Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Post autor: Indar »

Ot taka ciekawostka:
http://www.polityka.pl/galerie/1616327, ... szych.read

Zastanawia mnie tylko czemu autor zestawia 10 gie zupełnie innych od GoT i twierdzi że są lepsze. To przecież zupełnie inna kategoria gier!
No ale sam fakt pojawienia się planszówek w "polityce" zasługuje na uwagę.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Post autor: raj »

Wziął sobie ranking BGG jako wykładnię. Po prostu klasyczna dziennikarska głupota, pt. "nie znam tematu, ale robi się modny to dowiem się czegoś, większości nie zrozumiem ale i tak napiszę tekst".
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Post autor: cezaras »

rajgildia pisze:Wziął sobie ranking BGG jako wykładnię. Po prostu klasyczna dziennikarska głupota, pt. "nie znam tematu, ale robi się modny to dowiem się czegoś, większości nie zrozumiem ale i tak napiszę tekst".
Pozwolę się nie zgodzić..
Gdyby wykładnią był ranking BGG, to nie znalazłyby się ani Carcassone, ani Osadnicy, ani TTR
Jak na tekst w piśmie niespecjalizującym się w grach, to IMHO bardzo dobry wybór ...

Natomiast powyższy post to właśnie "klasyczna internetowa głupota": nie przeczytałem tekstu, nie zrozumiałem kontekstu, ale dokopię głupim dziennikarzom.
Bez żadnego uzasadnienia....
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Post autor: raj »

cezaras pisze:Natomiast powyższy post to właśnie "klasyczna internetowa głupota": nie przeczytałem tekstu, nie zrozumiałem kontekstu, ale dokopię głupim dziennikarzom.
Bez żadnego uzasadnienia....
Skoro nie przeczytałeś to po co się wypowiadasz?
Ja wyobraź sobie, przeczytałem.
Gdyby koleś miał pojęcie o planszówkach to by tych tytułów nie porównywał ze sobą, a już na pewno nie na podstawie BGG.
Tytuły najprawdopodobniej wziął od jakiegoś znajomego.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
toblakai
Posty: 1263
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Post autor: toblakai »

Ranking faktycznie jest sensowny i wybranym pozycjom nie można zarzucić, że znalazły się w nim przypadkowo - jeżeli zakładamy, że to po prostu ranking 10 dobrych gier ;)- lecz uważam iż sam tytuł zestawienia jest mocno przesadzony. Mam nieodparte uczucie, że Gra o tron znalazła się w nim jedynie ze względu obecną popularność książek/serialu - głośny i lubiany tytuł oraz sugestia, że oto znalazło się 10 lepszych gier ;) Przyciąga oko.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Post autor: raj »

Dodaj, że w opisach nie ma żadnego uzasadnienia, tego, że te gry są lepsze od GoTa.
IMHO, nie są. :)

EDIT: Faktycznie, jakby tytuł rankingu nie był taki debilny, to można by się nie czepiać wybranych gier.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Post autor: cezaras »

rajgildia pisze:
cezaras pisze:Natomiast powyższy post to właśnie "klasyczna internetowa głupota": nie przeczytałem tekstu, nie zrozumiałem kontekstu, ale dokopię głupim dziennikarzom.
Bez żadnego uzasadnienia....
Skoro nie przeczytałeś to po co się wypowiadasz?
przeczytałem :)
i jeszcze na dodatek ze zrozumieniem :):):)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Post autor: warlock »

Nie zmienia to faktu, że miło zobaczyć jedne ze swoich ulubionych gier (Zamki Burgundii i Puerto Rico) w takim "mainstreamowym" serwisie informacyjnym :)

Wie ktoś, jaka jest data publikacji tego artykułu? Bo Zamki Burgundii są 9 na BGG, a nie 11.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Post autor: MichalStajszczak »

rajgildia pisze:jakby tytuł rankingu nie był taki debilny
Pełny tytuł brzmi: "10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron” a przynajmniej nie gorszych", więc wcale debilny nie jest. Przy każdej grze podana jest jej pozycja na bgg, więc nie można oskarżać autora, że pisze ewidentną nieprawdę. Wygląda na to, że początkowe zamierzenie było "6 gier lepszych" (bo kolejne tytuły są coraz wyżej klasyfikowane na bgg) i do tego dodane zostały 4 tytuły z "listy przebojów" jakiegoś sklepu, nawiasem mówiąc wybrane całkiem sensownie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Post autor: MichalStajszczak »

warlock pisze:Wie ktoś, jaka jest data publikacji tego artykułu? Bo Zamki Burgundii są 9 na BGG, a nie 11.
Data publikacji nie ma nic do rzeczy. Sądząc z kontekstu, jest to materiał z jakiegoś dodatku z sugestiami prezentów i mógł być przygotowywany np. od dwóch miesięcy. I nikomu nie przyszło do głowy, by na bieżąco go aktualizować.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Post autor: Nataniel »

Ten artykuł pojawił się kilka miesięcy temu, w czasie premiery sezonu GoT.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1818 times
Kontakt:

Re: Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Post autor: Gambit »

rajgildia pisze:Dodaj, że w opisach nie ma żadnego uzasadnienia, tego, że te gry są lepsze od GoTa.
IMHO, nie są. :)
Nie wiem jak czytałeś te opisy, ale ja w kilku znalazłem informację dlaczego dana gra jest lepsza (a przynajmniej nie gorsza) od GoTa. I według mnie zestawienie jest bardzo fajne i trafione. Sam zagram z większą przyjemnością w większość podanych tam gier, niż w GoTa (no może poza Agricolą i TTA) :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Post autor: romeck »

Moim zdaniem to całkiem trafnie dobrana lista gier, uznanych, lubianych, dobrych jako potencjalny prezent. Tytuł artykułu ma tylko przyciągnąć, nic więcej. A że gry są od siebie tematycznie / mechanicznie / kolorystycznie odległe? I co z tego? Dla większości społeczeństwa gra planszowa to gra planszowa. Jest jakaś plansza i jakieś pionki. Reszta to szczegóły.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4049
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 151 times

Re: Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Post autor: lacki2000 »

MichalStajszczak pisze:Pełny tytuł brzmi: "10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron” a przynajmniej nie gorszych", więc wcale debilny nie jest.
Może nie debilny ale zgodny z paskudnymi zagrywkami dziennikarskimi :P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Post autor: warlock »

romeck pisze:Moim zdaniem to całkiem trafnie dobrana lista gier, uznanych, lubianych, dobrych jako potencjalny prezent. Tytuł artykułu ma tylko przyciągnąć, nic więcej. A że gry są od siebie tematycznie / mechanicznie / kolorystycznie odległe? I co z tego? Dla większości społeczeństwa gra planszowa to gra planszowa. Jest jakaś plansza i jakieś pionki. Reszta to szczegóły.
+1

Dobre tytuły pojawiły się w "mainstreamie" - nic tylko się cieszyć. Po co bić pianę i narzekać?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Post autor: kwiatosz »

Przyłączam się do zadowolonych z publikacji, mimo że momentami oczy wysychają od jej czytania.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 298 times

Re: Polityka: 10 gier planszowych lepszych od „Gry o tron”

Post autor: kdsz »

Artykuł bardzo dobry. Zabrakło może jakiejś kooperacji, ale poza tym nie ma się do czego przyczepić. Całkiem sensowne zestawienie gier - od familijnych, przez średniaki, do mózgotrzepów. Nie znalazłem żadnych głupot w opisie poszczególnych gier. Moim zdaniem tekst został rzetelnie przygotowany i nie rozumiem tego geekowskiego marudzenia
ODPOWIEDZ