Szogun - efekty budynków, asymetria i inne gdybania

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Szogun - efekty budynków, asymetria i inne gdybania

Post autor: Nidav »

Ostatnio zacząłem zagrywać się w Szoguna i śmiem twierdzić, że jest to gra dobra, a nawet dobra z plusem - takie 8.5. Po grze odczuwam jednak pewien niedosyt biorący się z dwóch rzeczy - po pierwsze budynki, które służą tylko do punktacji, nie są jakimś świetnym rozwiązaniem, a po drugie brak mi asymetrii rozgrywki. Chciałbym, żeby z gry, która jest dla mnie dobrą grą, stworzyć grę kompletną, przy której rozgrywka zawsze będzie dla mnie czystą przyjemnością. Zacząłem przeglądać forum bgg w poszukiwaniu wariantów, które mogłyby mnie zadowolić i jak na razie w oko wpadły mi trzy, które pozwolę sobie tu przetłumaczyć, przy okazji delikatnie je modyfikując.

Efekty budynków
Każdy budynek ma podwójne działanie - pierwsze jest natychmiastowe, drugie zaś aktywuje się i oddziałuje na wszystkie budynki gracza tego typu w danym regionie, jeśli gracz posiada w nim dwa takie budynki.

Twierdze
- Kiedy gracz buduje Twierdze może zapłacić jedną dodatkową skrzynie, by obsadzić prowincję w którym została wybudowana 2 jednostkami.
- Jeśli gracz posiada dwie twierdze w danym regionie, w wypadku obrony prowincji z twierdzami wrzuca jedną dodatkową jednostkę ze swoich zasobów ogólnych.

Świątynia
- Gracz budujący świątynie natychmiastowo otrzymuje 1 ryż.
- Jeśli gracz pierwszy atakuje gracza drugiego, który ma dwie świątynie w danym regionie i prowincja atakowana posiada świątynie, musi on zostawić na prowincji z której wyruszał dwie jednostki zamiast jednej.

Teatr
- Kiedy gracz buduje teatr na polu ze znacznikiem powstania, może on przenieść go na którąkolwiek z graniczących prowincji w której nie ma teatru (łącznie z neutralnymi i należącymi do innych graczy). Jeśli któryś z graczy będzie podbijał prowincję neutralną ze znacznikiem powstania, musi on wrzucić do wieży jedną dodatkową jednostkę chłopów za każdy znacznik leżący na niej. Jeśli aktywna jest karta wydarzenia, w której ściąga się znacznik powstania budując teatr, zostaje on ściągnięty a nie przeniesiony.
- Jeśli gracz posiada w danym regionie dwa teatry, pobierając podatki w prowincjach z teatrami uzyskuje jedną dodatkową skrzynie wojenną.
(Opcjonalnie: - Jeśli gracz posiada w danym regionie dwa teatry, dokonując ataków z prowincji z teatrami wrzuca on do wieży bitewnej jedną dodatkową jednostkę z zasobów ogólnych)

Ten wariant stworzony został przez użytkownika BGG Sebastana Chuma (SEB_CZ) i lekko zmodyfikowany przeze mnie w kwestii teatrów. Wydaje mi się, że ciekawie przeniosłoby to zainteresowanie na budynki i wszyscy chętniej by je budowali w pierwszych rundach, co doprowadzałoby do częstszej wymiany kart prowincji między graczami i sytuacjami w stylu "damn, ten gość ma dwa zamki w tym regionie! Trzeba odebrać mu bonusowe działanie budynków!". Poza tym wciąż można to sobie fabularnie wytłumaczyć - stawiając twierdze płacimy dodatkowo, żeby ją obsadzić, a kiedy mamy dwie, to znaczy że jesteśmy dobrze obwarowani w danym regionie, więc nasza obronność wzrasta; stawiając świątynie religijni wieśniacy dziękują nam ryżem, zaś przy dwóch świątyniach w regionie wzrasta religijność wśród ludności, więc zdarzają się bogobojne oddziały nie chcące atakować prowincji ze świętymi przybytkami; budując teatry uszczęśliwiamy wieśniaków, którzy mogą odprężyć się po ciężkiej pracy na polu ryżowym, zaś prowincje sąsiednie są zazdrosne o tak doskonałą formę spędzenia czasu i niepokoje narastają, zaś wydając swoje zarobki na teatr, który należy do daimyo, wspierają jego fundusze.

Umiejętności daimyo
Każdy gracz przed rozpoczęciem rozgrywki wybiera sobie jedną umiejętność - jeśli byłby problem z zapamiętaniem, to najłatwiej byłoby wydrukować/zapisać na kartkach, żeby każdy miał swoją umiejętność przed sobą. Dodatkowo można wtedy wprowadzić opcję losowego przydziału umiejętności.
Ulubieniec tłumów - Każdy w kraju słyszał o twoich czynach, każdy uważa cię za niezwykłego bohatera
W każdej bitwie przeciwko innemu graczowi (nie podczas powstania lub podboju neutralnej prowincji) wszystkie oddziały chłopów (zielone kostki) liczone są na twoją korzyść, nawet jeśli atakujesz prowincję bez znacznika powstań lub bronisz prowincji ze znacznikiem powstań.
Genialny strateg - Kluczem do zwycięstwa jest odpowiednia strategia
Wykonując akcję bitwa/ruch A lub B możesz podzielić swoje jednostki i wysłać je na dwie prowincje. Tylko jedna z dwóch powstałych armii może zaatakować innego gracza. Możesz z tego skorzystać raz na rundę - albo podczas akcji bitwa/ruch A lub bitwa/ruch B - nie podczas obu!
Wyśmienity dowódca - Twoje przemowy motywują żołnierzy do morderczego marszu z uśmiechem na ustach
Raz na turę wykonując akcję bitwa/ruch A lub B możesz dokonać jeszcze jednego wymarszu z prowincji docelowej połową oddziałów, które się na niej znajdują. Możesz z tego skorzystać raz na rundę - albo podczas akcji bitwa/ruch A lub bitwa/ruch B - nie podczas obu!
Gołąb królestwa - Do perfekcji udoskonaliłeś kanały komunikacji swojego imperium
Raz na turę wykonując akcję bitwa/ruch A lub B możesz wrzucić do wieży bitewnej jeden oddział z każdej sąsiadującej prowincji należącej do ciebie, które graniczą z atakowanym terenem. Możesz z tego skorzystać raz na rundę - albo podczas akcji bitwa/ruch A lub bitwa/ruch B - nie podczas obu!
Syn fal - Mawiają, że powstałeś z morskich głębin
Kiedy atakujesz poprzez szlak morski lub ktoś wykorzystuje go by zaatakować twoją prowincję, wrzuć do wieży bitewnej dodatkową jednostkę ze swoich zasobów ogólnych.
Wspaniały zarządca - Nikt tak jak ty nie rozumie, że kluczowe jest sprawne zarządzanie
Podczas wykonywania akcji wystawienie 1 jednostki/ruch możesz poruszyć dowolną ilość jednostek z prowincji, w której wykonujesz akcję, do dowolnej ilości sąsiadujących prowincji należących do ciebie.
Potomek ninja - Doskonale wiesz, że potajemne ataki mogą zdziałać tyle samo, co otwarta bitwa
Na koniec rundy możesz wyeliminować dowolną jednostkę znajdującą się na tacce wieży.
Wytrawny ekonomista - Pieniądze - to w nich tkwi prawdziwa potęga
W trakcie walki, przed wrzuceniem jednostek do wieży bitewnej, możesz zapłacić jedną skrzynie by dodać jedną jednostkę.
Wojowniczy zakonnik - Wszystko co robisz dedykujesz Bogom
Zarówno podczas obrony prowincji w której jest świątynia oraz atakowania z tejże prowincji dodaj do swoich jednostek jedną jednostkę z zasobów ogólnych.

Ten wariant to połączenie pomysłów użytkowników BGG Sed1010 i Saavi, nieco zmodyfikowane przeze mnie oraz z wymyśloną przeze mnie jedną umiejętnością. Przyznam się szczerze, że nie wiem, jak mogłoby to wpłynąć na balans i niektóre moce mogą być lepsze, niż inne, but well - oto chodzi w asymetrii, c'nie? Zawsze można spośród tych 9 wybrać te, które wydają się tworzyć ciekawe możliwości i dostosowywać z których skorzystacie w zależności od liczebności grupy. Nazwy każdej umiejętności i te krótkie opisy to moje na szybko wymyślone wypociny - możecie to równie dobrze zignorować lub dodać sobie jakieś własne ;)

Pozostające znaczniki powstań

Podczas zimy:
1) Obliczcie stratę ryżu zgodnie z zasadami
2) Wykarmcie prowincje oraz straćcie ryż za kartę wydarzenia
3) Jeśli pozostał wam jakikolwiek ryż, możecie go wydać, by ściągnąć znaczniki powstań z prowincji. Jeden ryż ściąga jeden znacznik. Prowincje z których ściągacie znaczniki wybierzcie według własnego uznania.
4) Jeśli brakuje wam ryżu na wykarmienie prowincji, rozpatrzcie powstania tak, jak jest normalnie w zasadach.
5) Po skończonej rundzie wszystkie znaczniki powstań pozostają. Bądźmy szczerzy - wasi wieśniacy nie wybaczą wam zabrania im ryżu tylko dlatego, że nagle wiosenne słonko zaczęło im przygrzewać po buzi.

Ten wariant to dzieło użytkownika BGG p0pcult. Wydaje mi się ciekawą opcją, która uczyniłaby drugą część gry znacznie bardziej dramatyczną oraz wymuszałaby ciekawsze zarządzanie zasobami.

And that's all. Wątpię, czy mieszkanie tych trzech wariantów to dobra opcja, ale gdyby kogoś coś zaciekawiło i sprawdziłby którykolwiek, to nie krępujcie się dawać tutaj swoich opinii. W szczególności budynki i umiejętności dowódców mnie osobiście ciekawią, a jeśli balans by siadał, to można byłoby coś przy tym podłubać. Osobiście nie testowałem jeszcze żadnego z tychże wariantów, ale jak tylko rozegram z moimi grupami do gry parę rozgrywek na normalnych zasadach, zapewne zacznę eksperymentować.
Ostatnio zmieniony 16 paź 2016, 21:37 przez Nidav, łącznie zmieniany 1 raz.
Sadpotato
Posty: 14
Rejestracja: 02 paź 2016, 23:36

Re: Szogun - efekty budynków, asymetria i inne gdybania

Post autor: Sadpotato »

Jeśli chodzi o dodatkowe zasady do budynków to sam stosuje dość uproszczone(w stosunku do podanych przez Ciebie) zasady wlasnego pomysłu.
A mianowicie:

- Rekrutacja jednostek w prowincji z zamkiem zapewnia +1 jednostkę za zamek (taka infrastruktura zacheca rekrutów do zaciągnięcia sie do armii).

- Światynia zapewnia +1 ryż przy pobieraniu ryżu z prowincji (wiesniacy skladająw światyni ofiary z żywności).

- Teatry zapewniają +1 skrzynie przy zbieraniu podatków (teatr w koncu zapewnia jakiś zysk).

Zasady te testowałem na grze przy malej ilosci graczy i działają bardzo dobrze, a dodatkowo sprzyjają tworzeniu strategicznych rejonów "produkcyjnych" o ktore naprawdę warto walczyć.

Bardzo dobrym pomysłem wydaja mi się te dodatkowe zasady nadające lekkiej asymetrii, na pewno wypróbuje :)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Szogun - efekty budynków, asymetria i inne gdybania

Post autor: Nidav »

Łatwe, proste i eleganckie zasady, żeby nadać jakiegokolwiek większego znaczenia budynkom ;) Poza tym powinno to nawet działać z asymetrycznymi umiejętnościami. Łącząc to, co podałem w pierwszym poście, z asymetrią obawiałbym się, że balans gry jeśli nie runie, to przynajmniej porządnie się zachwieje ^^ Jakbyś zagrał, to z chęcią przeczytałbym opinię czy chodzi to to w ogóle i czy niektórzy nie mieli nagle prościej, a inni cierpieli. Z chęcią podłubałbym potem przy tym jeszcze, pozmieniał i zbalansował, może dodał jeszcze jakieś umiejętności. Na ten moment wydaje mi się, że tylko syn fal jest chyba najgorszy i można byłoby dodać, żeby jednak przy ataku/obronie szlakami morskimi dorzucał 2 kosteczki albo pozwolić mu atakować poprzez szlaki morskie prowincje sąsiadujące z tymi, od których szlaki morskie wychodzą, co już byłoby ciekawym boostem, ale nie wiem, czy nawet nie zbyt mocarnym.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1136
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 48 times

Re: Szogun - efekty budynków, asymetria i inne gdybania

Post autor: ariser »

Do końca miesiąca postaram się wyskrobać ze 2 partie stosując zasady budynków. :) Wygląda to ciekawie, zobaczymy w praktyce.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
NeuroshimaHex415
Posty: 15
Rejestracja: 16 wrz 2016, 12:54
Been thanked: 1 time

Re: Szogun - efekty budynków, asymetria i inne gdybania

Post autor: NeuroshimaHex415 »

Cześć,
Może to nie ten wątek, ale mam takie pytanko odnośnie szoguna. Ostatnio zakupiłem sobie egzemplarz owej gierki, i w sumie mam takie 2 pytania nowicjusza:
- czy chłopki które giną w wierzy bitewnej (mamy 4 czarne,3czerwone wiec 3-3 "giną"), i czy te chłopki wracają na "rękę" gracza czy może jest jakaś osobna kupka zabitych?:))
- i drugie, czy jak zaatakuje prowincje na której jest znacznik buntu, to przejmuje ją wraz z tym znacznikiem?:))
Dziękuje i pozdro:))
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1136
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 48 times

Re: Szogun - efekty budynków, asymetria i inne gdybania

Post autor: ariser »

Nie ten temat, ale:
1. Nie ma osobnej puli jednostek zabitych, wszystkich poległych można od razu rekrutować.
2. Przejmujesz ze wszystkim co tam jest.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
NeuroshimaHex415
Posty: 15
Rejestracja: 16 wrz 2016, 12:54
Been thanked: 1 time

Re: Szogun - efekty budynków, asymetria i inne gdybania

Post autor: NeuroshimaHex415 »

Dziękuje Ci za odpowiedź:)) Który wątek dotyczy zasad Szoguna? bo mam jeszcze jedno pytanie które dzisiaj mi wyszło. Zapytam jeszcze tutaj ale jak coś chciałbym w dobrym miejscu już następne pisać: czy jeśli w prowincji leży znacznik powstania, i jeszcze raz z tej prowincji np. zbieramy ryż, czy NAJPIERW jest stłumienie powstania i zabranie surowca, czy odwrotnie, że zbieramy sobie ryż/skrzynie, a dopiero potem rozgrywamy walkę z powstańcami?:)

Pozdrawiam:-)
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Szogun - efekty budynków, asymetria i inne gdybania

Post autor: Nidhogg »

NeuroshimaHex415 pisze:Dziękuje Ci za odpowiedź:)) Który wątek dotyczy zasad Szoguna? bo mam jeszcze jedno pytanie które dzisiaj mi wyszło. Zapytam jeszcze tutaj ale jak coś chciałbym w dobrym miejscu już następne pisać: czy jeśli w prowincji leży znacznik powstania, i jeszcze raz z tej prowincji np. zbieramy ryż, czy NAJPIERW jest stłumienie powstania i zabranie surowca, czy odwrotnie, że zbieramy sobie ryż/skrzynie, a dopiero potem rozgrywamy walkę z powstańcami?:)

Pozdrawiam:-)
Najlepiej spojrzeć na nazwy działów. Ten dział to "Modyfikacje i warianty zasad" i jak masz pytanie do tej modyfikacji tych zasad tu opisanych to jest to najlepsze miejsce.
Jednak jeśli to są pytania do podstawowej wersji gry zajrzyj do działu Zasady - pytania i wątpliwości i tam poszukaj wątku o shogunie.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Szogun - efekty budynków, asymetria i inne gdybania

Post autor: Pastorkris »

Pozwolę sobie dodać nasz wariant, na którym gramy od dłuższego czasu (tylko gry pięcioosobowe).

By uniknąć stagnacji i chowania się po kątach mapy gramy na dwie małe modyfikacje:
-Heroiczna Walka - za pokonanie innego gracza w walce o prowincję (nie o neutralną) atakujący otrzymuje punkt zwycięstwa. Zachęca to do bycia trochę bardziej agresywnym niż w oryginalnym wariancie. Przypominam, że za obronę prowincji gracz nie otrzymuje bonusu.
-W fazie zimy gracz, który włada stolicą (prowincja z Kyoto z tego co pamiętam) otrzymuje 2 dodatkowe punkty. Zachęca to do walki o środkowe części mapy, a nie do wygodnego siedzenia na jej obrzeżach :)

Nie wiem, czy aby dodatkowe wzmacnianie budynków jakimiś umiejętnościami (prócz tego przecież dają masę punktów) nie zrobi czasem z tej gry eurosucharka ;) pozbawionego całkowicie konfliktów :) Podobają mi się natomiast pomysły ze zróżnicowaniem armii pasywnymi umiejętnościami.
ODPOWIEDZ