Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4123
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 340 times

Re: Dominion

Post autor: tomb »

My grając mówimy na głos nazwy niektórych kart, zwłaszcza tych wpływających na rywali. Ale z tego klimat się nie buduje, więc nie widzę w tym względzie problemu w tematyce Nokturnu.
Poza tym płynę na fali rozczarowania nowościami z Essen i bardziej czekam na dodatek do sprawdzonej gry, niż na partię w większość nowości, które są jedynie "odmianą przez przypadki" starych pomysłów i rozwiązań.
A grafiki jak grafiki - można przywyknąć.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

Dominion jako gra nie ma klimatu, ale tak jak pisałem - sety zbudowane są wokół pewnego tematu i ten z Nocturne w ogóle nie pasuje mi do Dominona ;).
Poza tym płynę na fali rozczarowania nowościami z Essen i bardziej czekam na dodatek do sprawdzonej gry, niż na partię w większość nowości, które są jedynie "odmianą przez przypadki" starych pomysłów i rozwiązań.
Ja już w ogóle w zasadzie nie patrzę na nowości ;). Zwykle jedyne co mnie interesuje to reedycje starych gier albo właśnie dodatki.
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: UncleLion »

warlock pisze: Ja już w ogóle w zasadzie nie patrzę na nowości ;). Zwykle jedyne co mnie interesuje to reedycje starych gier albo właśnie dodatki.
Za kilka lat nowości staną się starociami ;)
A w temacie Dominiona: na Dominion Strategy pojawił się podcast w którym dyskutują o kartach pokazanych przedpremierowo. Podcast po angielsku, ale może kogoś zainteresuje temat: https://dominionstrategy.com/2017/11/03 ... -previews/
Długie więc chyba trzeba będzie przerobić go na mp3 :)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Dominion: Nocturne

Post autor: morris »

Wczoraj była premiera, dostępne są już informacje na temat wszystkich kart. http://www.dominion.przystanekplanszowk ... e=Nocturne

Na razie przetłumaczyłem tylko karty (proponowane nazwy i treść), w weekend zajmę się opisami kart z instrukcji.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Dominion: Nocturne

Post autor: morris »

Dzień dobry.

Zeszło mi trochę dłużej niż myślałem, ale jest.
Uzupełniłem na Dominion wiki "Oficjalne reguły" dla każdej karty.

Przy okazji wykonałem PDFa z zasadami i opisami kart: https://www.dropbox.com/s/8nh2fbgg60d70 ... t.pdf?dl=0
...oraz PDFa z przetłumaczonymi kartami (bez tłumaczenia nazw i nowych typów - poza niektórymi wyjątkami w tekście kart): https://www.dropbox.com/s/tntmpstwn37gj ... y.pdf?dl=0

Zainteresowanych zapraszam, a niezainteresowanych... cóż, nie zmuszam.

Uwagi dotyczące tłumaczeń przyjmę, choć i tak to nie ja będę tłumaczem do ewentualnego polskiego wydania - prawda, Łukasz? :)

Pozdrawiam,
Paweł
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: UncleLion »

Jesteś wielki Morris!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

https://www.youtube.com/watch?v=gOf6CRKw950 - jest recenzja Nocturne Toma Vasela.

Jak tak to oglądam to potwierdziły się moje obawy - jest tego za dużo i gra robi się przekombinowana. To będzie pierwszy dodatek, którego świadomie nie kupię. Dajcie mi Dark Ages, Hinterlands i Adventures!
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1725
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 569 times
Been thanked: 1386 times

Re: Dominion

Post autor: Leser »

warlock pisze:https://www.youtube.com/watch?v=gOf6CRKw950 - jest recenzja Nocturne Toma Vasela.

Jak tak to oglądam to potwierdziły się moje obawy - jest tego za dużo i gra robi się przekombinowana. To będzie pierwszy dodatek, którego świadomie nie kupię. Dajcie mi Dark Ages, Hinterlands i Adventures!
Do tej pory grałem tylko w wersję cyfrową, więc nie mam jeszcze ostatecznego zdania. Przekombinowania i efektu "za dużo" nie dostrzegam.

Czy może inaczej, żeby być precyzyjnym: nie dostrzegałbym, gdyby wszystkie nowości przekładały się na przyjemność rozgrywki. A tak niestety zupełnie nie jest. Powiem więcej, jest po prostu słabo... Vaccarino się chyba znudził i zrobił ten dodatek z obowiązku. Istnieje jeszcze możliwość, że nowości dedykowane są graczom z kategorii ultra-pro, którzy są w stanie zauważyć w nim więcej możliwości niż np. ja.

Niestety w to powątpiewam. Te cały Boony i Hexy to czysta losowość, która nie wnosi nic oprócz konieczności dodatkowej obsługi podczas rozgrywki.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

O wiele lepiej wyraziłeś to, co myślę, niż ja ;).
ssolariss
Posty: 3
Rejestracja: 21 wrz 2016, 21:23

Re: Dominion

Post autor: ssolariss »

warlock pisze:Dobra, podrzucę dla potomnych mój sposób na pakowanie Dominiona ;).

Podstawka + Intryga + Przystań + Złoty Wiek + Imperium + Róg Obfitości (od Barda)
- wszystko zapakowane w skrzynię od GeekMod
- najważniejsza sprawa: każda talia 10/12 kart królestwa jest w jednej, miękkiej koszulce Mayday Standard CCG - wyciągnięcie całego pakietu ze skrzyni jest błyskawiczne :)
- na separatory pleksi nakleiłem litery alfabetu i karty trzymam ułożone alfabetycznie
- na część separatorów nakleiłem powycinane nazwy kart z "pasków", które służą segregowaniu elementów w oryginalnych pudłach (tyczy się to głownie kart skarbu, zwycięstwa, krajobrazów, zdarzeń i żetonów) ;)

Do pudła weszły wszystkie komponenty, w tym maty, żetony, karty dla 5-6 graczy z intrygi, talia separatorów (chociaż i tak używam apki Dominion Shuffle) i specjalne gumki od GeekModa służące zabezpieczeniu skrzyni przed otwarciem podczas transportu. Spokojnie wejdą tu jeszcze 1-2 duże dodatki ;).

Może kogoś to zainspiruje :)

Obrazek

Obrazek
Poniżej mój sposób na uporządkowanie Dominiona do pudełka (geekmod) razem z separatorami.

W środku:
Podstawka + Intryga + Przystań + Złoty Wiek + Imperium + wszystkie komponenty

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać miejsca jeszcze jest, najpewniej na dwa dodatki.
Dla zainteresowanych mogę podesłać separatory w wersji do druku.
valgir
Posty: 34
Rejestracja: 17 gru 2017, 10:11

Re: Dominion

Post autor: valgir »

Przepraszam, jeżeli wątek był już poruszany ale czy macie może swoje ulubione talie w ramach tylko Intrygi? Ewentualnie jakaś strona ze sprawdzonymi taliami, nie losowymi. Dzięki!
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Poszukaj na http://www.dominiondeck.com, może coś Ci przypasuje.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
lucius88pl
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2014, 15:16

Re: Dominion

Post autor: lucius88pl »

Czy wiadomo cokolwiek nowego odnośnie do dalszych losów polskiego Dominiona? Rok 2017 nam zleciał bez żadnych nowości (nie licząc otrzymania wspartego jeszcze w 2016 imperium)... Co dalej? Szykuje się coś na najbliższym zakręcie? Chętnie bym przygarnął coś nowego, włączając w to najnowszy Nocturne, mimo jak widzę podzielonych opinii :)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Na pewno szykuje się (i to wkrótce) polskie wydanie drugiej edycji podstawki.
*Być może* razem z tym zostanie wydane Adventures.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: seszena2 »

morris pisze:Na pewno szykuje się (i to wkrótce) polskie wydanie drugiej edycji podstawki.
*Być może* razem z tym zostanie wydane Adventures.
A znasz może dokładną datę?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

seszena2 pisze:
morris pisze:Na pewno szykuje się (i to wkrótce) polskie wydanie drugiej edycji podstawki.
*Być może* razem z tym zostanie wydane Adventures.
A znasz może dokładną datę?
Niestety nie znam dokładnej daty.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
lucius88pl
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2014, 15:16

Re: Dominion

Post autor: lucius88pl »

Czyli niewiele nowego... Jak rozumiem, stanowisko GF nie zmieniło się również w sprawie udostępnienia w sprzedaży samych podmienionych kart z drugiej edycji? Naprawdę fajnie by było móc je kupić, wcale nie jako zamiennik, a raczej w charakterze tańszego dodatku.
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Dominion

Post autor: eltadziko »

Moja kolekcja Dominiona ostatnio urosła i myślałem nad tym, by trzymać wszystko w pudle od podstawki. Są gdzieś dostępne poziome separatory do kart, które wyszły po polsku? Albo chociaż jakiś ładny szablo, który można samemu edytować?
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: B »

eltadziko pisze:Moja kolekcja Dominiona ostatnio urosła i myślałem nad tym, by trzymać wszystko w pudle od podstawki. Są gdzieś dostępne poziome separatory do kart, które wyszły po polsku? Albo chociaż jakiś ładny szablo, który można samemu edytować?
Separatory sreparatory, po co sobie utrudniać życie?

1. zapakuj każdą grupę kart w woreczek strunowy 7x10cm
2. wrzuć to wszystko do jakiegoś pudła (najlepiej drewnianej skrzynki, bo to się ciężkie robi)
3. do każdej gry wybieraj losowy zestaw, po prostu wyciągając pakiety kart na ślepo z pudełka
4. ????
5. PROFIT
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion

Post autor: Daquan »

morris pisze:
seszena2 pisze:
morris pisze:Na pewno szykuje się (i to wkrótce) polskie wydanie drugiej edycji podstawki.
*Być może* razem z tym zostanie wydane Adventures.
A znasz może dokładną datę?
Niestety nie znam dokładnej daty.
Obrazek
Games Factory na fejsie pisze:Ważny news na najbliższą przyszłość:
W kwietniu Dominion II Edycja!
Właśnie rozpoczęła się przedsprzedaż do sklepów - już niedługo sklepy będą zaczynać swoje przedsprzedaże, więc wypatrujcie ; )
Dominiona, gry od której zaczęliśmy, przedstawiać Wam raczej nie trzeba, wiec skupmy się na tym, co się zmienia:
Oprócz nowej, pięknej grafiki na okładce w grze znajdziemy kilka nowych kart królestwa. Karty Drwala, Kanclerza, Odkrywcy, Szpiega, Uczty i Złodzieja zastąpione są kartami Bandyty, Kłusownika, Kupca, Rękodzielnika, Wartownika, Wasala i Zwiastuna (jeśli liczycie to zauważyliście, że przybyło więcej niż odpadło ; )). Zamiast karty Śmietniska gracze będą mieć do dyspozycji podkładkę Śmietniska.
Dla bardziej ciekawych, link do nowej instrukcji:

https://goo.gl/G1Hkxn

To oczywiście nie wszystkie newsy na temat Dominiona jakie będziemy dla Was mieć w bliskiej przyszłości. Nasze plany na ten rok nie ograniczają się tylko do nowej wersji podstawowej!
Okładka rewelacyjna. Czapki z głów Morano.
miltonsec
Posty: 34
Rejestracja: 15 kwie 2016, 20:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dominion

Post autor: miltonsec »

Myślicie, że co lepiej kupić: 1 edycje czy 2 edycje?
Zakładając tą samą cenę ?
Czy w tej nowej edycji będą lepsze karty czy porównywalne?
Bo już sam nie rozumiem do końca
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: B »

miltonsec pisze:Myślicie, że co lepiej kupić: 1 edycje czy 2 edycje?
Zakładając tą samą cenę ?
Czy w tej nowej edycji będą lepsze karty czy porównywalne?
Bo już sam nie rozumiem do końca
2 edycja.
Lepiej zbalansowane karty.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: josiu »

A orientuje się ktoś czy będzie w sprzedaży coś w stylu "zestawu naprawczego",w ktoryy będą tylko poprawione i nowe karty z drugiej edycji?
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: B »

Do angielskiej wersji były takie upgrade packi, zarówno do podstawki jak i intrygi.
Zawierały te nowe karty, część starych się wywala i zastępuje tymi nowymi.
Co do wersji PL to niestety, nie mam pojęcia.
lucius88pl
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2014, 15:16

Re: Dominion

Post autor: lucius88pl »

Jeden z pracowników GF (prywatnie autor pewnej karcianki o kosmicznych cywilizacjach) podkreślał, że wydawnictwo nie ma planów naprawiania gry w taki sposób. Czy wypuszczą te karty osobno w przyszłości, w ramach kampanii na Wspieram.to czy jako część jakiejś większej całości - nie wiem, ale mam taką nadzieję.
ODPOWIEDZ