Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: clown »

Chciałbym serdecznie zaprosić do lektury bloga Wojennik, który ma za zadanie kontynuować chlubną tradycję Planszowego Weterana w kwestii popularyzowania gier wojennych/historycznych. Na blogu będą zamieszczane przede wszystkim recenzje, felietony i raporty z rozgrywek. Dodatkowym atutem i moim debiutem jest Radio Wojennik, które wzoruje się (na razie nieudolnie, ale będę się starał dorównać :P) na Planszostacji i jest cykliczną audycją poświęconą tematyce gier wojennych. W pierwszym odcinku dyskusja dotyczyć będzie współczesnego rynku gier wojennych/historycznych w Polsce. Link do tematu i bloga:
http://wojennik.pl/wp/?p=307
Życzę miłego odbioru, lektury i oczywiście zapraszam do komentowania, zgłaszania uwag odnośnie kształtu bloga.
Pozdrawiam - Cezary
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: ozy »

Wow, trzeba przesłuchać.

Co do portalu - gratuluję wykonania i jakości tekstów, te są świetne i polecam wszystkim.
A może pokusisz się o włączenie do Wojennika tekstów z Weterana? Były do nich wygodny dostęp dzięki temu i nie przepadły by w mrokach historii.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9420
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1440 times
Kontakt:

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: MichalStajszczak »

clown pisze:Radio Wojennik, które wzoruje się (na razie nieudolnie, ale będę się starał dorównać ) na Planszostacji i jest cykliczną audycją
Czy cykliczność radia Wojennik będzie również wzorowana na cykliczności Planszostacji? :wink:
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: clown »

A może pokusisz się o włączenie do Wojennika tekstów z Weterana? Były do nich wygodny dostęp dzięki temu i nie przepadły by w mrokach historii.
Nie myślałem o tym, ale sam pomysł świetny - wszystkie teksty mam na komputerze, numery Planszowego Weterana wiszą jeszcze na serwerze, więc jest to dobry pomysł na ich przypomnienie/odświeżenie.
Czy cykliczność radia Wojennik będzie również wzorowana na cykliczności Planszostacji?
:) celuję w comiesięczny cykl audycji i tego zamierzam się trzymać. Dla mnie największym problemem jest obróbka pliku, jego pocięcie itp. Ale mam chęć do nauki nowych rzeczy, chociaż DJ'em nie jestem :P
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: clown »

Poprawiłem linki do audycji, gdyż Rapidshare nie obsługuje większej ilości wejść i ściągnięć. Teraz audycja jest skompresowana i podzielona na dwie części, które po zapisaniu na dysku twardym należy rozpakować.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: ozy »

clown pisze:Poprawiłem linki do audycji, gdyż Rapidshare nie obsługuje większej ilości wejść i ściągnięć.
Przerzuć się na dropboxa: https://www.dropbox.com/ wygodne, darmowe, nie ma wad powyższego.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: mbork »

ozy pisze:
clown pisze:Poprawiłem linki do audycji, gdyż Rapidshare nie obsługuje większej ilości wejść i ściągnięć.
Przerzuć się na dropboxa: https://www.dropbox.com/ wygodne, darmowe, nie ma wad powyższego.
Jak dla mnie, SpiderOak jest takim "lepszym dropboksem", choć nie wiem, jak wygląda funkcjonalność udostępniania (nie korzystam). (Jakbyś chciał, mogę Ci dać na PW linka "promocyjnego", jak założysz konto korzystając z niego, obaj dostaniemy jeden mega ekstra.)
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: clown »

OK Panowie, dzięki za rady. Wrzuciłem na razie na dropboxa i zobaczymy jak to pójdzie:
https://www.dropbox.com/s/uq10hiyvnfiur ... ik%201.mp3
Link jest też we wpisie w blogu.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: ozy »

Przesłuchałem.Goście za cicho, studio za głośno (do tego jedno w lewym, drugie tylko prawym głośniku). Różnica jest tak duża, że musiałem manipulować głośnością podczas słuchania - niestety kogoś mniej zdeterminowanego może to odrzucić od słuchania.

Poza tym super sprawa. Trochę tylko Krzychu pojechał po Diablosach, brakuje tu komentarza z drugiej strony, bo zarzuty są ciężkie, więc chłopaki powinni mieć szanse się do nich odnieść na żywo. No ale to wyszło w trakcie rozmowy, nie mogłeś tego przewidzieć, więc się nie czepiam.

Chętnie wysłucham kolejnych odcinków. Raleen, WZ, Robert Gołębiewski - jest kogo zaprosić! :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: clown »

Przesłuchałem.Goście za cicho, studio za głośno (do tego jedno w lewym, drugie tylko prawym głośniku). Różnica jest tak duża, że musiałem manipulować głośnością podczas słuchania - niestety kogoś mniej zdeterminowanego może to odrzucić od słuchania.
Tutaj muszę na pewno podłubać, bo Twoja uwaga nie jest pierwszą, natomiast nie wiem kiedy i w jakim stopniu uda mi się to poprawić. Możliwe, że następnym razem będę musiał wcześniej zrobić więcej prób, bo przed audycją robiłem wstępne nagranie, ale wydawało mi się, że jakość będzie OK. No nic, to wszystko do ogarnięcia. Radio Erewań też jakoś zaczynało :)
Trochę tylko Krzychu pojechał po Diablosach, brakuje tu komentarza z drugiej strony, bo zarzuty są ciężkie, więc chłopaki powinni mieć szanse się do nich odnieść na żywo. No ale to wyszło w trakcie rozmowy, nie mogłeś tego przewidzieć, więc się nie czepiam.
Taki urok audycji na żywo. Na pewno kiedyś będzie okazja posłuchać drugiej strony :) plusem jest to, że w razie czego rozmówcy nie będą się sobie rzucać do gardeł :P
Raleen, WZ, Robert Gołębiewski - jest kogo zaprosić!
A pewnie! Koncepty w podobnych tematach na pewno są, chociaż Ryszard już swoje zrobił w tym temacie przeprowadzając bardzo ciekawy wywiad z Robertem. Natomiast niewątpliwie zaproszenie do dyskusji reprezentujących dość odmienne punkty widzenia, przy zachowaniu kultury wypowiedzi, będzie ciekawym zadaniem. Nawet w tej audycji widać było jak różnią się poglądy autorów, którzy mają różne doświadczenia w branży, co było także pośrednim celem nagrania.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: Mały brzydki pędrak »

ozy pisze:Trochę tylko Krzychu pojechał po Diablosach, brakuje tu komentarza z drugiej strony, bo zarzuty są ciężkie, więc chłopaki powinni mieć szanse się do nich odnieść na żywo.
Wyraźnie w wypowiedzi poinformowałem, że chodzi mi o "guru" LDP. Do Ciebie i Waldka nie mam żadnych pretensji. Poza tym Waldek także wykonał dużą pracę z instrukcją do gry. Co zaś do odnoszenia się do zarzutów, to dotychczas ja byłem w sytuacji braku możliwości prostowania wypowiedzi - patrz: wywiad R. Kita z J. Andruszkiewiczem. Przedstawiałem sytuację tak jak ją zapamiętałem z tamtych lat. Oszczędziłem innych pikanterii z uwagi na ich osobisty wymiar. Dla mnie najbardziej uderzający w tamtym czasie był zupełny brak informacji wobec zamawiających (po prostu olanie ich).
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: Odi »

Wysłuchałem z dużym zainteresowaniem :wink:
Co do dźwięku to problemów większych nie miałem, ale pewnie dlatego, że audycję puściłem sobie dość głośno na głośnikach. Faktycznie jednak, dało się słyszeć, że np Robert Żak był znacznie ciszej od pozostałych.

Jedno o co bym prosił: choć niby interesuję się tematem, znam mniej więcej występujących gości, to jednak przydałoby się:
a) szersze przedstawienie gości na samym początku audycji (np: "Robert Żak, założyciel wydawnictwa Gry Leonardo, autor Hannibala Barkasa oraz Orła i Gwiazdy, której zagraniczną edycję wydało Academy Games pod nazwą "Strike of the Eagle", na forach planszówkowych pisuje pod nickiem 'robert-wg'")
b) przypominanie co jakiś czas, kto konkretnie w danej chwili mówi (np. "Krzysztof Dytczak, autor 'Pomarańczowej Rewolucji'").
Momentami gubiłem się w plątaninie głosów - przy dwugodzinnej audycji warto takie przypomnienia robić, zwłaszcza przy tylu osobach.

Brawa za inicjatywę - oby radio nadawało cyklicznie! :D
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: clown »

Dzięki serdeczne za uwagi - na pewno przy okazji następnego nagrania będą uwzględnione :)
W sumie dopiero teraz też skojarzyłem, że sam siebie nie przedstawiłem w tej audycji, ale to przez zwyczajową skromność :P
No właśnie, pytanie o długość audycji - nam się przez te dwie godziny rozmawiało dobrze i nie było czuć znudzenia, ale nie wiem czy dla odbiorcy taka długość jest odpowiednia. To też do ewentualnej dyskusji, chociaż teraz temat był w miarę obszerny, więc i ramy czasowe spore.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: Odi »

Mogłoby być krócej, bo czasem ciężko znaleźć 2 godziny na spokojne wysłuchanie. Godzina byłaby ok (a wtedy starczy też materiału na większa liczbę odcinków - myśl strategicznie ;))

Aha - Czarku, duży plus za zminimalizowanie yyyy- i eeeekania. Dzięki temu rozmowa toczyła się wartko i nie męczyła słuchacza (czyli mnie :))
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: mig »

Krócej to jedno ale drugie to nieco mniejszy plik (albo 2 mniejsze) - co pewnie z długością audycji albo rodzajem kompresji byłoby związane. na 100 MB mój telefon woła "pomocy" i odmawia współpracy ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: berni »

Faktycznie na początku przerywników typu "yyy" było trochę zbyt wiele i męczyły, na szczęście jak tylko rozkręciliście się w dyskusji to już się nie pojawiało.
Czas i rozmiar pliku mi nie przeszkadza, natomiast bardzo mi przeszkadzało umieszczenie pliku na rapidshare, bo okazało się, że nie mogę ściągnąć bezpośrednio na telefon, tylko musiałem przez komputer. Optymalnie byłoby więc gdyby odcinek był godzinny, a plik bezpośrednio do ściągnięcia z pominięciem serwisów typu rapidshare ;-)

I dlaczego słuchając odniosłem wrażenie, że naigrawacie się z fanów eurogier?
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: clown »

Myślę, że da się to zrobić. Na dniach dodane zostanie powiadamianie RSS i inne fajne gadżety, na których się nie znam, ale które pomagają w obsłudze i korzystaniu z bloga :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: dasilwa »

Bardzo fajny blog, gratuluje pomysłu. Już jestem wiernym czytelnikiem. Brakuje mi może w recenzjach o pokuszenie się wystawienia oceny końcowej dla gry w konkretnej skali np, losowość, stopień złożoności, ocena ogólna, lub jeszcze jakieś inne.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: clown »

Hmm, no właśnie, oceny. Cały czas się przegryzam, bo nie wiem czy jest to potrzebne. Generalnie można coś takiego zrobić bez problemu, tylko boję sie takiego sztywnego zaszeregowania, bo jest to do pewnego stopnia subiektywne. Natomiast przypisanie grze cech takich jak poziom losowości czy skomplikowania to znakomity pomysł. Mam już pewien koncept na to - obok w pasku bloga umieszczę legendę do ocen i kryteriów. Będzie wtedy łatwiej się w tym odnaleźć.
Jest już subskrypcja RSS (jak ten Piecia to robi, że co odpalę stronę, to inaczej wyglada i co chwila coś nowego widzę?)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Raleen
Posty: 853
Rejestracja: 29 cze 2004, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 56 times
Kontakt:

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: Raleen »

Dołączam się do gratulacji dla Czarka i jego inicjatywy.
Mały brzydki pędrak pisze:Co zaś do odnoszenia się do zarzutów, to dotychczas ja byłem w sytuacji braku możliwości prostowania wypowiedzi - patrz: wywiad R. Kita z J. Andruszkiewiczem.
Nie widzę problemu jeśli chodzi możliwość zamieszczania sprostowań w związku z tym wywiadem. Wydaje mi się, że najlepiej było zamieścić posta w wątku, gdzie ten wywiad był zlinkowany na Forum Strategie (wszystkie teksty, wywiady i inne materiały zamieszczane u nas na portalu linkuję na forum). Konto na forum u nas masz od dawien dawna, więc jeśli życzysz sobie zamieścić sprostowanie, mogłeś to zrobić samodzielnie. Do mnie się też nie zwracałeś nigdy jako prowadzącego portal, że chcesz zamieścić sprostowanie czy odnieść się do jakichś zarzutów, a taka jest przecież normalna droga postępowania w takich przypadkach. Ja z chęcią takie sprostowanie czy Twój komentarz do wywiadu z J. Andruszkiewiczem zamieszczę. O braku możliwości sprostowania można by mówić gdybyś nie miał go jak sam zamieścić albo gdybyś mi je wysłał i ja jako prowadzący portal nie zgadzał się na jego zmieszczenie.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: clown »

Recenzja gry Julius Caesar z Columbia Games:
http://wojennik.pl/wp/?p=329
Życzę miłej lektury.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: poooq »

Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: clown »

O mechanice rozstrzygania starć słów kilka:
http://wojennik.pl/wp/?p=351
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2266
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 394 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: Leviathan »

clown pisze:O mechanice rozstrzygania starć słów kilka:
http://wojennik.pl/wp/?p=351
Bardzo ciekawy artykuł.

Gratuluję blogu i życzę wielu kolejnych interesujących felietonów.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Wojennik - blog poświęcony grom wojennym i historii

Post autor: clown »

Dziękuję bardzo za dobre słowo :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
ODPOWIEDZ