(Opole) Planszowe Opole

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: piton »

to ja nie podziękuję, tak dla kontrastu :lol: ale bawiłem się naprawdę wyśmienicie za sprawą kolegów pływających ze mną Statkami ;)
Statki są dla mnie dalej intrygujące, nadal chętnie zagram.
Kolejny raz wygrywa osoba, która zabiera kartę pozwalająca usunąć ileśtam statków z jednej epoki - Czarek nagle miał 3 statki mniej niż my (oszczędza to 3 akcje remove/upgrade), a byliśmy wszyscy na podobnym pułapie w ilości statków - to było w momencie przechodnia do ery parowców 9akurat nowe karty weszły).
Ja też zabrałem podobną kartę i wyjąłem dwa statki na samym początku gry, ale wszyscy w tedy byli w 2-3 erze i nie było to zagranie roku :lol:
Druga sprawa, znowu jedna osoba (Czarek) przechodzi do nowej epoki ze statkami z 5-6 razy pod rząd. Daje to 5-7 punktów razy ilość przejść i dodatkowo minusy dla pozostałych graczy, czyli netto za przejście jedna osoba zarabia co najmniej z 10 punktów (razy 5-6).

Największym błędem jest właśnie puszczanie jednej osoby non-stop na nowe statki. Było dokładnie tak samo jak w partii z WC - on miał monopol na punkty. Dalej mi się wydaje, ze trzeba robić sobie przerwy, znaczy nie wystawiać statków, pobrać znaczniki nawigacji, żeby inni się napocili. I robić szybsze przejścia, a nie tak jak my gralismy, że zawsze full statków i kostek. 3/4 gry robi się mało punktów na mapie, a dwie ostatnie ery dają milion punktów, to można się wstrzymać z wystawianiem statków i kostek i dać innym szanse otworzyć nam planszę.
No i trzecia rzecz, trzeba grać dosłownie 2-3 statkami, ewentualnie pod koniec wystawiać więcej żeby robić punkty.

Podoba mi się, mimo wszystko, rozbicie na dwie gry, tzn. tor statków i mapa na planszy gdzie robimy punkty.
ja tam w tej grze widzę potencjał i możliwość ciekawych (taktycznych) zagrywek. Tylko trzeba zagrać bardziej konsekwentnie od początku. No i gra nie wybacza błędów i każde zepsute zagranie niesamowici boli.
Ja chętnie w to pogram, jak nie będzie partnerów do żeglugi, to puszczę w świat :)

A Wallace to się skończył na samolotach czy światach z dysku , czy kill'em all... Jak ktoś zrobił Brassa Age of Steam i kilka fajnych wojennych pozycji (z Periklesem na czele) to ma prawo się skończyć ;)
Na marginesie zauważcie o ilu projektantach nie można napisać, że się skończyli. Bo nawet nie weszli do historii i kanonu gier, bo nic wartościowego po sobie nie zostawili :P jak już na kogoś narzekamy, to jednak jest to Postać (przez duże P).

Dozo przy planszy!
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Usunąłem te statki kartą, bo wtedy jeszcze nie wiedziałem że popełniłem błąd stawiając za dużo statków. Gdybym grał drugi raz tej karty w ogóle bym nie użył bo nie dopuściłbym to takiej sytuacji ze statkami. Moim zdaniem w tej grze należy się wystrzegać akcji pt stawianie nowych statków. Owszem, na początku stawiamy 2-3 statki a potem tylko upgrade i upgrade.
Chciałem też zaoponować, nie przechodziłem do nowej epoki 5-6 razy pod rząd. Raczej z Pudlem wymienialiśmy się z tą akcją.
Poza tym miałem w kilku epokach zdecydowanie więcej poustawianych kostek/krążków i to w tych epokach już z dużą ilością punktów do zarobienia.
Tak jak pisałem wcześniej, wydaje się że trzeba się skupić na akcjach przynoszących dochód czyli wystawiać jak najwięcej kostek/krążków i cały czas pilnować liczby statków i być z przodu. Z drugiej strony pilnowałem też, aby mieć zawsze dużo pieniędzy bo zużywałem je na te upgrade.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: piton »

Tylko w momencie jak każdy wie, że nie wystawiamy dużo statków, czekamy z kosteczkami etc. to się robi zupełnie inna gra ;) właśnie na takie coś czekam. I co wtedy? ;)
a co do przechodzenia pomiędzy erami, to ja chyba zrobiłem to ze 2-3 razy pudel może z 3-4, Czarek z 6-7 (na pewno 2 razy więcej w przeciagu całej gry niż pozostali). Tylko jak myśmy przechodzili, to minusów nie dostawał Czarek, a my tak (asy)
Za to na planszy to ja najwięcej otwierałem nowe pola, co ułatwia grę innym, a sobie nie dodaje extra punktów
I inna sprawa, da się tez blokować pola na planszy z dochodem, dywanem, nawet żarciem i nie zawsze ta gra będzie taka liniowa, że biorę surowiec, sprzedaje i robię upgrade.
Tylko od początku każdy musi wiedzieć na czym polega gra i w sumie jak nie(!) należy grać. Wtedy to będzie faktycznie mocna rozrywka i rozgrywka.
Nawet jak 2 osoby wiedza jak grać, a 2 nie wiedzą, to taka partia już będzie zepsuta, bo komuś się wystawia np. to przechodzenie ze statkami. Gra na bank premiuje doświadczenie, ale tez jest podatna na "zepsucie" przez nowych/niedoświadczonych graczy. Nieważne jak rewelacyjnie się starasz grać, ale jak ktoś komuś daje punkty za friko to nie wygrasz.

Inaczej tez wyglądałaby punktacja jakby 3 osoby na zmianę zmieniały ery, tylko do tego potrzebne są właśnie przestoje (nie wystawianie statków) lub szybsze przeskoki - czego nie robiliśmy. Do przetestowania ;)
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: TuReK »

piton pisze:Daje to 5-7 punktów razy ilość przejść i dodatkowo minusy dla pozostałych graczy, czyli netto za przejście jedna osoba zarabia co najmniej z 10 punktów (razy 5-6).
to właśnie dzięki takim zdaniom wiem w co na pewno nie chcę zagrać :mrgreen:
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: cezner »

No ale przestoje dla gracza są nieopłacalne, bo nie zdobywa wtedy żadnych nowych punktów ( nie posuwa statków do przodu=nie ustawia nowych kosteczek/krążków).
TuReK pisze:
piton pisze:Daje to 5-7 punktów razy ilość przejść i dodatkowo minusy dla pozostałych graczy, czyli netto za przejście jedna osoba zarabia co najmniej z 10 punktów (razy 5-6).
to właśnie dzięki takim zdaniom wiem w co na pewno nie chcę zagrać :mrgreen:
Ech Turek, nie masz problemu z prowadzeniem floty międzygwiezdnej w TI3 a masz problem z prostym dodawaniem? :lol: :mrgreen:
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: TuReK »

cezner pisze: Ech Turek, nie masz problemu z prowadzeniem floty międzygwiezdnej w TI3 a masz problem z prostym dodawaniem? :lol: :mrgreen:
już niedługo w TI4 :D po prostu wolę dodawać punkty uszkodzeń :D

pozdro!!
Z pustego i Saruman nie naleje
Pudelek
Posty: 646
Rejestracja: 04 lis 2007, 00:47
Lokalizacja: Oberschlesien
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Pudelek »

Krótko pisząc: trzeba te Shipy powtórzyć :) Jak kolejny raz ktoś wygra z taką przewagą to albo my się nie nadajemy, albo gra jest tak dupiato skonstruowana :P
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: piton »

cezner pisze:No ale przestoje dla gracza są nieopłacalne, bo nie zdobywa wtedy żadnych nowych punktów ( nie posuwa statków do przodu=nie ustawia nowych kosteczek/krążków
ale dlaczego nieopłacalne?
jak masz mało statków, to nie dostaniesz na bank ujemnych punktów, można zawsze dobrać kartę i znaczniki nawigacji. Potem jednym ruchem wystrzelić do przodu i dać minusy przeciwnikom. Grzecznie czekać na otwarcie regionów za 5-6-7 punktów, a nie pakować kostki na samym początku.
ja znowu zrobiłem ten błąd bo w regionach za 2-3-4 punkty położyłem masę kostek/krążków. Za towary z tych regionów nic potem nie zrobiłem, wiec do dupy zagrałem. jak już się pakować i zbierać surowce, to trzeba mieć plan. no ja go nie miałem ;)
Poza tym 6 kostek/krążków w pierwszych rejonach świata da się nadrobić 2-3 sztukami przy końcu gry.

ja cały czas w teorii mam doskonałe pomysły i masterplan, których nie realizuję nawet w 1% podczas gry :P no pograłbym ;)
Alkes
Posty: 118
Rejestracja: 12 gru 2016, 14:28
Lokalizacja: Opole

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Alkes »

W środę przybędę otworzyć (17:30) jednakże nie zostanę długo, przed 19 wyjdę, zagrałoby się coś w tym czasie?
W co grałem:
Spoiler:
rman89
Posty: 210
Rejestracja: 27 wrz 2015, 18:12
Lokalizacja: Kluczbork

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: rman89 »

Ja będę, wezmę Dominiona i Kingdom Builder. Ktoś jeszcze się zjawi, czy tylko my myszy? :P
Szukam chętnych do grania z Kluczborka i okolic!

Moja Kolekcja
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Shantall »

Ja raczej będę. Mogę przynieść Abyss, Cesarski kurier albo Wsiąść do pociągu Europa. Każdą z nich powinno się dać zagrać w 1,5 godziny.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
Teresa
Posty: 383
Rejestracja: 18 wrz 2013, 10:03
Been thanked: 23 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Teresa »

My będziemy jutro ok 17:30, też coś weźmiemy i ustalimy na miejscu co gramy.
Alkes
Posty: 118
Rejestracja: 12 gru 2016, 14:28
Lokalizacja: Opole

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Alkes »

Przyjdę otworzyć, ale nie zostanę :(


Ale za to na sobotę wstępnie mogę się zgłosić z Catanem, Sushi Go i Pademic
W co grałem:
Spoiler:
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Mnie nie będzie. Coś mnie rozkłada, chyba to samo co rozłożyło mi wszystkich w domu...
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Shantall »

To jak Alkesa nie będzie, to co przynieść ?
PS Czarek to się kurujcie, to może znów się uda w jakiś weekend spotkać.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
rman89
Posty: 210
Rejestracja: 27 wrz 2015, 18:12
Lokalizacja: Kluczbork

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: rman89 »

Shantall pisze:To jak Alkesa nie będzie, to co przynieść ?
PS Czarek to się kurujcie, to może znów się uda w jakiś weekend spotkać.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Stan! I nie wiem teraz co jeszcze masz;)
Szukam chętnych do grania z Kluczborka i okolic!

Moja Kolekcja
Awatar użytkownika
Scarlet
Posty: 210
Rejestracja: 24 cze 2016, 15:25
Been thanked: 7 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Scarlet »

Właśnie pamiętajcie o sobocie proszę - kto może to zapraszam :)

od 12:00 na Minorytów w galerii na dole :)
Teresa
Posty: 383
Rejestracja: 18 wrz 2013, 10:03
Been thanked: 23 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Teresa »

Niestety - nas jutro nie będzie - gwałtowna zmiana planów.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Ja bym z chęcią wpadł, ale widzę że do soboty na pewno się nie wyleczę
rman89
Posty: 210
Rejestracja: 27 wrz 2015, 18:12
Lokalizacja: Kluczbork

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: rman89 »

U mnie paradoksalnie też zmiana planów i się pojawię :)

Zabiorę Piksle, Dominiona i Kingdom Buildera
Szukam chętnych do grania z Kluczborka i okolic!

Moja Kolekcja
Alkes
Posty: 118
Rejestracja: 12 gru 2016, 14:28
Lokalizacja: Opole

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Alkes »

Najpewniej zbladze wiec przed 12 moge pisac na forum

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka
W co grałem:
Spoiler:
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Shantall »

Ja niestety odpadam

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
Awatar użytkownika
Scarlet
Posty: 210
Rejestracja: 24 cze 2016, 15:25
Been thanked: 7 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Scarlet »

Ja będę najwcześniej 11:45

Kto nie wie to wchodzimy głównym wejściem i na prawo zaraz schody w dół, jeszcze przed szatnią :)
rman89
Posty: 210
Rejestracja: 27 wrz 2015, 18:12
Lokalizacja: Kluczbork

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: rman89 »

Spotykamy się jutro, czy nie ma chętnych? Jakoś tak cicho tutaj ostatnio... Jeśli o mnie chodzi to ja bym się pojawił jeśli będzie dla kogo.
Szukam chętnych do grania z Kluczborka i okolic!

Moja Kolekcja
Alkes
Posty: 118
Rejestracja: 12 gru 2016, 14:28
Lokalizacja: Opole

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Alkes »

Ja jutro będę by otworzyć, chętnie w sumie też zostanę na partyjkę ale raczej jedną
W co chciałbym zagrać? Z tytułów które poznałem ( ostatnioo) to mógłbym być chętny na ponowną partyjkę w Masters of Orion, czy shipsy ( Podobno Piton masz jeszcze niedosyt i szukasz potencjału w tej grze, chyba ze mam nieaktualne dane :P ) Ale na nowości jestem jak najbardziej otwarty
W co grałem:
Spoiler:
ODPOWIEDZ