Teraz jest Pn, 22 sty 2018, 21:06

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: So, 19 gru 2009, 09:10 

No i mamy numer 12-ty.
Polecam zwłaszcza tekst o Langu, wywiad z przedstawicielem Zoch Verlag, artykuł o kościach i recenzje jesiennych nowości. I szalony horoskop Kapustki, oczywiście. I alfabet Essen. I... no cały numer polecam zwłaszcza!

Z przeprosin: zmagamy się z nową drukarnią, która sprawiła, że numer jest nieco mniej doskonały, niż mógłby.

Jak Wam 12-tka przypadła do gustu?

PostNapisane: Pn, 21 gru 2009, 14:13 
Administrator

Przejrzalem na razie z grubsza. BAAARDZO fajny felieton Trzewiczka - Stworzyłem potwora. A fajny dlatego, ze ja sam mam juz dosyc RFTG, a przez ostatnie pare dni codziennie dostaje propozycje "To moze zagramy"... :-)

= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =

PostNapisane: Pn, 21 gru 2009, 15:46 
Użytkownik wspierający

Po pierwszym przekartkowaniu nowego numeru jedna rzecz rzuciła mi się w oczy - ponad połowa gier otrzymała ocenę 8 lub lepszą - chyba redaktorom udzielił się świąteczny nastrój :wink: Myślę, że recenzenci powinni chłodniejszym okiem patrzeć na oceniane tytuły.

PostNapisane: Pn, 21 gru 2009, 18:12 
Użytkownik wspierający

Andreus napisał(a):
Po pierwszym przekartkowaniu nowego numeru jedna rzecz rzuciła mi się w oczy - ponad połowa gier otrzymała ocenę 8 lub lepszą - chyba redaktorom udzielił się świąteczny nastrój :wink: Myślę, że recenzenci powinni chłodniejszym okiem patrzeć na oceniane tytuły.

Po przekartkowaniu nowego numery mi nie dość, że rzuciła się wysoka średnia ocen, to dodatkowo jedyna gra jaka ma ocenę 10 to Neuroshima Hex Duel :). System ocen już dawno przestał mieć ręce i nogi. Osobiście interpretuje go tak:
9-świetna gra w SWOJEJ KATEGORII, małe niedoskonałości, ale ogólnie dużo fajnej zabawy.
8-gra w której coś zgrzyta, dla jednych graczy to będzie 10, a dla innych 7
7-dobra skopana w jakiś sposób gra. Najlepiej zagrać u kogoś
Poniżej 6 to już dla twardzieli i tych co mają dużo pieniędzy :).
Co do oceny 10 to z poprzednich numerów wywnioskowałem, że jest to całkiem dobra gra (na 8-kę) oceniana przez jakiegoś jej fanatyka :).

Co do wysokich ocen to zaraz będzie odpowiedź, że do recenzji są dobierane gry dobre i bardzo dobre. Nie wiedzieć więc dlaczego jest skala 1-10. Osobiście bym sugerował zrobienie 1 strony o grach słabych. Takie kilka zdań i średnia ocena redakcji. Jak ktoś będzie chciał wyjaśnienie dlaczego gra jest zła to już sobie gdzieś poszuka.

PostNapisane: Wt, 22 gru 2009, 04:42 

Andreus - jak pisaliśmy: my naprawdę staramy się wybierać do numeru przede wszystkim fajne, dobre, ciekawe gry. Nie będziemy zaniżać ich ocen tylko dlatego, że wiele dobrych może kiepsko wyglądać.

Konev - do numeru wiosennego szykujemy modyfikacje przybliżające realne znaczenie ocen.

PostNapisane: Wt, 22 gru 2009, 09:21 
Użytkownik wspierający

Na razie przeglądnąłem zaledwie, ale ze smutkiem zobaczyłem, że sprintem po grach takie krótkie :(
Lubiłem, gdy ocenialiście zespołowo tych 15-20 gier, a nie 6 czy 7.

Ale fajnie jest i na pewno poczytam sobie z przyjemnością ;)

PostNapisane: N, 27 gru 2009, 19:36 
Użytkownik wspierający

multidej napisał(a):
Andreus - jak pisaliśmy: my naprawdę staramy się wybierać do numeru przede wszystkim fajne, dobre, ciekawe gry. Nie będziemy zaniżać ich ocen tylko dlatego, że wiele dobrych może kiepsko wyglądać.

Konev - do numeru wiosennego szykujemy modyfikacje przybliżające realne znaczenie ocen.

Az nie wytrzymalem. Cytuje:
"... musze stwierdzic z bolem: ta gra jednak niespecjalnie sie udala. Mimo super tematu i wymarzonego typu rozgrywki (na ktory autor narzeka 2 akapity wczesniej, przyp. AS). "
Ocena:???
I mysle, ze wystarczy:) Osobiscie i tak szukalem raczej informacji o cenie i liczbie graczy.
Numer mimo wszystko podoba mi sie bardziej niz poprzedni. Duuuuuzo mniej projektowego (w sensie planowania stron) szalenstwa. Az spokojniej sie czyta. :)

PostNapisane: Pn, 28 gru 2009, 09:17 
Użytkownik wspierający

Witam !
Przeczytałem prawie cały numer i:
+ praktycznie prawie wszystkie teksty są bardzo dojrzałe i ciekawe - żadnego pisania na siłę,
+ gruba okładka, mniej fantazji kolorystycznych na poszczególnych stronach - czyta się spokojniej,
+ ciekawe felietony - tym razem zrozumiałem o co chodzi Kapustce :wink: ,
+ dobrze podzielone tematy pomiędzy poszczególne działy,
- kolejny raz brak opisu skali - miejmy nadzieję, że to już po raz ostatni,
- kolportaż - ŚGP ma być w każdym kiosku !!!!
- brak dodatków. Ja poproszę o coś do Carcassonne.
- błąd ortograficzny str. 50: "Teraz jednak na pułkach pietrzą się ...."
- błąd merytoryczny str. 63. Prezentów nie roznosi żaden Aniołek ani Mikołaj tylko Gwiazdor :wink:
Generalnie więcej pozytywów.
Pozdrawiam

PostNapisane: Pn, 28 gru 2009, 09:39 
Użytkownik wspierający

Dziękujemy za opinie. Banan2 - kwestia dodatków jest poruszona w innym temacie i polecam przeczytać go od początku, bo nasi czytelnicy sami odpowiedzieli na pytanie dlaczego nie ma dodatkowych kafelków do Carcassonne dołączonych do ŚGP.

PostNapisane: Śr, 30 gru 2009, 12:01 
Użytkownik wspierający

Korzeń napisał(a):
Dziękujemy za opinie. Banan2 - kwestia dodatków jest poruszona w innym temacie i polecam przeczytać go od początku, bo nasi czytelnicy sami odpowiedzieli na pytanie dlaczego nie ma dodatkowych kafelków do Carcassonne dołączonych do ŚGP.

Hmm, poczytałem ten wątek i jak dla mnie to sporo osób chętnie kupiłoby ŚGP z dodatkiem, nawet za trochę większą cenę. Z tym, że od razu dodam, że jeśli wydawca nie poprawi kolportażu to taki pomysł ma połowiczne szanse na sukces. Polski rynek planszówek rozwija się dość systematycznie i podejrzewam, że wydawca np. Carcassonne, który wie ile egzemplarzy gry sprzedał w Polsce, mógłby spróbować wejść w taki temat. Tylko, że musi być pewien, że pismo znajdzie się w setkach punktów sprzedaży a nie tak jak teraz w przysłowiowych "trzech miejscach na krzyż".
Pozdrawiam

PostNapisane: Śr, 30 gru 2009, 15:50 
Użytkownik wspierający

konev napisał(a):
Osobiście bym sugerował zrobienie 1 strony o grach słabych. Takie kilka zdań i średnia ocena redakcji. Jak ktoś będzie chciał wyjaśnienie dlaczego gra jest zła to już sobie gdzieś poszuka.

Świetny pomysł, ja bym jednak zasugerował pójście sprawdzoną drogą. kiedyś w CD Acton (jak jeszcze nie zamieniłem PCta na konsolę to regularnie czytałem) był dział od którego zaczynałem numer czyli kaszanka zone - jedna lub dwie recenzje (zazwyczaj z jajem) o wybitnie złych grach - takich w stylu 1/10 czy 2/10.

Z chęcią przeczytam taką recenzję!

PostNapisane: Śr, 30 gru 2009, 15:54 
Użytkownik wspierający

Tommy napisał(a):
konev napisał(a):
Osobiście bym sugerował zrobienie 1 strony o grach słabych. Takie kilka zdań i średnia ocena redakcji. Jak ktoś będzie chciał wyjaśnienie dlaczego gra jest zła to już sobie gdzieś poszuka.

Świetny pomysł, ja bym jednak zasugerował pójście sprawdzoną drogą. kiedyś w CD Acton (jak jeszcze nie zamieniłem PCta na konsolę to regularnie czytałem) był dział od którego zaczynałem numer czyli kaszanka zone - jedna lub dwie recenzje (zazwyczaj z jajem) o wybitnie złych grach - takich w stylu 1/10 czy 2/10.

Po co? Idź do biedronki, czy tesco i 90% gier z działu goer planszowych można tam zakwalifikować ;)
Chociaż z drugiej strony, zainteresowane kolorową grafiką pięciolatki, mogą twierdzić inaczej :)

PostNapisane: Śr, 30 gru 2009, 16:03 

Tommy napisał(a):
kiedyś w CD Acton (jak jeszcze nie zamieniłem PCta na konsolę to regularnie czytałem) był dział od którego zaczynałem numer czyli kaszanka zone - jedna lub dwie recenzje (zazwyczaj z jajem) o wybitnie złych grach - takich w stylu 1/10 czy 2/10.

Dalej w CDA takie coś funkcjonuje :)
Soulless napisał(a):
Po co? Idź do biedronki, czy tesco i 90% gier z działu goer planszowych można tam zakwalifikować ;)

Nie tylko gry tego pokroju mogą być słabe, ale także produkcje dużo większe, nie rzadko za większe pieniądze i one także mogłyby być przedstawione.

PostNapisane: Śr, 30 gru 2009, 16:25 
Użytkownik wspierający

Soulless napisał(a):
Tommy napisał(a):
konev napisał(a):

Chociaż z drugiej strony, zainteresowane kolorową grafiką pięciolatki, mogą twierdzić inaczej :)

Nie rozumiem pytania "po co?" Bo fajnie się to czyta!? i nie, nie chodzi mi o biedronkowe gówno tylko o jakieś normalne, znańsze, może polskie tytuły których będzie można przeczytać fajną, z jajem, zgryźliwą recenzję.

PostNapisane: Śr, 30 gru 2009, 22:15 
Użytkownik wspierający

Cytuj:
kiedyś w CD Acton (jak jeszcze nie zamieniłem PCta na konsolę to regularnie czytałem) był dział od którego zaczynałem numer czyli kaszanka zone - jedna lub dwie recenzje (zazwyczaj z jajem) o wybitnie złych grach

Tak! Ja też uwielbiałem "kaszanka zone". Właśnie od niej zaczynałem zaśmiewając się do łez, w szale szczęścia śpiewałem bawarskie piosenki i rytmicznie wyrywałem tę recenzję ocenioną 1/10, a potem, wiadomo, przebierałem się w strój wymierającej pandy, gnałem do parku Morskie Oko (na Mokotowie), chichocząc wchodziłem na kasztanowca (banan2 czy nadążasz co chcę powiedzieć? :D), skąd podrywałem panie pandy, które przychodziły tam również po przeczytaniu TEJ GENIALNEJ RUBRYKI. Pamiętam szczególny problem z listopadowym numerem, kiedy zostałem zaaresztowany, bo nie wypada się tak cieszyć w święto zmarłych, ale ja na to odpowiadałem, że jestem wymierającym gatunkiem, więc mam prawo.

Bardzo jestem za powstaniem "kaszanka zone" w ŚGP, o ile tylko znajdzie się odpowiedni materiał do takich recenzji. Cholera, z chęcią bym poprowadził tę rubrykę!

PostNapisane: Pn, 04 sty 2010, 08:44 
Użytkownik wspierający

Witam !
O ile nie są to jakieś pseudofelietony to oczywiście, że nadążam :wink:
Też czytałem kaszankę zone a jeszcze wcześniej słuchałem w latach 80-tych antylisty przebojów w Rozgłośni Harcerskiej. Podobne smaczki :)
W każdym razie taki dział w ŚGP byłby mile widziany.
Pozdrawiam

PostNapisane: N, 10 sty 2010, 00:38 

Po raz pierwszy chyba przeglądając ŚGP miałem wrażenie spójności kolorystycznej. Dziwne i trudne do opisania uczucie, ale wcześniej przeglądając pismo atakowany byłem (a raczej mój zmysł wzroku) przez dzikie i często gryzące się kolory, które wyskakiwały z kolejnych stron. Tym razem mimo, że Multi twierdzi, że wyszło średnio to dla mnie wyszło fantastycznie. Może zawsze trzeba prosić drukarnie żeby coś tam spiepszyła lekko? ;)

Żeby nie ochać i achać aż tak bardzo w kilku artykułach tło źle było dobrane do liter przez co utrudniało odczytywanie, jedna z reklam gier była rozmyta, a z niewiadomych przyczyn kilka kartek ze środka wyleciało własnymi siłami w momencie gdy je dotknąłem. Dziwne.

Kolejny problem edytorski to korekta. Kwestia poruszana przy każdym numerze i wciąż aktualna (niczym sto lat). Literówki, orty, szalone interpunkcje. Sam jestem kretynem ortograficznym i gramatycznym, ale worda mam. Redakcja ŚGP niestety nie, a na takim poziome są te błędy.

Ostatni punkt narzekania to temat pod tytułem "moja żona gra", "moja żona nie gra", "moja żona gra czasami, ale muszę uciekać z domu do kumpla na nockę bo dostanę wałkiem po głowie jak moja się dowie, a jego jest na wakacjach więc spoko".
ARGH! Ile można?! Od 3 czy 4 numerów w koło Macieju tragedie rodzinne i uzewnętrznianie się jak na spowiedzi. magazyn to nie miejsce dla terapii małżeńskich. Pismo które pretenduje do opinio twórczości nie może pisać w takim tonie, samemu określając hobby planszówki jako hermetyczną zabawę dla facetów, na którą psioczą żony i kochanki.
Rozumiem, że felietony muszą być (bo muszą!) ale nie ma już o czym pisać?

A generalnie to ŚGP po prostu fajny, jak zawsze miło poczytać na papierze o planszówkach. Chętnie tez poczytał bym ten "pojazd planszówkowy" :]

PostNapisane: N, 10 sty 2010, 11:37 
Użytkownik wspierający

A według mnie felieton Trzewika pt "Stworzyłem potwora" to najlepszy felieton tego numeru :)

Strefa czasowa: UTC + 1