(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

W kwestii T&T - w wątku odnośnie kolejnego "patcha wyrównującego" (zachęcam do przeczytania i wypowiedzenia się na forum):
https://boardgamegeek.com/thread/186417 ... dea/page/1

...pojawiła się ciekawa propozycja modyfikacji zasad i parametrów w kierunku większej historyczności:
https://boardgamegeek.com/filepage/1551 ... al-changes

Możemy kiedyś spróbować jak to hula.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Nie miałem czasu jeszcze na spokojnie przyjrzeć się tym nowym zasadom, ale na pewno chętnie spróbowałbym jakiejś odmiany w T&T. A jeśli ta odmiana daje nieco więcej narzędzi Aliantom, to tylko lepiej.

Wciąż siedzę nad instrukcją EotS. Teraz jest juz znacznie łatwiej, bo po prostu nakładam sobie zasady na sytuacje z odbytej rozgrywki.O dziwo, błędów chyba popełniliśmy niewiele. Bardziej dla pamięci wrzucam tu następujące reguły, które chyba nam umknęły:

- płynięcie floty przez ZOI przeciwnika (nawet zneutralizowaną) daje modyfikator -2 do rzutu na wykrycie
- karta future offensive może być zagrana zarówno na ofensywę, jak i na reakcję czy event
- w trakcie reakcji nie można poruszać się ruchem strategicznym
- w trakcie reakcji poruszamy liczbą jednostek równą logistic value (OC karty ofensywnej lub z logistyka karty reakcji) + poziom HQ

Chyba tyle...
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Muad »

Ta pierwsza zasada T&T, że Aliant dostaje 2,3,4 dodatkowe CV tak by inni gracze nie widzieli jest spoko. Dla mnie nawet te +2 ratuje życie :D Co do tamtych pro-historycznych elementów.. za dużo dziobania było by w tej grze, a przecież jest dobrze skonstruowana. Poza tym, nie ma aż tyle "neutralnych" elementów by każdy kraje je miał.

Ostatnio jak zerknąłem na EotS to jeszcze jedno. Japończycy mają dodatkowe jednostki z reinforcmetu (w tym dużo piechoty >.<), pytanie Odi, dokładałeś sobie nowe tokeny? Bo powinny być teoretycznie na polu tury, by było wiadomo co kiedy wchodzi do gry, tak jak u mnie była ta cała armada.

- graliśmy z naruszeniem ZOI (-2 do rzutu na intercepta)
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Odi pisze:Nie miałem czasu jeszcze na spokojnie przyjrzeć się tym nowym zasadom, ale na pewno chętnie spróbowałbym jakiejś odmiany w T&T. A jeśli ta odmiana daje nieco więcej narzędzi Aliantom, to tylko lepiej.
Dla mnie ten "mod" ma na razie wartość edukacyjną. W moim odczuciu że nasze ostatnie (ubolewam że coraz rzadsze) rozgrywki w T&T wypaczają nasze postrzeganie grania Aliantami. Alianci muszą się nastawić na długą grę i przejęcie inicjatywy w końcowych latach. Muszą też odpowiednio przeczekać pierwsze trudne lata. Gra jest celowo asymetryczna Oś/Alianci (najpierw przewaga Osi, potem Aliantów) aby była dynamiczna. A u nas zwykle Aliant próbuje od razu iść w przemysł zamiast się wzmacniać militarnie i kończy się to szybkim atakiem ze strony Osi, która nie ma innego wyjścia. W efekcie szybko zaczyna się wojna i trudno jest nam dociągnąć rozgrywkę do momentu gdzie Alianci mogą pokazać pazur. Ja bym tylko zmienił że Oś musi kupować w pierwszej rundzie pierwsza, ewentualnie dodatkowa forteca na Malcie. Jeśli się załata asymetrię Aliantów na początku, to można łatwo popsuć granie Osią.

Ciekawe kwestie odnośnie modu:
1) Zaintrygowało mnie że autorzy wyliczyli że armia czechosłowacka jest nieco silniejsza od armii polskiej. Zacząłem drążyć temat poprzez publikacje i to faktycznie ma swoje uzasadnienie jeśli chodzi o sprzęt (artyleria, broń maszynowa, czołgi), motoryzację i organizację jednostek mobilnych. Za to słabością armii czechosłowackiej był mix narodowościowy (10% wojska to mniejszość niemiecka, potem słowacka, węgierska - ich lojalność w razie konfliktu byłaby wątpliwa). Polska nadrabiała to lepszą organizacją niektórych wojsk (centralizacja jednostek lotniczych, koncentracja broni p-lot przy wojsku, więcej broni p-panc). Dodatkowo Czechy to potężny przemysł wojskowy i zagłębie surowcowe. Z całej tej analizy wyłania mi się kompletnie niedowartościowany obraz Czechosłowacji w naszym kochanym T&T. Nie dość że powinna mieć sporą armię (wspólnie z Polską był to europejski "TOP 6"), to jeszcze jej kontrola powinna dawać nie tylko 1 POP ale również 1 RES i zwiększać o 1 IND (fabryki Skody i inne).

2) Świetnym pomysłem jest zamodelowanie umowy handlowej Oś-ZSRR, w efekcie której Sowieci transferują 3 RES do Osi. To jest bardzo realistyczne, w sumie strony mogłyby zawierać więcej takich umów (lend-lease Zachód-ZSRR np. w formie transferu X punktów POP/IND).
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

A ja bym chciał w COINa zagrać:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

W Labirynt też bym zagrał a w wersję Arabia Saudyjska wspierana przez USA i Izrael kontra Persja :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

A może zagramy turniej w: https://rozrywka.trojmiasto.pl/Alkoholo ... 17095.html tylko nie wiem czy mamy ten tytuł w zasobie gier ;)

A poniżej ogólnodostępny link do naszego stanu posiadania gier:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Highlander pisze:A poniżej ogólnodostępny link do naszego stanu posiadania gier:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing
W moim przypadku kilka można zaznaczyć na zielono a reszta na żółto :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Jak się chcesz dopisać, to podaj mi na PW swojego maila (dodam Cię do listy upoważnionych do edycji).
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Muad »

Hmm czy w tym miesiącu będziemy chcieli zagrać w Periclesa? :)
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Przerobiłem nieco arkusz z rejestrem naszych gier, mam nadzieję że będzie łatwiejszy w wypełnianiu. Wystarczy podać literami G (chętnie gram), P (chętnie poznam grę), N (poznałem i nie lubię). Kolory się robią automatycznie. Jak ktoś ma grę do dopisuje przy odpowiedzi "+". Dodałem podsumowania ile osób daną grę ma / chętnie gra / chętnie pozna. Na razie wpisały się 4 osoby.

Ogólnodostępny link do naszego stanu posiadania gier:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Highlander pisze:Przerobiłem nieco arkusz z rejestrem naszych gier, mam nadzieję że będzie łatwiejszy w wypełnianiu. Wystarczy podać literami G (chętnie gram), P (chętnie poznam grę), N (poznałem i nie lubię). Kolory się robią automatycznie. Jak ktoś ma grę do dopisuje przy odpowiedzi "+". Dodałem podsumowania ile osób daną grę ma / chętnie gra / chętnie pozna. Na razie wpisały się 4 osoby.
Taką nieśmiałą propozycję mam, by można było obok literek GPN dodawać cyfrę 1-9 jak bardzo się chce grać, poznać, nie lubić. Bo ja bym chętnie poznał wszystkie gry, których nie znam lecz niektóre z nich mniej chętnie. W te, które znam też bym zagrał z różną chęcią. Np. G9 znaczy, że znam i bardzo chętnie zagram, a G1, że znam, ale zagram jak już nie ma innej możliwości.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 69 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: HoLi »

Taką nieśmiałą propozycję mam, by można było obok literek GPN dodawać cyfrę 1-9 jak bardzo się chce grać, poznać, nie lubić. Bo ja bym chętnie poznał wszystkie gry, których nie znam lecz niektóre z nich mniej chętnie. W te, które znam też bym zagrał z różną chęcią. Np. G9 znaczy, że znam i bardzo chętnie zagram, a G1, że znam, ale zagram jak już nie ma innej możliwości.
To już lepiej skalę zmniejszyć do GP od 1-3 (N jest bez znaczenia, skoro się nie lubi gry :) ):
1 = Zagram w ostateczności
2 = Zainteresowany tak średnio na jeża
3 = Zagram z miłą chęcią

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Nie chcę tego komplikować do poziomu rankingu gier BGG. Celem spisu jest to żeby wiedzieć kto może przynieść daną grę, i czy są chętni do grania w grę którą lubisz albo chętni na poznanie gry której nie znasz.

Jak sobie sam uzupełniałem listę, to przypomniałem sobie o kilku tytułach z zasobu MIIWŚ w które chciałem zagrać a umknęły w morzu innych tytułów (np. Dark Valley).
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

To we wtorek co poleci? Standart: COIN na 4, T&T na 3, Labirynt na 2 czy jakieś udziwnienia przewidujecie?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Ja w kolejności:
1) T&T,
2) COIN:ADP
3) LAB
4) a jakby się znalazł chętny to może powrót do jakiejś taktycznej, chciałbym finalnie ocenić CoH (po pierwszym nieudanym podejściu) jeśli ktoś zna dobrze zaprojektowany scenariusz, może jakiś wrześniowy?
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

JA jestem mega chętny na Ukrainę 43, Normandię 44 lub Operation Doubless (???????) ale o tym pogadamy we wtorek. A na razie Bliski Wschód.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Jan_1980 pisze:JA jestem mega chętny na Ukrainę 43, Normandię 44 lub Operation Doubless (???????) ale o tym pogadamy we wtorek. A na razie Bliski Wschód.
Dauntless
https://boardgamegeek.com/boardgame/692 ... -rauray-fr

może lepiej Dark Valley - tylko 500 minut. Chcę to kiedyś poznać ale się boję :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Marek, będziesz we wtorek chętny na EotS? Jeśli tak, czuję się na siłach Cię wprowadzić. Jeśli nie, proponuję COINa.

Na razie zapowiedzieli się: Janek, Maciek, prawdopodobnie też ja.

Paweł? Mirek? Rafał?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Ja (jak już wcześniej pisałem) pracuję do nocy we wtorki listopadowe.
Ale żeby całkiem ducha bojowego nie stracić, to se ściągłem CoH na PC i rozegrałem tutorialowe bitwy z AI. (nawet w tej wersji nie kumam do końca ruchu grupowego :] )
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

No wiem, ale liczyłem, że może "z partyzanta" jakoś się wyrwiesz... :)

W takim razie AGOGE! i do zobaczenia! :)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: surmik »

Wychodzi na to, że jutro mogę być i z chęcią zagram w Eots'a.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Muad »

Będę. Zabiorę ADP i Labyrinth. Na miejscu zobaczymy w co zagramy. Myślę, że jeszcze 1-2 gry ADP by móc zerknąć na Wietnam.
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Na razie mamy 5 osób. Czyli T&T zamiast COINa:(
Ale lipa.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Dzięki Janek za motywację do gry w T&T.

A zatem: Markus ratuj :) Kierownictwo klubu obiecało nas nie wędzić.
ODPOWIEDZ