Podcasty warte posłuchania

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Podcasty warte posłuchania

Post autor: garg »

Założyłem ten wątek, bo Planszostacja już mi się skończyła :( (odsłuchałem już wszystkie odcinki), a nie mam zbyt dobrego rozeznania na rynku podcastów o planszówkach. Oglądałem dotychczas trochę videorecenzji Wookiego, Yosza, i Marasa (z polskich) oraz videorecenzje Scotta Nicholsona i Toma Vasela (z zagranicznych).

Jednak żeby oglądać video trzeba siedzieć przed komputerem albo przynajmniej mieć wzrok skupiony na jakimś ekranie/ekraniku. A że jestem czasem w dłuższej podróży samochodem (niestety ja prowadzę :? ) i lubię sobie posłuchać ściągnięte z sieci podcasty w MP3, moje pytanie brzmi następująco: jakie podcasty o planszówkach polecacie? Mogą być oczywiście również w językach obcych - niemieckim lub angielskim (inne tylko ewentualnie).

Czy osoby znające się na tym zagadnieniu nieco lepiej, mogłyby podając ich nazwy załączyć od razu link i jakiś swój komentarz o profilu danego podcastu? W ten sposób wiedziałbym wcześniej, czego się spodziewać :)

Z góry dzięki za pomoc wszystkim dobrym i życzliwym duszom :D
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
yakos
Posty: 243
Rejestracja: 13 cze 2008, 15:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Podcasty warte posłuchania

Post autor: yakos »

Mój ulubiony to "The Spiel" (Stephen Conway i David Coleson)
http://www.thespiel.net/

Inne ciekawe:

The Dice Tower (znany z wideorecenzji Tom Vasel & Eric Summerer)
http://www.thedicetower.com

Garret's Games and Geekiness (Doug & Shelley Garret - znani z Essenowych prezentacji gier dla BGG)
http://garrettsgames.com/

On Board Games (m.in. Scott Nicholson)
http://onboardgames.net/
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 482 times
Kontakt:

Re: Podcasty warte posłuchania

Post autor: yosz »

Wszystkie linki są tutaj: http://boardgamegeek.com/browse/boardgamepodcast

Ja polecę jeszcze Game On - trochę bardziej ameritrashowe i rpgowe ale kolesie świetnie prowadzą.

Podobno fajny jest też D6 Generation

Z videorecenzji polecam też recki Drakkenstrike'a http://boardgamegeek.com/geeklist/58158 ... o-series-i ma dużo fajnych nowości :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Podcasty warte posłuchania

Post autor: garg »

Dziękuję - pościągałem po kilka odcinków i teraz je sprawdzę :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Podcasty warte posłuchania

Post autor: bazik »

(od razu mowie ze wszystkich podcastow slucham chronologicznie, nie na bierzaco)

cale przesluchane (i wszystkie polecam)
1. dice tower 1-50
2. game on! with cody and john - po prostu milo sie slucha interakcji miedzy nimi
3. the spiel - duzo wiecej konkretnych informacji, ale po jakims czasie przeginaja z nudzeniem i nudzeniem
4. into the gamescape - fajny brytyjski akcent i calkiem niezla intearkcja miedzy prowadzacymi
5. dice tower 51+
6. have games will travel - dosc szybko rpg-i przejmuja wiekszosc czasu antenowego, gosc mowi solo, ale robi to bardzo dobrze i ciekawie. (tylko juz daawno byl ostatni odcinek). mimo wszystko polecam - opisuje wiele systemow rpg-ow ktore sa jakby stworzone dla planszowkowcow (w przeciwienstwie do tych rpgow 'mainstreamowych')
7. board game babylon - solo, jak sie inne skoncza i ten warty grzechu :-)

koncze:
on board games - scott nicolson z kolegami, raczej do posluchania po tych powyzej jednak.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Podcasty warte posłuchania

Post autor: wojo »

Moja lista podcastów jakie słucham pokrywa się w większości z tą zaprezentowaną przez yakos. Pozwolę sobie parę słów od siebie dorzucić.

The Dice Tower - Mój ulubiony podcast zainteresowany wieloma rzeczami związanymi z naszym hobby, choć skierowany raczej na nowości. Tak więc nowości i informacje, historia gier/wydawnictw, nauka w grach planszowych, krótkie recenzje (pobieżne), dyskusje o gorących tematach jakie zajmują graczy, zdolności z gier planszowych a sprawy życiowe no i oczywiście nieśmiertelne top 10 w różnych kategoriach. Oprócz dwóch prowadzących i ich rozmów zawiera ciekawe krótkie fragmenty dostarczane przez stałych (i mniej stałych) współpracowników

The Spiel - Podcast skupiony przede wszystkim na grach zarówno nowych (tzw. the list) jak i tych starszych (back shelf spotlight). Zawiera długie opisy mechaniki a następnie recenzje (czasem zbyt długie ale trzeba przyznać że dogłębne). Do tego stałym elementem jest wybieranie top 5 gier dla specyficznej grupy odbiorców - czasem żartobliwe (np. dla kosmonautów, czyli nadające się do grania bez grawitacji) czasem poważniejsze (dla osób mających problem z widzeniem kolorów).

Game On! with Cody and John - Jeden z najlepiej brzmiących podcastów (już od pierwszego odcinka). Panowie nie udają jakiś super geeków (sami nazywają siebie "zwykłymi graczami") co nadaje ich spojrzeniu świeżości (choć zdarzają im się błędy). Podcast składa się głownie z dłuższej recenzji, dyskusji na ważny dla nich temat (np. jak wybierać gdy do swojej kolekcji). Okazjonalnie zaglądają także do świata RPG oraz gier figurkowych.

On Board Games - Składa się z dyskusji oraz kilku mini recenzji. Dyskusje bywają często rozbijane żartami i zmianami tematów jednak większość niesie sporo ciekawych obserwacji (polecam genialny cykl rozmów o tworzeniu gier). Same recenzje nie za bardzo przypadają mi do gustu choć są dość rozsądnej (średniej) długości.

Garret's Games and Geekiness (przesłuchałem dopiero jakieś 45 odcinków) - Na razie najmniej mi się podoba (choć może się rozkręcić jako że łącznie odcinków jest sporo ponad 200). Głównie recenzje i rozmowy o grach/konwentach. Dla mnie opis gier zdaje się rozmyty. Ciężko mi z niego domyślić się jak się gra w daną grę. Skupiają się raczej na emocjach (co się podoba, co nie)

Polecam również specyficzny podcast:
How to play podcast - skupiony na uczeniu konkretnych gier (do tego kilka odcinków specjalnych m.in. o sposobach uczenia). Nauczyłem się dzięki niemu grać w Age of Steam. Nie warto słuchać jeżeli nie chcemy się nauczyć danej gry lub odświeżyć jej zasad. Jeżeli jednak zbliża się granie w daną grę a my jej nie znamy/zapomnieliśmy sprawdza się zaskakująco dobrze jeżeli nie mamy jak/kiedy przeczytać zasad.

Generalnie polecam słuchanie podcastów w czasie dłuższych podróży czy dojazdu do pracy (ewentualnie w czasie rutynowych prac domowych jak sprzątanie/gotowanie). Rewelacyjny sposób oddawania się naszemu hobby w takich sytuacjach.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 482 times
Kontakt:

Re: Podcasty warte posłuchania

Post autor: yosz »

wojo pisze:Głównie recenzje i rozmowy o grach/konwentach. Dla mnie opis gier zdaje się rozmyty. Ciężko mi z niego domyślić się jak się gra w daną grę. Skupiają się raczej na emocjach (co się podoba, co nie)
Doug i Sheley sa bardzo sympatyczny ale nie potrafią tłumaczyć gier. Często też robią błędy jak grają ;) Najfajniejsze odcinki są wtedy jak zapraszają dużo osób i wspólnie dyskutują o wrażeniach z gier. Wtedy jest super! A tak dużym plusem podcastu jest to że jest krótki :P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Podcasty warte posłuchania

Post autor: wojo »

Masz racje yosz, jest to najkrótszy ze znanych mi podcastów co jest pewną zaletą (choć odkąd dorobiłem się mp3 playera, który jest w stanie obsługiwać "zakładki" w utworach to dla mnie nie aż tak istotną sprawą).

Spotkania dużej ilości osób w tym podcaście istotnie są fajne i pokazują czasem bardzo różne spojrzenia na tą samą grę co jest niezwykle ciekawe, jednak w początkowych odcinkach zdarzają się częste problemy ze słyszalnością części rozmawiających (zwłaszcza gdy słucha się poza domem).
Ostatnio zmieniony 02 gru 2010, 14:15 przez wojo, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Podcasty warte posłuchania

Post autor: bazik »

ja im nie dalem szansy bo slucham wszystko od 1 do konca, a u nich mozna sciagnac najwczesniej 100 cos bodaj
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Podcasty warte posłuchania

Post autor: wojo »

Bazik ja również zawsze słucham od pierwszej audycji (dlatego GGG dopiero jestem na czterdzieści parę) i da się (dało jakieś trzy miesiące temu) wszystkie odcinki ściągnąć. Zrobiłem to przy użyciu ich RSS feeda na którym audycje były w dziwnej kolejności (pewnie te najstarsze były ponownie dużo później wrzucane na feed tak jak teraz odcinki w okolicach 25 Dice Tower) jednak wszystkie były dostępne.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Podcasty warte posłuchania

Post autor: Klos »

Ja slucham jeszcze :
- Myriad Games Presentations na opinie o grach
- Gameopolis nawet nawet sie nadaje
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podcasty warte posłuchania

Post autor: bartek_mi »

probowalem kilku z wyzej wymienionych ale ostal sie tylko "the dice tower"
przesluchalem calosc i teraz jade z aktualnymi odcinkami.
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 482 times
Kontakt:

Re: Podcasty warte posłuchania

Post autor: yosz »

Ja właśnie po raz pierwszy slucham d6 generations - najnowszy odcinek z recenzją Civilization. Parę razy mocno się uśmiałem :)

Zalety:
starcza na dłużej - odcinek trwa około 4 godzin :D
Dużo różnych segmentów, czesto po prostu o popkulturze czy grach video
Bardzo żywy i energetyczny podcast

Wady:
Dużo o rpgach i miniaturkach (to może być dla niektórych zaleta)
Dużo żartów będzie niezrozumiałych jak ktoś nie jest obeznany z kulturą amerykańską / popkulturą
Mało o eurograch
Główny prowadzacy mówi bardzo szybko - ogólnie cały podcast to wyzwanie dla znajomości angielskiego

D6 będzie mi służył jako wypełniacz jak nie będę miał co słuchać
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Podcasty warte posłuchania

Post autor: wojo »

Bogata lista podcastów o planszówkach jest też na BGG:
http://boardgamegeek.com/browse/boardgamepodcast
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 482 times
Kontakt:

Re: Podcasty warte posłuchania

Post autor: yosz »

Podawałem wyżej. Coraz bardziej lubię za to podcast D6 Generation - głównie ze względu na prowadzących :D Wydają się mega fajnymi facetami... no i moja wiedza o systemach miniaturkowych powiększa się z odcinka na odcinek :lol:
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Podcasty warte posłuchania

Post autor: UncleLion »

Odkopując bardzo stary wątek, postanowiłem zebrać w jednym miejscu informację o polskich podcastach:

http://przystanekplanszowka.pl/2017/10/ ... owych.html

Jeżeli czegoś brakuje, dajcie znać w komentarzach.
Awatar użytkownika
czikenpredator
Posty: 266
Rejestracja: 18 gru 2018, 20:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 58 times

Re: Podcasty warte posłuchania

Post autor: czikenpredator »

UncleLion pisze: 30 paź 2017, 12:24 (...)
Jeżeli czegoś brakuje, dajcie znać w komentarzach.
Jeśli jeszcze aktualizujesz tę listę to możesz dodać WWG Podcast na Wyjdzie w Graniu
ODPOWIEDZ