W prasie o planszówkach

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

W prasie o planszówkach

Post autor: sqb1978 »

Nie znalazłem tematu odnoszącego się do artykułów o planszówkach, więc zakładam.

Pozytywny ekonomicznie artykuł o rynku gier planszowych.
Niestety - jak to w mass-mediach - temat ledwie liźnięty, aby laik się nie zanudził.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy- ... 21807.html
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9420
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1440 times
Kontakt:

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: MichalStajszczak »

W "Wydarzeniach" Polsatu ma być materiał, związany z tym artykułem. Przewidywany był na dzisiaj, ale w związku z sytuacją na Ukrainie prawdopodobnie zostanie przesunięty na jutro 18.50
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 2330 times

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: Curiosity »

Nie wiem czy dobry dział, ale powinien z grubsza pasować.
http://kwejk.pl/obrazek/2163613/prezent ... -lola.html

(gracz dostał Monopoly o tematyce League of Legends).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: JimmyPL »

http://wyszlo.com/gry-planszowe-wracaja-do-lask/

Artykuł dosyć kiepski, ale może zmusi niektórych do przyjrzenia się tematowi. Polecone gry raczej dalekie od ideału
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9420
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1440 times
Kontakt:

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: MichalStajszczak »

JimmyPL pisze:Artykuł dosyć kiepski
Autor artykułu wielkiego pojęcia o rynku gier w Polsce nie ma, skoro za "największego gracza" uważa wydawnictwo Egmont, a Małych Powstańców przypisał IPNowi
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: Legun »

Właśnie wczoraj dowiedziałem się od znajomych, że w Faktach TVN z 15.01 pokazano całkiem sporo gier planszowych, choć nie odgrywały one tam pierwszoplanowej roli :roll: :wink:. Można zobaczyć tutaj:
http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60 ... 06026.html
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: Andy »

A tak, znana w pewnych kręgach "szafa grająca" koło kominka! :)

Dla leniuszków i mniej spostrzegawczych: 00:50-00:56 i 02:21-02:33.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: DarkSide »

Andy pisze:A tak, znana w pewnych kręgach "szafa grająca" koło kominka! :)

Dla leniuszków i mniej spostrzegawczych: 00:50-00:56 i 02:21-02:33.
A co jeszcze bardziej dociekliwi wywnioskują, iż dr JF jest również fanem Akunina i Sapkowskiego ;)
Ostatnio zmieniony 19 sty 2015, 23:39 przez DarkSide, łącznie zmieniany 1 raz.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
fantazyn
Posty: 311
Rejestracja: 05 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: nad - Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: fantazyn »

Jak wybrać grę na podstawie 9gag:

http://9gag.com/gag/areQ1mV?ref=fsidebar

A może psychotest (kim jesteś na podstawie ulubionej gry ; )).
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: mig »

Wreszcie w głównym nurcie informacji ;)
http://aszdziennik.pl/114433,polska-nas ... wy-dodatek
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: sipio »

Składowa kosztów wydania gry.
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,175 ... szowa.html

Ciekawe skąd wzięli wartość rynku polskiego na 280 mln zł??? Porównując to z wartością rynku niemieckiego
to niby jesteśmy około 5 razi mniejsi. Wydaje mi się jednak to zbyt optymistyczne.
Jak dla mnie to nasz rynek jest 10 razy mniejszy jak nie więcej.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2015, 13:36 przez sipio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9420
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1440 times
Kontakt:

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: MichalStajszczak »

Nie wiem, czy przedstawiony w tym artykule kosztorys to świadoma manipulacja, czy też dziennikarz i jego rozmówca nie rozumieją, o czym mówią. Jeżeli cena detaliczna gry wynosi 90 złotych, to 17 złotych (dokładnie:16,83 zł) stanowi sam podatek VAT. Niestety nie jest to jedyny podatek, zawarty w cenie gry, a łączne obciążenie gry podatkami stanowi około połowy jej ceny. Wszystkie inny koszty zostały potraktowane w tym artykule "brutto", bez uwzględnienia tego, że w skład kosztów wyprodukowania, dystrybucji i sprzedaży gry wchodzą też podatki od wynagrodzeń i składki na ZUS, w cenie energii elektrycznej, która stanowi istotną część kosztów druku czy produkcji plastykowych elementów jest zawarta akcyza, akcyza w cenie paliwa stanowi też dużą część kosztów logistyki, a jeżeli w grze są elementy importowane spoza Unii Europejskiej (np. kostki albo figurki), to trzeba uwzględnić cło. No i jeszcze jest podatek od nieruchomości, który muszą opłacać wszyscy uczestnicy procesu dystrybucji, może z wyjątkiem niektórych małych sklepów internetowych.
Awatar użytkownika
Board Game Girl
Posty: 384
Rejestracja: 28 cze 2013, 11:45

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: Board Game Girl »

Dziś w Gazecie Wyborczej spory artykuł o chwytliwym tytule "Życie to gra. Bez prądu" :)
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: Dellas »

Bardzo dobry artykuł. Chyba pierwszy jaki czytałem w prasie mainstreamowej, który prezentował wysoki poziom. Dużo ciekawych informacji dla początkujących, wspomniane jest wiele aspektów jakim niosą za sobą gry planszowe. Naprawdę gratulację i szacunek dla tych, którzy przyczynili się do jego tworzenia.
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: galthran »

W kocu artykuł którego autor przyłożył się do swojej roboty i rzetelnie próbował nasze hobby przedstawić. Jestem bardzo mile zaskoczony.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: clown »

Szkoda tylko, że Ignacy Trzewiczek znowu mija się z prawdą twierdząc, że gdy zaczynali w 1999 roku byli jedyni.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: ramar »

Dellas pisze:Bardzo dobry artykuł. Chyba pierwszy jaki czytałem w prasie mainstreamowej, który prezentował wysoki poziom. Dużo ciekawych informacji dla początkujących, wspomniane jest wiele aspektów jakim niosą za sobą gry planszowe. Naprawdę gratulację i szacunek dla tych, którzy przyczynili się do jego tworzenia.
Zgadzam się w pełni. Aczkolwiek chyba trochę redaktora poniosło w sprawie "Kolejki". Może się nie znam, ale czy rok 2011 i 'Kolejka" to taki ogromny, niespodziewany przełom?
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: clown »

I kolejna bzdura IT:
Za to Amerykanie uwielbiają SF, słabo za to idzie im gra w gry historyczne - mówi Ignacy Trzewiczek
Myślę, że szefostwo GMT może zwijać manatki.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: espresso »

Artykuł o wiele lepszy, niż dotychczasowe, ale poza wymienionymi błędami zauważyłam jeszcze stwierdzenie, że wysokie ceny gier wymuszają więcej kontaktów :shock: (bo wymiany w mathandlu) oraz " Średnio za grę trzeba zapłacić 150 zł, te najbardziej rozbudowane, jak "Gra o tron" czy "Zombicide", dwa razy więcej." - Zombicide ok, Gra o Tron nijak nie kosztuje 300 zł, a średnia jest chyba jednak bliżej 100 zł. BTW, czy ostatnio zmienił się szef GF czy to kolejny błąd?
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: palladinus »

Fajnie, że taki tekst pojawił się w prasie ogólnopolskiej, ale przygotowanie merytoryczne autorki to żenada. W żaden sposób nie zweryfikowała wypowiedzi pytanych i nawet nie potrafiła poprawnie zanotować z kim rozmawiała...
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: azz »

No i tekst sugeruje niejawnie, że popularny GoT powstał na bazie serialu.

Co do ceny GoT - tuż przed obecnie idącym dodrukiem były spekulacyjne ceny zarówno na Allegro i w kilku sklepach oscylujące wokół 300zł, więc tutaj bym się mocno nie czepiał.
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: espresso »

Mocno się nie czepiam, ale artykuł pojawił się dzisiaj, kiedy nawet w najdroższych sklepach gra oscyluje ok. 200 zł. Takie stwierdzenie sugeruje, że cena 300zł to coś zupełnie normalnego, a tak przecież nie jest... Szkoda, że nie wspomnieli też o polskich crowdfundingu.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: Nadis »

espresso pisze:Mocno się nie czepiam, ale artykuł pojawił się dzisiaj, kiedy nawet w najdroższych sklepach gra oscyluje ok. 200 zł. Takie stwierdzenie sugeruje, że cena 300zł to coś zupełnie normalnego, a tak przecież nie jest... Szkoda, że nie wspomnieli też o polskich crowdfundingu.
Nie mam gazety pod ręką, ale wydaje mi się, że wspomnieli o polskim crowdfundingu - było choćby o Magnatach...? W dodatku katowickim dzisiaj jest również wywiad z autorem grafik do wielu gier planszowych, pochodzącym z Dąbrowy Górniczej :) Moim zdaniem bardzo dobrze, że takie artykuły się ukazują, sprzyja to wzrostowi zainteresowania grami planszowymi.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: espresso »

Nie ma o Magnatach. Jest Teomachia i Ogniem i Mieczem na KS oraz Cthulhu Wars i Exploding Kittens. Polskie platformy pominęli.

Pewnie, że ukazanie się artykułu jest krokiem w dobrą stronę. Szkoda tylko, że pojawia się w nim tyle nieścisłości...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9420
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1440 times
Kontakt:

Re: W prasie o planszówkach

Post autor: MichalStajszczak »

Dellas pisze:Bardzo dobry artykuł. Chyba pierwszy jaki czytałem w prasie mainstreamowej, który prezentował wysoki poziom. Dużo ciekawych informacji dla początkujących, wspomniane jest wiele aspektów jakim niosą za sobą gry planszowe. Naprawdę gratulację i szacunek dla tych, którzy przyczynili się do jego tworzenia.
espresso pisze:Pewnie, że ukazanie się artykułu jest krokiem w dobrą stronę. Szkoda tylko, że pojawia się w nim tyle nieścisłości...
Zgadzam się z tym, co napiał Dellas. Dla tzw. przeciętnego odbiorcy jest w nim dużo informacji nowych i wręcz obalających funkcjonujące wciąż stereotypy:
1. W Polsce w gry planszowe gra ok. 200 tysięcy osób
2. Gry planszowe to nie tylko chińczyk, warcaby, monopoly czy scrabble
3. W gry grają nie tylko dzieci, czy ewentualnie rodzice z dziećmi, ale także same osoby dorosłe
4. Są w Polsce kawiarnie, które mają "na wyposażeniu" nawet po kilkaset gier
5. W Polsce gry planszowe wydaje kilkadziesiąt firm
6. Są w branży gier nazwiska rozpoznawalnych autorów, jak np. Feld czy Rosenberg

Oczywiście jako osoba z branży (i to nie tylko jako gracz) też zauważyłem rozmaite nieścisłości, o których pisali m.in. clown i espresso. Opieranie się głównie na informacjach od wydawcy, mającego marginalny udział w polskim rynku, nie świadczy dobrze o przygotowaniu autorki.
ODPOWIEDZ