Viticulture EE - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
keet
Posty: 16
Rejestracja: 18 mar 2012, 10:22
Has thanked: 1 time

Viticulture EE - pytania o zasady

Post autor: keet »

Czy przygotowując początkowe elementy zgodnie z dobranymi kartami Mamy & Papy mogę podejrzeć dobrane karty z odpowiednich stosów? Znaczy stojąc przed wyborem, który jest możliwy na wielu kartach Papy czy mogę kierować się tym co na kartach dobranych z Mamy?
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Viticulture EE

Post autor: Paskudnik »

keet pisze:Czy przygotowując początkowe elementy zgodnie z dobranymi kartami Mamy & Papy mogę podejrzeć dobrane karty z odpowiednich stosów? Znaczy stojąc przed wyborem, który jest możliwy na wielu kartach Papy czy mogę kierować się tym co na kartach dobranych z Mamy?
Zadałeś pytanie w którym nie jest do końca jasne, co chcesz zrobić, ale zakładam że zrozumiałem i postaram się odpowiedzieć:

Gra dopuszcza 2 warianty wyboru kart Mamy i Papy:

Wariant I (podstawowy): bierzesz 1 kartę Mamy, 1 kartę Papy i finito (niczego nie wybierasz, tylko bierzesz bonusy startowe i odrzucasz karty)

Wariant II (zaawansowany - w sumie ciekawe czemu, skoro ułatwia on rozgrywkę): ciągniesz 2 karty Mamy, 2 karty Papy, następnie odrzucasz jedną parę z nich, z pozostałą parą postępujesz jak w wariancie I.

Zakładam, że chodzi Ci tutaj o coś więcej, czyli zachowanie typu: biorę 2 karty Mamy, wybieram jedną z nich, ciągnę bonusy; następnie biorę 2 karty Papy i na podstawie posiadanych już bonusów wybieram jedną z nich, biorę bonusy z wybranej karty Papy i dopiero kończę setup. - Odpowiedź na pytanie, czy takie zachowanie jest dopuszczalne, jest wg mnie kwestią umówienia się - w instrukcji jest tylko napisane, żeby pobrać bonusy wynikające z karty Mamy przed pobraniem bonusów wynikających z karty Papy. Nie jest napisane, że karta Papy ma być już wybrana w przypadku setupu zaawansowanego - więc moim zdaniem, jeśli chcecie aż tak sobie ułatwiać, to mimo wszystko nie będziecie łamać reguł.


Mam przy okazji swoje własne wątpliwości - może ktoś będzie w stanie mi to wyklarować:

Jak działa Duży w temacie pobierania bonusa z zajętych pól (3+ graczy)?

Przykładowo:
Gra na 3 graczy.
- gracz A wybiera akcję "Take a Tour to gain 2£". Wybiera pole #2 dające bonus, czyli pobiera 3£. Pole #1 zostaje puste.
- gracz B również decyduje się na akcję "Take a Tour to gain 2£", ale idzie na to pole Dużym robotnikiem i również wybiera pole #2 dające bonus, chcąc pobrać 3£. Pole #1 nadal zostaje puste.

Czy to jest dozwolone?
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Viticulture EE

Post autor: Bea »

Duży nie pobiera bonusu, on stoi jakby obok, ale korzysta z akcji. Tak więc lepiej postawić wo na wolnym polu i przyblokować kogoś innego.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Viticulture EE

Post autor: Paskudnik »

Bea pisze:Duży nie pobiera bonusu, on stoi jakby obok, ale korzysta z akcji.
Dzięki za wypowiedź. A jest to gdzieś potwierdzone? Bo z instrukcji jednoznacznie nie wynika...
Bea pisze:Tak więc lepiej postawić go na wolnym polu i przyblokować kogoś innego.
Pełna zgoda! :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Viticulture EE

Post autor: Bea »

Paskudnik pisze:
Bea pisze:Duży nie pobiera bonusu, on stoi jakby obok, ale korzysta z akcji.
Dzięki za wypowiedź. A jest to gdzieś potwierdzone? Bo z instrukcji jednoznacznie nie wynika...
Instrukcja strona 7. Jest napisane, że jeśli postawi się go gdzieś indziej niż na polu z premią, to premii on nie daje.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Viticulture EE

Post autor: Paskudnik »

Mam kolejne pytanie: czy jeśli gracz nie może wypełnić kontraktu (albo nawet w ogóle go nie posiada), to może iść na pole akcji Fill a Contract (np. tylko po to, żeby zabrać punkt zwycięstwa i jeszcze innym zablokować pole)? Ten pierwszy wariant wydaje się dozwolony - ale co wtedy, gdy ktoś nie ma w ogóle kontraktów?
Nie znalazłem w instrukcji zapisu, że taka sytuacja jest niedozwolona, więc przypuszcza, że jest ona możliwa - ma ktoś jakieś konkretne informacje?
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture EE

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Paskudnik pisze:Mam kolejne pytanie: czy jeśli gracz nie może wypełnić kontraktu (albo nawet w ogóle go nie posiada), to może iść na pole akcji Fill a Contract (np. tylko po to, żeby zabrać punkt zwycięstwa i jeszcze innym zablokować pole)? Ten pierwszy wariant wydaje się dozwolony - ale co wtedy, gdy ktoś nie ma w ogóle kontraktów?
Nie znalazłem w instrukcji zapisu, że taka sytuacja jest niedozwolona, więc przypuszcza, że jest ona możliwa - ma ktoś jakieś konkretne informacje?
Wykonanie akcji jest zawsze obowiązkowe, natomiast bonusu z pola brać nie musisz.
Jeśli nie jesteś w stanie wykonać akcji to nie możesz jej zająć a tym samym pobrać bonusu. Czyli musisz być w stanie wypełnić kontrakt.
Tak mówi instrukcja PL z BGG.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture EE

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czy postawienie dużego workera na polu akcji blokuje tę akcję definitywnie czy jednak ktoś może się dostawić swoim dużym workerem i też skorzystać z tej akcji?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 250 times
Been thanked: 112 times

Re: Viticulture EE

Post autor: hamish »

Dr. Nikczemniuk pisze:Czy postawienie dużego workera na polu akcji blokuje tę akcję definitywnie czy jednak ktoś może się dostawić swoim dużym workerem i też skorzystać z tej akcji?
Duży worker innego gracza może stanąć na samej akcji lub na innym wolnym polu. Na zajętym polu już nikt nie stanie.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture EE

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

hamish pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:Czy postawienie dużego workera na polu akcji blokuje tę akcję definitywnie czy jednak ktoś może się dostawić swoim dużym workerem i też skorzystać z tej akcji?
Duży worker innego gracza może stanąć na samej akcji lub na innym wolnym polu. Na zajętym polu już nikt nie stanie.
Jeśli ktoś zajmie pole swoim workerem (dla uproszczenia gra dwuosobowa) to mogę się tam dostawić swoim Dużym workerem- aA.
A ja pytam czy można Dużego dostawić do Dużego workera- AA?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Viticulture EE

Post autor: Paskudnik »

Chyba najprościej jest to wyjaśnić, że obowiązuje zasada Duży Zawsze Może ;)

Jedyne, co jest dla mnie niepewne, to czy Duży (zwany czasem Grubym), może stanąć na akcji (np. jako drugi), ale jednocześnie nie zajmować pola akcji, które jest jeszcze wolne. No ale takich dylematów to już sobie nie tworzyliśmy ;)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture EE

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Naszła mnie jeszcze taka wątpliwość:
Jeśli gracz zajmie pole akcji to czy tylko jeden gracz (czyli jako drugi) może się tam dostawić swoim Dużym workerem, czy pozostali również?
Gra 6 osobowa, zajmuje pole weź 2 liry i pozostali gracze mogą również się tam dostawić swoimi Dużymi workerami (czyli 5 pozostałych graczy)?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 134 times
Been thanked: 27 times

Re: Viticulture EE

Post autor: ENDryu »

Ja grałem tak, że Duży zawsze może się dodatkowo dostawić, więc kilku Dużych może stać przy polu akcji, które jest już zajęte...
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Viticulture EE

Post autor: Paskudnik »

Dr. Nikczemniuk pisze:Naszła mnie jeszcze taka wątpliwość:
Jeśli gracz zajmie pole akcji to czy tylko jeden gracz (czyli jako drugi) może się tam dostawić swoim Dużym workerem, czy pozostali również?
Gra 6 osobowa, zajmuje pole weź 2 liry i pozostali gracze mogą również się tam dostawić swoimi Dużymi workerami (czyli 5 pozostałych graczy)?
Jak powiedziałem, Duży może zawsze (jest to wyraźnie napisane w instrukcji, tzn. że nie dotyczy go limit pól dla akcji), a więc w polach jednej akcji może stać np. trzech normalnych i trzech Grubych (oczywiście oni już poza polami), albo 6 Grubych itd. Gruby dlatego jest Gruby, że działa w specjalny sposób - ma zniesione ograniczenie dostępności pól. Poza tym jednym aspektem, działa jak każdy normalny robotnik.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Martens10
Posty: 136
Rejestracja: 22 mar 2015, 11:59

Re: Viticulture EE

Post autor: Martens10 »

Mam pytanie: Czy jesienią, gdy dobieram kartę/y gości to:

1. mam możliwość zagrania od razu tej karty (czyli nie kładę jej na rękę)
2. nie mam możliwości zagrania karty od razu, karta wchodzi na rękę, a mogę ją zargać dopiero po odpaleniu moim workerem konkretnego pola
3. mam wybór, mogę zargać lub zostawić kartę na później (na ręce)

która z tych opcji jest właściwa? A może jeszcze inna?
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Viticulture EE

Post autor: Paskudnik »

Z wymienionych - tylko i wyłącznie [2].

Istnieje pewien wyjątek, tzn. możliwość zagrania karty letniej w zimie za pomocą odpowiedniej karty zimowej, ale ogólnie mówiąc - w fazie Jesieni podstawowej Viti/EE możemy tylko dobierać karty na rękę.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Viticulture EE

Post autor: konradstpn »

Po zapoznaniu się z postami powyżej, dalej mam wątpliwości co do działania dużego pracownika. Instukcja ENG nie jest klarowna w tym względzie, przykład podany niczego nie wyjaśnia ponieważ dotyczy pola bez bonusu. Polskie tłumaczenie podwieszone na bgg wskazuje, że duży pracownik może skorzystać z bonusu. Którą zatem wersję przyjąć ? Mam jeszcze jedną wątpliwość i proszę o ewentualną korektę:
- Wino różowe tworzymy z sumy dwóch (czerwone + białe), szampana z trzech (2 czerwone + 1 białe ) Mam czerwone 2 i 3 białe 3 czyli mogę mieć szampana 8
Rozumiem, że w tych obu przypadkach mogę utworzyć wino niższe rangą ( czyli w podanym przykładzie np. szampan rangi 7)

Z góry dziękuję za pomoc
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Viticulture EE

Post autor: Koziełło »

konradstpn pisze: 26 kwie 2019, 08:38 Po zapoznaniu się z postami powyżej, dalej mam wątpliwości co do działania dużego pracownika. Instukcja ENG nie jest klarowna w tym względzie, przykład podany niczego nie wyjaśnia ponieważ dotyczy pola bez bonusu. Polskie tłumaczenie podwieszone na bgg wskazuje, że duży pracownik może skorzystać z bonusu. Którą zatem wersję przyjąć ? Mam jeszcze jedną wątpliwość i proszę o ewentualną korektę:
- Wino różowe tworzymy z sumy dwóch (czerwone + białe), szampana z trzech (2 czerwone + 1 białe ) Mam czerwone 2 i 3 białe 3 czyli mogę mieć szampana 8
Rozumiem, że w tych obu przypadkach mogę utworzyć wino niższe rangą ( czyli w podanym przykładzie np. szampan rangi 7)

Z góry dziękuję za pomoc
1. Jeżeli dużego pracownika traktujesz jak normalnego pracownika (stawiasz na polu akcji z bonusem) - bonus przysługuje. Jeżeli korzystasz z jego specjalnej zdolności, czyli stawiasz "obok" pól akcji - wtedy bonus nie przysługuje. Innymi słowy - bonus przysługuje tylko, jeżeli pracownika stawiasz na konkretnym polu akcji. Jeżeli korzystasz ze specjalnej zdolności dużego robotnika (pola akcji są zajęte), wtedy nie stawiasz go na polu akcji, tylko obok nich i oczywiście bonusu nie ma.
2. z jednego czerwonego i dwóch białych nie zrobisz szampana. Musisz mieć dwa czerwone i jedno białe. Oczywiście zawsze możesz zrobić wino niższej jakości, niż wynika z jakości winogron.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Viticulture EE

Post autor: konradstpn »

Wielkie dzięki. Czyli ranga szampana to suma rang 3 win ? (2 czerwonych i 1 białego ) Instrucja fanowska PL z bgg podaje: "Szampan (Sparkling): Połącz dwa czerwone winogrona i jedno winogrono białe aby uzyskać jeden
znacznik szampana o wartości sumy dwóch znaczników z których zostało utworzone"

Kursywa moja :-)
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Viticulture EE

Post autor: Koziełło »

konradstpn pisze: 26 kwie 2019, 08:54 Czyli ranga szampana to suma rang 3 win ? (2 czerwonych i 1 białego )
Dokładnie tak jest. A dokładniej 3 winogron, bo jak już zrobisz wino, to jego w szampana nie zmienisz ;)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Viticulture EE

Post autor: asiok »

konradstpn pisze: 26 kwie 2019, 08:54 (...) ranga szampana to suma rang 3 win ? (...)
Tak.
Dodatkowo - możesz stworzyć wino niższej rangi ale jeśli nie musisz (tzn. jeśli pole o oczekiwanej wartości nie jest zajęte) to nie ma to sensu - wina lepszego zawsze możesz użyć do zleceń jako tańszego (np. wina 7 możesz użyć do zlecenia wymagającego wina 4).
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Viticulture EE

Post autor: konradstpn »

Koziełło pisze: 26 kwie 2019, 09:00
konradstpn pisze: 26 kwie 2019, 08:54 Czyli ranga szampana to suma rang 3 win ? (2 czerwonych i 1 białego )
Dokładnie tak jest. A dokładniej 3 winogron, bo jak już zrobisz wino, to jego w szampana nie zmienisz ;)
Pełna zgoda. Dobrze, że ktoś jednak czuwa na tym forum. :D
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Viticulture EE

Post autor: konradstpn »

Mam pytanie odnośnie dodatku Tuscany EE: Jak rozumieć umiejętność specjalną Szefa, "wypchnięcie" robotnika przeciwnika oznacza zmniejszenie na stałe jego puli workerów czy może on użyć go ponownie ?
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Viticulture EE

Post autor: asiok »

konradstpn pisze: 28 kwie 2019, 21:08 Mam pytanie odnośnie dodatku Tuscany EE: Jak rozumieć umiejętność specjalną Szefa, "wypchnięcie" robotnika przeciwnika oznacza zmniejszenie na stałe jego puli workerów czy może on użyć go ponownie ?
Zgodnie z instrukcją wypchnięty robotnik jest"back to the opponent's pool of availabe workers" - można go więc ponowni użyć.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture EE

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Goście z nad Renu.
Czy wszystkie karty gości które mówią abym otrzymał, zdobył, uzyskał (wersja PL z BGG) wino o konkretnej wartości np. 4, to robię je ze znaczników z kadzi czy z puli ogólnej?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ