(Gdynia) Eurogranie (info w pierwszym poście)

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

dobrze, że zagraliśmy w tego fillerka na koniec, bo bym wszystko przegrał.
Wyniki słabe, ale gry raczej nie:

Jorvik
Obrazek

Bardzo, bardzo interakcyjna gra - szczególnie jak na Euro.
Mimo, że karty pozwalające na zniszczenie czy zabranie czegoś przeciwnikowi są chyba tylko dwie, to presja jest ciągła.
I przez specyficzny system licytacji, i przez wyścig o wojowników.
Jak już napisał dexete - bardzo duże emocje jak na eurogrę.
Bardzo fajne kombinowanie, przy stosunkowo prostych zasadach
8/10

Signorie
Obrazek

Tutaj dużo bardziej pasjansowo (nie wiem czy istnieje takie słowo, ale dobrze oddaje to co chciałem napisać).
Oczywiście, pulę kości mamy wspólną, ścigamy się o herby w miastach, ale... wydaje mi się, że świadomie sobie nie przeszkadzamy.
Zdarza się, że zabieram kostkę i przeciwnik się żachnie, bo też planował jej użyć. Ale nie przeszkadzam mu świadomie.
Ale czy to wada??
Dzięki temu, że wiemy, że na pewno możemy wykonać każdą akcję, że możemy zatrudnić sobie każdego pomocnika, to my planujemy sobie grę.
I to jest świetne.
Gra, w której każdy zdobędzie mnóstwo punktów. I walczymy o to, żeby mieć o kilka więcej niż "mnóstwo" przeciwników :):):).
Mam za to mocne przekonanie, że to czy ktoś ma trochę więcej czy mniej, to nie jest kwestia przypadku. To się właśnie wypracowuje.
Brzmi jak gra optymalizacyjna, ale liczba zmiennych jest tak duża, że nie da się wszystkiego wyliczyć i to nie spina mi się z typową "optymalizacją".
Bardzo fajny, średni z plusem, ciężar gry. Myślę, kombinuję, ale bawię się a nie męczę.

Zastanawialiśmy się wczoraj czy to dobrze, ze każdy z nas miał zdobyte wszystkie nagrody (za nie więcej niż 13 punktów). Tak sobie myślę, że to trochę podobnie jak z karmieniem w Agricoli. Zazwyczaj wszyscy jednak wykarmiają swoją rodzinę. Ale przecież nie oznacza to, że wymóg karmienia jest bezsensu! Wręcz przeciwnie - to robi grę.
8,5/10 - koniecznie muszę zagrać raz jeszcze

ps. graliśmy z wariantem skróconym o jedną rundkę i... -wg mnie - to było znakomite posunięcie.


Capital Lux
Obrazek
Fillerek.
Karcianka.
Króciuteńka an dodatek.
Ale wyjątkowo niebanalna.
Z 18 kart na rundę - znamy po 12. Czyli dużo da się przewidzieć.
Mamy szansę wykorzystać tą wiedzę i do tego, żeby samemu maksić i do tego, żeby wyrolować przeciwników.
Można grać ostrożnie (żeby nie przebić stolicy) można ryzykować.
Wyjdzie w wersji polskiej, zapewne z rozsądną ceną (aktualna też nie jest jakaś przesadnie za wysoka) i wtedy na pewno warto mieć.

7/10
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Jorvik - na pudełku jest napisane Stefan Feld, a w środku jego brak. Czy to źle? Nie! Gra jest niesamowita. Emocje, emocje i jeszcze raz krótka kołderka. Przyznam, że momentami aż za dużo było tej interakcji. Na pewno wyrzuciłbym z gry dwie karty, które wprowadzają chamską/prymitywną złośliwość do rozgrywki. Na tyle ten dziwny Feld mi się spodobał, że kupiłem. Bardzo udany tytuł, który świadczy o wszechstronności autora!

Signorie - krzywa plansza (stopień patologiczny), generyczne grafiki wydawnictwa, rozgrywka bez emocji oraz łatwość rozgrywki powoduje, iż gra nie jest genialna, a tylko dobra. Zagram chętnie ale sam nie zaproponuje. Klimatu nie czuje. Mocny średniak.

Capital lux - genialny fillerek! Dużo do analizowania. Można wpływać na sytuację. Wiele kombinacji. Myślałem chyba więcej niż przy Signorie. Jedynie drażni mnie wykonanie/grafiki. Miłe zaskoczenie.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Byłem dziś w Cyganerii. Jako, że grywamy tam regularnie to menadżer/właściciel lokalu mnie rozpoznał i zagadał. Niestety wieści mam złe. Dostaliśmy oficjalny zakaz grania w gry planszowe na terenie lokalu. Jaki podał powód? Otóż były na nas składane skargi przez klientów jak i kelnerki. M.in. blokowanie paru stolików przez bardzo długi czas (rozsiadanie się) i tylko sporadyczne zamawianie "drinków", manewrowanie światłami nad stolikami, wulgaryzmy wokół naszego stolika, nadużywanie alkoholu oraz (co mnie najbardziej zdziwiło) promowanie treści antychrześcijański i nawiązujących do kolonialnego niewolnictwa. Nie wiedziałem nawet jak to skomentować bo byłem aż tak zszokowany. Wyszedłem z hukiem, nie zapłaciłem za rachunek i nie spuściłem wody w toalecie. Zemsta skromna ale zawsze to jakaś.
Reasumując, koniec spotkań. Pytanie, co teraz?
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

:lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: Majek10 »

dobre
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

???
Nikt się nie odzywa, a to już środa
czyżby szykowanie do GRAMY ??

ps.
mnie dzisiaj nie będzie
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

cezaras pisze:???
Nikt się nie odzywa, a to już środa
czyżby szykowanie do GRAMY ??
U mnie zamiast Cygranerii będą dzisiaj Potwory z Tokio i Catan. :lol:
W weekend pewnie Gramy.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Euro-gracze wyszli z jaskini i poszli na festiwal GRAMY. Edycja wiosna 2017. Dwa pełne dni z planszówkami, czego chcieć więcej? Przy stoliku zasiedli: dexete, Włodek, Justyna, Natalia i skromny ja.

Obrazek Obrazek

W tym roku było więcej stołów i krzeseł ale nadal za mało. Trochę ludzi siedziało na podłodze. Jedyni wystawcy jacy byli na miejscu to Trefl, Lacerta no i oczywiście Rebel. Gier w wypożyczalni było mniej niż w Gdańsku, nie wszystkie wyjęto z magazynu. Trochę szkoda bo parę dobrych tytułów brakowało.
Innych kwestii organizacyjnych nie chce mi się komentować. Ogólnie mówiąc było poprawnie.

W co zagrałem: Ulm, 7 Cudów Świata, Capital, Domek, Via Nebula, Park Niedźwiedzi, Rialto (kolejność przypadkowa).

Ulm - chyba pierwsza gra, która na żywo wygląda gorzej niż na zdjęciach. Składana katedra 3D wygląda koślawo, elementy nie przylegają do siebie idealnie. Rozgrywka strasznie dziwna, nieintuicyjna. Ciężko mi to ocenić po jednej grze. Na pewno w grze występuje duża losowość i irytujące są działania niektórych kart. Do ponownego sprawdzenia.
7 Cudów Świat - kiedyś miałem i sprzedałem. Gra po tylu latach jednak jeszcze bardziej się zestarzała. Rozgrywka nudna, grafiki mało ciekawe. Nie dla mnie. 6/10
Capital - nie rozumiem zachwytu nad grą. Zwykła poprawna układanka. Przypomina mi trochę Between Two Cities. Martwi mnie też regrywalność. Aczkolwiek ciekawe jest to, że ważne w tej grze są obszary, a nie powierzchnia czy liczba elementów w skupisku. 6/10
Domek - świetna gra dla młodzieży i rodzin. Niekoniecznie dla nas.
Via Nebula - świetna gra dla młodzieży i rodzin. Ładne ilustracje, praktyczna wypraska, porządne wykonanie. Wyścig po surowce + optymalne budowanie. Gra bardzo dobra ale jakoś nie trafia w mój gust. Doceniam ale nie dla mnie.
Park Niedźwiedzi - świetna gra dla młodzieży, rodzin oraz dla nas. Ja i Natalia uwielbiamy układanki, kafelki itp. Cottage Garden jak i Patchwork to tego typu gry. Wykonanie solidne, grafiki przyjazne. Pudełko wypchane bo brzegi. Szkoda tylko, że na planszy jest mały missprint z ściągą dla setupu.
Rozgrywka jest dynamiczna. Gracze konkurują o lepsze kafelki oraz cele, które również dają sporo punktów. Duża regrywalność dzięki celom i różnym planszom. Serdecznie polecam jak ktoś lubi gry typu Patchwork. 9/10
Rialto - najgorsza gra Felda póki co (grałem w sporo jego tytułów). Najgorzej jest przebrnąć przez kolejny owoc Pana Ralph Bruhn'a. Instrukcja krótka bo tylko 6-8 stron ale wyjaśnia niewiele (podobnie było w grze Il Vecchio). Nie rozumiem jak ten człowiek utrzymuje tę pracę i nadal pisze te koszmarne instrukcje. No nic. Gra była do bólu losowa, bardzo krótka, nieintuicyjna, mało emocjonująca... jakieś dziwne area control i tyle. Plansza paskudna, tor punktacji zrobiony chyba na złość, aby nie było łatwo odczytać cokolwiek i mylić się podczas przesuwania znacznika. Raczej nie zagram ponownie. 5/10

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

W ciągu dwóch dni udało mi się zagrać 16 razy, co mnie niezmiernie cieszy. Tym bardziej, że 14 tytułów to były dla mnie nowości.

Zagrałem w:

Antarktyda
7 Cudów Pojedynek
TZAAR
Via Nebula
Holmes: Sherlock & Mycroft
Park Niedźwiedzi
King & Assassins
Rialto
Ulm
Tajemnicze Domostwo
Capital
Domek
Yamataï
Gildie Londynu x2
7 Cudów

Z wymienionych gier nic mnie jakoś specjalnie nie urzekło, ale na wyróżnienie zasługują:
Via Nebula - bardzo przyjemna gra. Widać, że Steam i Via Nebula mają tego samego autora. Łąki robią za tory, surowce za towary a place za miasta. Gra poważniejsza niż sugeruje nam to okładka.
Gildie Londynu - autor ewidentnie mocno inspirował się grą Louis XIV. Liczyłem na to, że będzie to taki poprawiony Louis. Zagrałem dwa razy i niestety gra jest słabsza niż pierwowzór. Męcząca jest ikonografia na kartach i ciągłe sprawdzanie co dają efekty kart.
7 Cudów Pojedynek - zdecydowanie lepsze niż zwykłe 7 Cudów bo mamy na cokolwiek wpływ. Krótka ale przyjemna gra, bez zbędnej nadbudowy sugerującej poważniejszy tytuł. Zwykłe 7 Cudów to wulkan losowości, ale na szczęści gra jest krótka. Najgorzej jak losowa gra trwa ponad godzinę, tutaj tak na szczęście nie jest.

Największy niewypał festiwalu to jak dla mnie:
Rialto - paskudna gra, chyba nawet najgorsza gra Felda (obok W roku Smoka). Totalny chaos, losowość, przypadek goni przypadek. Graficznie po prostu odrażająca i odpychająca. Instrukcję nie ja ogarniałem ale wierzę na słowo bo miałem do czynienie z dwoma innymi instrukcjami Bruhna i ewidentnie powinien zająć się on czymś innym.

Poza tym to Yamatai niczym mnie nie urzekło, gra słabsza od Five Tribes. W Ulm grałem drugi raz i jest to dziwna gra. Nie wiem w sumie dla kogo. Nie chciałbym więcej w to grać. Zagrałbym ponownie w Antarktydę bo nie wiem co myśleć po pierwszej rozgrywce poza tym, że instrukcja jest słabo napisana. Park Niedźwiedzi to kolejny klon Patchworka ale jak ktoś lubi układanki to może mu podejść. Zdecydowanie lekki tytuł i jak na taki to trochę za długi. Poza tym zawiera mechanizm którego nie cierpię, czyli prowadzenie gracza za rączkę wyznaczonymi celami, zrób to i to, ułóż to obok tego to dostaniesz x punktów.

PS
ChlastBatem pisze: Via Nebula - świetna gra dla młodzieży i rodzin
i dla nas.
ChlastBatem pisze: Park Niedźwiedzi - świetna gra dla młodzieży, rodzin
ale nie dla nas. :D
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

No dobra, to ktoś na jutro się zgłasza?
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

niestety - prawie na pewno nie dam rady
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Obrazek Obrazek

Dwie świetne gry w trio!

Jorvik - ile tutaj złośliwości i obrotów sytuacji o 180 stopni. Dalej utwierdzam się w tym, że to ciekawa gra Felda. Mimo interakcji, gra mi się dobrze i rozgrywka jest wymagająca. No bo jak tutaj dobrze przechytrzyć przeciwników? Bardzo dobrze, że tutaj każda moneta jest na wagę złota. Są w tej grze 3 karty z bardzo paskudną interakcją typu "ukradnij surowiec", "ukradnij monetę", "zamień ludziki". Myślałem na początku, że nie będę z nimi grać w ogóle. Jednak ze względu na to, że to tylko 3 karty (dodatkowo nie zawsze ktoś je kupi) to nie widzę w nich problemu. Niech sobie będą, można grać. Kolejny plus to taki, że mamy dwa warianty rozgrywki, Karl i Jarl. Zapoznawczy i ekspercki. 7,5/10

The Golden Ages - znów przegrana. Powtórnie kobieta pogrążyła mężczyzn. Grało się świetnie :) Fascynujące jest to, że plansza gracza składa się z prawie samych płytek z ulepszeniami, a mimo to jeden z graczy odkrył zaledwie tylko dwie technologie (z szesnastu) i uzyskał prawie dwa razy więcej punktów niż ja. Skupił się na celach, kartach cudów oraz bitwach. Mega!
Niestety mimo 5 rozgrywki, ikonografia nadal stanowi problem. 8/10

ciekawostka:
Spoiler:
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Jorvik- podtrzymuję zdanie, że to najlepsza gra Felda. W przeciwieństwie do innych jego gier punkty i monety mają wartość oraz jest interakcja a nie skrajny pasjans.

The Golden Ages - świetna gra, najlepsza cywilizacyjna w jaką grałem. Dużo dróg do zwycięstwa oraz idealny czas gry w stosunku do tego co gra oferuje. Sporo interakcji ale bez wrednej, jak w Jorviku.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

jak to dzisiaj wygląda??
są chętni?

mam w bagażniku:
- Hamburgum (dexete ostatnio proponował)
- Capital Lux (fillerek, który już znamy)
- Sagradę (zafoliowany jeszcze egzemplarz Chalasta)

niestety kończę dzisiaj dokładnie 20:15
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Wpadnę na bank.
cezaras pisze: - Sagradę (zafoliowany jeszcze egzemplarz Chalasta)
Koniecznie! Mam spore oczekiwania.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

wczoraj 3 tytuły (chyba, że coś poszło jeszcze po moim wyjściu :) ) -jak na ograniczony czas bardzo niezły wynik.

Obrazek
Golden Ages

Plusy:
Znakomita relacja możliwości kombinowania w porównaniu do czasu trwania gry.
Bardzo fajny mechanizm pasowania = wyboru tego za co punktujemy.
Bardzo lubię jak wszyscy mają symetryczne możliwości rozwoju - tutaj tak jest.
Ale są i minusy
Okazuje się, ze praktycznie ten rozwój niewiele daje (jak widać z poprzednich wpisów, to nie była to tylko sytuacja z mojej partyjki).
Zupełnie irracjonalne wydaje się to, że gdy kombinujemy przy rozbudowie mapy z lądów i mórz -> nie ma to praktycznie żadnego znaczenia (poruszamy się po lądzi i po wodzie dokładnie tak samo).
no i chyba spraw najważniejsza - wygląd.
Wczoraj powiedziałem, że gra jest brzydka. Ale przecież dla mnie nie jest to dla mnie istotne :).
Pomyślałem trochę i wiem o co chodzi.
Planszetki graczy są po prostu zniechęcające. Sa nieczytelne, mało intuicyjne. To powoduje, że przy stosunkowo prostych zasadach, próg wejścia nie jest banalny.
Tu wzorem są planszetki z Hansy Teutonica.
Po prostu jak sobie pomyślę, że miałbym proponowac tę grę nowym osobom, to czuję... niepewność :)
(a oznaczenia postaci na kartach cudów są widoczne tyko pod silnym mikroskopem)

Nie kupiłem, ale na pewno chciałbym zagrać raz jeszcze.
7/10 z szansami na wyższą ocenę.

Obrazek
Capital Lux

Niebanalna karcianka - nie da się mówić o strategii (nawet namiastce), ale kombinowanie, wyprowadzanie przeciwnika w pole - wszystko jak najbardziej OK
Sprawdziliśmy, ze na dwie osoby też pójdzie.
W swojej kategorii (krótka karcianka) 8/10

Obrazek
Sagrada

Długo oczekiwana Świeżutka nowość.
Nie jest tak łatwo jak miało być :)
Ale gra się przyjemnie. Takie kombinowanie a'la łamigłówki ze smarta (blokada czy antiwirus), ale przy użyciu losowych kostek
Karty celów, określające za co dostaniemy punktów mocno determinują przebieg rozgrywki. Dzięki temu replaybility jest znaczące.
7,5/10
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

The Golden Ages - nadal uważam, że to świetna gra.

Capital Lux - nadal nie jestem fanem krótkich i prostych gier.

Sagrada - nadal uważam (wiedziałem to już przed rozgrywką :lol: ), że gra jest średnia. Zbyt losowa, zbyt abstrakcyjna i zbyt dużo oczywistych wyborów.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Czas na moją spóźnioną opinię...

Obrazek Obrazek

Sagrada - to przepiękna gra z nietypowym wykonaniem. Elementy bardzo solidne. Gruby karton, nie oszczędzali. Jedynie można przyczepić się do znaczników do punktowania ale to szczegół. Zagrałem w tę grę póki co 3 razy i muszę przyznać, że uwielbiam takie łamigłówki.

Interakcja występuje w małym stopniu. Wyścig po "potrzebne" czy "dobre" kości (bardzo zależne od sytuacji) albo aktywacja narzędzi za pół ceny (tylko pierwszy gracz). Tutaj zawsze jest ciekawy dylemat. Czy odpalić szybciej narzędzie za pół ceny czy może poczekać do momentu kiedy będzie o wiele bardziej potrzebne ale możliwe, że ktoś nas uprzedzi i zapłacimy pełną cenę.

Regrywalność spora. Zawsze losujemy narzędzia, karty punktacji oraz plansze z wymaganiami. Chociaż jak na takie duże pudło mogli dać więcej tych kart. Chyba, że szykują dodatek, bo łatwo dodać nowe cele czy narzędzia.

Moim zdaniem jest to mózgożerny fillerek z naciskiem na pasjans. Może się wydawać początkowo, że układanka sama się układa, nic bardziej mylnego, gra stawia za każdym razem spore wyzwanie aby wszystko połączyć w idealną całość. Nie obejdzie się bez potu. Polecam. Ale uwaga... jest pewien zgrzyt. Nie rozumiem jednego durnego pomysłu mechanicznego. Dlaczego ukryty cel liczony jest nie za liczbę kości w danym kolorze tylko bierzemy pod uwagę wartość sumaryczną oczek na wszystkich kościach danego koloru. Przez to gra jest bardziej losowa. Z tym wiąże się jeszcze jedna niedbałość autora. Otóż skalowanie. Gra działa świetnie w każdym składzie ale im mniej graczy, tym większa losowość. Spowodowane jest to tym, że zawsze do worka wrzucamy WSZYSTKIE kości bez względu na liczbę graczy, co za tym idzie, może zdarzyć się rozgrywka na dwie osoby gdzie jednego koloru wypadnie nam np. 12 kości, a drugiego tylko 1. Szok. Powinno być: 4 graczy = wszystkie kości, 3 graczy = -x kości, 2 graczy = -2x kości.

Chciałem tej grze dać 9 albo i więcej ale przez tę parę gaf oceniam grę finalnie na 8/10. Może pierwszy raz w życiu użyję home rules, chociaż nie lubię takich zabiegów.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Obrazek Obrazek

Kolejne, spokojne popołudnie za nami.

Viticulture - nadal uważam, że główna oś tej gry czyli karty są dziwne. Nie podobają mi się. Zbyt losowe, niektóre sytuacyjne, inne bezsensowne. Tak samo nie rozumiem dlaczego są dwie identyczne startowe karty, która jedna daje 3 kasy, a druga tylko 2. Niczym więcej się nie różnią. Czyli co? Ktoś ma pecha i tyle? Takich przykładów mógłbym przytoczyć więcej, ale po co.
Gra na dwie osoby wypada w tym tytule najgorzej, ponieważ nie ma żadnych bonusów na polach i każdą akcję można wykonać raz. Przecież to te bonusy są najbardziej fascynujące podczas wybierania akcji, a tutaj ich brak.
Przyjemna gra ale mocno niedopracowana. Oczywiście wydanie na wysokim poziomie i czuć klimat ;) Zawsze chętnie zagram.

Rokoko - jeden z tytułów Cyganerii. Top. Tym razem zagrałem bardzo specyficznie. Mianowicie zaniedbałem całkowicie pokaz fajerwerków oraz kupowanie nowych kart postaci (kupiłem z 3 kart tylko). Skupiłem się na area control oraz produkcji masowo sukien i fraków. Niestety w praktyce nie wyszło za dużo tych strojów na ile liczyłem, że uda mi się zrobić. Druzgocąca porażka. Tutaj raczej trzeba iść w ten pokaz ogni i kupować dużo kart. Ale i tak grało się fenomenalnie!
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Kto jutro chce pozamieniać kurkume na szafran albo i nawet cynamon? Od 2 do 5 graczy :wink:
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

mnie znowu nie będzie :(
ale za tydzień spróbujemy King of Siam :)
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Dwa tytuły w 4-osobowym składzie.

The Golden Ages - niezmiennie uważam, że to świetna gra, działająca prawidłowo przy każdej liczbie graczy. Rozgrywka krótka a oferuje sporo kombinowania. Najlepsza, znana mi, relacja czasu gry do tego czego gra wymaga. Grałem 15 razy i nie czuję znudzenia ani powtarzalności. Duża regrywalność a w zapasie jest jeszcze duży dodatek (Amadeusz, liczę na Ciebie :D ).

Korzenny Szlak - nie wiązałem dużych nadziei z tym tytułem. Gra jest mega nudna, brak jakichkolwiek emocji. Robiłem wszystko żeby jak najszybciej zakończyć grę. O dziwo wygrałem, co źle świadczy o grze bo grałem "na pałę" i realizowałem najtańsze zamówienia. Gra jest mega losowa więc nie ma co mówić o jakiejś strategii. Cały czas robimy to samo, nawet nie ma praktycznie opcji rozwoju. Rozmiar kart absurdalny, do tego są mega marnej jakości (nie widziałem w żadnej grze gorszych jakościowo kart). Lepszy od tej gry jest nawet Splendor. :shock: Nie widzę sensu grania w takie tytuły, ewidentnie dla BARDZO początkujących graczy, niedzielnych graczy, dzieci lub z dziećmi.
pronto_
Posty: 42
Rejestracja: 25 gru 2015, 18:48
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 33 times
Been thanked: 4 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: pronto_ »

Siema! Jutro ktoś chętny na granie? Chętnie wpadnę ;)

Zgłaszam Trajan i German Railroads.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

Planuję być
Będę miał ze sobą King of Siam, ale jestem otwarty też na inne propozycje :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Obrazek
ODPOWIEDZ