planszówki.polter.pl

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

To się nazywa zdecydowany zwrot akcji: ludzie od trzech lat czekają na podręcznik, a dostali planszówkę. Zapewne nie jest to całkiem to, czego oczekiwali, ale lepszy rydz, niż nic.

Zapraszamy do lektury recenzji gry Wolsung. Autorem tekstu jest Oskar "Fenran" Usarek.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Choć gnijące zwłoki trudno uznać za rzecz w najmniejszym stopniu miłą, nie sposób równocześnie odmówić zombim swoistego uroku.

Zapraszamy do lektury recenzji gry Last Night on Earth. Autorem tekstu jest Adam Waśkiewicz.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Jutro idziemy w kierunku Vierville. Jeżeli się uda – zabezpieczymy punkt wyjścia do ataku batalionu na Trevieres – ważny węzeł drogowy w Normandii.

Zapraszamy do zapoznania się z fabularyzowanym raportem z rozgrywki w Fields of Fire. Do raportu dołączamy zdjęcia i pierwsze wrażenia z gry. Więcej informacji o grze znajdziecie tutaj.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
Ysabell
Posty: 39
Rejestracja: 10 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: Łódź

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ysabell »

Zapraszamy do lektury recenzji gry planszowej Giants. Autorem tekstu jest Szymon 'neishin' Szweda.
Ys.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

W pewnym sensie zatoczyłem koło – rozpoczynałem od Odkrywców Nowych Światów i szachów. Potem na długo na moich stołach zapanowały erpegi, ale w końcu, niczym syn marnotrawny, wróciłem do planszy. Plansza, jak to kobieta, wybaczyła i wyznaczyła karę.

Dzisiaj pokuta się zakończyła...


Zapraszamy do lektury felietonu proponującego nieco inne podejście do planszówek. Autorem tekstu jest Marcin "Ezechiel" Zaród.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Zapraszamy do zapoznania się z rozbudowaną galerią zdjęć z rozgrywki w grę wojenną Fields of Fire. Do każdego zdjęcia dołączamy fabularyzowane omówienie przedstawionej na nim sytuacji. Galeria stanowi graficzne uzupełnienie raportu opublikowanego kilka tygodni temu.

Ponieważ nie udało się zakończyć redakcji żadnego "dużego tekstu", cotygodniowa recenzja zostanie opublikowana wyjątkowo w piątek. Przepraszamy za niedogodności i zapraszamy do obejrzenia galerii.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Fundamentem półki pozostają jednak klasyki takie jak Caylus czy Brass, mniej przystępne, wymagające więcej skupienia i – w ostatecznym rachunku – bardziej satysfakcjonujące.

Zapraszamy do lektury recenzji gry planszowej Brass. Do tekstu dołączamy małą galerię zdjęć związanych z grą.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Zaczęło się niewinnie… z kolegami, najpierw po szkole, potem na przerwach. Szybko wsiąkłem. Zacząłem się zapożyczać aby dokupywać kolejne karty. Gdy już zupełnie zabrakło mi pieniędzy i miejsce prawdziwych kart zajęły papierowe surogaty, wiedziałem że sięgnąłem dna. Gdzie wtedy było Rio Grande Games? Gdzie był Dominion?

Zapraszamy do lektury recenzji gry Dominion.

Autorem tekstu jest Marcin Stencel. Jest to pierwszy tekst tego autora, który publikujemy w dziale gier planszowych, mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

David Weasley, sędziujący tamtej rozgrywce, w tym momencie stał się pierwszym MG. Nie został nim pytając graczy: "Siedzicie w karczmie, co robicie?". Nie został nim przygotowując scenariusz i puszczając muzykę w odpowiednim momencie. Pasowanie na MG nastąpiło poprzez klasyczny erpegowy chrzest ognia – gracze rozwalili scenariusz(...).

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem o związkach pomiędzy grami wojennymi a erpegami.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Wasabi jest grą przeznaczoną nie tylko dla entuzjastów sushi. To sympatyczna i rewelacyjnie wydana gra towarzyska, zawierająca elementy gry logicznej.

Zapraszamy do lektury recenzji gry planszowej Wasabi. Do tekstu dołączamy galerię zdjęć związanych z tym tytułem.

Autorką tekstu i zdjęć jest Zuzanna 'suzysparrow' Jaskółka.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Niezależnie od subtelności taktycznych i sporej ilości decyzji, siła 6. bierze! tkwi w czym innym. Najmocniejszym punktem gry jest jej uniwersalność – do stołu mogą usiąść miłośnicy przeszkadzania innym graczom, szachiści i fani euro gier – i wszyscy będą się dobrze bawić.

Zapraszamy do lektury recenzji gry 6. bierze. Do tekstu dołączamy małą galerię zdjęć związanych z grą.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Fabuła gry jest wręcz banalnie prosta – po fantastycznej krainie błąkają się śmiałkowie poszukujący sławy, bogactw i drogi do legendarnej Korony Władzy, która zapewni swemu zdobywcy władzę nad światem. Jak nietrudno się domyślić, poczynaniami owych bohaterów kierują gracze (i – w sporym stopniu – przypadek), a celem każdego z nich jest ubiegnięcie konkurencji w drodze do potężnego artefaktu.

Zapraszamy do lektury recenzji gry planszowej Talisman: Magia i Miecz. Autorem tekstu jest Adam Waśkiewicz.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Jeśli nigdy nie grałeś a choć minimalnie kręcą Cię klimaty horroru, to się nie zastanawiaj. Magia i Miecz jest już kultowa, ma świetny klimat, ale nie oszukujmy się – jej mechanika jest prostacka i gra potrafi się dość szybko znudzić w dobie dzisiejszych, znacznie bardziej rozbudowanych gir. Wyobraź sobie, że Arkham Horror ma podobny sposób grania, ale zdecydowanie bardziej efektowną i rozbudowaną (ale zarazem prostą) mechanikę, która wręcz napędza atmosferę podczas gry.

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszymi wrażeniami związanymi z rozgrywką w Horror w Arkham. Autorem tekstu jest Jędrzej 'bukins' Bukowski.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

W 1989 roku z inicjatywy dwóch przyjaciół powstało w Niemczech wydawnictwo Abacusspiele, znane dzisiaj m.in. dzięki wielu doskonałym grom karcianym czy familijnym grom planszowym. Do najbardziej znanych produktów tego niemieckiego wydawnictwa zalicza się Zooloretto – zdobywca Spiel des Jahres 2007.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu, w którym jeden z założycieli firmy oraz jej obecny właściciel Joe Nikisch opowiada o początkach działalności, rozwoju wydawnictwa, wydawanych grach, wskazówkach dla autorów oraz o wielu innych rzeczach.

Wywiad publikujemy dzięki uprzejmości Michała Walczaka-Ślusarczyka z firmy G3.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Przed próbą oceny Utopii, należy bezwzględnie wspomnieć, że jest ona grą niezwykłą. Wśród wielu nietuzinkowych gier z jakimi miałam styczność mało jest takich, które wywołują głęboką refleksję analityczną nad konstrukcją samej gry i jej mechanizmami — i to refleksję zadziwioną, nie zaś metodyczną i sprowadzającą się do matematycznych kalkulacji…

Zapraszamy do lektury recenzji gry Utopia. Do tekstu dołączamy galerię zdjęć związanych z grą.

Autorką tekstu i zdjęć jest Zuzanna "suzysparrow" Jaskółka.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Alhambra to właśnie jedna z takich "jeszcze jednych gier". Nad jej zakupem zastanawiałem się od kilku lat — mechanika ciekawiła mnie od początku, jednak nie chciałem mieć w domu kolejnej gry polegającej na układaniu kafelków — Carcassonne: Łowcy i Zbieracze mi w zupełności wystarcza. Kiedy jednak do redakcji przyszła paczka z egzemplarzem recenzenckim, ciekawość zwyciężyła…

Zapraszamy do lektury recenzji gry Alhambra. Do tekstu dołączamy galerię zdjęć związanych z grą.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

W New Angeles znowu polała się krew. To już kolejny raz w tym miesiącu patrzysz na stygnące zwłoki... człowieka? Wśród szczątków tego co kiedyś było mózgiem dostrzegasz ledwie widoczne kable. Nie trzeba być Einsteinem aby serię ostatnich brutalnych zabójstw dokonanych na androidach powiązać z organizacją Human First — Najpierw Ludzie. Zastanawiasz się tylko co z człowieka miał w sobie napastnik...

Zapraszamy do lektury recenzji gry Android. Autorem tekstu jest Marcin "Pen" Stencel.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Paradoks czasowy i rozmaite fizyczno-przestrzenne powikłania jednego z licznych marzeń ludzkości — podróży w czasie — na przestrzeni lat znajdywały rzesze sympatyków. Począwszy od beletrystyki, poprzez kinematografię i komiks, a na grach komputerowych kończąc, pod postacią najróżniejszych: dziur czasoprzestrzennych, wehikułów czasu czy infundybuły chronosynklastycznej...

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją gry Khronos. Autorką tekstu jest Zuzanna "suzysparrow" Jaskółka.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Urko
Posty: 1
Rejestracja: 13 maja 2009, 11:09

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Urko »

Niewiele jest gier planszowych osadzonych w naszych polskich realiach. Jeżeli z tego zbioru wyrzuci się gry bitewne w rodzaju Bzury 1939, to ich liczbę łatwo policzyć na palcach, do tego większość z nich to rodzime produkcje. Istnieje jednak planszówka, która traktuje o starej polskiej stolicy, a do tego jej autorem jest Holender — już sam ten fakt sprawia, że sięgnąłem po nią z zaciekawieniem.

Na łamach działu planszówek serwisu Poltergeist ukazała się recenzja gry Kraków 1325 AD, autorstwa Szymona 'neishina' Szwedy. Zapraszamy do lektury!
Awatar użytkownika
GoldenDragon
Posty: 611
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:50
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: GoldenDragon »

Po blisko dwuletniej nieobecności, z nowym szefem, planszowki.polter.pl wracają na gry-planszowe.pl.
Serdecznie zapraszamy użytkowników największego forum o grach w Polsce na nasze łamy.

Polecamy:

Przegląd dodatków do Dominiona autorstwa Grażyny "Fionaxxx"

Relacje okiem planszówkowicza z brzeskiego festiwalu (artykuł i galerię) i wrocławskiego konwentu CoolKon (artykuł i galerię) autorstwa Artur "GoldenDragona" Jaskólskiego.

Recenzja gry Abetto autorstwa Pawła "Szepta" Furmana

Recenzja gry Kamień Gromu autorstwa Adama Waskiewicza.

Zyczę miłej lektury i zapraszam do komentowania :)
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2011, 20:15 przez GoldenDragon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
GoldenDragon
Posty: 611
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:50
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: GoldenDragon »

"Walory Tikala widać najbardziej w rozgrywce czteroosobowej, czuć ducha rywalizacji, sytuacja na planszy jest dynamiczna i możemy zobaczyć w grze wszystkie żetony akcji, jakie były w pudełku. "

Zapraszamy do lektury recenzji gry Tikal II autorstwa Grażyny "Fionaxxx".
Awatar użytkownika
GoldenDragon
Posty: 611
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:50
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: GoldenDragon »

Od ostatniej bytności przybyło sporo materiałów na planszowki.polter.pl:

Recenzje gier:

Mines of Zavandor
Awans: Zostań Marszałkiem Polski
7 cudów świata
Kolejka
Labyrinth-The Paths of Destiny
Folwark
Munchkin z Karaibów

Artykuły:

Wywiad z Adamem "Folko" Kałużą
Relacja z rozgrywki w Automobile

Zapraszamy też do konkursu, w którym można wygrać grę ufundowaną przez wydawnictwo Bard.
Awatar użytkownika
GoldenDragon
Posty: 611
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:50
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: GoldenDragon »

Połowa lipca, a u nas nie ma wakacji. Mnóstwo recenzji i kolejny konkurs!

Recenzje gier:

Munchkin 4: Rumaki do paki
Alien Frontiers
51 Stan
Small World Underground
303
Pamięć '39
Pluszaki Rozrabiaki: Opowieści z podróży
King of Tokyo

Inne artykuły:

Wywiad z K. Matuszakiem i M. Pronobisem, twórcami gry Labyrinth


Zapraszamy też do konkursu, w którym można wygrać grę ufundowaną przez wydawnictwo Let's Play.
Awatar użytkownika
GoldenDragon
Posty: 611
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:50
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: GoldenDragon »

Koniec sierpnia, a na Polterze nowe recenzje, artykuły i konkursy!

Recenzje gier:

Onirim
Piraci: Karaibska Flota
Wiochmen:Wesele
Settlers of Canaan
Automobile
Arena Albionu
Geniusz

Artykuły:
NS Tactics – wrażenia z Avangardy

Konkursy:
Proch i Stal - nagrody ufundowane przez wydawnictwo Polskie Gry Planszowe
Glory to Rome: Na chwałę Rzymu - konkurs - nagrody ufundowane przez wydawnictwo Boat City

Zapraszamy do zabawy i lektury!
Awatar użytkownika
GoldenDragon
Posty: 611
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:50
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: GoldenDragon »

O tym, że na stronie planszowki.polter.pl codziennie jest inny, ciekawy, planszówkowy tekst nie trzeba już nikogo informować, ale o konkursach warto:

Konkurs Świata Dysku
Konkurs Qubix - quiz wiedzowy
Konkurs Qubix - zagadka logiczna
ODPOWIEDZ