(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Markus »

Wolf , ja doskonale rozumiem że ta aplikacja dodaje do planszówki rzeczy nieosiągalne za pomocą kartonu (decku kart/ kości/wszelkich torów z znacznikami). To nie podlega dyskusji.
Pytanie brzmi : czy ta gra to rzeczywiście planszówka?
Czy nie lepiej jakby 4 telefony spięły się przez wifi lub BT (jeden telefon jako serwer lokalny reszta sciaga dane od tej osoby) i wszyscy pracowali na elektronice?
Przy tym poziomie skomplikowania tego co sie dzieje w tle to tylko udajemy ze gramy w planszówkę.

Może ktoś grał w Advance Wars na Nintendo DS? Ta prosta strategia świetnie śmigała na rozgrywkach kawiarnianych gdy każdy przychodził z własną konsolką. Pewnie możnaby z niej zrobic planszówkę, tylko po co skoro wygodnie grało się na elektronice. (Dzięki elelektronice w grze mieliśmy pełny Fog of War niedostępny dla planszy)
Ostatnio zmieniony 21 sty 2018, 17:17 przez Markus, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Wolf pisze:Gry komputerowe nie są niszowe, to gigantyczny biznes. Niszowy byłby natomiast tryb kooperacyjny w symulatorze okrętu podwodnego. Rozbudowa istniejącego tytułu o taki tryb to również spory nakład kosztów, który musi się zwrócić, żeby to miało sens. Stworzenie planszówki to ułamek tych nakładów i chociaż planszówki jako rynek jest znacznie mniejszy, to na tym rynku gra może odnieść realny sukces.
No pewnie że jest gigantyczny. Dlatego właśnie napisałem że planszówki przy grach komputerowych to niszowy biznes, a hybrydy to nisza w niszy. Stąd mój wniosek że więcej klientów znalazłaby kooperacyjna gra komputerowa (i to wsparta marketingiem wiodącej gry jednoosobowej) niż planszowa-hybrydowa.

Na to nakłada się kwestia o której pisałem na początku dyskusji. Po dwóch dużych rozczarowaniach (Magnaci i Wyścig do Renu) podchodzę z dużym dystansem zapowiedzi wydawnictwa Phalanx i w ciemno na pewno nie zainwestuję choćby nie wiem jakie cuda zapowiadali.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Wolf »

Highlander pisze:Stąd mój wniosek że więcej klientów znalazłaby kooperacyjna gra komputerowa
I ile egzemplarzy uważasz, że sprzedałoby się więcej z uwagi na kooperacyjny tryb w symulatorze okrętu podwodnego? Bo koszty wzrosłyby zauważalnie. Ja mam spore wątpliwości czy to by się skalkulowało. Zresztą może się nawet przekonamy, bo zdaje się, że taki projekt nawet powstaje (Wolfpack). Tyle, że tutaj ponownie wracamy do punktu wyjścia, gra planszowa nawet z apką to zupełnie inny gameplay niż zdecydowana większość gier komputerowych. Jedno nie wyklucza drugiego.
Highlander pisze:Po dwóch dużych rozczarowaniach (Magnaci i Wyścig do Renu) podchodzę z dużym dystansem zapowiedzi wydawnictwa Phalanx i w ciemno na pewno nie zainwestuję choćby nie wiem jakie cuda zapowiadali.
To osobna sprawa. Ja akurat nie miałem okazji zagrać w wymienione tytuły, ale ogólnie zachowuję pewien sceptycyzm wobec praktycznie każdego KS, bo to straszna wylęgarnia bubli. Teoretycznie jeszcze żadnego projektu nie wsparłem. Piszę teoretycznie, bo w praktyce zamówiłem nową wersję Brassa (Brimingham) z bonusami z KS, tyle że przez sklep, no i to nie jest żaden wynalazek tylko nowa wariacja na temat sprawdzonej gry. Natomiast do nowych wynalazków z KS mam sporą rezerwę. Niemniej jednak UBOOT mnie kusi.
Markus pisze:Pytanie brzmi : czy ta gra to rzeczywiście planszówka?
Pytanie brzmi: co mnie to obchodzi? Będziemy prowadzić dyskusję o definicji planszówki? A jak coś dajmy na to nią nie jest, to nie wolno już grać? Zamiast debaty filozoficznej skupmy się na konkretnym rozwiązaniu i tytule - jak się sprawdza to dobrze, jak się nie sprawdza to źle. Ja mam totalnie wylane w trend aplikacji w planszówkach, ani tego nie oceniam jako wadę, ani jako zaletę. Patrzę pod kątem konkretnego przykładu, który wydaje się ciekawy. Tylko tyle.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Muad »

https://www.youtube.com/watch?v=PjzDIXssp3U

Hmm mnie jakoś kompletnie nie przekonuje. Nie mówię temat jest super spoko, ale myślę że coś tutaj nie wypali.. Na pewno popatrzę i poczytam jak to się rozwinie.

Z KS i Wspieram.to bywa różnie. Sam wsparłem kilka projektów i większości jestem zadowolony. W sumie najbardziej to z jednej - Nemo's War 2nd Ed. Bo normalnie bym tej gry nie miał jak zdobyć, a jest to gra głównie solo.. Mój kumpel, który też wsparł parę projektów też w większości jest zadowolony, szczególnie gdy są to duże kampanie z dużą ilością bonusów. Z Brassa raczej na pewno będziesz zadowolony :P Swojego czasu był wysyp bardzo dobrych gier, albo tych powyżej przeciętnej, można się nie zgadzać lub nie, ale dobre kampanie były przy: Scythe, Blood Rage, Seven Sins, Anachrony etc.

Teraz to 7th Continent był i ludzie są zadowoleni. Możemy teraz popatrzeć na polski projekt od rebela - Nemesis.. za 70 funtów? e? Tutaj to bym miał wątpliwości, bo znowu trylion figurek się upycha do gier.. A widziałem gameplay na żywo z autorem, także bym się trzy razy zastanowił. Link: https://www.kickstarter.com/projects/aw ... board-game

A ja, Wyścig do Renu wygrałem i otrzymałem od Muzeum II Wojny Światowej (sic!) ;p I to w sumie od Odiego, ale to jeszcze było za nim wychodziłem grać na mieście. Także tak, raz dwa trzy i nara na półkę. Pewnie oddam go znajomym, którzy są bardziej casualowi, tak na początek dla nich.
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Markus »

Wolf pisze:
Markus pisze:Pytanie brzmi : czy ta gra to rzeczywiście planszówka?
Pytanie brzmi: co mnie to obchodzi? Będziemy prowadzić dyskusję o definicji planszówki?
Całkiem niezły pomysł :D
Te hybrydy powinny dostać swoja nazwę np "planszapka" ( za "iboard" to byśmy zostali zasypani pozwami od pewnej owocowej firmy) :D

(1000 post)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Wolf »

Muad pisze:https://www.youtube.com/watch?v=PjzDIXssp3U

Hmm mnie jakoś kompletnie nie przekonuje. Nie mówię temat jest super spoko, ale myślę że coś tutaj nie wypali.. Na pewno popatrzę i poczytam jak to się rozwinie.
A filmik z gameplayu widziałeś? https://www.youtube.com/watch?v=jH0AlvZBDRU
Bo do czasu jak pokazywali pojedyncze aspekty gry to też miałem sporo wątpliwości, ale pokaz rozgrywki wygląda już bardzo obiecująco, no i można faktycznie zobaczyć jak to ma działać. Filmik omawiający grę tego nie oddaje.
Markus pisze:Te hybrydy powinny dostać swoja nazwę np "planszapka"
Dobra, podzielmy role. Markus ustala politykę "rasową" - co jest prawdziwą planszówką, a co nie. A ja mogę w takim razie wziąć w swoje ręce aparat terroru i zająć się eksterminacją: hybryd i innych wrogów politycznych. Tylko tektura nas wyzwoli!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Zgadzam się z Wolfem: co to ma za znaczenie, co jest planszówką, a co nie? Zresztą dopóki siadamy nad kartonem i manipulujemy jednak kartonem, to ja tu jednak widzę grę planszową. Wobec gier z aplikacjami jestem o tyle sceptyczny, że po prostu nie mam ochoty gapić się ekran po pracy.
Dla mnie U-Boot to po prostu ciekawa hybryda, która udanie łączyć może to, co dla mnie - jako miłośnika gier i okrętów podwodnych - najważniejsze: wspólne siedzenie przy stole i wspólne przeżywanie emocji, ze stosunkowo wysokim stopniem realizmu. Jeśli faktycznie uda im się to zgrabnie połączyć - to wspaniale i ja kupuję.

Owszem, istnieje niebezpieczeństwo, że gry będą przyjmowały model: działania na planszy - efekt oblicza aplikacja, ale cóż. Zobaczymy. Z postępem się nie wygra i tyle.

No i pamiętajcie, że to nie Phalanx pracuje bezpośrednio nad grą. Magnaci i RttR to ekipa Los Diablos Polacos, czyli Phalanxi, ale jako autorzy i pomysłodawcy. Tutaj autorami jest ktoś inny, Phalanxi są odpowiedzialni za kampanię, wydanie, pewnie też będą brać udział w podejmowaniu decyzji odnośnie kształtu gry, ale autorami NIE SĄ. Nie powinniście zatem patrzeć na U-Boota przez pryzmat gier Pahalnxów robionych przez ekipę LDP.

Tutaj mamy do czynienia z faktycznym, oldksulowym kickstarterem, czyli grupa pasjonatów (ok, wspierana przez profesjonalne wydawnictwo) szuka kasy, żeby dobry pomysł zamienić na super grę. Zasługują na wsparcie.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Wydaje mi się, że jak pomysł wypali, a twórcy będą chcieli "odcinać kupony" to mogą zgłosić się do rosyjskiego MSDAP czy inny siłowych ministerstw o dofinansowanie i w drugiej odsłonie gry popływamy sowieckimi okrętami podwodnymi (albo kampania na jakimś rosyjskim kickstarterze). To samo tyczy się Japonii :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Janku, czy jutro będziesz Ty oraz Labirynt?
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Zakładam, że będę.
Labirynt ma Paweł. I nam na pewno podrzuci :)
Paweł - czy lepiej dla Mirka zagrać pierwszy raz w wersję podstawową czy w dodatek?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Muad »

Zabiorę zabiorę. Dodatek Awakening lepszy jest na początek, wydarzenia są bliższe etc.

Mogę zabrać jeszcze coś więcej. Kto w ogóle jeszcze będzie?
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Jutro gram od 17 do 21, ale spokojnie Labirynta skończymy.
do zobaczenia:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Ja też się planuję zjawić.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Odi pisze:(...)
Tutaj mamy do czynienia z faktycznym, oldksulowym kickstarterem, czyli grupa pasjonatów (ok, wspierana przez profesjonalne wydawnictwo) szuka kasy, żeby dobry pomysł zamienić na super grę. Zasługują na wsparcie.
Dobrze wiedzieć że to nie Panowie Magnaci tworzą zasady, to zmienia moją optykę. Zajrzałem przed chwilą na KS i widzę że wsparcie poszło szeroką falą i sięga 400% progu. Za chwilę skończą się cele dodatkowe. Bardzo profesjonalnie i przekonująco zrobiona strona projektu (porównanie mam chociażby do kampanii KS digitalizacji "Twilight Struggle"). Pozostaje trzymać kciuki żeby gra ukazała się na czas i spełniła oczekiwania fundatorów :)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Markus »

Planuję się pojawić. Postaram się być o 17:30, zagram w coś co nie będzie mnie trzymało przy stole do momentu w którym zrobi się w pomieszczeniu zimno.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Muad »

Może mnie nie być jednak, zdrowie sie nie polepszylo a weekend mialem w plecy :/
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Co mamy na 4 osoby? Wypada mi, że tylko civkę. A co na 2 osoby, oprócz CC?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Mamy mnóstwo gier: Francję 40, Normandię 44, Empire of the Sun ;)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Ale ja mam czas do godziny 21 dnia 23.01 a nie do 21 dnia 24.01 ;)
Wrzucaj profilaktycznie civkę do bagażnika.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Jan_1980 pisze:Ale ja mam czas do godziny 21 dnia 23.01 a nie do 21 dnia 24.01 ;)
Wrzucaj profilaktycznie civkę do bagażnika.
Acha to trzeba było tak od razu ;)

Ale Civka na 4 osoby jest też nie do skończenia w 4 godziny. Stawiałbym na 6 godzin przy sprawnym graniu.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Myślcie ze mną głośno. W co możemy dziś zagrać...Miasto Szpiegów?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Jan_1980 pisze:Myślcie ze mną głośno. W co możemy dziś zagrać...Miasto Szpiegów?
"Zimna Wojna" na dwa stoły. Patrzymy sobie na dwa równoległe warianty historii :)

Jest jeszcze szansa że i jak się nie pojawię bo kicham i przycham i zdrowy to na pewno nie jestem. A wtedy macie opcje na Civkę w trójkę lub moje ukochane a już dawno nie grane T&T :)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Markus »

Highlander pisze:
Jan_1980 pisze:Myślcie ze mną głośno. W co możemy dziś zagrać...Miasto Szpiegów?
"Zimna Wojna" na dwa stoły. Patrzymy sobie na dwa równoległe warianty historii :)

Jest jeszcze szansa że i jak się nie pojawię bo kicham i przycham i zdrowy to na pewno nie jestem. A wtedy macie opcje na Civkę w trójkę lub moje ukochane a już dawno nie grane T&T :)
Szpitala polowego w Krolmie nie robimy :-)
Miasto szpiegów, TS, CIVKA (jest w Krolmie kopia tej gry) - wszystko mi pasuje
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Markus pisze: Szpitala polowego w Krolmie nie robimy :-)
Miasto szpiegów, TS, CIVKA (jest w Krolmie kopia tej gry) - wszystko mi pasuje
Janek zszedł z boiska, jeśli ja się utrzymam to T&T albo CIVKA.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Trzeba spojrzeć prawdzie w....
Obrazek
Jestem chory, nie będzie mnie dziś :/
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
ODPOWIEDZ