(Gdynia) Eurogranie (info w pierwszym poście)

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: lacki2000 »

ChlastBatem pisze:Środa coraz bliżej. Razem z Romkiem proponujemy skubnąć Rosyjskie koleje z dodatkami (chyba, że zmienił zdanie :P ).
Wstępnie ma być pronto_ oraz royu. Ktoś jeszcze zawita?
Ja jeszcze niestety nie, bo jakieś zebranie w szkole i inne obowiązki.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Obrazek Obrazek Obrazek


Kolejne spotkanie za nami. Tym razem w idealnym składzie, bo 4-osobowym. Warto wspomnieć, że jednym z gromadzonych był nowy gracz. Bardzo miło przywitać nowego członka klubu. Mam nadzieję, że Royu będzie często uczestniczyć w naszych euro-zmaganiach. Udało zagrać się w 2 dobre pozycje. Wysoki wynik Romka oraz milion bonusów w RR już nie były takim zdziwieniem :D Viticulture po długiej przerwie odkopane. Poszło szybko i sprawnie czyli jak zwykle. Na koniec zostawiliśmy sobie wspólną porażkę z małym, niepozornym tytułem, jakim jest The Game.

Ogłoszenia parafialne! Za tydzień nie ma spotkania.
Chyba, że w poniedziałek albo inny dzień bo wiadomo co na horyzoncie.


Obrazek
Fot. 1. Kolaż zdjęć - Viticulture EE & Russian Railroads
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: Jan_1980 »

Hej.
Drodzy Gdynianie. Czy możecie podrzucić mi tytuł gry o wydobywaniu węgla w XVI wiecznej Rzeszy? Brzmi to jakoś tak: Hofentaffen. Wiem, że to pojawiało się u Was na stole a ja nie jestem w stanie dojść do tej gry.
pzdr
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Jan_1980 pisze:Hej.
Drodzy Gdynianie. Czy możecie podrzucić mi tytuł gry o wydobywaniu węgla w XVI wiecznej Rzeszy? Brzmi to jakoś tak: Hofentaffen. Wiem, że to pojawiało się u Was na stole a ja nie jestem w stanie dojść do tej gry.
pzdr
Hej,
gra nazywa się Haspelknecht:
https://boardgamegeek.com/boardgame/169794/haspelknecht
Niedawno wyszedł ciekawy, większy, dodatek do tej świetnej gry:
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... uhr-valley
Pozdrawiam i zapraszam do Cyganerii bo zawsze chętnie w to zagram. :)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: Jan_1980 »

To czekam na informacje o najbliższym spotkaniu:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

czy mielibyście coś przeciwko, żeby w tym tygodniu wyjątkowo środowe spotkanie odbyło się we wtorek??
(ew. dodatkowo we wtorek :) )
Gdyby tak to chętnie wpadnę z dwoma nowościami z Essen:
Santa Maria i Heaven & Ale

ten drugi tytuł jeszcze w folijce :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Bardzo pożądane tytuły! Mogę (muszę) być we wtorek. Godzina ta co zawsze?
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

17ta jest idealna :)
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

Ktoś jeszcze się wybiera jutro do Cyganerii??
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: lacki2000 »

cezaras pisze:Ktoś jeszcze się wybiera jutro do Cyganerii??
Ja niestety we wtorki nie mogę. Jakby było w środę to może bym wpadł :) - mam taki plan na ten tydzień ale jeszcze nic nie obiecuję.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

dobra, to ja już nie mieszam, zostawiamy termin środowy
a we wtorek przetestujemy warzenie piwka na nieoficjalnym evencie :D
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

No to pozostaje środa. Kto pobawi się w wydobywanie węgla? Gwarancja czystych rąk!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: lacki2000 »

Qrczę bladę rozkładam się zdrowotnie, więc moje plany na jutrzejsze giercowanie trochę się chwieją. A ten węgiel to w tym czymś na "H" czy jakaś inna gra?
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Myślałem o Gluck Auf oraz Haspelknecht.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Pograne.

Obrazek Obrazek Obrazek

London okazał się dosyć losowy i zbyt długi jak na taką prostą grę. Oczywiście nowe wydanie jest przepiękne i godne podziwu. Sama rozgrywka średnio angażująca z bardzo małą interakcją. Oczywiście i tak grało mi się przyjemnie i miewałem czasem poważne decyzje. Chętnie usiądę ale nie kupuję.

Dracula to stara gra blefu i sprytu z elementami memory. Traktuje ten tytuł jako gra imprezowa dla dwóch osób. Zagrane bardziej jako ciekawostka. Nie do końca mój styl.

Agricola ACBaS to kolejne malutkie pudełeczko, które chowa w sobie dobrego sucharka. Rozgrywka jest bardzo płynna i szybka. Gramy tylko przez 8 rund, a każda runda składa się z 3 ruchów. Przez ten czas należy wybudować jakiś budynek, a może i parę, zbudować pastwiska, nakupować zwierząt i na koniec punktować za wszystko. Głównie za zwierzęta. Nie do końca przypadła mi do gusta owa punktacja. Mało finezyjna, ponieważ najwięcej punktów zdobywamy z liczebności zwierzyńca np. 8 krów to 8 pkt, 3 owce to 3 pkt. i tak dalej. Jak dla mnie tytuł udany ale koniecznie grać z dodatkiem, gdzie mamy więcej budynków. Bo niestety regrywalność wersji podstawowej jest bardzo mała.

Jedna kwestia, którą sprawdziłem. Romek zastanawiał się, w jaki sposób dodatek wprowadza kolejne budynki. Otóż są dwa warianty.
1. Dodaj 4 losowe budynki z jednego dodatku ale używaj 4 budynków z wersji podstawowej. W sumie 8 do wyboru.
2. Dodaj 8 losowych budynków z dwóch dodatków ale używaj też 4 budynków z wersji podstawowej. W sumie 12 do wyboru.

To już nadaje większego sensu, no i kolejne wybory nie są takie oczywiste.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Mała ekipa przedstawicieli Eurogrania pojawiła się w Gdańsku na festiwalu GRAMY. Poniżej krótka relacja.

Bilet na dwa dni można było kupić za 40 zł lub trochę mniej jeśli ktoś zakupił wcześniej korzystając z promocji. Uważam, że mocne podbicie ceny za wejście (w porównaniu do roku poprzedniego) miało spore konsekwencje w postaci mniejszej liczby odwiedzających. Każdy to zauważył i dzięki temu walka o stoliki nie była taka trudna. Do tego warto (niestety) doliczyć koszt parkingu w postaci 15 zł za dzień (co jest moim zdaniem skandaliczne). Imprezka robi się dosyć droga.
Dwa dni grania o łącznej sumie 18 godzin. W moim przypadku to było jakieś 15 godzin na festiwalu, gdyż w niedzielę zarwałem nockę dla oczywiście (jakby było mało) grania.
Bawiłem się świetnie, głównie dzięki kompanom, którzy towarzyszyli mi na tym konwencie. Wielkie dzięki za miły weekend! Miło było pogadać z przedstawicielami Lacerty. Gdy dowiedzieli się, że prowadzimy mały klub, gdzie gramy w ich euro-suchary to zaaprobowali naszą inicjatywę z wyrazami dumy. Udało mi się także przybić piątkę z chłopakami z Games Factory. Tym razem nie mieli małego stanowiska lecz, aż 5 razy większe niż poprzednio... prawie tak duże jak Rebel. Powodzi się.

Spoiler:
Fot. 1. Widok z góry na targi
Spoiler:
Fot. 2. Widok z góry na targi - inna perspektywa
Spoiler:
Fot. 3. Gralnia

Niestety moim zdaniem cały festiwal przestał się rozwijać. Stagnacja albo i nawet regres.
Otóż z niewiadomych przyczyn liczba gier do wypożyczenia mocno zmalała! Nie pojawiły się praktycznie żadne nowe, interesujące tytuły. Nie było jakiegoś wielkiego wydarzenia czy atrakcji. Wystawy gier były typowo sklepowe. Nie było jakiekolwiek elementu, który by powodował "ej musisz to zobaczyć" albo "rób zdjęcie, chcę to uwiecznić". W poprzednich edycjach były takie atrakcje.
Sala z nowościami z Essen... o mój Panie! To już nawet przestało bawić. Sala ogromna, a stolików może z 4. Ludzie na ziemi, gry na ziemi. Dodatkowo biblioteczka z Essen bardzo uboga, głównie jakieś słabe, odpychające gry. Nie było żadnego hitu, oprócz może Azula. Ponownie wielki zawód (rok temu było podobnie).
Prelekcje i wykłady. Nie rozumiem skąd taka mądra decyzja, aby przenieść tę część z zacisznej sali na środek hali targowej. Otóż powody były dwa. Po pierwsze, aby hałas mógł zagłuszać wypowiadaną treść, która była w większości mało merytoryczna, zwyczajnie kiepska. Czułem brak przygotowania. Po drugie, aby dać jak najmniej krzeseł. No bo w dużej sali to już by wypadało rozłożyć ich co najmniej dwa razy więcej, a tak na przejściu w hali styknie parę sztuk. Oczywiście nie byłem na wszystkich prelekcjach i nie mogę generalizować, dlatego proszę te słowa traktować z przymrużeniem oka. Chciałbym w tym miejscu wyróżnić bardzo dobry i przygotowany wykład Jakuba Mann o Crowdfundingu w Polsce. Słuchało się bardzo przyjemnie i dodatkowo nawet była wyświetlana wizualizacja prezentowanej treści na ekranie.
Na sam koniec wspomnę, że niestety irytujące, głośne komunikaty wystąpiły i w tym roku. Dzięki temu z 50 razy usłyszałem, że ktoś tam ma smaczną zupę, czy inne bzdury.

Czas napisać o grach. Udało mi się zagrać w: Star Wars: Destiny, Concordia, Quadropolis, Tajniacy Duet, The Sanctuary: Endangered Species, Caverna: Cave vs Cave, Evolution, Tajemnicze Domostwo.

The Sanctuary: Endangered Species - gra o prowadzeniu swojego rezerwatu dla zwierząt i roślin. Sadzimy drzewa, kopiemy jeziora, "lajkujemy" zwierzątka i zbieramy kapelusze. Tak na serio to klimatu w tej grze nie ma i temat mocno się nie klei. Mechanicznie to przyjemny workerplecement z twistem w postaci widoczności akcji obok, tzn. jeśli postawię workera na karcie z akcją to wykonam również wszystkie kolejne akcje z kolejnych kart, aż do napotkania pierwszego innego workera (karty są rozkładane w półkolu, jedna obok drugiej). Po jednej rozgrywce ciężko ocenić. Nie do końca też byłem zachwycony ikonografią, grafikę jak i wykonaniem kart.
Obrazek
Obrazek
Fot. 4. i 5. The Sanctuary: Endangered Species

Caverna: Cave vs Cave - malutka gra o urządzaniu swojej jaskini. Uwaga, nie ma żywienia. Z początku gra bardzo mi się spodobała. Jednak pod sam koniec gra przybrała inną formę. Zapanował wyścig o produkcję złota oraz zaczęliśmy budować co popadnie, aby tylko uzbierać punkty z budynku. Na plus wykonanie i restrykcje podczas budowania grot.
Obrazek
Fot. 6. Caverna: Cave vs Cave

Concordia - gra targów. Wstyd, że wcześniej nie grałem. Bardzo przyjemna gra z niebanalnymi decyzjami. Gra zdecydowanie dla 3-4 osób. Bo na 5 za duży downtime, zaś na 2 zbyt luźno. Jedynie przeszkadza mi w tej grze końcowe punktowanie... zbyt przypadkowe oraz fakt, że nie wiadomo kto prowadzi, gdyż punkty przyznaje się na sam koniec rozgrywki.
Obrazek
Obrazek
Fot. 7. i 8. Concordia
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

Concordia - gra targów. Wstyd, że wcześniej nie grałem. Bardzo przyjemna gra z niebanalnymi decyzjami. Gra zdecydowanie dla 3-4 osób. Bo na 5 za duży downtime, zaś na 2 zbyt luźno. Jedynie przeszkadza mi w tej grze końcowe punktowanie... zbyt przypadkowe oraz fakt, że nie wiadomo kto prowadzi, gdyż punkty przyznaje się na sam koniec rozgrywki.
* na botoże, masz punktacje na bieżąco :)
** zakładam, że czytelność sytuacji dużo lepsza jest w TransAtlanticu, który z Concordią ma wspólną mechanikę "card driven" - nawet karty podobnie działają (ale niestety nie dałem rady jeszcze w niego zagrać)
Opal82
Posty: 48
Rejestracja: 28 lis 2017, 19:42

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: Opal82 »

Hej,

chętnie przyłączyłbym się do Was któregoś razu, jeżeli ciągle uskuteczniacie granie w tygodniu
Najprawdopodobniej przez najbliższe 2-3 tyg będzie mi ciężko ale później chętnie pograłbym regularniej.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: lacki2000 »

Hej, ja też bym się przyłączył :) Czy jutro jest spotkanie? Bo może coś około 17:01 bym mógł przybyć (jeśli znów jakaś gdyńska rura nie pęknie).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Opal82 pisze:Hej,

chętnie przyłączyłbym się do Was któregoś razu, jeżeli ciągle uskuteczniacie granie w tygodniu
Najprawdopodobniej przez najbliższe 2-3 tyg będzie mi ciężko ale później chętnie pograłbym regularniej.
Oczywiście, każdy jest mile widziany. Daj znać jak będziesz chciał wpaść, aby domówić szczegóły. Ogólnie spotykamy się prawie co tydzień, ale nie zawsze o tym piszemy na forum jeśli nikt inny się nie zapowiada niż stali członkowie :wink:
lacki2000 pisze:Hej, ja też bym się przyłączył :) Czy jutro jest spotkanie? Bo może coś około 17:01 bym mógł przybyć (jeśli znów jakaś gdyńska rura nie pęknie).
Ja dziś prawdopodobnie nie wyrobię się na 17:00.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: lacki2000 »

ChlastBatem pisze:Ja dziś prawdopodobnie nie wyrobię się na 17:00.
No niestety do dziś rana nie było odzewu, więc założyłem, że spotkania dziś nie ma i już mam inne plany na dzisiejszy wieczór. No ale do stu razy sztuka i w końcu się uda :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Święta już w tę niedzielę, a więc może warto spotkać się jeszcze w tym tygodniu na świąteczne granie w Cyganerii? Oczywiście Eurogranie :wink:
Mi wstępnie pasuje wtorek (najbardziej) i środa.

Znajdą się chętni? Czy może wszyscy pochłonięci przez zatłoczone Galerie Handlowe? :D
pronto_
Posty: 41
Rejestracja: 25 gru 2015, 18:48
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 33 times
Been thanked: 4 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: pronto_ »

Hej! Mi jutrzejszy dzień jak najbardziej odpowiada. Najwcześniej mogę być o godzinie 17 ;)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Obrazek Obrazek

Udało się przedświąteczne spotkanie mimo, iż nie było żadnych prezentów, choinek i gier w tematyce lepienia bałwana czy pick up & delivery prezentów.

Szczęść Boże wielka gra karciana - faktycznie jest to wielka karcianka. Graliśmy w to 1,5 h (bez tłumaczenia). Wykonanie jest bardzo solidne i zadowalające dla oka. Nie obejdzie się bez porównań do poprzedniej wersji Gluck Auf. Otóż tutaj (w grze karcianej) mamy zdecydowanie krótszą kołderkę. Dodatkowo na samym początku mamy spory paraliż decyzyjny, gdyż występuje tutaj bardzo silna synergia pomiędzy kartami. Trzeba się zastanowić w co pójść i czy ta droga będzie się pokrywać z innymi potencjalnie dostępnymi kartami. Każda kolejna runda jest już bardziej sprecyzowana i wiemy w co należy inwestować. Podoba mi się bardzo, że nie ma głupawego punktowania co rundę, które w Gluck Auf było bardzo ciężkie do kontrolowania... często punkty były zdarzeniem losowym. Tutaj nie mamy żadnego porównywania między graczami. To co zebrałeś, tyle ile wysłałeś węgla, takie jakie masz udziały (tak można tutaj inwestować w różne fabryki węgla - bardzo prosty mechanizm na sparowanie kart dla pkt.) dają Ci finalną liczbę punktów. Dodatkowo bardzo mi się podoba zagrywanie workerów i ich wysokie restrykcje. Ogromną frajdę daje budowanie ciągu wagonów, ładowanie (odpowiednio pasującego) węgla do nich, doczepiania parowozu no i wysyłka tego wszystkie według zdobytego wcześniej kontraktu.
Minusem na pewno jest losowość kart. Ale to chyba normalne w grach karcianych. Zdarzały się sytuacje, że dobierając 4 karty ze stosu, wszystkie były identyczne i żadna nie pasowała. Skrajne sytuacje ale jednak mają miejsce. Reasumując polecam!


Karuba - jaki to wspaniały fillerek na 25 minut. Uwielbiam ten sprytny wyścig połączony z budowanie dróg w postaci kafelków.

Na sam koniec chciałbym Wam wszystkim życzyć WESOŁYCH ŚWIĄT. Abyście znaleźli jak najwięcej gier pod choinką i mieli czas na wspólne granie z rodziną. :)
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

W ostatnim czasie udało się zagrać w kilka tytułów:

Dynasties: Heirate & Herrsche - każdą grę Cramera z chęcią przetestuję. Po Dynasties oczekiwałem więcej, co prawda nie jest źle, gra się bardzo przyjemnie, ale niestety przeszkadza losowość, która jest dosłownie w każdym elemencie gry. Wydaje mi się, że autor miał takie założenie bo niemożliwe, by po takich tytułach jak Rokoko czy Lancaster, nie był w stanie zapanować nad losowością projektując grę. Generalnie unikam gier z losowością (a ta ma jej bardzo dużo), ale w Dynasties zawsze chętnie zagram.

Caylus Premium Limited Edition - dla odmiany gra z brakiem losowości, aktualnie jedna z trzech gier ocenianych przeze mnie na 10. Wydanie Premium rewelacyjne (najdroższa gra w kolekcji :lol: ). Gra absolutnie pozbawiona wad.

Valletta - że będzie losowość było pewne od początku, w końcu to karcianka. Niestety gra nie ma żadnych pozytywów. Nudna, mega powtarzalna, brak realnego rozwoju w trakcie gry, brak interakcji. PORAŻKA!

Azul - nie mój typ gry więc ciężko mi oceniać. Na plus na pewno prostota zasad i krótki czas gry.

Loyang - nie jestem fanem Rosenberga, ale z ciekawości musiałem zagrać. Na plus to, że w końcu jakaś gra tego autora różniąca się od pozostałych jego gier. Jakbym nie wiedział kto jest autorem nie domyśliłbym się. Gra się całkiem przyjemnie przy założeniu, że ktoś lubi losowość (znowu karty) oraz, że gramy bez prymitywnych kart w stylu "zabieram Ci x").

The Staufer Dynasty - zagrałem już kilka razy i na razie gra mi się podoba. Lepsza niż Hansa Teutonica tego autora. Myślę, że mniej losowa i mniej przypadkowa (mniejsza szansa, że inny gracz nieświadomie przeszkodzi Ci w czymś). Do tego ładnie wydana i bardzo dobrze napisana instrukcja. Generalnie średnio lubię area control, ale tutaj mi to nie przeszkadza.

Calimala - jak na debiut autora to nie jest źle. Zasady przystępne i oryginalny sposób punktowana. Na początku obwiałem się, że przerywanie gry kilkanaście razy na punktowanie zabije rozgrywkę, ale przebiega to tak sprawnie, że nie stanowi de facto problemu. Dużo opcji i kombinowania dzięki pozyskiwanym na rękę kartom. Również mechanizm uruchamiania akcji kładzionymi dyskami oryginalny, tutaj jest jednak problem z downtimem.
ODPOWIEDZ