Fauna (Friedemann Friese)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Fauna (Friedemann Friese)

Post autor: Geko »

Widzę, że nie widzę wątku o tej grze, a jest godna uwagi. Dziś miałem okazję w nią zagrać (dzięki, Pancho) i jak dla mnie to murowany hit. W skrócie cała zabawa polega na zgadywaniu danych danego zwierzęcia. Mamy mapę świata z regionami oraz trzema torami - przedziałami wagi, długości/wysokości i długości ogona zwierzęcia. Mamy losowo wybrane zwierzę (widzimy tylko pół karty - tj. ilustrację zwierza i informację jakie dane obstawiamy) wybrane z masy kart i swoje kostki, które w swoim ruchu wystawiamy na dany region lub dany przedział na jednym z torów. I tak w kółko, aż każdy spasuje. Potem wyciągamy kartę i widzimy też jej dolną połowę - właśnie dane, które obstawialiśmy. Gracze którzy trafili informację i gracze którzy byli na regionie lub przedziale toru sąsiadującym z takim polem, dostają punkty. Kostki, które przyniosły punkty wracają do swoich właścicieli. Kostki, które spudłowały idą do puli ogólnej. Potem każdy dostaje z tej puli po jednej kostce, a gdyby ktoś miał ich u siebie mniej niż trzy, do uzupełnia się je do trzech z puli. I tyle. I tak gramy tyle rund, aż ktoś osiągnie odpowiednią ilość punktów, w zależności od liczby graczy.
Ale zabawy przy tym co nie miara. Ile może ważyć ten mrówkojad? A jaki jest długi? Gdzie on występuje?
Nie mając zbytniego pojęcia na temat miejsc występowania zwierząt, zdałem się dziś na wiedzę innych. Sam za to wizualizowałem sobie przestrzennie zwierzęta i starałem się wyczuć ich wagę, długość i długość ogona. Poszło dobrze, bo wygrałem 8)
Ta gra aż się prosi, żeby ją ktoś wydał po polsku. Myślę, że jest idealna na spotkania rodzinne/imprezowe/miłośników gier i nawet ludzie, którzy są uczuleni na słowo "planszówka" powinni się przy niej świetnie bawić. Kto wydaje?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Fauna

Post autor: folko »

Geko, czy ona jest mocno zależna? Tzn czy wystarczy jedna osoba znająca język, czy więcej?
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Fauna

Post autor: veljarek »

Rewelacyjna gra, mam już ją na wishliście, na imprezy super.
Nie jest prawie zalezna jezykowo bo wszystko jest na ikonkach, no chyba że arabskie cyfry uznamy za zależność językową ;)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Fauna

Post autor: Geko »

folko pisze:Geko, czy ona jest mocno zależna? Tzn czy wystarczy jedna osoba znająca język, czy więcej?
Zależność jest moim zdaniem pozorna. Bardziej chodzi o przyjemność gry, niż niemożliwość grania w obcym języku, bez jego znajomości. Na karcie jest nazwa zwierzęcia (a w nawiasie nazwa łacińska), ilustracja, i dane które obstawiamy: waga, wysokość lub długość, ewentualnie długość ogona. Miejsce występowania jest zaznaczone na pomniejszonej mapie poprzez zaczernienie odpowiednich obszarów, dane liczbowe są pogrubione a wyrazy takie jak "centymetr", czy "kilogram" brzmią bardzo podobnie w niemieckim (jak i w innych językach).
Tak więc sprawa sprowadza się do nazwy (fajniej by było wiedzieć po polsku jak się nazywa to sympatyczne połączenie zająca z chomikiem) i kilku wyrazów w języku obcym (których można się nauczyć w ciągu jednej rundy).
Ale jestem pewien, że te niemieckie napisy na kartach odstraszają zwykłego rodzinnego gracza od zakupu. A polskie wydanie na pewno bardzo by zachęcało do zakupu nawet ludzi, którzy nawet nie mają pojęcia o nowoczesnych planszówkach. W końcu to gra w dużej mierze edukacyjna, a jednocześnie wszyscy świetnie się przy niej bawią.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Fauna

Post autor: Filippos »

Gra jest rewelacyjna, a zależność językowa znaczna. I to nie w tym sensie że się nie da grać, ale dziwaczne niemieckie nazwy zwierząt psują całkowicie charakter edukacyjny bo się zastanawiasz czy ten zwierzak to jeżozwierz czy inna potwora, a nazwa Stachetenschweine (czyli taka świnia ze sztachetami :P ) ziększa jedynie twoje wątpliwości. Gdyby Fauna była dostępna po polsku lub angielsku już bym ja kupił. Tak, muszę czekać bo niemiecki jest dla mnie nie do przejścia. I nie chodzi tu o niemożność grania - po prostu psuje mi zabawę.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Fauna

Post autor: jax »

Generalnie trzeba wykonać odrobinkę pracy i przetłumaczyć za jednym zamachem te niemieckie nazwy zwierząt na polskie (bazując na łacińskich nazwach powinno to być bezproblemowe i jednoznaczne). I wtedy można się bawić na całego.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Fauna

Post autor: Pancho »

Spokojnie, pracuję nad tym z Alicją, mam przetłumaczone ryby, płazy i gady. Zostały jeszcze ptaki i ssaki (tych ostatnich jest więcej niż wszystkich innych razem wziętych :) )
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: Fauna

Post autor: Valmont »

Cóż, a ja jednak dodam łyżkę dziegciu. Mimo wszystko diametralnie różni się obstawianie jako pierwszy gracz przy zwierzakach występujących na pojedyńczym terenie, niż przy zwierzaku występującym na 10 terenach. I chyba tylko te miłe zwierzaczki bronią się w konkurencji z Wits&Wagers.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Fauna

Post autor: Geko »

Valmont pisze:Cóż, a ja jednak dodam łyżkę dziegciu. Mimo wszystko diametralnie różni się obstawianie jako pierwszy gracz przy zwierzakach występujących na pojedyńczym terenie, niż przy zwierzaku występującym na 10 terenach. I chyba tylko te miłe zwierzaczki bronią się w konkurencji z Wits&Wagers.
Wiesz, to jedna z tych gier, gdzie zwycięstwo nie ma tak istotnego znaczenia. Chociaż i tak mam tu poczucie, że mam dużo większy wpływ na moją punktację niż w Dixit.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Fauna

Post autor: Veridiana »

a ile tych zwierząt jest? po ilu grach istnieje niebezpieczeństwo, że się tego wszystkiego nauczę na pamięć?
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Fauna

Post autor: Pancho »

Veridiana pisze:a ile tych zwierząt jest? po ilu grach istnieje niebezpieczeństwo, że się tego wszystkiego nauczę na pamięć?
360 zwierząt, na rozgrywkę zgadujemy od 5 do 10 zwierząt. Czyli średnio po 50 rozgrywkach zacznie się coś powtarzać, a i tak mało prawdopodobne, że zapamiętasz dokładnie miejsce występowania lub dokładną wagę czy długość zwierzaka. Tak, więc regrywalność (z punktu widzenia unikalnych zwierząt) jest bardzo wysoka.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Fauna

Post autor: draco »

Pancho pisze:i tak mało prawdopodobne, że zapamiętasz dokładnie miejsce występowania lub dokładną wagę czy długość zwierzaka. Tak, więc regrywalność (z punktu widzenia unikalnych zwierząt) jest bardzo wysoka.
Chyba, że masz tak jak ja i do końca życia będziesz już pamiętać, że ptaszek Kea waży 750-850 g i żyje wiecie gdzie. :wink: Pamiętam prawie wszystkie lokalizacje, które wczoraj widziałem.

Gra jest genialna i powinna być w każdej szkole w sali od biologii. Rewelacyjny pomysł na naukę przez zabawę. Fauna trafia na moją listę życzeń, więc mam nadzieję, że będzie do wygrania na Pionku. :)
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Fauna

Post autor: Pancho »

draco pisze:Chyba, że masz tak jak ja i do końca życia będziesz już pamiętać, że ptaszek Kea waży 750-850 g i żyje wiecie gdzie. :wink: Pamiętam prawie wszystkie lokalizacje, które wczoraj widziałem.
Na całe szczęście nie każdy jest taki orzeł jak Ty :)
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: Fauna

Post autor: Valmont »

Pancho pisze:
draco pisze:Chyba, że masz tak jak ja i do końca życia będziesz już pamiętać, że ptaszek Kea waży 750-850 g i żyje wiecie gdzie. :wink: Pamiętam prawie wszystkie lokalizacje, które wczoraj widziałem.
Na całe szczęście nie każdy jest taki orzeł jak Ty :)
I wiemy już z kim nie grać w Faunę :twisted: .
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Fauna

Post autor: Geko »

draco pisze:
Pancho pisze:i tak mało prawdopodobne, że zapamiętasz dokładnie miejsce występowania lub dokładną wagę czy długość zwierzaka. Tak, więc regrywalność (z punktu widzenia unikalnych zwierząt) jest bardzo wysoka.
Chyba, że masz tak jak ja i do końca życia będziesz już pamiętać, że ptaszek Kea waży 750-850 g i żyje wiecie gdzie. :wink: Pamiętam prawie wszystkie lokalizacje, które wczoraj widziałem.
Ale i tak wczoraj z Tobą wygrałem. A lokalizacji w ogóle nie kojarzyłem :lol: Za to dużo obstawiałem wagę, długość/wysokość i długość ogona.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Fauna

Post autor: Pancho »

Geko pisze:Ale i tak wczoraj z Tobą wygrałem. A lokalizacji w ogóle nie kojarzyłem :lol: Za to dużo obstawiałem wagę, długość/wysokość i długość ogona.
Spokojnie, ja też go ograłem dwa razy, orzeł draco jest zawsze mocny w dziobie... tfu gębie :)
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Fauna

Post autor: Filippos »

Apropos łyżki dziegciu zgodzę się że mógł chwilkę dłużej Friedmann pomyśleć nad turn orderem. Ja wczoraj byłem dwa razy ostatni, a Pancho, który wygrał ze mną o cztery punkty, dwa razy pierwszy. :P
A jak wyłażą zwierzaki typu jeżyk, lub wiewiórka to obstawiając jako szósty nie mam już szans na komplet punktów.

BTW. Widok Pancha mierzącego i ważącego w dłoniach wyimaginowanego jeżyka: bezcenne. Za grę Fauna zapłącisz kartą Mastercard :mrgreen:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Fauna

Post autor: Pancho »

W przedostatniej rozgrywce była taka rundka, że byłem akurat pierwszy i wyszedł Lemur, żyjący w jednym miejscu. Oczywiście wiadomo w jakim. Jęczenia i miny graczy, którzy nie są przyzwyczajeni do głupich losowych gier familijnych i imprezowych - bezcenne :)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Fauna

Post autor: melee »

Przy okazji patrzenia jak graliście wymyśliłem nową wersję gry, nazwijmy ją "dla amerykanów", ale spodziewam się, że spokojnie znalazła by miejsce w niejednym polskim domu. Temat zwierząt zastępujemy Państwami, zamiast długości, wagi itd. mamy ludność, powierzchnię itp. I tak losuje się np. Polska i teraz obstawiamy kosteczkami gdzie ona leży, patrząc jak współgracze obstawiają Australię, Amerykę Pd. :)

Zastrzegam od razu prawa do gry 8)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Fauna

Post autor: Geko »

Filippos pisze:Apropos łyżki dziegciu zgodzę się że mógł chwilkę dłużej Friedmann pomyśleć nad turn orderem.
Tak, najlepiej caylusowo - licytacja o miejsca punktami zwycięstwa po ujawnieniu zwierzęcia na daną turę :lol: :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Fauna

Post autor: bazik »

naturalne sie wydaje obstawianie w odwrotnej kolejnosci posiadanych punktow zwycieztwa. mam tylko nadzieje ze nie okazaloby sie ze czasem sie oplaca specjalnie NIE zdobyc kilku punktow
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Fauna

Post autor: Geko »

bazik pisze:naturalne sie wydaje obstawianie w odwrotnej kolejnosci posiadanych punktow zwycieztwa.
To też nie będzie sprawiedliwe, bo jak wyskoczy łatwe zwierzę, to osoby będące na końcu w punktacji mają łatwiej.
Na serio to jestem trochę zdziwiony, że dla gry imprezowo-rodzinno-edukacyjnej zaczyna się narzekania/rozważania na temat kolejności wykonywania ruchów. Przecież to nie jest ciężka gra strategiczna, tylko półgodzinna roz(g)rywka. Maniacy :lol:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Fauna

Post autor: draco »

Mój dziób ma się dobrze. Mózg też, a panda wielka ma ogon długości 18-22 cm. :)

Zobaczcie, co FF napisał na bgg o tworzeniu Fauny. Zrobił ją dla swojej dziewczyny, która jest biologiem, aby mogła z nim wygrywać. Ona go rzuciła, on nie dopracował gry, ale dostał nominację do SdJ. :)

W Faunie można się przyczepić do kilku innych rzeczy. Nazwy regionów na planszy są stosowane niekonsekwentnie. Mamy Gobi a obok Wyżynę Tybetańską, mamy Gujanę a obok Nizinę Amazonki. Autor powinien się zdecydować czy pisze tylko nazwy regionalne czy też ich określenia fizycznogeograficzne. Powinien napisać: Gobi, Tybet, Gujana, Amazonia albo Pustynia Gobi, Wyżyna Tybetańska, Wyżyna Gujańska, Nizina Amazonii. Do tego jest jeden błąd na mapie. Zachodnia Australia została nazwana Kap Leeuwen. To tak jakby Iberię nazwać Cabo de Roca, a Afrykę Południową Przylądek Dobrej Nadziei. Jak się czepiać głębiej, to dwa regiony na mapie (Kanada i Daleki Wschód) powinny zostać podzielone, bo łączą w sobie zupełnie różne środowiska z zupełnie rożnych składami fauny. Ale po co się czepiać :?:
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Fauna

Post autor: Filippos »

Romboedr 8)
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Fauna

Post autor: jax »

Powiem jedno - wolę grać z draco niż go czytać :D

[tak, wszyscy niedowiarkowie, uwierzcie gra się z nim ok.. :) nawet w Faunę :D ]
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
ODPOWIEDZ