komputer pokonał mistrza w GO

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

komputer pokonał mistrza w GO

Post autor: warlock »

http://www.bbc.com/news/technology-35761246

Nigdy nie grałem w GO, ale z artykułu wynika, że o wiele trudniej jest stworzyć sztuczną inteligencję zdolną pokonać mistrzów właśnie w tę grę, niż w szachy ;)

To tak w ramach ciekawostki :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: komputer pokonał mistrza w GO

Post autor: schizofretka »

Uhm,
była już dyskusja o tym ;) Dla wielu ludzi właśnie padła jedna z ostatnich twierdz wyższości ludzkiego umysłu (ostatecznie padnie gdy nikt już nie będzie w stanie wygrać, co najprawdopodobniej stanie się bardzo szybko).

EDIT: ah, wtedy rozmawialiśmy o mistrzu Europy, a to jest już ten finalny showdown :)
Ostatnio zmieniony 09 mar 2016, 13:53 przez schizofretka, łącznie zmieniany 1 raz.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: komputer pokonał mistrza w GO

Post autor: kwiatosz »

W Dice Tower w segmencie Game Tech bardzo fajnie pan wyjaśniał jak to osiągnięto i jakie 4 silniki do pracy zaprzęgnięto. Opowiadał też czym się różniło to podejście od podejścia do rozpracowania szachów. Oczywiście nie pamiętam numeru odcinka, ale może ktoś podpowie więcej :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: komputer pokonał mistrza w GO

Post autor: lacki2000 »

No i stało się. To ważny moment w dziejach ludzkości. To kolejny etap w tworzeniu "sztucznego mózgu". Jakieś sto lat temu maszyny znacznie wolniej wykonywały podstawowe operacje arytmetyczne od człowieka, teraz potrafią uczyć się na własnych błędach, bez emocji i zmęczenia (pomijając przegrzewanie :P).
Oczywiście pesymistyczni wizjonerzy mogą nas jeszcze dobitniej ostrzegać przed nadchodzącym buntem maszyn i ich panowaniem nad człowiekiem - co w kilku płaszczyznach ma już miejsce, wystarczy spojrzeć na obecną młodzież w szkołach z przyrośniętymi do dłoni smartfonami, zastępującymi coraz częściej mózg biologiczny - który jest najbardziej leniwym organem człowieka.
Tak więc pamiętajcie: Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w GO :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: komputer pokonał mistrza w GO

Post autor: kwiatosz »

Z tym zmęczeniem to w sumie nie do końca - patrząc chociażby na Chrome'a rozrastanie się procesów może prowadzić do spowolnienia działania, ja bym to właśnie do zmęczenia porównał :) Oczywiście wszystko zależy od złożoności, ale eksterminujące ludzkość androidy będą raczej dość złożone.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: komputer pokonał mistrza w GO

Post autor: schizofretka »

kwiatosz pisze:Oczywiście wszystko zależy od złożoności, ale eksterminujące ludzkość androidy będą raczej dość złożone.
Najsmutniejsze jest to, że jeśli to nastąpi, to najprawdopodobniej nie będziemy głównym celem jak w Terminatorach czy Matrixie, ale rozdepczą nas od niechcenia jak podczas dokonywania dezynfekcji. Mój ulubiony cytat o ASI to 'ASI won't love you, it won't hate you, but you're made of atoms it could use for something else' :/
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: komputer pokonał mistrza w GO

Post autor: KonradT »

Póki co to wszystko to są zasługi programistów. Do zagłady ludzkości potrzebne są maszyny zdolne do tworzenia innych maszyn. Nawet wtedy do zagłady będzie daleko jeśli uniemożliwi się takim maszynom tworzenie czegoś bez zapotrzebowania ze strony człowieka lub mającego funkcjonalność odbiegającą od potrzebnej.
lacki2000 pisze:No i stało się. To ważny moment w dziejach ludzkości. To kolejny etap w tworzeniu "sztucznego mózgu". Jakieś sto lat temu maszyny znacznie wolniej wykonywały podstawowe operacje arytmetyczne od człowieka, teraz potrafią uczyć się na własnych błędach, bez emocji i zmęczenia (pomijając przegrzewanie :P).
Do umiejętności komputerów dodaj tworzenie sztuki. Oto obrazy wygenerowane przez komputer:
Spoiler:
kwiatosz pisze:Z tym zmęczeniem to w sumie nie do końca - patrząc chociażby na Chrome'a rozrastanie się procesów może prowadzić do spowolnienia działania, ja bym to właśnie do zmęczenia porównał :) Oczywiście wszystko zależy od złożoności, ale eksterminujące ludzkość androidy będą raczej dość złożone.
Przyjąłeś zły punkt odniesienia. Powinieneś wybrać np serwery, które mają 99% uptime'u w ciągu roku (a ten 1% to został spowodowany przez człowieka).
Poza tym twoją wypowiedź cechuje androcentryczność. Roboty wcale nie muszą przyjmować formy androidów aby nas unicestwić.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: komputer pokonał mistrza w GO

Post autor: kwiatosz »

Czemu powinienem wybrac serwery? Czy zadania serwerow bardziej odpowiadaja interakcjom z nieprzewidywalnym swiatem I srodowiskiem o nieskonczonej liczbie kombinacji zmiennych I reakcjom na nie?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: komputer pokonał mistrza w GO

Post autor: kwiatosz »

Znalazłem odcinek i moment Dice Tower, gdzie w Game Tech można posłuchać co i jak zrobiono aby komputer pokonał człowieka. Zaczyna się w 21:50 http://hwcdn.libsyn.com/p/a/f/8/af8c26b ... 69d59c7dcf
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
aigimig
Posty: 406
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: komputer pokonał mistrza w GO

Post autor: aigimig »

wow, już jest 3:0 dla komputera w 5 rundowym pojedynku...
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1504
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 176 times
Been thanked: 533 times

Re: komputer pokonał mistrza w GO

Post autor: Ayaram »

No i nagle go przestanie być wyjątkowe ;)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: komputer pokonał mistrza w GO

Post autor: schizofretka »

"I, for one, welcome our new robotic overlords."


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
neutrino
Posty: 226
Rejestracja: 20 lis 2013, 08:13
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: komputer pokonał mistrza w GO

Post autor: neutrino »

3:1

Gesendet von meinem PzKpfw. VI Ausf. E mit 88mm KwK 36 L/56.
"Talent, ciężka praca, wytrwałość i poświęcenie. Nikt się nie rodzi leniwy. To umiejętność nabyta (...) forma sztuki, jeśli wolisz, podobna do poezji, tańca czy muzyki."
ODPOWIEDZ