Winnica (Granna)

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Winnica (Granna)

Post autor: kdsz »

Ostatnio wpadliśmy na pomysł grania w Winnicę w wersji z draftem (2-5 osób):

1. Przed każdą rundą tasujemy wszystkie karty ścieżek i każdemu z graczy rozdajemy po 8.
2. Gracze w swoim ruchu:
a) wykładają przed siebie jedną zakrytą kartę, a resztę przekazują sąsiadowi.
b) na trzy-cztery odkrywają wybrane karty i albo rysują symbol ścieżki wskazany na wybranej karcie, albo decydują się na podejrzenie karty farmy rozgrywanej w kolejnej rundzie.
c) odkładają wykorzystaną kartę na stos kart odrzuconych.
3. Runda kończy się po 8 kolejkach, gdy każdy z graczy rozegra wszystkie karty przewidziane na rundę. Kolor kart nie ma znaczenia dla długości rundy. Maksymalnie można więc "zamalować" 8x5=40 kwadratów na planszy.

Wszystkie pozostałe zasady bez zmian. W grze na 2 osoby tasowanie kart ścieżek można przeprowadzać co 2 rundy.


W 4 i 5 rundzie zaczyna się ostrzejsze kombinowanie i pojawia się element negatywnej interakcji. Testowaliśmy w składzie 2 i 3 osób i grało się całkiem ok. Na pewno jest większa kontrola nad rozgrywką, szczególnie gdy pamięta się które karty są w obiegu w danej rundzie. Mnie to oczywiście nie dotyczy ;)

Jeżeli kogoś zainteresuje ten wariant i wypróbuje go w swoich rozgrywkach, to chętnie poczytam krytyczne uwagi.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Winnica (Granna)

Post autor: kisiel365 »

Dla mnie jest to zmiana, która zbyt mocno ingeruje w mechanikę gry i raczej podziękuję. To ma być lekki, losowy filerek. Wolę zliczać ścieżki, które już zeszły i na tej podstawie planować trasy.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
pegzi
Posty: 537
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Winnica (Granna)

Post autor: pegzi »

Na Bgg znalazłem różne warianty map do rysowania:

https://boardgamegeek.com/filepage/1472 ... riant-maps
ODPOWIEDZ