Artykuł o grach w "Teraz Toruń" 22.11.2007

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Artykuł o grach w "Teraz Toruń" 22.11.2007

Post autor: JAskier »

W dzisiejszym wydaniu bezpłatnego tygodnika toruńskiego "Teraz Toruń" ukazał się mój artykuł o grach planszowych. Zapraszam do dzielenia się opiniami! Wkrótce postaram się o skan artykułu. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: JAskier »

http://img117.imageshack.us/my.php?image=planszefc4.jpg - link do artykułu, zapraszam do komentowania!
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

Gratulacje - fajny artykuł wprowadzająco-popularyzujący - IMHO takie działanie jest b.pożyteczne dla naszego hobby.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Szkoda tylko, że przy tak małej liczbie informacji, jest tak dużo błędów. Przede wszystkim trudno uważać szachy, za jedną z najstarszych gier planszowych. Znacznie starsze są np.:
- Królewska gra z Ur
- Senet
- go
- młynek

Nie wiem skąd się wzięła informacja, że w Wilki i owce gra się około godziny, skoro na pudełku jest mowa o 30 minutach. Ponadto cena tej gry jest w wiekszości sklepów wyższa niż 30 złotych
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Mam wrażenie że informacja na temat szachów znalazła się tak na doczepkę...
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: JAskier »

MichalStajszczak pisze:Szkoda tylko, że przy tak małej liczbie informacji, jest tak dużo błędów. Przede wszystkim trudno uważać szachy, za jedną z najstarszych gier planszowych. Znacznie starsze są np.:
- Królewska gra z Ur
- Senet
- go
- młynek

Nie wiem skąd się wzięła informacja, że w Wilki i owce gra się około godziny, skoro na pudełku jest mowa o 30 minutach. Ponadto cena tej gry jest w wiekszości sklepów wyższa niż 30 złotych
Rzeczywiście... Takie błędy, że chyba skreślają cały artykuł... :? Bez przesady...

Co do szachów, to wpisałem je celowo bo wiem, że większość ludzi je zna.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Ja nie napisałem, że te błędy dyskwalifikują artykuł. Niestety prawie każdy artykuł na temat gier planszowych, jaki pojawia sie w prasie, zawiera mniejsze lub większe błędy. Ale jeżeli artykuł pisze dziennikarz, który większego pojęcia o grach nie ma, to takie herezje nie dziwią. Natomiast gdy artykuł pisany jest przez osobę z naszego środowiska, to wymagania mam nieco większe. Chociażby takie, by autor sprawdził na bgg listę najstarszych gier albo przeczytał podaną na pudełku informację o czasie rozgrywki
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: JAskier »

Druga sprawa, że często info na pudełku jest robione "na oko" i nijak ma się do rzeczywistości...
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Artykuł fajny i potrzebny, jednak przyłączam się do Michała jeżeli chodzi o błędy merytoryczne. Jako dziennikarz jestem zdania, że można wyciągać dowolne wnioski, wyrażać dowolne opinie itp., ale trzeba najpierw zdobyć fakty - to jest podstawą wszystkiego.

Aha - argument dotyczący szachów jest słaby. Młynek też jest dość znaną grą, Go tak samo. Myślę, że informacja o jakieś grze, która ma np. 5.000 lat byłaby nawet ciekawsza, niż wzmianka o szachach. =)
"Czy wiesz że..." w gry planszowe grało się już 5.500 lat temu? :-D
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

JAskier napisał:
Co do szachów, to wpisałem je celowo bo wiem, że większość ludzi je zna.
No właśnie - skoro większość je zna, to większość wie też, że jest to bardzo stara gra. Więc jak słusznie zauważył Lim-Dul, lepszą ciekawostką byłaby z pewnością informacja o grach jeszcze starszych
JAskier napisał:
Druga sprawa, że często info na pudełku jest robione "na oko" i nijak ma się do rzeczywistości...
To już jest argument kompletnie idiotyczny i może odnosić się tylko do takiej amatorszczyzny jak np. gra Konkurencja. Poważne firmy, takie jak Granna czy Asmodee nie podają oceny "na oko". Zresztą akurat w Wilki i owce grałem wielokrotnie i czas rozgrywki był taki, jak to jest podane na pudełku.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Czyżby pośredni dowód na to, że Konkurencja nie została aż tak dogłębnie przetestowana? =)

W końcu w testach wychodzi ile średnio trwa rozgrywka...
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: JAskier »

To już jest argument kompletnie idiotyczny i może odnosić się tylko do takiej amatorszczyzny jak np. gra Konkurencja. Poważne firmy, takie jak Granna czy Asmodee nie podają oceny "na oko". Zresztą akurat w Wilki i owce grałem wielokrotnie i czas rozgrywki był taki, jak to jest podane na pudełku.
Co do testów Konkurencji nie mam sobie absolutnie nic do zarzucenia, podobnie jak do informacji na pudełku (no może poza wiekiem minimalnym :wink: ).
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Jeśli chodzi o wiek, to faktycznie w przypadku Konkurencji wiek 13 no może 14 lat to wiek maksymalny, a minimalny to 10 lub 11. Mam dzieci w tym właśnie wieku i gra się im podoba
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Post autor: pomimo »

MichalStajszczak pisze:Jeśli chodzi o wiek, to faktycznie w przypadku Konkurencji wiek 13 no może 14 lat to wiek maksymalny, a minimalny to 10 lub 11. Mam dzieci w tym właśnie wieku i gra się im podoba
oj oj co za złosliwe generalizowanie - a moja siostra ma 25 lat jej chlopak 28 moj brat 23 ja 27 i nam sie wszystkim Konkurencja podobala - rzecz gustu, upodoban, albo... niezmanierowania
Awatar użytkownika
Ysabell
Posty: 39
Rejestracja: 10 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Ysabell »

Marudzicie.

Artykuł jest niezły, w sam raz dla początkujących. Rozumiem, że pewne skróty były konieczne (choćby ten czas gry...).

Z drugiej strony - wspomnienie o szachach jest jak najbardziej na miejscu (co prawda ja wplotłabym je w tekst, pokazując, że planszówki mają z nimi coś wspólnego, ale że jednak ewoluowały od tamtego czasu ;) ). Wiecie, żyję w środowisku akademickim i naprawdę nie sądzę, żeby dużo z moich znajomych / znajomych moich rodziców kojarzyło młynek lub go. A jak sądzę to nie jest czasopisma uniwersyteckie, więc wśród jego czytelników wyniki byłyby pewnie jeszcze niższe...

Możesz powiedzieć, JAskrze, jak to się stało, że napisałeś ten artykuł?
Ys.
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: JAskier »

Gazeta szukała redaktorów, podesłałem CV, zaproponowałem temat i jest :P Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Moim zdaniem trochę za mocno opisałeś Niagarę. Co prawda grałem tylko raz, więc nie chce wydawać "ostatecznych wyroków", ale gra jest chyba całkiem dobra. Może w swojej klasie nawet bardzo dobra. Określając ją jako wybitna sugerujesz, że to prawdziwy cud planszówkowy. A aż taka genialna to chyba nie jest.

Co do szachów, to ja to zrozumiałem zupełnie inaczej (komentarze czytałem po przeczytaniu samego artykułu). Jak dla mnie nawiązanie do "poważnych" szachów miało pokazać, że nie jest to tylko rozrywka dla małych dzieci (o czym jest na początku tekstu).

Całkiem miły tekst, jakbym już nie grał w planszówki i mieszkał w Toruniu, to pewnie bym wpadł na spotkanie :)
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: EstEst »

Co do sensownego czasu gry podawanego na opakowaniach przez poważne firmy... Jak często graliście całą partię Game of Thrones w 2 godziny? :lol:
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Ysabell: nie rozumiem jak można uważać podanie błednej informacji o czasie gry za "konieczny skrót" (tzn. rozumiem, że tekst "godzina" jest o trzy litery i jedna spację krótszy niż "pół godziny" ale nie zgadzam się na takie skracanie). Jeżeli tekst jest adresowany do początkujących graczy, którzy z planszówek znaja tylko Chińczyka albo Grzybobranie, to informacja, że gra trwa pół godziny zachęci ich znacznie bardziej niż gdyby trwała godzinę.
Ysabell i Sztefan: ja bym informację o szachach sformułował nieco inaczej. Np. "Powstałe w V wieku naszej ery szachy wcale nie są najstarszą grą planszową. Archeolodzy odnaleźli w Egipcie kamienne plansze do gry w Seneta, pochodzące z XXXV wieku przed naszą erą"
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

A tak przy okazji - jak sądzicie jaką informację o czasie rozgrywki umieściłby na pudełku szachów doświadczony wydawca planszówek :lol:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Post autor: aswiech »

A ja sobie pozwole sie nie zachwycic. Owszem, tekst potrzebny, tylko...
O czym on jest? Chcesz zagrac - przyjdz do nas i starczyloby. Jesli juz mialo byc wiecej - niech autor napisze powaznie, a nie: wiecie, sa gry planszowe, a dwie z nich to "Niagara" i "Wilki i owce". Jaki byl klucz dobrania akurat TYCH gier? Takich pytan zrodzilo mi sie wiecej i szczerze powiedziawszy, nie rozumiem zachwytu. Tekst jak tekst, ale nic w nim wielkiego.
Swoja droga - moze by sie tak zalapac do jakichs powaznych gazet z tego typu tekstami. "Rzeczpospolita" pisala o planszowkach, a ile bylo bledow. Nie lepiej, zebysmy to my pisali?:)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

A mi tekst sie podoba. Skoro byla mozliwosc, to warto bylo napisac - dlaczego nie. A Wilki i Owce oraz Niagara to dwie fajne gry - przede wszystkim dostepne w szerokiej dystrybucji - wiec dobor wg mnie wysmienity.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

Zgadzam się z Natanielem (podtrzymując moją wczesniejszą opinię, że tekst jest fajny :D ) - nie bardzo wiem jak (i po co) miałoby być na tak niewielkiej ilości miejsca bardziej "na poważnie" - jeśli ktoś będzie bardziej zainteresowany tematem to w artykule są odsyłacze do "ŚGP" i na stronę gry-planszowe.
Podobnie jak Ysabell uważam, że jednak szachy są, przynajmniej w Poslce, znacznie bardziej znane od młynka, go, nie mówiąc już o Królewskiej grzez z Ur :lol:, poza tym gdyby szukać wszystkich nieścisłości to 250zł zdecydowanie nie jest maksymalną ceną za planszówkę :).
Natomiast IMHO Michał ma rację, że informacja, w dodatku zgodna z prawdą, o krótszym czasie gry byłaby bardziej zachęcająca (biorąc pod uwagę obie polecane gry wystarczało napisać, że rozgrywka zajmie mniej niż godzinę :) ).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Post autor: aswiech »

Coz - nie negowalem tego, ze dobrze iz sie tekst pojawil. Po prostu dla mnie jest napisany jakos nie tak jak powininen byc. albo piszemy o spotkaniu, albo o grach. A skoro nie ma miejsca - napiszmy w co gramy.
A to ze szeroka dystrybucja... coz - skoro chcial autor wrzucic gry z hipermarketow - rownie dobrze mogl wybrac inne. Bynajmniej to do mnie nie przemawia.
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Podobnie jak aswiech uważam, że dobrze iż taki tekst sie ukazał. Ale jeszcze lepiej by było, gdyby był lepszy.
ODPOWIEDZ