Teraz jest So, 20 sty 2018, 00:33

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: So, 17 paź 2009, 16:06 

Prosiłbym o opinie i komentarze na temat 11-go numeru pisma.
Ze swej strony przepraszam, że - decyzją wydawcy - numer ukazał się z opóźnieniem.

PostNapisane: Wt, 20 paź 2009, 16:01 

Numer 11 kupiłem kilka godzin temu, przekartkowałem, parę recenzji i felietonów przeczytałem.

Ogólnie wszystko ok. Podobała mi się recenzja ANDROIDa (byłem bardzo ciekawy jak autor poradzi sobie z przedstawieniem ilości i stopnia komplikacji reguł 8) ), przyjemnie się ją czytało mimo jednej pomyłki stylistycznej - "(...) rzucanie nóg pod nogi przeciwnikom (...)". Chyba kłód :wink:

Felietony ciekawe, najbardziej podobał mi się (oraz mojej drugiej połówce) "Moja żona nie gra". :mrgreen:

Mam dwie trzy uwagi:
1) Przedostatnia strona - czy w "Sprintem po grach" nie powinno być krótkich ocen wszystkich opisywanych w danym numerze gier?

2) Nie opisujcie gier, których nigdzie nie da się dostać. :evil: A jeśli już musicie to dawajcie im baaardzo niskie oceny :wink: Bo gdzie ja kupie Visionary czy Schotten-Totten? :cry:

3) KOREKTA! Np recenzja Le Havre... Trzecia kolumna tekstu na stronie 35 - gdzie tam jest początek zdania? Albo przy ocenie, Plusy i minusy: "mnustwo dróg do zwycięstwa, mnóstwo istotnych decyzji, szybka tura gracza". zdecydujcie się, "mnustwo" czy "mnóstwo" :evil:

PostNapisane: Śr, 21 paź 2009, 19:13 
Użytkownik wspierający

Dzięki maciak82 za komentarz. Zmartwię Cię, ale będziemy opisywać gry które trudno dostać, jeśli tylko gry te będą warte polecenia. I nie ma co się martwić, tylko szukać po necie, allegro, forum gp w dziale sprzedaże lub korzystać z i-szop.pl Może trafisz na Visionary, a shotten jest tak prosty, że samemu można go zrobić na domowy użytek (ja wiem, że to nie to samo).

PostNapisane: Cz, 22 paź 2009, 08:53 
Użytkownik wspierający

Witam !
Ja też tak na szybko. Mój egzemplarz kupiłem w Empiku. W saloniku Kolpoltera nie wiedzieli o co pytam. I tak:
1. Ostatnie zdanie z recenzji Le Havre:"Moim zdaniem Le Havre to idealna gra dla graczy". IMHO to zdanie jest trochę bez sensu. Zabrakło tam jakiegoś wyrazu?
2. Dobrze, że prezentujecie mało znane gry. Nie warto kupować pisma w którym będą tylko recenzje znanych pozycji. O nich można bardzo dużo poczytać w necie.
3. Niepotrzebnie umieszczony program imprezy Gramy - sporo po czasie. Szkoda miejsca.
4. W dalszym ciągu brakuje legendy do ocen. Co oznacza 7 a co 8 czy 9 ?
5. Plus za atykuły "Przedświąteczne szaleństwo", "Trzy razy klocki", "Gra z klimatem", dział Graj logicznie i "Domino".
6. Sorry, ale dowcipy rysunkowe są jakieś takie mało śmieszne.
7. Wizualnie OK. Chociaż niektóre zdjęcia mogłyby być lepsze (np. Finca - kiepska ostrość).

Pozdrawiam

PostNapisane: Cz, 22 paź 2009, 09:16 
Użytkownik wspierający

Pierwsze przejrzenie i podoba mi się o wiele bardziej niż ostatnie 2-3 numery. W końcu nie ma problemu z kolorami, dobór gier też b.dobry... ale, postarjcie się sprawdzać lepiej to co piszecie:

- W przedświątecznych zapowiedziach Trzewik pisze o At the Gates of Loyang że znowu wszyscy będą walić drzwiami i oknami do Lookout Games (nie takie sformułowania użył ale sens podobny). Tylko że AtGoL zostało wydane przez Hall Games (nowe wydawnictwo specjalnie utworzone dla tej gry), a nie przez Lookout Games.
- przy ocenie gier są błędy przy skalowalności. Adroid gra dla 3-5 graczy a jest napisane skalowalność: 2-4 = świetna (chyba że autor coś napisał o wariancie dwuosobowym). Podobnie przy Le Havre - gra dla 1-5 a skalowalność opisana 1 i 2-4 - zabrakło dla 5. Gdzieś był chyba jeszcze podobny błąd.

PostNapisane: Cz, 22 paź 2009, 10:11 
Administrator

Dla mnie znowu dziwna sprawa z ocenami. Android, ktory jak wynika z recenzji - to kaszana - ma 7. Najgorzej oceniona gra to Kung-Fu, wrecz okreslona jako zepsuta (zlamana) - ma 5. To po co skala ocen ponizej 5?

Kapusta planszowa - cala strona wynurzen o niczym, kompletny belkot, zero smiechu. Krotkie teksty Kapustki tak, wymuszone dlugasne felietony - nie.

Zdjecia jak zwykle slabe :-(

= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =

PostNapisane: Cz, 22 paź 2009, 17:39 
Użytkownik wspierający

Pierwsze wrażenia - przekartkowałem jedynie, z recenzji czytałem jedynie tę o grze wydanej własnym sumptem, nazwy nie pomnę. Niemniej - dobry Boże, w końcu jest przejrzyście, jest czytelnie, jest tak, jak powinno być od początku :-) I zdjęcia mają podpisy - bomba. Felieton o żonach też mi się podobał.

8-)

Sprzedam (wojenne i inne)/kupię/wymienię.

PostNapisane: Cz, 22 paź 2009, 17:47 
Użytkownik wspierający

Co do ocen to mi wpadła w oko ocena Korzenia do Palce w Pralce: "Nie cierpię tej gry. Przegrywam już na etapie wybijania rytmu. Niestety moi znajomi i rodzina kochają klaskacza. Daję ósemkę za radość z oglądania rozgrywki innych."

No fajnie, tylko czy o to chodzi w ocenianiu gier? Na tej zasadzie można w ogóle zlikwidować ocenianie i dawać z automatu ósemkę i więcej (mi się nie podoba, ale na pewno komuś tak).

PostNapisane: Cz, 22 paź 2009, 19:03 
Użytkownik wspierający

bart8111 nie zgadzam się z Tobą. Są gry których zwyczajnie nie trawię, tudzież lubię mniej albo uważam za czysto przeciętne. Ja tak uważam. Zabierając się do oceniania jakiejś gry nie polegam tylko i wyłącznie na własnym osądzie, a obserwuję zachowania innych graczy, którzy ze mną testują daną grę. Jeśli widzę, że dobrze się bawią, że gra ma pozytywny odbiór, to znaczy, że gra spełnia swoje zadanie. I to, że ja akurat jej nie uważam jej za świetną, nie znaczy, że muszę dać wyjątkowo niską notę. W poprzednim numerze Trip ocenił nisko Poison. Człowiek lubi inny typ gier, ocenił z własnego punktu widzenia, opisał dlaczego gra mu się nie podoba. A zaraz odezwały się głosy krytyki - dlaczego? Przecież Poison, to sympatyczna gra, zasługuje na więcej. Sam byłem zdziwiony, dlaczego karcianka dostała tylko 5.
Ja oceniam inaczej, staram się obserwować grających. I do klaskacza raczej nie siądę, ale zawsze z przyjemnością siądę obok, bo obserwowanie ludzi przy tej grze daje mi tyle samo radości co innym gra. A tych co lubią Palce w pralce jest wystarczająco dużo, w związku z czym gra w swojej kategorii wagowej zasługuje na 8.

PostNapisane: Cz, 22 paź 2009, 21:04 
Użytkownik wspierający

Recenzja Trucizny była krytykowana przede wszystkim za błędy merytoryczne i założenie - że gra musi być słaba ;-)

PostNapisane: Pn, 26 paź 2009, 00:18 
Użytkownik wspierający

Banan2 napisał(a):
Ostatnie zdanie z recenzji Le Havre:"Moim zdaniem Le Havre to idealna gra dla graczy". IMHO to zdanie jest trochę bez sensu. Zabrakło tam jakiegoś wyrazu?

Nie, akurat w tym przypadku chochlik drukarski nie poczynil żadnych spustoszeń. :-) Możliwe, że powinienem napisać: Moim zdaniem Le Havre to idealna "gra dla graczy" ponieważ chodzi tu o używane w środowisku określenie zlożonej, wymagającej planszówki dla zaawansowanych graczy, odpowiednik angielskiego gamers' game.

PostNapisane: Pn, 26 paź 2009, 10:49 
Administrator

W tym kontekście po prostu warto używać pojęcia "gra dla doświadczonych graczy".

PostNapisane: Pn, 26 paź 2009, 11:29 

To ja tylko od siebie dorzucę słówko a propos ocen (tekstu o truciźnie tak zjechanego przez wszystkich nie będę bronił, bo zrobił by się straszny offtop a i tak bym niechętnych nie przekonał - powiem tylko, że w grę grałem, w tekście napisałem, że zasiadłem z dobrymi myślami z powodu autora gry i wrażania + ocena wniknęły po rozgrywkach) na przykładzie trucizny: ja uważam, ze gra jest do bani, więc daje jej 3 - bo to moja własna ocena i sorry, ale z gustami się nie dyskutuje, dalej, zdaję sobie sprawę, że parę osób jednak się w to ze mną dobrze bawiło mimo mojej okrutnie kwaśnej miny przy rozgrywce, gra podskakuje na 5, okazuje się, że są osoby które naprawdę lubią takie gry i poison wpisuje się świetnie w ich gusta, informacja na końcu tekstu - gracze fani gatunku dodają 2 do końcowej ocen = 7 Proszę czytać tekst ze zrozumieniem zanim pojedziecie po autorze. Do błędu a propos wydawnictwa się przyznaję - trochę się zamieszałem i zawaliłem. Reszta zarzutów wynika jedynie z faktu, że Wam się gra podoba, a mnie nie oraz niedokładnego przeczytania artykułu.

Przepraszam, że jednak napisałem, ale trochę mnie rozeźliły te bezpodstawne zarzuty. Za błąd się kajam i biję w pierś.

Wracając do ocen, przykładowy Titan dostał 9 bo to gra odjechana w kosmos! ale niestety kilka minusów (typu straszne zasady i okrutny czas rozgrywki) obniżają ocenę z 10 do 9). Oceny są zawsze wypadkową rożnych przemyśleń autora (przynajmniej u mnie tak jest). Prawdopodobnie nigdy nie dam żadnej grze 1, a 10 jest zarezerwowana tylko dla jednej gry, w którą gram nieprzerwanie od lat. Jak dotąd nie słyszałem o grze tak złej, lub tak dobrzej by dostała krańcowe wyniki. Podobnie pewnie maja inni autorzy i dlatego rzadko (czy w ogóle) zdarzają się oceny 1-5, bo zawsze czymś tam jednak gra sobie podciągnie, w końcu do druku trafiają jednak gry które pewne minimum spełniają.

Pozdrawiam

PostNapisane: Pn, 26 paź 2009, 21:24 

Lekko źle się sfermatowało Wielkie Twierdzenie Fermata ;)

PostNapisane: Wt, 27 paź 2009, 12:40 
Użytkownik wspierający

Zmiana szaty graficznej na +
Te "długie" felietony - jak najbardziej, nawet więcej proszę.
Recenzje gier, o których już w sumie czytałem wnecie wypełniają z70% in minus.

PostNapisane: Wt, 27 paź 2009, 13:05 
Użytkownik wspierający

Tak na szybko przeczytałem recenzję Le Havra, felieton o GO i dominie o powiem, że dobrze się czytało. Reszta mnie nie zaciekawiła.
Odnośnie ocen gier- nie lepiej wprowadzić skalę od 1-6 jak w szkole? 6 dla gier wybitnych bez żadnych wad, 4 - gra dobra, 1 - gra zepsuta. Interpretacja oceny była by łatwiejsza i przynajmniej większa część skali byłaby wykorzystywana. Bo tak to nie do końca wiadomo czy do takiej gry z 5 siadać w ogóle, czy to tak naprawdę zła gra jest, lecz przekroczenie bariery dania grze mniej niż 5 jest wyczynem na który stać było tylko Don Simona i chyba jeszcze kilku nielicznych w czasach świetności pisma więc się wystawia tą piątkę..

Btw. to już jest ten numer z ów profesjonalną korektą z zewnątrz? :shock:

PostNapisane: Wt, 27 paź 2009, 13:23 
Użytkownik wspierający

Nie wiem, czy reklama sklepu trik-trak nie narusza prawa. Na pewno jednak redakcja powinna zauważyć, że taka reklama może być traktowana jako naruszenie interesów innego reklamodawcy.

PostNapisane: Wt, 27 paź 2009, 13:34 
Administrator

Reklama Trik-traka jest strasznie agresywna. Dużo o tym dyskutowaliśmy na Essen. Nie widzę zupełnie sensu prowokowania do wojny reklamowo-handlowej, nikt na tym nigdy nie wygrywa.

PostNapisane: Wt, 27 paź 2009, 13:46 
Użytkownik wspierający

O co chodzi z tą reklamą?

PostNapisane: Wt, 27 paź 2009, 13:52 
Administrator

Załącznik:
27102009.jpg

= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =

PostNapisane: Wt, 27 paź 2009, 13:59 
Administrator

Dla niezorientowanych Graal i Gryf to sklepy z planszówkami w Warszawie.

PostNapisane: Wt, 27 paź 2009, 14:14 
Użytkownik wspierający

[sprzątam po sobie]

Ostatnio edytowano Wt, 03 maja 2016, 17:46 przez MisterC, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Wt, 27 paź 2009, 14:20 
Użytkownik wspierający

Uważam, że reklama jest jak najbardziej w porządku. Trik-trak wymyślił chwytliwe hasło reklamowe.
Reklama jest strasznie agresywna? A jak powinna wyglądać? Nisza jaką była sprzedaż gier powoli się wypełnia i trzeba się wyróżniać: "w życiu musisz być rekinem, jeśli nie chcesz żeby dopadły cię inne rekiny". Niektórzy powiedzą pokorne ciele dwie matki ssie, ale wg mnie w biznesie trzeba rozpychać się łokciami, żeby zrobić sobie miejsce. Trik-trak jest na początku swojej drogi i nie chce przepaść w gąszczu konkurencji.
Ode mnie brawa za reklamę 8)

PostNapisane: Wt, 27 paź 2009, 14:21 
Użytkownik wspierający

nie wiem, nie znam prawa, ale czy nie jest to problem sklepu a nie czasopisma? Chyba ŚGP nie odpowiada za treść reklam, prawda?

PostNapisane: Wt, 27 paź 2009, 14:28 
Użytkownik wspierający

Przypuszczam, że Michałowi chodziło o to, iż Wydawca zamieszczając taką reklamę może pogorszyć swoje relacje z innymi reklamodawcami.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1