Domek w Guardianie

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
wrzesien
Posty: 218
Rejestracja: 15 cze 2016, 11:12

Domek w Guardianie

Post autor: wrzesien »

Jak na Anglię to gra jest za mało różnorodna etnicznie, ostatni akapit
https://www.theguardian.com/lifeandstyl ... oard-games
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: vojtas »

wrzesien pisze:Jak na Anglię to gra jest za mało różnorodna etnicznie, ostatni akapit
https://www.theguardian.com/lifeandstyl ... oard-games
Miałem to samo wrażenie, gdy Wiedźminowi zarzucono brak Murzynów. Szkoda słów. Nie dajmy się zwariować.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Bea »

wrzesien pisze:Jak na Anglię to gra jest za mało różnorodna etnicznie, ostatni akapit
https://www.theguardian.com/lifeandstyl ... oard-games
To już graniczy z paranoją. :shock:
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Pan_K »

Bea pisze:
wrzesien pisze:Jak na Anglię to gra jest za mało różnorodna etnicznie, ostatni akapit
https://www.theguardian.com/lifeandstyl ... oard-games
To już graniczy z paranoją. :shock:
Ta granica już dawno za nimi. Podobnie jest w Niemczech. Społeczeństwa te, przeżarte ideologią, zatracają miarę i umiejętność dostrzegania własnej śmieszności.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: karawanken »

Mały off-top







W sztuce "Harry Potter and the cursed child" aktorka grająca Hermione Granger jest czarna. Podobno dlatego, że autorce zarzucono, że za mało jest ciemnoskórych głównych postaci.

Granica absurdu przekroczona została już dawno temu. Niedługo autor pisząc książkę będzie musiał stosować parytet etniczny.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Pan_K »

karawanken pisze:Mały off-top







W sztuce "Harry Potter and the cursed child" aktorka grająca Hermione Granger jest czarna. Podobno dlatego, że autorce zarzucono, że za mało jest ciemnoskórych głównych postaci.

Granica absurdu przekroczona została już dawno temu. Niedługo autor pisząc książkę będzie musiał stosować parytet etniczny.
W hollywoodzkich filmach od dawna obowiązuje parytet.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Maxxx76 »

Let's go HOME :)
Gra jest prosta jak budowa cepa, ale mój 6-letni junior bawi się przy niej wybornie. Zna już mniej więcej działanie pomocników i punktowanie, więc skupia się na układaniu Domku swoich marzeń. I przy okazji najczęściej wygrywa :)))
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: karawanken »

Właśnie zastanawiam się czy sprezentować Domek 5 letniej córce. Jak myślicie, da radę?
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: GeQ »

karawanken pisze:Właśnie zastanawiam się czy sprezentować Domek 5 letniej córce. Jak myślicie, da radę?
ja mam 6-latkę i 4-latka - oboje grają w Domek (zdecydowanie córce idzie lepiej, to fakt) ale gra nie powinna sprawiać problemów. A jak będzie grała z dorosłymi, to tym bardziej. Największy problem stanowią karty specjalne i ich cechy - dzieci raczej nie widzą potrzeby dobrania karty pomocnika, który pozwoli na zgarnięcie większej liczby punktów; najważniejszy jest ładny domek - ale i samym ładnym domkiem można wygrać grę :)

KUPUJ
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
wrzesien
Posty: 218
Rejestracja: 15 cze 2016, 11:12

Re: Domek (Rebel)

Post autor: wrzesien »

Ja akurat rozumiem punkt widzenia Guardiana, żyją w dużo bardziej zróżnicowanym społeczeństwie, a domek jako gra dziejąca się w na zwykłych przedmieściach jest faktycznie niereprezentatywna dla UK.

I akurat Hollywood ma jakiś niesamowity problem z rasizmem, np. filmy dziejące się w np. w Egipcie to mają niesamowicie jasnoskórych aktorów.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Trolliszcze »

Wszystko zależy od przyjętego punktu widzenia. Okej, dla mieszkańca UK grafiki będą niereprezentatywne, ale gra została stworzona w Polsce i w Polsce jest reprezentatywna. Czy gdyby Domek był grą japońskiego wydawcy i na elementach gry pojawiały się wyłącznie azjatyckie dzieci, to "Guardian" też by pisał, że coś jest nie halo? Pewnie nie. Z drugiej strony, jeśli Rebel od początku planował międzynarodową ekspansję, to rzeczywiście jest to pewne niefortunne przeoczenie - bo wówczas należało założyć, że w Domek mogą też zagrać czarnoskóre dzieci z przedmieść UK i pewnie byłoby im miło zobaczyć na kartach inne czarnoskóre dzieci. Byłby to niewątpliwie miły gest w stronę przedstawicieli innych grup etnicznych.

Wątpliwości i zarzuty mogą brać się stąd, że Domek ma bardzo "międzynarodową" oprawę (wiele osób pisało o skojarzeniach z animacjami Pixara). Nie ma tam żadnych charakterystycznych elementów, które by wskazywały, że to jest gra o budowaniu polskiego domu - wręcz przeciwnie, wiele poukrywanych easter eggów ma międzynarodowy charakter - i większa różnorodność w prezentacji innych grup etnicznych byłaby pożądana. Tego fragmentu w angielskiej recenzji nie traktowałbym jako jakichś wielkich pretensji - raczej zwracają tam uwagę (IMHO dość słusznie), że jeśli robisz grę na rynek międzynarodowy, to fajnie byłoby zauważyć, że nie wszyscy ludzie na świecie są biali.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Miszon »

A gdzie tam ten dom polski jest? Chyba w telenowelach tylko tak wyglądają polskie domy. Polski dom to małe mieszkanie w bloku. Tutaj ewidentna inspiracja Simsami. Elementów etnicznych czy to białych czy żółtych nie stwierdzam (conajwyzej: dzieci ukrywajace się po pokojach są wszystkie białe). Jak w ogóle meble, dachy czy pokój mogą mieć rasistowski charakter? Dachy zresztą są też brązowe ;)
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: jax »

Rasistowskie jest też to, że żaden pokój nie jest urządzony w stylu afrykańskim.
A po drugie, jeśli gra ma być sprzedawana w USA, należało też zadbać o postacie i wystroje w stylu latynoskim (w USA ludność latynoska to kilkanascie %).
Pierwszy temat jest do podjęcia dla brytyjskiego Guardiana, drugi dla lewicowo-liberalnych Washington Post i New York Times.

[tylko jeden problem - gdy z 4 postaci na okładce jedna będzie latynosem a druga Afroamerykaninem, to dlaczego ich dzieci będą nagle białe?]
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Miszon »

Ale ten dom nie wygląda na afrykański, więc dlaczego miałby być w stylu afrykańskim? I po drugie: co to jest w ogóle styl afrykański?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: jax »

Miszon pisze:Ale ten dom nie wygląda na afrykański, więc dlaczego miałby być w stylu afrykańskim?
Uwaga odkrycie - nawet na przedmieściach Londynu możesz sobie urządzać domy w takim stylu jak chcesz. Np. zgodnym z twoją grupą etniczną.
Miszon pisze: I po drugie: co to jest w ogóle styl afrykański?
https://www.google.pl/search?q=afryka%C ... BigB&dpr=1
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: akahoshi »

Rzeczywiście, to już paranoja.
Teraz czekam, kiedy się odezwą mniejszości seksualne - na wieczku pudełka jest para: mężczyzna i kobieta.
:roll:
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Miszon »

jax pisze:
Miszon pisze:Ale ten dom nie wygląda na afrykański, więc dlaczego miałby być w stylu afrykańskim?
Uwaga odkrycie - nawet na przedmieściach Londynu możesz sobie urządzać domy w takim stylu jak chcesz. Np. zgodnym z twoją grupą etniczną.
Miszon pisze: I po drugie: co to jest w ogóle styl afrykański?
https://www.google.pl/search?q=afryka%C ... BigB&dpr=1
Ale jeśli bysmy mogli meblować w 200 stylach każdego kraju, gra miałaby gigantyczną liczbę komponentów i byłaby bardzo droga.

jeśli twoje odpowiedzi są serio, to ręce opadają.

Ogólnie ten artykuł Guardiana to jeden wielki ROTFL.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: jax »

Miszon pisze: jeśli twoje odpowiedzi są serio, to ręce opadają.
Całkiem możliwe, że nie są ;)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: misioooo »

Ja mam Domek. I grywam w to dosyć często. Nie z dziećmi, a ze starcami 30+... Wnioskuję o zmianę okładki i komponentów na bardziej dorosłe! :twisted:
To wcale nie jest gra dla dzieci!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: rattkin »

Fajnie, że napisali, będzie większy rozgłos i darmowa reklama. W dodatku Rebel powinien dołożyć np. żółty i czarny mazak - i będzie sobie można pokolorować grę wg uznania, tak by pasowała do: uczuć religijnych, rasowych, społecznych, a nawet targetowała studentów prawa i wegetarian.
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Domek (Rebel)

Post autor: REBEL.pl »

Macie Domek? Zapraszamy do rejestracji!

Obrazek

Choinka już czeka!
Więcej szczegółów tutaj: http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,812 ... Domku.html
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: c08mk »

Nie przypominam sobie takiej karteczki, chociaż na pewno sprawdzę jeszcze pudełko jak będę miał okazję.

Co jeżeli jej nie ma, nie było, albo po otwarciu wyrzuciłem razem z reklamami, których czasami w pudełkach jest więcej niż stron instrukcji?
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: krisow »

U mnie karteczka była w wyprasce pod notesem do notowania wyników.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Miszon »

Hmm... nie kojarzę takiej kartki, przed chwilą nawet wyjąłem całkiem wypraskę zobaczyć czy pod nią nie ma, nic takiego nie znalazłem. Ktoś wie może, co zrobić w takiej sytuacji?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: GeQ »

Miszon pisze:Hmm... nie kojarzę takiej kartki, przed chwilą nawet wyjąłem całkiem wypraskę zobaczyć czy pod nią nie ma, nic takiego nie znalazłem. Ktoś wie może, co zrobić w takiej sytuacji?
Ja swoją też zgubiłem, zapodziałem, zniszczyłem - jakkolwiek - nie mam jej. Rebel sugeruje kupić kolejny egzemplarz z mini-dodatkiem na prezent. W środku będzie kod rejestracyjny i po świętach zamówisz sobie kolejny zestaw choinek - tak mi napisali ;)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
ODPOWIEDZ