This War of Mine - zasady, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 140 times
Been thanked: 42 times

Re: This War of Mine

Post autor: elbruus »

maciejo pisze:
-płacę za towar Handlarzowi 2 żet.Biżuterii i oddaje je do pudełka,następnie decyduję się kupić coś jeszcze i wymieniam ten pusty żeton na dwa żetony Biżuterii,które właśnie odłożyłem.

Czy mogę tak zrobić :?:
Moim zdaniem tak ponieważ zasoby rynkowe są brane pod uwagę jako to co znajduje się w pudełku.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

elbruus pisze:
maciejo pisze:
-płacę za towar Handlarzowi 2 żet.Biżuterii i oddaje je do pudełka,następnie decyduję się kupić coś jeszcze i wymieniam ten pusty żeton na dwa żetony Biżuterii,które właśnie odłożyłem.

Czy mogę tak zrobić :?:
Moim zdaniem tak ponieważ zasoby rynkowe są brane pod uwagę jako to co znajduje się w pudełku.
Tylko czy to przypadkiem nie powinno być traktowane jako nowa transakcja (albo coś w tym stylu) i nie powinno się znowu zapłacić prowizji? W końcu prowizja to nie opłata za to, że zaczynasz handlować z daną osobą tylko to co dopłacasz do aktualnej transakcji
Ostatnio zmieniony 17 lut 2018, 14:41 przez KQuest, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 140 times
Been thanked: 42 times

Re: This War of Mine

Post autor: elbruus »

KQuest pisze:
elbruus pisze:
maciejo pisze:
-płacę za towar Handlarzowi 2 żet.Biżuterii i oddaje je do pudełka,następnie decyduję się kupić coś jeszcze i wymieniam ten pusty żeton na dwa żetony Biżuterii,które właśnie odłożyłem.

Czy mogę tak zrobić :?:
Moim zdaniem tak ponieważ zasoby rynkowe są brane pod uwagę jako to co znajduje się w pudełku.
Tylko czy to przypadkiem nie powinno być traktowane jako nowa transakcja (albo coś w tym stylu) i nie powinno się znowu zapłacić prowizji? W końcu prowizja to nie opłata za to, że zaczynasz handlować z daną osobą tylko to co dopłacasz do aktualnej transakcji
Prowizję płaci się raz na początku handlu i nie liczy się ilości transakcji. Fakt, jest to trochę bez sensu no ale co zrobimy przy takiej biednej namiastce prawdziwego handlu gdzie nie mamy waluty, w której wycenione są towary?
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

elbruus pisze:Prowizję płaci się raz na początku handlu i nie liczy się ilości transakcji. Fakt, jest to trochę bez sensu no ale co zrobimy przy takiej biednej namiastce prawdziwego handlu gdzie nie mamy waluty, w której wycenione są towary?
Zawsze graliśmy tak, że doliczaliśmy prowizję do kosztu tego co chcemy kupić i tyle "płaciliśmy". Teraz doczytałem i faktycznie płaci się na początku i można to rozumieć tak, że potem możesz zrobić kilka transakcji (w międzyczasie np. wymieniając wspomniany wcześniej żeton).

Oznacza to też, że jeśli masz np. tylko 2x biżuterię za 10, a prowizja to 3 to wpłacając prowizję (czyli jedną biżuterię, bo nie masz drobniej) jesteś sporo w plecy, bo różnicy pomiędzy wartością prowizji, a Twoim żetonem nie możesz wykorzystać w ramach handlu
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: This War of Mine

Post autor: Edwardo »

ile jest żetonów spirytusu i bimbru? Mam po dwa a spis elementów w księdze skryptów mówi o 3 każdego z nich... Zgubiłem czy błąd w spisie?
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: YoYo »

KQuest pisze:
elbruus pisze:
Oznacza to też, że jeśli masz np. tylko 2x biżuterię za 10, a prowizja to 3 to wpłacając prowizję (czyli jedną biżuterię, bo nie masz drobniej) jesteś sporo w plecy, bo różnicy pomiędzy wartością prowizji, a Twoim żetonem nie możesz wykorzystać w ramach handlu
To jest prawidłowa reguła, zawsze pod wiatr ;>.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

Edwardo pisze:ile jest żetonów spirytusu i bimbru? Mam po dwa a spis elementów w księdze skryptów mówi o 3 każdego z nich... Zgubiłem czy błąd w spisie?
Sprawdziłem - u mnie są po 3
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

KQuest pisze:
elbruus pisze:Prowizję płaci się raz na początku handlu i nie liczy się ilości transakcji. Fakt, jest to trochę bez sensu no ale co zrobimy przy takiej biednej namiastce prawdziwego handlu gdzie nie mamy waluty, w której wycenione są towary?
Zawsze graliśmy tak, że doliczaliśmy prowizję do kosztu tego co chcemy kupić i tyle "płaciliśmy". Teraz doczytałem i faktycznie płaci się na początku i można to rozumieć tak, że potem możesz zrobić kilka transakcji (w międzyczasie np. wymieniając wspomniany wcześniej żeton).

Oznacza to też, że jeśli masz np. tylko 2x biżuterię za 10, a prowizja to 3 to wpłacając prowizję (czyli jedną biżuterię, bo nie masz drobniej) jesteś sporo w plecy, bo różnicy pomiędzy wartością prowizji, a Twoim żetonem nie możesz wykorzystać w ramach handlu
A widzisz,nie zwróciłem na to uwagi.Nie wiem czy dziękować :| będzie jeszcze ciężej.Placilem prowizję po prostu doliczając ją do ogólnej wartości.
Wracając do mojego pytania, nadal nie wiem czy dobrze zagrałem.
Chodzi mi o taką sytuację jak poniżej a dokładnie o interpretacje zasad limitu elementów w grze.

Przykład:

- jestem na wyprawie
- idę do jakiegoś miejsca gdzie mogę handlować
- najpierw odkrywam kilka kart (gram normalnie) i w którymś że skryptów dostaje 2 żetony biżuterii (jest ich tylko 2 w pudełku) i jeden pusty żeton na którym wypisuje wartość (biżuteria x 2),tak karze mi zrobić tekst skryptu.
Skrypt mówi mi też, że ten pusty żeton mogę w każdej chwili wymienić na 2 żetony biżuterii.
- teoretycznie mam 4 x biżuteria ale praktycznie tylko dwa i jeden pusty żeton warty dwa.
- teraz zwracam 6 kart przeszukiwania i idę handlować
- handlarz bierze 2 prowizji
- płace np częścią mech.i mam prowizję z głowy.
- teraz,kupuje coś za 2 żetony biżuterii i zwracam je do pudełka.
- czy mogę teraz wymienić ten mój pusty żeton (wart 2 x biżuteria) na 2 żetony biżuterii, które właśnie oddałem do pudełka i kontynuować zakupy u tego danego handlarza ?

Jest to dla mnie o tyle ważne, że kupiłem za to od cholery jedzenia i tylko przez to udało mi się wygrać grę.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2018, 18:03 przez maciejo, łącznie zmieniany 4 razy.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: YoYo »

maciejo pisze: Przykład:..
Zagrałbym tak samo. Skoro można wymienić w dowolnej chwili to jest ok. Po prostu do bohaterów uśmiechnęło się... szczęście (jakże tu nieliczne).
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

YoYo pisze:
maciejo pisze: Przykład:..
Zagrałbym tak samo. Skoro można wymienić w dowolnej chwili to jest ok. Po prostu do bohaterów uśmiechnęło się... szczęście (jakże tu nieliczne).
Dzięki :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

Myślę że istotne jest też to co dokładnie mówi skrypt. Bo może chodzi o to, że traktujesz to jakby miało wartość dwóch biżuterii (a dodatkowo możesz to na nie wymienić). Wtedy nawet nie przejmujesz się rozkładaniem transakcji na kawałki, po prostu bezpośrednio "płacisz" żetonem wartym bodajże 20 i tyle
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 140 times
Been thanked: 42 times

Re: This War of Mine

Post autor: elbruus »

maciejo pisze:Przykład...
Dalej uważam, że jest to legalny sposób wymiany tego żetonu o wartości biżuterii x2. Wymieniasz go w dowolnym momencie, wiadomo, że musisz to zrobić wtedy kiedy biżuteria jest w "banku" więc czemu nie podczas handlu w trakcie wyprawy, pomimo, że przed chwilą tę biżuterię sprzedałeś.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

KQuest pisze:Myślę że istotne jest też to co dokładnie mówi skrypt. Bo może chodzi o to, że traktujesz to jakby miało wartość dwóch biżuterii (a dodatkowo możesz to na nie wymienić). Wtedy nawet nie przejmujesz się rozkładaniem transakcji na kawałki, po prostu bezpośrednio "płacisz" żetonem wartym bodajże 20 i tyle
Skrypt mówił:
"w dowolnym momencie możesz go wymienić na dwa żetony Biżuterii"
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Mulczas
Posty: 89
Rejestracja: 18 lut 2018, 22:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Mulczas »

Witam wszystkich.
Mam pytanie, kiedy używamy kart przybyszy ? Kiedy mogę przyłączyć dodatkowego bohatera ?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 140 times
Been thanked: 42 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: elbruus »

Mulczas pisze:Witam wszystkich.
Mam pytanie, kiedy używamy kart przybyszy ? Kiedy mogę przyłączyć dodatkowego bohatera ?
Pozdrawiam.
Przeczytaj opis pola akcji "Na zewnątrz" na planszy.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: This War of Mine

Post autor: Lothrain »

Czy przyjmując taką osobę z zewnątrz w tej samej turze może ona wykonać swoje dostępne akcje dzienne?
I drugie pytanko: czy przeżyć musi ktoś ze startowej trójki, czy może jeden z "nowych"?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

Lothrain pisze:Czy przyjmując taką osobę z zewnątrz w tej samej turze może ona wykonać swoje dostępne akcje dzienne?
I drugie pytanko: czy przeżyć musi ktoś ze startowej trójki, czy może jeden z "nowych"?
Oczywiście, że może jeśli jakieś ma.
1.Przypuśćmy,że przyjąłes taką postać w pierwszej swojej akcji.Jesli ta przyjęta postać może wykonać 2 akcje to masz do dyspozycji jeszcze jedną.
2.Jedna z początkowych postaci musi przeżyć,jeśli chcesz spełnić założenia kampanii.
Jednak w instrukcji jest również napisane, że jeśli zginie ostatnia początkowa postać możesz grać dalej i poznać jej "dalsze losy".Mi się podoba :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: YoYo »

maciejo pisze:
Lothrain pisze: Jednak w instrukcji jest również napisane, że jeśli zginie ostatnia początkowa postać możesz grać dalej i poznać jej "dalsze losy".Mi się podoba :D
Raczej chyba dalsze losy "schronienia" i "osób tam goszczących", bo ta to przecież ginie albo idzie na wycieczkę w niebyt ;).
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

YoYo pisze:
maciejo pisze:
Lothrain pisze: Jednak w instrukcji jest również napisane, że jeśli zginie ostatnia początkowa postać możesz grać dalej i poznać jej "dalsze losy".Mi się podoba :D
Raczej chyba dalsze losy "schronienia" i "osób tam goszczących", bo ta to przecież ginie albo idzie na wycieczkę w niebyt ;).
Przejęzyczenie, oczywiście postaci które zostaną, chociaż przybyły później.
Dzięki za korektę :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: This War of Mine

Post autor: Lothrain »

Dzięki za wyjaśnienia. Pytanie był czysto retoryczne, bo szlag trafił wszystkich pospołu :-) Ale będę wiedział na przyszłość.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

Lothrain pisze:Dzięki za wyjaśnienia. Pytanie był czysto retoryczne, bo szlag trafił wszystkich pospołu :-) Ale będę wiedział na przyszłość.
I może się ta wiedza naprawdę przydać :D Czasami taki gość potrafi uratować sytuację w najmniej oczekiwanym momencie tylko trzeba pamiętać o przyjmowaniu biedaka w pierwszej akcji chyba że chcesz tylko pohandlować.
Grając solo przeważnie utożsamiam się z jednym bohaterem i dla mnie najważniejsze jest aby to on przeżył.
Często i gęsto takich przybyszów tylko wykorzystuję a potem zostawiam gdzieś w ciemnym koncie aby dokonali żywota.Moim zdaniem od początku nastawiając się na uratowanie wszystkich głównych postaci skazujesz się w zasadzie na pewną porażkę.Coś za coś jak mawiał pewien doktor od niemych owiec :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: osa1908 »

[quote="Lothrain"]Czy przyjmując taką osobę z zewnątrz w tej samej turze może ona wykonać swoje dostępne akcje dzienne?
Postac ktora wlasnie przylaczyla sie do grupy nie moze uzyc akcji podczas etapu w ktorym dolaczyla.Moze natomiast uzyc akcji we wszystkich nastepnych etapach o ile pozwalaja ba to zetony stanu.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: osa1908 »

To ja mam pytanie leki i opatrunki mozna przydzielac w dowolnym momencie gry z wyjatkiem starcia i rozpatrywania skryptu.Czyli np.jak dobieram karte losu to moge zdecydowac ktorej postaci dam leki jesli oby dwie sa chore?czy musze polozyc leki przed rospatrzeniem karty losu.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

osa1908 pisze:To ja mam pytanie leki i opatrunki mozna przydzielac w dowolnym momencie gry z wyjatkiem starcia i rozpatrywania skryptu.Czyli np.jak dobieram karte losu to moge zdecydowac ktorej postaci dam leki jesli oby dwie sa chore?czy musze polozyc leki przed rospatrzeniem karty losu.
Kiedy już dobierasz kartę to musisz ją rozpatrzeć do końca. Leki możesz przydzielić albo przed dobraniem karty albo po jej rozpatrzeniu (ale wtedy już może być z późno)
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 140 times
Been thanked: 42 times

Re: This War of Mine

Post autor: elbruus »

Odnośnie celu końcowego: ile maksymalnie postaci przewinęło się wam podczas pojedynczej rozgrywki? U mnie dziś przy przegranej grze w 2 rozdziale padła ostania, siódma postać, niepoczątkowa. Często zdarza mi się, że nowa postać ginie w nocy po dniu, w którym przyszła do domu. Albo przez Intruzów, albo przez rany bez opatrunku.
ODPOWIEDZ