Komputer pokonał mistrza Europy w Go

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Komputer pokonał mistrza Europy w Go

Post autor: kwiatosz »

Procesy uczenia się sieci neuronowych pozwoliły komputerowi wygrać z mistrzem Europy w Go, takie czasy nadeszły... http://www.independent.co.uk/life-style ... 37506.html
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Edmund Czarna Szyja
Posty: 332
Rejestracja: 20 sty 2010, 09:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Komputer pokonał mistrza Europy w Go

Post autor: Edmund Czarna Szyja »

Oj tam, może mistrz był na kacu i jego sieć neuronowa miała słabszy dzień.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Komputer pokonał mistrza Europy w Go

Post autor: yosz »

5 partii?

Zresztą widziałem profesjonalistę który po obaleniu pół litra, totalnie pijany rozkładał bardzo silnych amatorów na lewo i prawo.

I to nie tylko tzw deep learning (czyli sieci neuronowe) ale tez metoda Monte Carlo, która wbrew wielu przypuszczeniom okazała się bardzo skuteczna przy graniu w Go.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4046
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 267 times
Been thanked: 147 times

Re: Komputer pokonał mistrza Europy w Go

Post autor: lacki2000 »

A więc stało się. Bunt maszyn i upadek ludzkości nadciąga! Komputery obliczyły, że całkowicie podporządkują sobie ludzi w najbliższy wtorek po obiedzie.
Pamiętam te czasy, gdy pokonywałem bezlitośnie najsilniejsze programy komputerowe. Potem długo, żadnego nie testowałem, dopiero jakieś 2 lata temu postanowiłem przetestować jakiś pierwszy z brzegu i nieźle się zdziwiłem ich siłą. Tylko, że na wyższych poziomach strasznie długo "myślały", co zniechęcało do grania. Ciekawe jak jest teraz.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Komputer pokonał mistrza Europy w Go

Post autor: schizofretka »

No, człowiek się ani obejrzał a już żyje w przyszłości. Niewykluczone, że żyjemy w najistotniejszych czasach historii ludzkości przeszłej i przyszłej, tylko jeszcze sobie powszechnie nie zdajemy sprawy.



Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Komputer pokonał mistrza Europy w Go

Post autor: donmakaron »

Edmund Czarna Szyja pisze:Oj tam, może mistrz był na kacu i jego sieć neuronowa miała słabszy dzień.
Gorzej jeśli był w swojej najlepszej formie, wsparty farmakologicznie ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Komputer pokonał mistrza Europy w Go

Post autor: Andy »

schizofretka pisze:Niewykluczone, że żyjemy w najistotniejszych czasach historii ludzkości przeszłej i przyszłej, tylko jeszcze sobie powszechnie nie zdajemy sprawy.
Rzecz w tym, że ludzkość zawsze żyła w najistotniejszych czasach historii przeszłej i przyszłej i powszechnie zdawała sobie z tego sprawę. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ