4 poziomie danej technologii.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
bartek_wola
Posty: 33
Rejestracja: 16 gru 2007, 22:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: bartek_wola »

Była w tym wątku prowafzona dyskusja na ten temat. Aby znaleźć się na 5 poziomie trzeba posiadać 2 zetony technologi. Pierwszy aby wziać technologie specjalną drugi aby awansować na 5 poziom.

Dzieki za wyjaśnienie tej kwestii na ktorym poziomie jestesmy po wziaciu technologii.


Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Trolliszcze »

Bartek, jeśli chcesz wziąć żeton technologii zaawansowanej, musisz odwrócić 1 żeton Przymierza. Zabranie technologii zaawansowanej pozwala awansować w DOWOLNYM obszarze badań - także w tym, z którego wziąłeś żeton zaawansowany - ale wówczas znów musisz odwrócić żeton Przymierza, bo wchodzisz na poziom 5. Możesz też awansować w dowolnym innym obszarze badań, gdzie nie musisz odwracać żetonu. Niemniej samo awansowanie na 5. poziom kosztuje 1 żeton Przymierza, a nie 2 (kiedy np. chcesz awansować za 4 Wiedze i żadnej technologii nie bierzesz).
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Pan_K »

bartek_wola pisze:Była w tym wątku prowafzona dyskusja na ten temat. Aby znaleźć się na 5 poziomie trzeba posiadać 2 zetony technologi. Pierwszy aby wziać technologie specjalną drugi aby awansować na 5 poziom.



Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
Była dyskusja, ale nie do końca zrozumiałeś: Żeby dostać się na 5. poziom wystarczy 1 żeton przymierza. Podobnie, żeby wziąć technologię zaawansowaną, trzeba mieć 1 żeton przymierza. Można zrobić jedno lub drugie. Sęk w tym, ze można też wykonać kombo: bierzesz żeton technologii zaawansowanej (pierwszy żeton przymierza obracasz) + dzięki wzięciu technologii możesz przesunąć się na dowolnym torze technologii -> przesuwasz się na tym samym, z którego wziąłeś żeton technologii zaawansowanej z 4. na 5. poziom (drugi żeton przymierza odwracasz).

EDIT: Trolliszcze był szybszy
Ostatnio zmieniony 05 mar 2018, 10:15 przez Pan_K, łącznie zmieniany 1 raz.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
bartek_wola
Posty: 33
Rejestracja: 16 gru 2007, 22:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: bartek_wola »

Tak tak. Dzieki za wyjaśnienie. Po prostu takie kombo na jedym torze technologii kosztuje niejako 2 zetony przymierza.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 720
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 175 times
Been thanked: 214 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: bardopondo »

bartek_wola pisze:Nurtuje mnie jedna kwestia co do zasad.
Wiem żeby znaleźć się ma 5 poziomie technologii trzeba obrócić 2 żetony przymierza.
Co w sytuacji gdy jesteśmy na 4 torze, obracamy jeden żeton przymierza i bierzemy żeton technologii. Czy bonusy z danego toru działają nadal jak na poziomie 4?

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
w zasadzie to nie musisz odwracać 2 żetonów przymierza aby znaleźć się na 5 poziomie, wystarczy jeden, jeżeli chcesz awansować za 4 wiedze. Np. : jesteś na 4 poziomie, płacisz 4 wiedzy, odwracasz żeton przymierza i już jesteś na szczycie, żeton zaawansowanej technologii zostaje na miejscu, możesz go zgarnąć w dalszej części gry, gdy będziesz miał szansę zdobyć jakikolwiek żeton ( budowa laboratorium, akademii lub akcja za 4 KIKI, ewent zdolność Itarian) i oczywiście będziesz w posiadaniu kolejnego zielonego żetonu przymierza. ;). Awansujesz wtedy w jakimś innym obszarze

EDIT: 3 odpowiedzi w 2 minuty na te same pytanie... dużo osób przegląda ten wątek ;)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Jiloo »

Dla doprecyzowania – żeby wziąć żeton specjalnej technologii trzeba też wybudować Akademię lub Laboratorium? Ewentualnie zapłacić 4 KiK.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Pan_K »

Jiloo pisze:Dla doprecyzowania – żeby wziąć żeton specjalnej technologii trzeba też wybudować Akademię lub Laboratorium? Ewentualnie zapłacić 4 KiK.
Tak, to jedyne sposoby, żeby wziąć żeton którejkolwiek technologii.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 559
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 375 times
Been thanked: 209 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Namurenai »

Pan_K pisze:
Jiloo pisze:Dla doprecyzowania – żeby wziąć żeton specjalnej technologii trzeba też wybudować Akademię lub Laboratorium? Ewentualnie zapłacić 4 KiK.
Tak, to jedyne sposoby, żeby wziąć żeton którejkolwiek technologii.
To nie do końca jest prawdą - grając Itarianami i mając wybudowany Instytut Planetarny można uzyskać żeton technologii na jeszcze jeden sposób ;)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Pan_K »

Namurenai pisze:
Pan_K pisze:
Jiloo pisze:Dla doprecyzowania – żeby wziąć żeton specjalnej technologii trzeba też wybudować Akademię lub Laboratorium? Ewentualnie zapłacić 4 KiK.
Tak, to jedyne sposoby, żeby wziąć żeton którejkolwiek technologii.
To nie do końca jest prawdą - grając Itarianami i mając wybudowany Instytut Planetarny można uzyskać żeton technologii na jeszcze jeden sposób ;)
No OK - ale ja się odnoszę do zasad ogólnych: modyfikacje szczegółowe każdej frakcji, to inna bajka :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: kmd7 »

Wczoraj grałem z nowym graczem i miałem sytuację, kiedy on sugerując się grafiką na planszy frakcji uparcie twierdził, że zieloną planetę można zasiedlić wykorzystując KIKa albo Gajaformera. Sugerował, że jeśli poniżej w ramce obok wspomnianej ilustracji jest tekst:
"Ta ilustracja na Planszy Frakcji przypomina o koszcie, jaki musisz ponieść, aby przystosować do życia Planetę Gai." i jest tam Gajaformer w nawiasie, to powinien być stosowany zamiennie z KIKiem.
Nie pomogło cytowanie instrukcji:
"Planetę Gai, która znajduje się na planszy od początku rozgrywki, możesz przystosować do życia, odrzucając 1 KIK-a (jest to stały koszt, niezależny od rodzaju planety macierzystej twojej frakcji)"
a rysunek wg mnie dotyczy sytuacji, kiedy ta planeta jest zielona nie od początku, ale po Gajaformacji.
Ja wiem, że tak jest, zresztą była mowa o tym w wątku, ale po wczorajszej partii czuję się niepewnie ;). Dziś jestem umówiony na kolejny podbój kosmosu i chciałbym być pewny tego na 110%. Czy ktoś bardziej ograny może mi to potwierdzić? Będę wdzięczny.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: GeQ »

kmd7 pisze:Wczoraj grałem z nowym graczem i miałem sytuację, kiedy on sugerując się grafiką na planszy frakcji uparcie twierdził, że zieloną planetę można zasiedlić wykorzystując KIKa albo Gajaformera. Sugerował, że jeśli poniżej w ramce obok wspomnianej ilustracji jest tekst:
"Ta ilustracja na Planszy Frakcji przypomina o koszcie, jaki musisz ponieść, aby przystosować do życia Planetę Gai." i jest tam Gajaformer w nawiasie, to powinien być stosowany zamiennie z KIKiem.
Nie pomogło cytowanie instrukcji:
"Planetę Gai, która znajduje się na planszy od początku rozgrywki, możesz przystosować do życia, odrzucając 1 KIK-a (jest to stały koszt, niezależny od rodzaju planety macierzystej twojej frakcji)"
a rysunek wg mnie dotyczy sytuacji, kiedy ta planeta jest zielona nie od początku, ale po Gajaformacji.
Ja wiem, że tak jest, zresztą była mowa o tym w wątku, ale po wczorajszej partii czuję się niepewnie ;). Dziś jestem umówiony na kolejny podbój kosmosu i chciałbym być pewny tego na 110%. Czy ktoś bardziej ograny może mi to potwierdzić? Będę wdzięczny.
Ja gram dokładnie tak samo jak Ty. Grafika mówi, że Planetę Gaja można przystosować/sterraformować przy użycia KIKa lub przy użyciu Gajaformera, zgodnie z jego działaniem; a działa on tylko na fioletowe transplanety.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: kmd7 »

Dzięki za odpowiedź i wsparcie :).
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Trolliszcze »

kmd7 pisze:Wczoraj grałem z nowym graczem i miałem sytuację, kiedy on sugerując się grafiką na planszy frakcji uparcie twierdził, że zieloną planetę można zasiedlić wykorzystując KIKa albo Gajaformera.
Koledze cwaniaczkowi pewnie bardzo to pasowało? :D Oczywiście masz rację - zielone planety zasiedla się wyłącznie za KIK-i. Znaczenie tej ilustracji, na którą powołał się Twój znajomy, jest wyjaśnione na dole 12 strony - ta ilustracja przypomina tylko, że zielona planeta, na której masz Gajaformera (czyli przekształcona fioletowa) nie wymaga KIK-a.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: kmd7 »

Zgadłeś, pasowało :D. W 6 rundzie dzięki temu zasiedliłby ostatni sektor i dogonił mnie w ilości zajętych sektorów. A tak był w plecy ;). Dzięki!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: tomb »

Jak działa cecha Instytutu Geodytów:
Ilekroć Geodyci budują Kopalnię na nowym, niezasiedlonym wcześniej rodzaju planety, natychmiast otrzymują 3 Wiedze.
Niezasiedlonym przez nich, czy niezasiedlonym przez żadną rasę?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: konrad.rymczak »

tomb pisze:Jak działa cecha Instytutu Geodytów:
Ilekroć Geodyci budują Kopalnię na nowym, niezasiedlonym wcześniej rodzaju planety, natychmiast otrzymują 3 Wiedze.
Niezasiedlonym przez nich, czy niezasiedlonym przez żadną rasę?
Przez nich. Ale jeśli zasiedlisz rodzaj planety przed zbudowaniem Instytutu (np. pomarańcz), to po zbudowaniu i zasiedleniu kolejnej tego samego typu (czyli z przykładu: pomarańcz) nie dostajesz bonusu.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: KamradziejTomal »

Czy grając Itarianami zdolność z instytutu - downgrade budynku do placówki handlowej nie wymaga surowców?

Niby to logiczny wniosek bo akcję tylko raz na rundę można brać ale ma też być traktowana jako "ulepszanie do placówki handlowej" czyli teoretycznie powinno być normalnie za rudę i kasę...
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: seki »

KamradziejTomal pisze:Czy grając Itarianami zdolność z instytutu - downgrade budynku do placówki handlowej nie wymaga surowców?

Niby to logiczny wniosek bo akcję tylko raz na rundę można brać ale ma też być traktowana jako "ulepszanie do placówki handlowej" czyli teoretycznie powinno być normalnie za rudę i kasę...
Wymaga surowców. Z tego co pamiętam jest to zapisane w instrukcji. Korzyścią jest awans na torze technologii.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: GeQ »

Cześć, po pierwsze zdolność dotyczy Firaków, a nie Itarian, ale to szczegół. Po drugie w instrukcji nic nie ma o ponoszeniu za tę akcję kosztu - tak przynajmniej mi się wydaje.

"Firakowie mogą w ramach akcji zdegradować swoje Laboratorium do Placówki Handlowej (na potrzeby wszelkich zasad uważa sie to za akcję ulepszenia w Placówkę Handlową) i natychmiast awansować o 1 poziom w dowolnym obszarze badań. Laboratorium odkłada się na Planszę Frakcji; można je później wybudować ponownie, kierując się standardowymi zasadami (i znów otrzymać żeton Technologii)"
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
ODPOWIEDZ