Teraz jest So, 20 sty 2018, 00:32

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr, 22 lip 2009, 16:36 
Użytkownik wspierający

Przeczytałem numer od okładki po okładkę. Oto uwagi:

1. Dobieranie kolorów ramek w recenzjach pod konkretne gry to pomysł chybiony. Wprawdzie fiolet i zieleń z recenzji Poison idealnie pasują do okładki tej gry. Ale przed Poison mamy pomarańczowo-zielony Dixit, a dalej niebieskie Power boats . Wolałbym, by jeden kolor odpowiadał grom familijnym (ogólnie), a drugi grom dla "planszomaniaków".

2.Tekst o finale Monopoly oddziela recenzje gier familijnych od recenzji gry numeru - Valdory. Moim zdaniem wprowadza to lekki zamęt. Jeśli już czytam recenzję Valdory, to po niej wolałbym przeczytać pozostałe recenzje. Tekst o Monopoly przenieść przed recenzję Valdory i byłoby, moim zdaniem, czytelniej.

3. Kiepskie zdjęcia z Gratislavii - mało kontrastowe, mało ciekawe i nijakie jak tło artykułu. A sama impreza godna polecenia. Pojawia się sprzeczność między tym, o czym jest artykuł, a tym, jak go przedstawiono. Jeśli już nie ma lepszych zdjęć, to wolałbym 1-2 niż 4 na stronie (to z nagrodzonymi dziećmi i to z pokojem orientalnym).

4. Osoba nie związana z tematem zauważyła (słusznie), że otwierając ŚGP na "temacie numeru" (strona 8 ) nie wiemy, jaki to temat. Na górze strony jest tytuł działu: "temat numeru", poniżej tytuł artykułu "Od Kredensu do Pionka", ale czytelnik niezorientowany w temacie, nie wie zupełni o czym będzie artykuł. To źle. Temat numeru jest na stronie poprzedniej, ale można by to było zrobić bardziej elegancko. Np. zamiast ramki z tekstem "temat numeru" u góry każdej ze stron zamieścić ramkę z samym tematem (w tym wypadku "Wspólne granie"). Ew. "temat numeru - wspólne granie".

5. Plus za tekst o Madżongu. Michał Stajszczak zaciekawił mnie artykułem, który przeczytałem jako ostatni w piśmie. Profesjonalnie, zrozumiale i przejrzyście. Bez zbędnego wchodzenia w szczegóły dotyczące zasad.

6. Smerf Maruda wspominał o podpisach do zdjęć. Mnie też ich brakuje. Proszę zwrócić uwagę, o ile ciekawszy jest artykuł o turnieju Monopoly, właśnie dzięki podpisom pod zdjęciami.

7. W artykule o Monopoly pojawia się zdanie "Na rysunku pokazana jest statystyka wyboru pionków na podstawie 80 partii eliminacyjnych". Nie ma rysunku.

8. W ciekawym artykule o Spiel des Jahres (kolejnym z cyklu) pojawił się mały "chochlik". Autor, Adam Kałuża, opisuje gry-laureatów z lat 2001 i 2002 nie podając ich autorów. Co ciekawe, wymienia autorów wszystkich gier nominowanych w tych latach, łącznie z kategoriami "pobocznymi". Po przeczytaniu artykułu nie wiem, kto zrobił Carcassone czy Villa Paletti :) Drobiazg i raczej niedopatrzenie, niż błąd. Ale ponieważ cykl artykułów lubię i uważam za porządnie przygotowany, więc zwracam nieśmiało uwagę na to przeoczenie autora.

9. Kilka błędów ortograficznych i stylistycznych, które częściowo były już wymienione. Mam nadzieję, że korektor, jak pisał Multidej, się tym zajmie.

10. Na koniec najważniejsze: recenzje są do siebie podobne. W zasadzie, to najciekawsze w formie są chyba te Marcina Korzenieckiego. Próbować, szukać ciekawej formy, nawet kosztem niepowodzeń. I, błagam, uwierzcie Faiduttiemu ("Sztuka recenzowania", nr 4 ŚGP) - zamiast opisywać reguły gry, opisujcie swoje wrażenie, używając porównań ze znanymi Wam tytułami. Inaczej pół recenzji zajmuje niezrozumiały i nieciekawy bełkot. Proponuję też zwracać uwagę na rozpoczynanie recenzji. Przykład na "+" - cytat z Nienackiego w Power boats i płynne przejście do tematu gry.

Wydaje mi się, że słowo, które najlepiej opisałoby pożądany kierunek zmian to oszczędność. W graficznej stronie pisma, przede wszystkim.

Pozdrawiam i czekam na następny numer ŚGP.

Ostatnio edytowano Śr, 22 lip 2009, 18:17 przez fruszu, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Śr, 22 lip 2009, 16:57 
Użytkownik wspierający

fruszu napisał(a):
8. W ciekawym artykule o Spiel des Jahres (kolejnym z cyklu) pojawił się mały "chochlik". Autor, Adam Kałuża, opisuje gry-laureatów z lat 2001 i 2002 nie podając ich autorów. Co ciekawe, wymienia autorów wszystkich gier nominowanych w tych latach, łącznie z kategoriami "pobocznymi". Po przeczytaniu artykułu nie wiem, kto zrobił Carcassone czy Villa Paletti :) Drobiazg i raczej niedopatrzenie, niż błąd. Ale ponieważ cykl artykułów lubię i uważam za porządnie przygotowany, więc zwracam nieśmiało uwagę na to przeoczenie autora.

Aj :oops:
Co za wstyd :oops:

PostNapisane: Śr, 22 lip 2009, 21:19 
Użytkownik wspierający

fruszu napisał(a):
W artykule o Monopoly pojawia się zdanie "Na rysunku pokazana jest statystyka wyboru pionków na podstawie 80 partii eliminacyjnych". Nie ma rysunku.

Do tekstu o Mistrzostwach dołączyłem więcej obrazków, niż mogło się zmieścić na stronie. Redakcja miała wybrać odpowiednie i dostosować do tego tekst. Rysunek, przedstawiający statystyke wyboru pionków nie zmieścił się, ale odnoszące się do niego zdanie nie zostało usunięte

PostNapisane: Cz, 23 lip 2009, 08:52 
Użytkownik wspierający

Witam !
To i ja się podzielę swoimi uwagami. Numer przeczytałem od deski do deski:
1. Dystrybucja. Jedno słowo: rozpacz! Podczas wakacji usiłowałem kupić pismo w dość dużej miejscowości. Sporo kiosków i punktów sprzedaży prasy. Nikt nic nie wiedział, nie słyszał. Zero. Kupiłem dopiero w swoim Empiku. Na półce było 5 egz. Ja kupiłem 1 a pozostałe 4 będzie tam pewnie leżało przez najbliższych kilka miesięcy tzn. do wydania kolejnego numeru. Tak było z poprzednim numerem.
2. Dobry krok polegający na rozdzieleniu recenzji na "Familijnie" i "Kącik planszomaniaka". Brakuje za to "Kącika superplanszomaniaka" ( :wink: nazwa robocza) gdzie znalazłyby się np. teksty o konkretnych strategiach w ciężkich tytułach.
3. Nie do końca konsekwentne umieszczenie tytułów w poszczególnych działach. Dlaczego Small World znalazł się w "Kąciku planszomaniaka" ? To ulubiona gra mojego 7-latka (domowy tytuł: Wykurzanie :) ).
4. Wielki szacunek dla autorów za artykuły o Dixicie i Madżongu.
5. Dziwna recenzja Poisonu.
6. Nieźle ocenione gry. Brakuje opisu skali. Co oznacza 6 a co 8.
7. Sporo błędów. Też i tych merytorycznych (G3 i Carcassonne).
8. Duży plus za prezentację gier z innych krajów (Tara).
9. Za mała objętość pisma. Ja poproszę x2.
Podsumowując: całkiem nieźle. Dużo dobrego, trochę wpadek.
Pozdrawiam

PostNapisane: Cz, 23 lip 2009, 10:18 
Użytkownik wspierający

MichalStajszczak napisał(a):
Do tekstu o Mistrzostwach dołączyłem więcej obrazków, niż mogło się zmieścić na stronie. Redakcja miała wybrać odpowiednie i dostosować do tego tekst. Rysunek, przedstawiający statystyke wyboru pionków nie zmieścił się, ale odnoszące się do niego zdanie nie zostało usunięte

Dziękuję za rysunek. Zdziwiła mnie wysoka pozycja cylindra :) Wykres pozwolił mi wrócić pamięcią do felietonu Maćka "Kapustki" Kasprzyka pt. "Zły pionek" (nr 4 ŚGP):

" Ale który pionek wygrywa najczęściej? Sędzia nie chce zdradzić, że samochodzik. Wiem to, bo odpowiada "nie mogę powiedzieć" i patrzy na samochodzik".

Czy będą jeszcze teksty "Kapustki" w ŚGP?

Banan2 napisał(a):
Brakuje za to "Kącika superplanszomaniaka" ( :wink: nazwa robocza) gdzie znalazłyby się np. teksty o konkretnych strategiach w ciężkich tytułach.

Uważam, że bardziej specjalistyczne teksty w piśmie są potrzebne, nawet, jeśli część osób będzie je początkowo omijać. I nie chodzi tu o to, by ze ŚGP zrobić magazyn dla każdego. Bardziej o to, by czytelnik mógł schodek po schodku, wspinać się wyżej w wiedzy o naszym planszówkowym hobby i poznawać coraz to ciekawsze (i bardziej zagmatwane) tematy. Jeśli tylko będzie miał na to ochotę.

PostNapisane: Cz, 23 lip 2009, 10:23 
Użytkownik wspierający

fruszu napisał(a):
Czy będą jeszcze teksty "Kapustki" w ŚGP?

Kapustka, cokolwiek Michała Stajszczaka i seria artykułów o SDJ to gwiazdy rozjaśniające mrok reszty treści większości wydań ŚGP.

Sprzedam (wojenne i inne)/kupię/wymienię.

PostNapisane: Cz, 23 lip 2009, 10:26 
Użytkownik wspierający

fruszu napisał(a):
Uważam, że bardziej specjalistyczne teksty w piśmie są potrzebne, nawet, jeśli część osób będzie je początkowo omijać. I nie chodzi tu o to, by ze ŚGP zrobić magazyn dla każdego. Bardziej o to, by czytelnik mógł schodek po schodku, wspinać się wyżej w wiedzy o naszym planszówkowym hobby i poznawać coraz to ciekawsze (i bardziej zagmatwane) tematy. Jeśli tylko będzie miał na to ochotę.

O ile dobrze pamiętam, w 1 numere ŚGP był artykuł o strategii Caylusa. Jakoś później takie artykuły się nie pojawiały. Nie wiem, czy z braku autorów czy czytelników.

PostNapisane: So, 25 lip 2009, 17:10 
Użytkownik wspierający

Artykuł o Madżongu bardzo fajny, ale marzyłby mi się stały kącik dotyczący tej wspaniałej gry oraz innych gier tradycyjnych, wprowadzające nowych graczy w tajniki znanych od wielu,w ielu lat tytułów.

Na razie niewiele rpzeczytałem, ale mocno zdenerwowało mnie używanie słowa "interceptory" w tekście o Space Alert. "Interceptor". Słówko "myśliwiec" z głowy wyleaciło czy się go nie znało? :-P Poza tym podsumowania recenzji w postaci ramki był lepsze w poprzednich wydaniach (po co dwa razy pisać ocenę? grafy dotyczące skalowalności itd. był fajne, niech wrócą).

PostNapisane: Wt, 28 lip 2009, 20:44 
Użytkownik wspierający

Dziękuję za komentarze i uwagi. Wiele dla mnie znaczą.
Słówko "myśliwiec" znam dobrze. W recenzji SA użyłem słowa interceptory posiłkując się oryginalną instrukcją. Z tego co wiem interceptor, w tłumaczeniu na rodzimy język, to nie myśliwiec, ale rozumiem Wehr Twoje intencje. Ja również wyznaję zasadę, że Polacy nie gęsi, dlatego na przyszłość postaram się pisać bez nadmiaru niepotrzebnych obcojęzycznych wtrąceń.

PostNapisane: Wt, 15 wrz 2009, 19:53 
Użytkownik wspierający

Czytam wasze pismo od nr 2 włącznie i muszę powiedzieć, że jest coraz gorzej i niedługo dotkniecie dna, zgadzam się z niektórymi wypowiedziami osób które pisały wcześniej: oto zalety i wady, które zauważyłem, że zaczęły się pojawiać chyba od momentu zmiany w składzie redakcji, ale nie mam pewności, więc nikogo nie oskarżam. Mam przed sobą wszystkie numery i tak porównuje i opisuję ostatni:

1. Nie ciekawe jest rozwiązanie z poświęcaniem 1+ strona na gry familijne, rozumiem że można je lubić i dużo w nie grać, ale 1 strona w zupełności wystarczy szczególnie , kończy się to tym iż z dwóch stron, na stronie 24 połowa to obrazki, a druga połowa to reklamy.

2. a)beznadziejny sposób oceniania, kompletny brak rzetelności strona 21 ( Dixit )
" minus : może być nieciekawa dla umysłów ścisłych" dla mnie to idiotyczne, jestem umysłem ścisłym i chętnie zagram w dixit żeby się rozluźnić np po Caylusie.
wolałbym prawdziwy minus: np. po większej ilości gier powtarzalność obrazków ( z powodu znajomości kart ).
b) strona 13 ( valdora ) skoro gra ma same plusy to dlaczego 8, a nie 10, nie podam przykładu, bo dawno grałem i nie pamiętam zbyt dobrze co mi nie grało.Ale chyba chodziło o farta w dobrym przekładaniu książek by trafić odpowiednie misje, tudzież przedmioty.
c) to oczywiście niektóre pojawiające się w ostatnim numerze.

3.Za dużo tematów tak naprawdę o niczym np. strona 6, 7, 36, 37, 38. zamiast tego wolałbym 3 recenzje.

4. Artykuł Britty Stockmann w kąciku planszomaniaka to farsa teraz powinien się pojawić artykuł wpływ Ekonomi na gry planszowe lub fillmu lub gier figurkowych

5. Po raz 9 Spiel des Jahres , ja rozumiem że jest to prestiżowa nagroda i wspaniały konkurs, ale ponad 18 stron ( inne numery ) na jeden temat, ja ograniczam się do rzucenia okiem na datę i co było number one w tym okresie, być może w to kiedyś zagram.

6.Artykuł strona 60 "życie jest zbyt krótkie .... " to jest niezły absurd kupuje gazetę żeby poznać nowe gry opinie na ich temat oraz rzetelną ocenę, i potem nastaje sytuacja gra dostała punktów np 7 czyli gra jest dobra w moim mniemaniu lepsza od średniej i nie idealna, to ma swój smaczek, idę do sklepu i kupuję i potem okazuję się, że ta gra to jakiś gniot. Ten artykuł jest nie na miejscu, jak przyznanie się do błędu. Nie zaimponowało mi.

7. Nie rozumiem czemu zniknęła rewelacyjna tabelka na końcu każdego artykułu , gdzie było wszystko w pigułce i zamieniono to na jednolity txt, jeszcze do tego rozmiar oceny zmniejszono , całość, miesza się z całym artykułem i w ogóle słabo to wygląda i najważniejsze : zniknęły buźki, które w idealny sposób informowały o tym dla ilu ta gra jest dobra , zła itp i zostało to zastąpione textem.

8. na 13 recenzji ( bez gier logicznychi, klasyki ) o grach jest tylko około 6 nowych gier nie mówię tutaj o reedycjach, chodzi mi o nowe . w artykule "życie jest zbyt krótkie .... " strona 60 mowa o 200 nowych tytułach.nie widać tego po piśmie, wolałbym stosunek 3 stare ( mowa o genua i modern art ) i 10 nowych. Wkońcu czytelnicy wolą recenzje gry, w którą nie grali bądź, grali raz niż w coś co grali 10 razy

9. Malejąca liczba recenzji na rzecz nie interesującyh artykułów numer 10 = 13 recenzji porównując z numerem 9 = 16 recenzji , numer 8 = 20 recenzji, jak tak dalej będzie to w numerze 13 będzie 5/6 recenzji na krzyż.

10. strona 62 , no sorry kolego, kompletnie mnie nie rozweseliła ta strona , wolałbym spis wesołych nazw ,które się pojawiają podczas grania , tudzież jakiś wesoły artykuł jak np w numerze 6/7 strona 94.

11. Sprintem po grach strona 64 wolałbym ten sprint widzieć wraz z artykułem np do Satora przeniesione z 64 strony na 44, plus ex-tabelka i wypowiedź innych kolegów daje nie 7 ocenie tylko
7+4+4/3= 15/3= 5 i taki sposób oceniania byłby okej, np Poison 5+8+8/3= 21/3=7 co daje wraz z możliwością przeczytania krótkiej wypowiedzi innych osób lepszą ocenę gry przez czytelnika. Oczywiście im większa liczba ocen tym lepiej, rozumiem, że jest mało miejsca, ale zawsze coś można zrobić, np zamiast obrazka na 1/4 strony . dzięki temu można ominąć akcje typu ja lubię to i nie lubię tego.

12. Za bardzo kolorowe pismo , już jedna osoba się wypowiadała na ten temat wcześniej . Myślę , że większość czytelników tego pisma to 16 lat w górę, o ile nie więcej. bo jakoś nie widzę żeby 10 latek czytał takie pisma, zazwyczaj w tym wieku rodzić kupi synowi/córce grę po przeczytaniu recenzji niźli na odwrót, ale mogę się mylić.

Pewnie bym znalazł jeszcze parę wad, ale to są te główne w tym najbardziej chyba boli podpunkt 9 i 8

Zalety numeru:

1. Madżong, Tara
2. Nowości z polskiego rynku , bardzo ważne szczególnie dla niedzielnych graczy.

niestety tylko tyle, nie czuję się zachęcony do kupna nowych numerów, co bym zmienił: większa liczba recenzji żeby było stałe 18/20 na numer, brak durnych artykułów, tak zwanych zapychaczy, bo nie ma o czym pisać albo nie chce nam się.
po 2 strony na grę ( kącik planszo maniaka ) po 1 stronie na familijne lub party game , artykuły typu, dlaczego magia i miecz jest super na max 2 strony ,bo więcej nie potrzeba ( nr 9 ),a tu 6 stron aż. Artykuły typu monopol champioship i ekipa na jedną stronę, powrót super tabelki, przeniesienie sprintu po grach, więcej recenzji, więcej recenzji nowych gier , rzetelniejsza ocena gier, mniej kolorowo, mniej obrazków.
Jako przykład jednego z najlepiej napisanych artykułów w historii pisma, pod względem wszystkiego: kolorów, ilości obrazków , kompozycji textu, obiektywności, wypełnienia tabelki, oraz zawartych informacji i wszystkiego co dobre ( podaję przykład moim zdaniem dobry oraz nie uważam, że reszta recenzji jest zła ). Jest to recenzja z 8 numeru strona 38/39 pana Mateusza Wilka , chciałbym tej osobie uścisnąć kiedyś dłoń. Rewelacyjna robota.
Zresztą moim zdaniem nr 8 jest to jeden z najlepszych numerów tego pisma dużo dobrych recenzji ( nie koniecznie nowości, ale po prostu dużo tego ) , niewielka liczba pierdół co daje odskocznie od ilości gier, jakość textów nawet Roz(g)ryka mi się podobała i do tego bardzo przyjemny felieton pana Macieja Kasprzyka.
Takie pismo chciałbym w przyszłości czytać.

Pozdrawiam
Mustafa

A.J.Mustafa

PostNapisane: Cz, 24 wrz 2009, 10:00 
Użytkownik wspierający

Cytuj:
Wykres pozwolił mi wrócić pamięcią do felietonu Maćka "Kapustki" Kasprzyka pt. "Zły pionek" (nr 4 ŚGP): "Ale który pionek wygrywa najczęściej? Sędzia nie chce zdradzić, że samochodzik. Wiem to, bo odpowiada "nie mogę powiedzieć" i patrzy na samochodzik". Czy będą jeszcze teksty "Kapustki" w ŚGP?

Nie mogę powiedzieć. Nie mogę powiedzieć ale wiecie, że BĘDĄ, bo patrzę się na najnowszy tekst do 11 numeru pt. "Fama,Feme". Wracam na dobre od najnowszego. Moja przerwa (w pisaniu ogólnie) była spowodowana dużą ilością koncertów jakie miałem z zespołem bauagan. Muzyka była świetną sprawą ale nigdy nie trafiłem na ludzi, którzy myślą o niej tak jak ja ... dlatego porzuciłem granie i skupiam się wyłącznie na pisaniu (próbuję z opowiadaniami, ŚGP, gamesfanatic, teksty do kabaretu i oby więcej).

Dzięki za miłe słowa i cytat z wyborem pionka. Pamiętam całą sytuację gdy zupełnie zaskoczeni, wręcz trochę zażenowani usłyszeliśmy "niektóre pionki są lepsze". Na co odpowiedzieliśmy "a które ?" ...

PostNapisane: Pn, 28 wrz 2009, 12:40 
Użytkownik wspierający

kapustka napisał(a):
z zespołem bauagan

chciałbym linka:)
rozdajesz?;D

PostNapisane: Wt, 06 paź 2009, 09:45 
Użytkownik wspierający

Zapraszam na odnowioną stronę http://kapustka.net, gdzie w porozumieniu ze Światem Gier Planszowych umieściłem między innymi swoje felietony z numerów archiwalnych. (http://kapustka.net/?cat=3).

To jest dobra wiadomość ... a zła jest taka, że następne felietony ŚGP będą się tam pojawiać z mniej więcej rocznym opóźnieniem.

Happosai: w wolnej chwili spróbuję podegrać gdzieś jakieś swoje mp3

PostNapisane: Wt, 06 paź 2009, 10:00 
Użytkownik wspierający

kapustka napisał(a):
następne felietony ŚGP będą się tam pojawiać z mniej więcej rocznym opóźnieniem.
Internet najszybszym źródłem informacji :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1