Teraz jest So, 20 sty 2018, 00:33

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 08:28 
Użytkownik wspierający

Jest, mam, wiedziony instynktem gracza olałem empiki i udałem się do najbliższego salioniku kolportera (który okazał się być tuż pod nosem), z zamiarem przekonania się że toż to niemożliwe aby ŚGP leżał sobie tak zwyczajnie na półce. Jakież było moje zdziwienie i zaskoczenie gdy faktycznie był, jeden samotny, ostatni egzemplarz, chwyciłem go do ręki i już nie puściłem, warcząc na innych klientów którzy ciekawie patrzyli się na uśmiechniętego wariata - zapłaciłem stosowną opłatę i udałem się do domu aby móc nacieszyć się odpowiednimi dla mego oka treściami.

Wywiad z Tomkiem jest rewelacyjny, patrzę tu przez pryzmat własnych doświadczeń z grafiką, na szczęście pracuję w innym zawodzie.
Reszta czeka na wyczytanie, no i nawet żona zaglądnęła do środka i spytała czy mamy takie a takie karty w Agricoli :)

PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 14:06 
Użytkownik wspierający

aswiech napisał(a):
Tak czy inaczej - ze swoich dwoch ocen sie nie wycofam, nie uwazajac ich za niekonsekwencje pisma.

To może wyjaśnię, żeby nie było żadnych wątpliwości - czytam Świat Gier Planszowych od pierwszego numeru i uważam, że jest pisany na poziomie. Mam sporo zastrzeżeń do strony edytorskiej, ale treściowo jest OK. Ostatniego numeru jeszcze nie czytałem, bo w wizytowanych Empikach cały czas go nie mieli. Ale oczywiście zamierzam naprawić ten błąd :)

Co mi się nie podoba w takim postawieniu sprawy, to niejasność całej sytuacji. ŚGP jest wydawane przez Portal, Pret-a-Porter też. I dlatego na recenzję tej gry czytelnik będzie patrzył uważniej. A ocenianie tej konkretnej gry inaczej niż pozostałych w numerze jest swoistym potknięciem, które może sugerować, że coś jest nie tak z konfliktem interesów. Nie oznacza, że jest - po prostu rodzi taką wątpliwość.

Czytałem opinie o tej grze i większość była pozytywna, więc tym bardziej nie podejrzewam tutaj żadnej nieczystej gry - po prostu odbieram to jako swoiste "potknięcie" wydawnictwa, która samo się podkłada z punktu widzenia PR (nie pierwszy zresztą raz w ostatnim okresie).

Poza tym, co do samej oceny Pret-a-Porter - ŻADNA gra nie jest w stanie nauczyć ekonomii. To jest zbyt rozległa dziedzina, żeby można ją było zawrzeć w dowolnie nawet skomplikowanym modelu, jakim jest typowa eurogra. Może pokazywać PEWNE elementy i pomagać zrozumieć NIEKTÓRE mechanizmy rządzące gospodarką. Na swoich zajęciach prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim i na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym używam Chłopskiej Szkoły Biznesu jako narzędzia do objaśniania pewnych uwarunkowań przedsiębiorczości i negocjacji w biznesie.

Ale w życiu nie przyszłoby mi do głowy mówić (czy pisać), że ta gra uczy przedsiębiorczości, czy negocjacji. To tak na marginesie i niejako przy okazji :) .

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)

PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 14:44 
Użytkownik wspierający

garg napisał(a):
aswiech napisał(a):
Tak czy inaczej - ze swoich dwoch ocen sie nie wycofam, nie uwazajac ich za niekonsekwencje pisma.

Co mi się nie podoba w takim postawieniu sprawy, to niejasność całej sytuacji. ŚGP jest wydawane przez Portal, Pret-a-Porter też. I dlatego na recenzję tej gry czytelnik będzie patrzył uważniej (...) nie podejrzewam tutaj żadnej nieczystej gry - po prostu odbieram to jako swoiste "potknięcie" wydawnictwa, która samo się podkłada z punktu widzenia PR (nie pierwszy zresztą raz w ostatnim okresie).

Po raz kolejny wyjasniam zatem: NIE PRACUJE dla Portalu. Co wiecej - wydawnictwo nie placi mi za robienie im PR w zaden sposob, podobnie jak za prace dla SGP.
Redaktorowi naczelnemu zalezalo, by gre Portalu, jaka jest "Pret-a-Porter" recenzowala osoba nie zwiazana z tymze wydawnictwem. Jedyne, co mnie z nim laczy, to Pionkowa znajomosc. Podkreslam raz jeszcze - decyzja o dwoch ocenach byla MOJA WLASNA, nikt na mnie nie wplywal, nikt nie prosil, bym tak zrobil, jak rowniez nikt mi nie kazal zrobic dwoch ocen.
Mam 34 lata, a wiec decyzje przeze mnie podejmowane sa w mojej odpowiedzialnosci, dodatkowo jestem - wedle wszelkich informacji zdrowy psychicznie.
Jest to MOJA subiektywna opinia, podyktowana, jak pisalem wczesniej JEDYNIE edukacyjnoscia w zalozeniach. Fachowcy z NBP chcieli cos pokazac, a skoro gra jest przez nich polecana (jakkolwiek to rozumiec), bylo DLA MNIE jasne, ze pojawi sie w mediach (w czasie pisania nie bylo jeszcze np. tekstu w "Gazecie Wyborczej"). Jestem nauczycielem z wyksztalcenia, z zawodu - trenerem biznesu - w zwiazku z czym chcialem, by nauczyciel (niegrajacy), ktory siegnie po SGP w Empiku, bedzie chcial sie dowiedziec o jej wartosci w procesie nauczania, mogl sie zorientowac jednym rzutem oka.
I prosze nie darabiac do tego ideologii, teorii spiskowych oraz wszelkich innych pomyslow.

Zeby tez wszystko bylo jasne: garg: moja wypowiedz to nie jest osobista wycieczka, atak na Ciebie i insynuacja czegokolwiek. Pisze o tym dlatego w ten sposob, by uciac wszelkie pomysly, przemyslenia i wymysly, jakie sie mogly pojawic z tak blahego powodu.

garg napisał(a):
Poza tym, co do samej oceny Pret-a-Porter - ŻADNA gra nie jest w stanie nauczyć ekonomii.
(...) używam Chłopskiej Szkoły Biznesu jako narzędzia do objaśniania pewnych uwarunkowań przedsiębiorczości i negocjacji w biznesie.
Ale w życiu nie przyszłoby mi do głowy mówić (czy pisać), że ta gra uczy przedsiębiorczości, czy negocjacji. To tak na marginesie i niejako przy okazji :) .

Nie napisalem nigdzie: kup, a bedziesz mogl zdawac MBA. Nie mam zamiaru reklamowac jej jak "Cashflow".
Rozmawialem ze specjalistami i dla nich gra byla wlasnie swietnym podaniem wiedzy o ekonomii, niekiedy nawet nazywajac pewne zjawiska. Oczywiscie - wykladowca jest jak najbardziej potrzebny, by wlasnie rzeczy nazywac i dodac teorie do praktyki.
"Uczenie" jest tu pewnym skrotem myslowy.
Tym samym - zgadzam sie, ze jest to narzedzie i wlasnie po to byla mi potrzebna dodatkowa ocena.
Przy okazji garg: przepraszam za pociecie Twojego posta, ale chcialem uchwycic najwazniejsze mysli.
Potraktuj zatem moja wypowiedz przede wszystkim (jesli chodzi o moj stosunek bezposrednio do Ciebie i Twojej wypowiedzi) jako "na marginesie i niejako przy okazji :)"

Ostatnio edytowano Wt, 28 gru 2010, 15:28 przez aswiech, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 14:53 
Użytkownik wspierający

aswiech napisał(a):
Redaktorowi naczelnemu zalezalo, by gre Portalu, jaka jest "Pret-a-Porter" recenzowala osoba z tymze wydawnictwem.

?

PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 14:58 
Użytkownik wspierający

Zapewne brakuje słów: "nie związana". :-)

PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 15:27 
Użytkownik wspierający

mst napisał(a):
Zapewne brakuje słów: "nie związana". :-)

Ja tam wole stara pisownie. Jak "niepalacy":)
Ale racja - tego brakowalo i juz poprawilem.

PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 16:11 
Użytkownik wspierający

Obecnie "nie" z imiesłowami przymiotnikowymi piszemy łącznie :). Czyli wolisz równocześnie nową pisownię.

PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 17:37 
Użytkownik wspierający

W recenzji Mamma Mia! mowa jest o 6 składnikach po czym wyliczone jest ... pięć.

PostNapisane: Wt, 28 gru 2010, 20:09 
Użytkownik wspierający

aswiech napisał(a):
Zeby tez wszystko bylo jasne: garg: moja wypowiedz to nie jest osobista wycieczka, atak na Ciebie i insynuacja czegokolwiek.

Nie odbieram tego w ten sposób - piszesz rzeczowo i rozsądnie, więc dlaczego miałbym reagować jak paranoik? :)

Wydaje mi się natomiast, że nie do końca zrozumiałeś mój post. Uważam, że opublikowanie takiej recenzji jest potknięciem ze strony WYDAWNICTWA, a nie RECENZENTA. Jak napisałem, gra zbiera pozytywne opinie i nie widzę niczego dziwnego w Twojej ocenie. Za to opublikowanie takiej recenzji jest strzałem do własnej bramki ze strony wydawnictwa Portal. Chyba przyszedł czas, żeby zatrudnili jakiegoś naprawdę dobrego specjalistę od PR...
aswiech napisał(a):
Przy okazji garg: przepraszam za pociecie Twojego posta, ale chcialem uchwycic najwazniejsze mysli.

To ja też pozwoliłem sobie pociąć Twój post :wink: . Chociaż słowo "ale" ma przedziwne właściwości. Sprawdź, co piszą o nim w kontekście NLP, a ujrzysz swoją powyższą wypowiedź w zupełnie innym świetle :) . W skrócie - wcale nie przepraszasz :lol: .
aswiech napisał(a):
Potraktuj zatem moja wypowiedz przede wszystkim (jesli chodzi o moj stosunek bezposrednio do Ciebie i Twojej wypowiedzi) jako "na marginesie i niejako przy okazji :)"

Tego akurat nie zrozumiałem. :?: Niemniej jednak przyjmuję wszystko za dobrą monetę :) .

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)

PostNapisane: Śr, 29 gru 2010, 06:02 
Użytkownik wspierający

garg napisał(a):
Nie odbieram tego w ten sposób - piszesz rzeczowo i rozsądnie, więc dlaczego miałbym reagować jak paranoik? :)

Jestesmy, panie kolego, w Polsce. Tu wszystko mozliwe. Choc akurat po Tobie mozna sie bylo spodziewac normalnosci:) I ciesze sie, ze przeczucia mnie nie zawiodly.

garg napisał(a):
Wydaje mi się natomiast, że nie do końca zrozumiałeś mój post. Uważam, że opublikowanie takiej recenzji jest potknięciem ze strony WYDAWNICTWA, a nie RECENZENTA. Jak napisałem, gra zbiera pozytywne opinie i nie widzę niczego dziwnego w Twojej ocenie. Za to opublikowanie takiej recenzji jest strzałem do własnej bramki ze strony wydawnictwa Portal. Chyba przyszedł czas, żeby zatrudnili jakiegoś naprawdę dobrego specjalistę od PR...

Otoz nie. Chcac mi cos zmienic w moich tekstach - trzeba sie do mnie zwrocic;)
I mysle, ze to konczy temat:)

PostNapisane: Śr, 29 gru 2010, 08:15 
Użytkownik wspierający

garg napisał(a):
Otoz nie. Chcac mi cos zmienic w moich tekstach - trzeba sie do mnie zwrocic;)
I mysle, ze to konczy temat:)

Wiadomo że powinni się zwrócić, ale tak jak napisał garg - oni powinni to wyłapać i do Ciebie napisać ;)

BTW, czyli w empikach jeszcze nie ma czy są... bo już nie wiem...

PostNapisane: Śr, 29 gru 2010, 08:18 
Użytkownik wspierający

garg napisał(a):
Chyba przyszedł czas, żeby zatrudnili jakiegoś naprawdę dobrego specjalistę od PR...

ŚGP ma 2000 nakładu, sprzedaż pewnie mniejszą, ja bym się tak nie rozpędzał z tymi radami :wink:

PostNapisane: Śr, 29 gru 2010, 09:21 
Użytkownik wspierający

folko napisał(a):

BTW, czyli w empikach jeszcze nie ma czy są... bo już nie wiem...

Narzekacie na dostępność a sprawa jest BARDZO prosta... Wystarczy chodzić w poniedziałki do MDK w Gliwicach i jest - do wyboru, do koloru. A można się jeszcze załapać na autograf Wydawcy :D

PostNapisane: Śr, 29 gru 2010, 09:39 
Użytkownik wspierający

asiok napisał(a):
A można się jeszcze załapać na autograf Wydawcy :D

i niektórych Recenzentów :twisted:

PostNapisane: Śr, 29 gru 2010, 15:10 
Użytkownik wspierający

Nowy numer już jest w empikach! Od 3 dni chodzę i czytam po parę stron:P

U nas w zabrzy wrzucuili ŚGP na dział sportowy więc sprawdzie także u siebie:P

Ze swojej strony muszę zachwalić poradnik do Agricoli Mariusza Bogackiego. Srednio raz w miesiącu nas upokarza w tekże gierce, ma ogromne doświadczenie jego poradnik przyniesie czytelnikom wielu dobrych rad.

Wiekszy uśmiech na mojej twarzy wzbudziła tylko recenzja Rattusa. Godziny szukania jakiegoś sensu, przekupstwa testerów ciastem, prośby i grożby na poniedziałkowych spotkaniach i oto tekst gotowy:P A na poważnie to Marcin Korzeniecki jest dla mnie najlepszym recenzentem. Ciągle dawał tej grze szanse i gdy przekonał się, że jego wysiłki są daremne napisał recenzje.

W jego tekstach znajde zawsze to czego szukam: bogaty opis mechaniki, zarys strategii, własne przemyslenia. Dziekuję!

Recenja K2 słaba, na konkurs na recenzenta przyszła dużo lepsza:P A propos konkursu to zero informacji. Tylko mglista zapowiedż, że za parę tygodni będą na stronie wyniki. Już 3 tygodnie czekamy!

PostNapisane: Śr, 29 gru 2010, 15:14 
Użytkownik wspierający

Cysorz napisał(a):
(...)

Wiekszy uśmiech na mojej twarzy wzbudziła tylko recenzja Rattusa. Godziny szukania jakiegoś sensu, przekupstwa testerów ciastem, prośby i grożby na poniedziałkowych spotkaniach i oto tekst gotowy:P (...)

Potwierdzam - na widok Korzenia z Rattusem pod pachą wszyscy uciekali ;)

Ostatnio edytowano Cz, 30 gru 2010, 10:22 przez asiok, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Śr, 29 gru 2010, 17:49 
Użytkownik wspierający

Rattus - gra niby straszna, rozumiem, że niewarta uwagi - z tego co mówicie. A jednak dostaje 6/10. Czyli trója w skali szkolnej, czyli powyżej przeciętnej, czyli nie jest źle. Czyżby recenzenci nie potrafili postawić grze bardziej adekwatnej oceny? Uważam, że jest to syndrom skali 1-10. Każda gra w ostateczności i tak dostaje od 5 w górę. A ta, co dostaje 5, okazuje się i tak gniotem. Dziwne.

PostNapisane: Śr, 29 gru 2010, 18:55 
Użytkownik wspierający

Czasopismo to nie internet, nie wszystko się zmieści po prostu - szkoda miejsca na crapy :)

PostNapisane: Cz, 30 gru 2010, 10:27 
Użytkownik wspierający

BartP napisał(a):
Rattus - gra niby straszna, rozumiem, że niewarta uwagi - z tego co mówicie. A jednak dostaje 6/10. Czyli trója w skali szkolnej, czyli powyżej przeciętnej, czyli nie jest źle. (...)

To nie do końca tak... Dla "zaawansowanych" graczy - jest losowa jak nieszczęście. Jak pisał Korzeń - wielu jednak podchodzi do niej z sympatią.

Dla mnie - zdecydowanie bliższa jest ocena Mst też znajdująca się w artykule, ale niektórym gra może się podobać.

PostNapisane: Cz, 30 gru 2010, 10:37 
Użytkownik wspierający

Dokładnie. Sam bardzo lubię Rattusa ( czego wyrazem jest moja ocena w Sprintem po grach) bo w swojej klasie ( szybkich, intensywnych gier) to jedna z lepszych pozycji. Oczywiście gdyby zacząć go porównywać z planszowymi klasykami to wypadnie blado, ale chyba nie o to chodzi?

PostNapisane: Cz, 30 gru 2010, 14:03 
Użytkownik wspierający

Mnie tam system dwuocenowy się podoba (tyle tylko że jak się okazuje jest dość ,,niebezpieczny" - zawsze przyczepi się ktoś - czemu gra A jest edukacyjna, a B już nie?). Np. Taki Travel Blog (nie grałem) - gra może się nudzić po 5 partiach, ale powiedzmy - mapę Europy masz po nich w małym paluchu. Za grywalnośc 5, za edukacyjnośc 8. Sęk w tym, żeby system taki był stosowany konsekwentnie (zwłaszcza w obrębie jednego numeru). Nie można miec pretensji do recenzenta. Raczej do rednacza, który mial dwie opcje - tę drugą ocenę przy PaP wyrzucić, albo wymusić na recenzentach pozostałych ,,zauważalnie" (to już arbitralny wybór) edukacyjnych gier dodanie drugiej oceny.

[S] Amun-Re The Card Game, Starfighter , Raptor, El Grande, Santiago, Mykerinos
[K] Tournay; Fits

PostNapisane: Cz, 30 gru 2010, 17:26 
Użytkownik wspierający

Serdecznie dziękuję za dobre słowa. Staram się. Co do Rattusa koledzy z redakcji potwierdzili co chcę powiedzieć. Rattus to nie jest zła gra. Dostała 6, czyli jest niezła, czyli spokojnie znajdzie grono odbiorców, tyle, że będzie to grono ograniczone. W recenzji zawarte jest wszystko, co chciałem przekazać, włącznie z komentarzem Mst - gracza, dla którego Rattus stoi na przeciwległym biegunie.
Sam czekam na wyniki konkursu na recenzję. I jestem ciekaw kto wygra.

PostNapisane: So, 01 sty 2011, 13:33 
Administrator

W kontekście Agricolowego poradnika wydaje mi się, że znacznie lepszym wariantem na zmniejszenie losowości (i związanej z tym niesprawiedliwości) kart pomocników i małych usprawnień jest stosowanie draftowania, tak jak od dawna robi się to w świece karcianek. Każdy gracz dostaje tych 7 pomocników i 7 małych usprawnień. Wybiera po jednym, a pozostałe 6 pomocników i 6 małych usprawnień przekazuje graczowi po prawej. I tak w koło aż nie będą wszyscy rozdzieleni. Cały proces jest wyraźnie dłuższy ale można na to patrzeć jak na pewną "grę wstępną".

Przypuszczam, że autor pordnika zna tę technikę dlatego dziwi mnie, że o niej choć nie wspomniał.

Oczywiście można ją łączyć z 10 kartami z których na końcu 3 odrzucamy.

PostNapisane: So, 01 sty 2011, 17:37 
Użytkownik wspierający

abadura napisał(a):
W kontekście Agricolowego poradnika wydaje mi się, że znacznie lepszym wariantem na zmniejszenie losowości (i związanej z tym niesprawiedliwości) kart pomocników i małych usprawnień jest stosowanie draftowania...

Moim zdaniem nie jest ani lepszym ani nawet dobrym rozwiązaniem. Niektóre karty pomocników są powiązane z innymi kartami pomocników (np. córka przywódcy), a znajomość kart na ręce przeciwników psuje zabawę. Dlatego tego sposobu w Agricoli nie stosuję i polecać nikomu nie będę.

PostNapisane: So, 01 sty 2011, 19:37 
Administrator

bogas napisał(a):
abadura napisał(a):
W kontekście Agricolowego poradnika wydaje mi się, że znacznie lepszym wariantem na zmniejszenie losowości (i związanej z tym niesprawiedliwości) kart pomocników i małych usprawnień jest stosowanie draftowania...

Moim zdaniem nie jest ani lepszym ani nawet dobrym rozwiązaniem. Niektóre karty pomocników są powiązane z innymi kartami pomocników (np. córka przywódcy), a znajomość kart na ręce przeciwników psuje zabawę. Dlatego tego sposobu w Agricoli nie stosuję i polecać nikomu nie będę.

Tak. Ten aspekt nie współgra dobrze z draftowaniem. Ale wydaje mi się, że kart takich jest stosunkowo niewiele. Mi osobiście bardziej przeszkadzją gry, gdy gracze dostają ewidentnie nierówne układy pomocników/małych usprawnień (albo na takowe się uskarżają zwalając słaby wynik na los...). Oczywiście draftowanie nie rozwiązuje tego problemu w pełni, ale jak dla mnie jest wystarczająco dobre, by nikt nie mógł się uskarżać na pechowe karty.

Ja tak gram i widziałem ludzi tak grających. Na ile to jest popularne to nie wiem, sam w dodatku gram mało (niestety!).

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1