Teraz jest So, 20 sty 2018, 00:31

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt, 10 cze 2008, 15:21 
Użytkownik wspierający

W recenzji Hive z tą kontrowersyjną tematyką to chyba żeście troszkę przesadzili. :) Nie sądzę, żeby kobiety były aż tak wrażliwe, żeby nie móc grać mrówką czy pająkiem. :)
Ale pomysł na pisanie recenzji jako rozmowy/debaty jest fantastyczny.
Tak samo jak dodanie działu: Roz(g)rywka.

Wniosek: idzie ku lepszemu.
Gratulacje.

EDIT: Pierwszy raz śmiałam się przy czytaniu recenzji. Podziękowania dla Trzewika za opisanie Cash'n'Guns:Yakuzas

PostNapisane: Wt, 10 cze 2008, 19:58 
Użytkownik wspierający

Fajny numer, szczególnie felietony. Tylko gdzie się zapodziała sylwetka Bruno Faidutti zapowiadana w 4 numerze :?:

PostNapisane: Wt, 10 cze 2008, 20:09 
Recenzent

piechotak napisał(a):
Fajny numer, szczególnie felietony. Tylko gdzie się zapodziała sylwetka Bruno Faidutti zapowiadana w 4 numerze :?:

Obsunęła się o kwartał. Ale będzie w następnym numerze.

PostNapisane: Wt, 10 cze 2008, 20:14 
Użytkownik wspierający

ja_n napisał:
Cytuj:
Obsunęła się o kwartał.
Raczej o pół roku, skoro numer 5 też obsunął się o kwartał

PostNapisane: Wt, 10 cze 2008, 20:50 
Użytkownik wspierający

jax: a co Ci przeszkadza? W kazdej grze musi byc interakcja? Jakis wyroznik dobrej gry?
Dajmy spokoj nazewnictwu:)
Cuba jest swietna i to akurat Trzewik przyznal:) Choc niechetnie i bardzo zawoalowane;)
Przy okazji: kupilem pismo 9 (slownie: dziewiatego) czerwca w Empiku w Carrefourze w Krakowie. Uwazam ze to porazka. Totalna. Empiku, oczywiscie. I wstyd na niego i wszystko co z nim zwiazane. ;)

PostNapisane: Wt, 10 cze 2008, 22:24 
Administrator

Wczoraj skończyłem czytać #5. Oczywiście od deski do deski. Moje skromne spostrzeżenia.

Na minus się wyróżniają:
Recenzja Galaxy Truckera - nijaka, blada, do zapomnienia, a to przecież najbardziej innowacyjna gra ostatnich lat
Recenzja Hannibala Barkasa - napisanie, że instrukcja do gry jest dobrze napisana i zawiera tylko niewielkie niejasności wygląda na zamiatanie pod dywan
Dyskusja nad Cubą - nietrudno zapamiętać jakie surowce, produkty i towary mamy na Kubie - wystarczy coś o kraju-wyspie wiedzieć, także nietrudno rozpoznać budynki - wystarczy się im przyjrzeć. Najgorszy teścior numeru.

Na plus się wyróżniają:
Recenzja W Roku Smoka - pancho wypunktował dyskusję nad Cubą jak się należało i chwała mu za to. Nietypowe potraktowanie tematu sprawia, że tekst stał się ponadczasowy.
Recenzja RftG - popis erudycji i bardzo trafne spostrzeżenia, ocena jak najbardziej wyważona
Felieton Trzewika o kobietach - nieważne czy prawdziwy czy nie, ważne że dobrze sie go czyta
Cała strona nr 78 - super pomysł, oby takich więcej

Propozycje:
ad Folko - a może zrobić oddzielny cykl o historii DSP jak się skończy SdJ? Takie przeplatanie sprawia wrażenie jeszcze większej zabawy w wymienianie tytułów, a to chyba potrzebne nie jest. Gry z lat 1989-91 nie są zapomniane, kilka jest nadal do kupienia. Czuję, że nie do końca złapałeś klimat Drunter und Druber. To przede wszystkim gra do pogadania przy stole i pokrzyczenia Jaaiin!!! Lekka i nie ma się co dopraszać o większą głębię.

PostNapisane: Śr, 11 cze 2008, 04:50 
Użytkownik wspierający

draco napisał(a):
Propozycje:
ad Folko - a może zrobić oddzielny cykl o historii DSP jak się skończy SdJ? Takie przeplatanie sprawia wrażenie jeszcze większej zabawy w wymienianie tytułów, a to chyba potrzebne nie jest. Gry z lat 1989-91 nie są zapomniane, kilka jest nadal do kupienia. Czuję, że nie do końca złapałeś klimat Drunter und Druber. To przede wszystkim gra do pogadania przy stole i pokrzyczenia Jaaiin!!! Lekka i nie ma się co dopraszać o większą głębię.

D&D dla mnie jest nijaki... ale komuś się spodobał skoro zdobył SDJ ;-)
DSP - pomyślę.

PostNapisane: Pt, 13 cze 2008, 12:33 
Użytkownik wspierający

To naprawdę dobry numer. Najlepszy jak do tej pory. Wymiana uwag nad Cubą dosyć żywa, felietony ciekawe - z wyjątkiem tego o kształtoawniu się gatunków, który nawiązując tytułem do teoretyczno-literackiej pracy Todorova, zawodzi niezwykłą miałkoscią, banałem i dywagacjami nad stereotypem, choć tytuł wskazuje na aspiracje klasyfikacyjne.

I jest coś o co postulowałem, na co czekałem: krowy oraz inteligentny kącik humorystyczny, przepełniony ironicznymi wierszykami. Bombeczka.

PostNapisane: N, 15 cze 2008, 00:03 
Użytkownik wspierający

draco napisał(a):
Recenzja Hannibala Barkasa - napisanie, że instrukcja do gry jest dobrze napisana i zawiera tylko niewielkie niejasności wygląda na zamiatanie pod dywan

Myślę, że recenzja jednak trochę niedoszacowuje tytuł. Mnie się osobiście gra podoba z uwagi na elegancję mechaniki gry.
draco napisał(a):
ad Folko - (...) Czuję, że nie do końca złapałeś klimat Drunter und Druber. To przede wszystkim gra do pogadania przy stole i pokrzyczenia Jaaiin!!! Lekka i nie ma się co dopraszać o większą głębię.

No tak, to jest śmieszne, ale zagrałem raz, mógłbym zagrać jeszcze raz i dziękuję. Na dzisiejsze czasy nudziarstwo :)

PostNapisane: N, 15 cze 2008, 04:04 
Użytkownik wspierający

Neurocide napisał(a):
inteligentny kącik humorystyczny, przepełniony ironicznymi wierszykami.

A mnie akurat sie to nie podoba.
Moze zle, ale od razu mi sie to skojarzylo z "Kraina Goblinow" dawno temu obecna w "Magii i Mieczu". Tam faktycznie bylo smiesznie. Tu - troche nie wyszlo. Czemu? Bo jakos tak na sile robione, marne literacko i nie bardzo smieszne.
I akurat "przepelniony" z opinii Neurocide - jest dla mnie najlepszym okresleniem.
Co oczywiscie nie implikuje faktu, ze moja opinia ma cokolwiek wspolnego z Neurocide'owa:)

PostNapisane: N, 15 cze 2008, 10:07 
Użytkownik wspierający

Jeden limeryk, a dobry.

Za to większe i trudniejsza krzyżówka. Ew. konkursy "jak rozwiązać dane zadanie w grze X" :)

PostNapisane: N, 15 cze 2008, 14:57 
Użytkownik wspierający

A mnie się cała strona 78 strona podobała - i krzyżówka i limeryki.

PostNapisane: N, 15 cze 2008, 16:20 
Administrator

stalker napisał(a):
No tak, to jest śmieszne, ale zagrałem raz, mógłbym zagrać jeszcze raz i dziękuję. Na dzisiejsze czasy nudziarstwo :)

Tylko ten jeden raz u mnie, gdy mieszkałem na Kopińskiej :?:

PostNapisane: N, 15 cze 2008, 16:49 
Użytkownik wspierający

Czegos nie kumam -
numer szosty wyjdzie najwczesniej za pol roku a wy juz przeczytaliscie piaty!? :D

Ja sobie dawkuje, tak srednio dwie stronki na wieczor ;)

Stad opinii nie mam jeszcze o wszystkim wyrobionej -
natomiast rzeczywiscie cuba jako tekst numeru zostala potraktowana nieco plytko... po tak wielkiej zajawce z okladki spodziewalem sie troche wiecej. Ale gdyby zajawki nie bylo - tekst bylby super ;)

PostNapisane: N, 15 cze 2008, 21:25 
Użytkownik wspierający

draco napisał(a):
stalker napisał(a):

Gwoli formalności, opis gier w historii SDJ to nie recenzje, staram się z jak największą liczbą opisanych gier zapoznać a w laureatów zagrać. Ilość rozegranych partii jest różna, w D&D grałem chyba 3 razy... i niestety nie przekonałem się ;-)

PostNapisane: N, 15 cze 2008, 21:38 
Użytkownik wspierający

aswiech napisał(a):
A mnie akurat sie to nie podoba.
Moze zle, ale od razu mi sie to skojarzylo z "Kraina Goblinow" dawno temu obecna w "Magii i Mieczu". Tam faktycznie bylo smiesznie. Tu - troche nie wyszlo. Czemu? Bo jakos tak na sile robione, marne literacko i nie bardzo smieszne.

Mnie jakoś też się skojarzyło. Tylko chyba ciężko to porównywać - Kraina Goblinów była daaawno temu (jacyż młodzi wtedy byliśmy :) ). Chociaż faktycznie, chyba wolałbym coś w tamtym stylu ("niniejszy dodatek zawiera wiele niepotrzebnych udziwnień i utrudnień, zwanych dalej rozszerzeniami reguł"). Ale ja po prostu nigdy nie przepadałem za limerykami, jako takimi :)

Ostatnio edytowano Pn, 16 cze 2008, 19:52 przez westwood, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: N, 15 cze 2008, 22:24 
Użytkownik wspierający

Zielu napisał(a):
numer szosty wyjdzie najwczesniej za pol roku

Mam nadzieję, że ja_n wkrótce zareaguje na tak pesymistyczne proroctwo. :wink:

P.S.: gdy mnie się dluży oczekiwanie na kolejny numer zaczynam czytać po raz kolejny od nr 1 - im więcej numerów wydanych tym dluższe przerwy mi nie straszne :twisted:

PostNapisane: N, 15 cze 2008, 22:38 
Użytkownik wspierający

mst napisał:
Cytuj:
gdy mnie się dluży oczekiwanie na kolejny numer zaczynam czytać po raz kolejny od nr 1 - im więcej numerów wydanych tym dluższe przerwy mi nie straszne
Dobra strona słabej pamięci - człowiek się rzadko nudzi, bo może wiele razy czytać te same książki, czasopisma itd.
Podejrzewam, że numer ukaże się albo we wrześniu, zanim ekipa Portalu zajmie się wyłącznie przygotowaniami do Essen, albo jakiś czas po Essen

PostNapisane: N, 15 cze 2008, 23:17 
Użytkownik wspierający

MichalStajszczak napisał(a):
albo jakiś czas po Essen

Obawiam się, że w tym przypadku "jakiś czas" móglby rzeczywiście przerwę pomiędzy numerami 5 a 6 wydlużyć do pól roku. Trzymam kciuki za wrzesień. :)

PostNapisane: Pn, 16 cze 2008, 10:05 
Użytkownik wspierający

draco napisał(a):
stalker napisał(a):

Tak, po tej grz nie miałem efektu "chcę więcej".

PostNapisane: Śr, 18 cze 2008, 19:01 

jak bedzie we wrzesniu to bede sie cieszyl, szkoda ze maja takie poslizgi az

Ostatnio edytowano Cz, 28 sie 2008, 21:40 przez ugly30, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Wt, 24 cze 2008, 21:19 
Użytkownik wspierający

Mam za sobą całość, więc pokuszę sie o krótkie podsumowanie :P
Na początek mała refleksja - wydaje mi się, że umieszczanie w wieściach zapowiedzi, w sytuacji gdy w momencie ukazania się numeru są one nieaktualne (gra dawno sie ukazała, Lacerta dawno ujawniła) mija się z celem. Proponowałbym w tym dziale pisać tylko o tym co się od ostatniego numeru ciekawego ukazało lub wydarzyło (w sensie imprez) w Polsce i na świecie.
Natomiast podoba mi się tendencja do zwiększania ilości tekstów przekrojowych (począwszy od tego numery staną sie chyba moim ulubionym działem pisma :) ). Artykuł o grach o krucjatach bardzo mi przypadł do gustu (podobnie jak tekst o grach karcianych z poprzedniego numeru). Pozostałe teksty z tej kategorii też IMO trzymają wysoki poziom.
Co do recenzji to w większości są to teksty dobre lub bardzo dobre (w tym numerze zwłaszcza recenzja Starcrafta Don Simona i recenzje autorstwa Pancho). Podobało mi się też podejście Folko przy recenzowaniu Nocy Magów - oddanie głosu dzieciom w przypadku gry do nich kierowanej to naprawdę dobry pomysł (zwłaszcza w zestawieniu z niedawną dyskusją na ten temat prowadzoną przez dorosłych :P )
Osobną kwestią są recenzje w formie dialogu. Wcześniej zetknąłem sie z tym w GP i do tej pory niezbyt to lubiłem. Również recenzja Cuby nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia. Natomiast artykuł o Hive i Żabkach kazał mi zweryfikować swoje podejście :D
Aby nie ograniczać sie do samych pochwał - recenzja Hannibal Barkas to IMO porażka. Tekst jest chaotyczny i wynika z niego głównie to, że autor grę poleca. Mam wrażenie, że autor dopisywał do recenzji co mu się akurat w trakcie pisania przypomniało i potem nawet tego co spłodził nie przeczytał. Co gorsza nie zrobił tego również nikt z redakcji.
Kończąc temat recenzji - oceny gier w tym numerze wahają się od 3 do 10. Dla mnie świadczy to o unikaniu zachowawczości w ocenianiu gier i liczy się na duży plus :)
O kąciku humorystycznym już się wcześniej wypowiadałem, więc teraz krótko - dla mnie raczej nijaki, ale może to kwestia innego poczucia humoru (i niegustowania w limerykach jako takich). Krzyżówka też chyba mało humorystyczna i w dodatku za prosta (w dodatku odpowiedzi na część pytań znajdują się na tej samej stronie). Może zamiast tego warto by zamieścić jakieś łamigłówki (niekoniecznie humorystyczne).
Co do felietonów to żaden mnie nie porwał, ale też o żadnym nie mogę powiedzieć, że kiepski.
Ogólnie jest dobrze, chwilami nawet bardzo. Widać, że pismo idzie w dobrym (w każdym razie w moim odczuciu) kierunku i zapewne będzie jeszcze lepiej. Czego wam i sobie życzę :)

PostNapisane: Śr, 25 cze 2008, 09:03 
Użytkownik wspierający

westwood napisał(a):
Aby nie ograniczać sie do samych pochwał - recenzja Hannibal Barkas to IMO porażka. Tekst jest chaotyczny i wynika z niego głównie to, że autor grę poleca. Mam wrażenie, że autor dopisywał do recenzji co mu się akurat w trakcie pisania przypomniało i potem nawet tego co spłodził nie przeczytał. Co gorsza nie zrobił tego również nikt z redakcji.

To prawda, szczególnie, że o grze można wiele powiedzieć i warto ją dokładnie ocenić!

PostNapisane: Śr, 25 cze 2008, 22:30 
Użytkownik wspierający

Czy może mi ktoś wyjaśnić, co kontrowersyjnego jest w mrówce, pszczole, pająku, koniku polnym, żuku i komarze? Nie wiem jak teraz, ale jak ja byłem w podstawówce, to o owadach uczyliśmy się na lekcjach środowiska. Czyżby po wstąpieniu do UE takie tematy były zakazane? Może w mniemaniu pająka jest kontrowersyjnym umieszczać go w jednym roju z komarem?

A, chodzi o kobiety…
Wydaje mi się, że stwierdzanie, iż tematyka HIVE może przeszkadzać kobietą, jest robieniem z nich idiotek.
Grałem w HIVE z kilkoma kobietami, jakoś żadnej nie odstraszał ani pająk, ani żuk, tak samo jak dzieci nie boją się oglądać Pszczółki Maji czy Mrówki Z. Podobnie jak siedmioletniej dziewczynce nie przeszkadzały owady w Blafuju.
A to że się jednemu wyjątkowi nie spodobało… komuś może się nie spodobać, że „koloniści” w Puerto Rico reprezentowani są przez brązowe klocki… i co z tego?
Ten minus chyba był dla zasady. Podobnie jak „brak interakcji” i „gra przeznaczona wyłącznie dla dwóch osób”.

PostNapisane: Śr, 25 cze 2008, 23:04 
Administrator

Faktycznie, przesadzili z tymi kontrowersjami. Bardziej kontrowersyjne są Fasolki, gdzie pijana fasolka właśnie oddała, to co dziś zjadła i/lub wypiła. Znam jedną osobę (kobietę), która właśnie przez tą fasolkę więcej nie zgra w tę grę.

Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl

Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1