Teraz jest So, 20 sty 2018, 00:24

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: So, 28 kwi 2012, 21:20 
Użytkownik wspierający

w moim zafoliowanym egzemplarzu z empiku nie bylo dodatku :(
do kogo moge uderzac?

PostNapisane: So, 28 kwi 2012, 21:48 
Administrator

watman napisał(a):
w moim zafoliowanym egzemplarzu z empiku nie bylo dodatku :(
do kogo moge uderzac?

Nataniel napisał(a):
Napisz na prenumerata@swiatgierplanszowych.pl z podaniem swojego adresu, na pewno bez problemu dostaniesz dodatek.

:)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl

PostNapisane: N, 29 kwi 2012, 08:04 
Użytkownik wspierający

FortArt napisał(a):
Rozstrzał ocen robi się cokolwiek problematyczny.

Nie wiem, czy uznałbym to za problem (gdybym był tylko czytelnikiem/odbiorcą).
Z pewnością taki produkt jak gra planszowa jest bardziej złożony w odbiorze, subiektywny w ocenie niż proste przedmioty. A nawet tak - wydawałoby się - proste do oceny przedmioty jak samochód, komórka, laptop mają swoich zwolenników i przeciwników.
Przy ocenie gry planszowej biorę pod uwagę moją satysfakcję z rozgrywki. I oczywiście innego rodzaju radość daje mi partia w Eufrat i Tygrys, a inną w Hand Up. Ale obie mnie bawią! (czego nie mogę powiedzieć o rozgrywce w Monopoly)
Uwzględniam reakcje współgraczy. Jeśli ich reakcja jest odmienna od mojej, to czuję się w obowiązku sprawdzić grę po pewnym czasie, z innymi graczami. (może coś specyficznego wpłynęło na mój odbiór gry).
Biorę pod uwagę kategorię/gatunek reprezentowany przez grę. Są gry zaprojektowane dla bardzo wąskiego (precyzyjnie dobranego?) odbiorcy. Jeśli spełniają zamierzone kryteria, to gra jest - w swojej kategorii wybitna. Przykładem są tu choćby gry dla dzieci, imprezowe, zręcznościowe.
Stąd nie jest dla mnie problemem wysoka ocena dla dobrej gry.
Furgonetkę można wyśmiać, gdy porówna się z limuzyną. Ale przestaje być to śmieszne, gdy trzeba przywieźć drewno na opał. Czy zatem odmówić furgonetce "10", bo limuzynę oceniamy na "10"?
Z drugiej strony gry złożone - zwłaszcza te mózgożerne - muszą podlegać surowszej ocenie, bo jako łączące różne gatunki, mechaniki, pomysły wystawiają się na porównanie z innymi, szeroko znanymi tytułami.
Jenga w swojej klasie jest nie do powtórzenia. Niewiele można wymyślić tytułów o tak prostej mechanice i radości z zabawy. Może Bausack!
Natomiast im bardziej złożona gra, tym łatwiej szukać - bliższych czy dalszych - podobieństw. I często, gęsto gra przepada, bo ma reguły zbyt złożone, nowych - dla geeków - pomysłów niewiele. A dla nowicjusza może się okazać rewelacją!

Nie wierzę w obiektywną, idealną "10". Gry będą oceniane nie tylko zależnie od gustu, ale także w odniesieniu do nastroju, ekipy grającej, a nawet jakości wydania!

i ja się (pod) tym podpisuję

PostNapisane: N, 29 kwi 2012, 08:23 
Użytkownik wspierający

bardzo ładnie napisane :) może jakiś felieton o ocenianiu gier przez recenzetów?

Ja powiem więcej że nie wierzę w jakąkolwiek obiektywną recenzję bo nie ma czegoś takiego ;)

PostNapisane: N, 29 kwi 2012, 10:16 
Użytkownik wspierający

WRS napisał(a):
FortArt napisał(a):
Rozstrzał ocen robi się cokolwiek problematyczny.

Nie wiem, czy uznałbym to za problem (gdybym był tylko czytelnikiem/odbiorcą).

Jako "tylko czytelnik" odpowiem, że jest problem bo nie wiadomo ile taka gra jest naprawdę warta. A po to czytam recenzję by taką odpowiedź uzyskać.

To wszystko o czym piszesz to słuszność jest. Ale nikt nie oczekuje takiego samego traktowania Eufratu z Tygrysem i Jengi. Oczekuję jednak że i Jenga i Villa Paletti będą tą samą miara potraktowane. Różnice, które podkreśliłeś to wszystko recenzent może i powinien uwzględnić. Niestety zamiast tej samej miary do Jengi i Villi Paletti nie dostaję nawet tej samej miary do Jengi i Jengi.

To nie są oceny użytkowników, które mogą być dowolnie rozstrzelone. To są oceny fachowców od gier, tak ja ich widzę. Ale jest jeszcze coś. To nie są oceny wideoblogerów jak Wookie, którzy oceniają tego bardzo dużo i są dość czytelni dla odbiorcy i mogą sobie pozwolić na daleko idący indywidualizm. Przepraszam jeśli urażę czyjeś ambicje, ale recenzenci ŚGP są w dużym stopniu nieznani, nie chcę powiedzieć anonimowi. W czasopiśmie piszą pod nazwiskiem, na forum pod nickiem. Jeśli ktoś nie należy do ich paczki, nie bywa na konwentach (a magazyn nie jest chyba adresowany wyłącznie do kumpli z konwentów?) to nie wie kto to i widzi raczej recenzję niż spotykane raz na dwa miesiące nazwisko. Nie chcę tu być źle zrozumiany. ŚGP ma markę, renomę, ale jako całość. Recenzentów traktuję jak inżynierów Google - wierzę, że to zespół najwyższej klasy.

I ja oczekuję, że "inżynierowie od gier" powiedzą mi mocą swojego doświadczenia, setek gier, mechanik i tysięcy partii czy gra jest dobra czy niedobra. Tak bardzo obiektywnie jak potrafią uwzględniając wszystkie te kryteria i niuanse, o których wspominał WRS (a nawet te, które pominął :) ). I ja tej odpowiedzi nie dostaję. Bo jeśli dostaje rozrzut 1-8 to równie dobrze mogłoby takiej oceny nie być. Nie zgadzacie się? To trzeba było siąść, zagrać parę partyjek i pogadać o ocenie!

PostNapisane: N, 29 kwi 2012, 12:02 
Użytkownik wspierający

Mój przekrój: http://www.boardtime.pl/2012/04/swiat-gier-planszowych-22_29.html

PostNapisane: Pn, 30 kwi 2012, 05:48 
Użytkownik wspierający

Matio, fajne, tylko jedno pytanie. Co to znaczy że był drukowany bez czerni i bieli ;-)

PostNapisane: Pn, 30 kwi 2012, 06:49 
Użytkownik wspierający

FortArt napisał(a):
Szkoda, że ocena dla pięciu tomów "Czarnych Historii" jest zbiorcza, użyteczniej byłoby jednak osobno je wycenić. Moniko może tu na forum?

Proszę bardzo:

część 2 -9/10
część 3 -7/10
część 4 -5/10
Zaświaty - 7/10 (ale towarzystwo musi być w temacie)
Głupia Śmierć - 4/10 (zagadki trzeba było mocno wybierać, żeby w ogóle ktoś chciał odgadywać)

Czytałam jednak opinie, że część 4 jest lepsza od 3. widać, można też tak. ja niestety widziałam jednoznaczną tendencję opadającą... 8)

Ostatnio edytowano Pn, 30 kwi 2012, 13:03 przez Veridiana, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Pn, 30 kwi 2012, 11:41 
Użytkownik wspierający

Mnie dodatek do Navegadora zapowiedziany na 2012 ucieszył, patrzę a to nie dodatek tylko wkładka do spielboxa 1/2012.

PostNapisane: Pn, 30 kwi 2012, 19:44 
Użytkownik wspierający

Odebrałam dziś swój egzemplarz ŚGP i chciałam sprostować chochlika w swojej recenzji Czarnych Historii. Zamiast Plusów i Minusów pojawiających się w podsumowaniu powinny znaleźć się niniejsze:
" Plusy: zagadki świetne i dobre, solidne wykonanie
minusy: zagadki niedobre, powtórzone, niektóre edycje tematycznie nie dla wszystkich"
:D

PostNapisane: Wt, 01 maja 2012, 10:02 
Użytkownik wspierający

berni napisał(a):
Dziwnym trafem Agenci Molocha też mieli 10 punktów, a przecież obie gry nie są jakieś nadzwyczajne.
Agenci Molocha to była moja recenzja i na swoją (i oceny ;) ) obronę powiem, że to chyba jedyna gra, która od czasu gdy wyszła jest regularnie tydzień w tydzień grana na spotkaniach planszówkowych, na którą są regularne spotkania umawiane w barze, przynajmniej w Lbn :) Dodatkowo ja potrafiłem cały konwent spędzić grając w Mafię, a Resistance moim zdaniem od mafii jest lepszy - więc Resistance jest jak najbardziej nadzwyczajne :)

PostNapisane: Wt, 01 maja 2012, 11:37 
Użytkownik wspierający

FortArt napisał(a):
Rozstrzał ocen robi się cokolwiek problematyczny. Eclipse 5-10, Blood Bowl 5-9, Deadwood 3-8, Ora et Labora 6,5-9. Ale wszystko przebija nota dla Eaten by Zombies 1-8 czyli od kompletnego dna do "warta posiadania, naprawdę dobra pozycja"!
BartP napisał(a):
W ramach narzekań dodam jeszcze, że traktuję oceny wystawiane przez recenzentów z dużą rezerwą, wręcz nie są one dla mnie wiarygodne

Juz parę razy było to dyskutowane, zresztą Tycjan też o tym wspomniał - grę recenzuje zwykle osoba, której się dana gra podoba, bo inaczej trudno by było ją namówić, żeby rozegrała kilka czy wręcz kilkanaście partii, by sprawdzić np. skalowanie. Stąd ocena recenzenta jest zwykle zawyżona. A jeśli chodzi o duży rozrzut ocen w Sprincie po grach, to trzeba pamiętać, że to są oceny subiektywne i żeby je właściwie zinterpretować, trzeba znać upodobania osób, które te oceny wystawiły. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę to, że trudno rozpatrywać ocenę w oderwaniu od kategorii, do której należy gra - inne są kryteria np. w przypadku gier dla dzieci czy party games. Antypirx wspomniał jeszcze o motywie zemsty. Nie wiem, czy w przypadku oceny 2019: The Arctic w ŚGP znalazł on zastosowanie, ale na bgg to dość częsta praktyka.

PostNapisane: Wt, 01 maja 2012, 19:06 
Użytkownik wspierający

Recenzje w ogromnej większości uważam za rzetelne. W cytowanej powyżej wypowiedzi chodziło mi jedynie o mało wiarygodną ostateczną ocenę w postaci liczby, którą przydziela się grze. I najbardziej drastyczny przykład rozminięcia się z samym tekstem to był właśnie 2019: The Artctic.

PostNapisane: N, 06 maja 2012, 17:36 
Użytkownik wspierający

Cytuj:
Antypirx wspomniał jeszcze o motywie zemsty. Nie wiem, czy w przypadku oceny 2019: The Arctic w ŚGP znalazł on zastosowanie, ale na bgg to dość częsta praktyka.

Oceniałem wyłącznie grę. Owszem, rozważałem przytoczenie historii o pudełku, tego absurdalnego zagrożenia procesem sądowym, ale od samego początku było jasne, że należy ocenić wyłącznie grę i zrobić to w taki sposób, jakbym nie wiedział, od kogo pochodzi. Sam pomysł artykułu-zemsty mnie mrozi. Takie tendencyjne pisanie nie ma nic wspólnego z dziennikarstwem, brrrr.

Cytuj:
Nie grałem w grę, nie mam o niej żadnego zdania, ale z samej treści recenzji wynikało, że autor tekstu uważa ją za niegrywalną, zupełną stratę czasu, a jedyne, co mu się podobało, to klimat. Czyli raczej coś w okolicach 2/10, a nie 6.

Nie przesadzajmy. Sześć to bardzo niska ocena, najniższa w całym numerze (mówię o recenzjach, bo sprinty nie mają tej rzetelności), oceny poniżej to już strefa całkowitego "kaszanka zone". Klimat i realia polityczne znaczą dla niektórych bardzo wiele, widziałem osoby, które przymykały oczy na przekombinowaną mechanikę i wciągały się w sytuację polityczną, w fikcyjne, ale prawdopodobne realia. Takie osoby (a to byli doświadczeni gracze) z chęcią zagrają jeszcze raz, więc 6/10 wydaje mi się rozsądne.

Według mnie ocena 2/10 (którą sugerujesz), to ocena dla gry, która:
a) jest w 90 proc. plagiatem innej gry lub
b) ma instrukcję, która jest tak nieczytelna, że nie pozwala zagrać lub
c) jest tak zła, że nie dało się jej dokończyć w partiach testowych, bo gracze nie byli w stanie dłużej cierpieć
...

ARCTIC przypomina Imperiala i ma zagmatwane reguły zasady, ale daleko mu do plagiatu i całkowitej niegrywalności. Bliżej takiej gry było np. Mare Balticum, którego z najniższą grupą wiekową nie dało się dokończyć, bo okazała się o wiele za nudna.

Ostatnio edytowano Wt, 08 maja 2012, 11:29 przez kapustka, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Wt, 08 maja 2012, 08:59 
Użytkownik wspierający

kapustka napisał(a):
MichalStajszczak napisał(a):
Cytuj:Antypirx wspomniał jeszcze o motywie zemsty. Nie wiem, czy w przypadku oceny 2019: The Arctic w ŚGP znalazł on zastosowanie, ale na bgg to dość częsta praktyka.
Oceniałem wyłącznie grę. Owszem, rozważałem przytoczenie historii o pudełku, tego absurdalnego zagrożenia procesem sądowym, ale od samego początku było jasne, że należy ocenić wyłącznie grę i zrobić to w taki sposób, jakbym nie wiedział, od kogo pochodzi. Sam pomysł artykułu-zemsty mnie mrozi. Takie tendencyjne pisanie nie ma nic wspólnego z dziennikarstwem, brrrr.

Pisałem ogólnie o ocenie, a nie ocenie ze strony recenzenta. Według mnie zdanie ze Sprintu: "fakt braku polskiego wydania świadczy o tym, że gra nie sprawdziła się nawet na własnym podwórku" świadczy nie tyle o grze, co o stopniu zacietrzewienia opiniującego. Na logikę: skoro gra nie była wydana po polsku, to jak mogła się na polskim rynku sprawdzić bądź nie sprawdzić?

PostNapisane: Cz, 10 maja 2012, 20:01 

Możemy liczyć w najbliższym czasie na ten dodatek do naszego ulubionego magazynu? :P

PostNapisane: Śr, 16 maja 2012, 08:37 
Administrator

0lukasz0 napisał(a):
Możemy liczyć w najbliższym czasie na ten dodatek do naszego ulubionego magazynu? :P

Przepraszam, że to tyle trwało, ale znam już odpowiedź. Niestety wydawnictwo REBEL.pl (polska wersja gry Dungeon Petz) nie posiada tych minidodatków.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl

PostNapisane: Cz, 17 maja 2012, 11:29 
Użytkownik wspierający

Tycjan - nic nie wiesz o autorach gier! W Twoim zadaniu miało być ukrytych 31 autorów a ja mam już 37.

A biorąc pod uwagę, że niektóre nazwiska występują na BGG po 13 razy (tak - trzynaście) to jeszcze trochę i do setki dobiję :D

PostNapisane: N, 17 cze 2012, 21:53 
Użytkownik wspierający

Kiedy się można spodziewać wyników konkursu ze SłowoStworami?

PostNapisane: Pn, 18 cze 2012, 06:21 
Administrator

dumspirospero napisał(a):
Kiedy się można spodziewać wyników konkursu ze SłowoStworami?

Tak jak zawsze w tygodniu po premierze ostatniego numeru, czyli w tym :)

PostNapisane: Pn, 18 cze 2012, 21:04 
Administrator

http://www.swiatgierplanszowych.pl/2012 ... ry-sgp-22/
Są wyniki konkursu SłowoStwory :)

PostNapisane: Pt, 22 cze 2012, 12:23 
Użytkownik wspierający

Drodzy Czytelnicy ŚGP

Macie jeszcze tydzień czasu na wysyłanie odpowiedzi na 6. edycję wc konkursu z #22!
Pytania nie są trudne a czasu jest jeszcze sporo.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w zabawie.

PostNapisane: Pt, 22 cze 2012, 12:34 
Użytkownik wspierający

wc napisał(a):
(...)
Pytania nie są trudne (...)

Taaaaaa.... Jak zawsze ;)

PostNapisane: Pt, 22 cze 2012, 13:04 
Użytkownik wspierający

wc napisał(a):
Pytania nie są trudne

No, to się ubawiłem... :mrgreen:

PostNapisane: So, 23 cze 2012, 17:31 
Użytkownik wspierający

Czy wśród uczestników WCkonkursu losowana jest nagroda, niezależnie od zdobytych punktów? Pytania są kosmiczne i będę strzelał (jak zwykle) ;)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1