Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Dominion

Post autor: norkbes »

B pisze:
miltonsec pisze:Myślicie, że co lepiej kupić: 1 edycje czy 2 edycje?
Zakładając tą samą cenę ?
Czy w tej nowej edycji będą lepsze karty czy porównywalne?
Bo już sam nie rozumiem do końca
2 edycja.
Lepiej zbalansowane karty.
Nie wiem, nie grałem z nowymi kartami ale się wypowiem :) w praktyce nie powinno być większych różnic. W dominionie nie ma czegoś takiego jak balans kart. Na BGG nikt jeszcze nie zrobił sensownego porównania zmian. Ot mniej ataków, BigMoney słabsze, bardziej złożone efekty nowych kart. Zapewne nowe synergie otworzą możliwości dla nowych strategii ale odbędzie się to utratą starych synergii i starych strategii. Kup nowe choć jak chcesz mieć więcej kart to kup stare i upgrade pack. W drugą stronę to nie działa, tzn nie ma downgrade packa.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: B »

norkbes pisze:
B pisze:
miltonsec pisze:Myślicie, że co lepiej kupić: 1 edycje czy 2 edycje?
Zakładając tą samą cenę ?
Czy w tej nowej edycji będą lepsze karty czy porównywalne?
Bo już sam nie rozumiem do końca
2 edycja.
Lepiej zbalansowane karty.
Nie wiem, nie grałem z nowymi kartami ale się wypowiem :) w praktyce nie powinno być większych różnic. W dominionie nie ma czegoś takiego jak balans kart. Na BGG nikt jeszcze nie zrobił sensownego porównania zmian. Ot mniej ataków, BigMoney słabsze, bardziej złożone efekty nowych kart. Zapewne nowe synergie otworzą możliwości dla nowych strategii ale odbędzie się to utratą starych synergii i starych strategii. Kup nowe choć jak chcesz mieć więcej kart to kup stare i upgrade pack. W drugą stronę to nie działa, tzn nie ma downgrade packa.
Ja mam dominiona z obydwoma upgrade packami już ogranego i twierdzę, że nowy zestaw kart jest lepszy.
Nowe karty częściej były przez nas kupowane w porównaniu do tych starych, są bardziej konkurencyjne w stosunku do innych kart pojawiających się w zestawach, dlatego moim zdaniem słuszna jest uwaga, że jest lepszy balans kart.

Możliwość dołączenia kart z upgrade packa i nieusuwania starych oczywiście jest, nikt nie zabroni. Ale ja wywaliłem te stare zgodnie z zamysłem i nie żałuję.
Mnogość kart jest niewątpliwie zaletą Dominiona, ale jeżeli karty są marne i rzadko przez to grane, to mnogość robi się iluzoryczna.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Dominion

Post autor: norkbes »

B pisze:
norkbes pisze:
B pisze: 2 edycja.
Lepiej zbalansowane karty.
Nie wiem, nie grałem z nowymi kartami ale się wypowiem :) w praktyce nie powinno być większych różnic. W dominionie nie ma czegoś takiego jak balans kart. Na BGG nikt jeszcze nie zrobił sensownego porównania zmian. Ot mniej ataków, BigMoney słabsze, bardziej złożone efekty nowych kart. Zapewne nowe synergie otworzą możliwości dla nowych strategii ale odbędzie się to utratą starych synergii i starych strategii. Kup nowe choć jak chcesz mieć więcej kart to kup stare i upgrade pack. W drugą stronę to nie działa, tzn nie ma downgrade packa.
Ja mam dominiona z obydwoma upgrade packami już ogranego i twierdzę, że nowy zestaw kart jest lepszy.
Nowe karty częściej były przez nas kupowane w porównaniu do tych starych, są bardziej konkurencyjne w stosunku do innych kart pojawiających się w zestawach, dlatego moim zdaniem słuszna jest uwaga, że jest lepszy balans kart.

Możliwość dołączenia kart z upgrade packa i nieusuwania starych oczywiście jest, nikt nie zabroni. Ale ja wywaliłem te stare zgodnie z zamysłem i nie żałuję.
Mnogość kart jest niewątpliwie zaletą Dominiona, ale jeżeli karty są marne i rzadko przez to grane, to mnogość robi się iluzoryczna.
Ok. Zgadzam się z argumentacją. Jeśli pisząc o balansie miałeś na myśli to że łatwiej składa się combosy to rozumiem choć w moim rozumieniu balans dotyczy np armii NH czy ras w TM.

Może spróbujemy zaproponować jakiś zestaw kart królestwa z trzema nowymi i trzema starymi kartami a następnie zastanówmy się które karty lepiej będą wspierać strategię wygrywającą. Będzie wtedy jakiś konkret wzgl. ilustracja zmian w drugiej edycji?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

lucius88pl pisze:Jeden z pracowników GF (prywatnie autor pewnej karcianki o kosmicznych cywilizacjach) podkreślał, że wydawnictwo nie ma planów naprawiania gry w taki sposób. Czy wypuszczą te karty osobno w przyszłości, w ramach kampanii na Wspieram.to czy jako część jakiejś większej całości - nie wiem, ale mam taką nadzieję.
Jeśli mówisz o tym co ja myślę (gdzieś go chłopaki z Melanżowni na jakichś targach czy innej imprezie złapali), to moim zdaniem palnął bzdurę - bo o ile pamiętam, mówił coś o tym, że nie będą "naprawiać" ponieważ Dominion nie jest "zepsute". A kto mówi, że Dominion jest zepsute i trzeba naprawiać? To nie jest pakiet "naprawczy", tylko "aktualizujący". Naprawianie to byłoby wtedy, gdyby Bard (jeszcze będąc wydawcą Dominon) wydrukował i rozpowszechniał zepsute karty do Rogu obfitości.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
lucius88pl
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2014, 15:16

Re: Dominion

Post autor: lucius88pl »

Czyli wciąż jest jakaś szansa, że ujrzymy obydwa pakiety aktualizujące w wersji polskiej, być może w zbiorczym wydaniu. Pozostaje więc poczekać do sprecyzowania planów wydawniczych.
Balthier
Posty: 9
Rejestracja: 12 lut 2018, 15:42

Re: Dominion

Post autor: Balthier »

Szybkie pytanie - Kupić Dominion Intryga czy zamówić preorder na drugą edycję podstawki? Muve ma tę grę w fajnych cenach
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Dominion

Post autor: Trolliszcze »

Poczekałbym na drugą edycję podstawki, bo Intryga też ma drugą edycję - być może GF zdecyduje się ją kiedyś wydać i wówczas będziesz mieć nieaktualną.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Warto tu przypomnieć, że druga edycja Intrygi różni się od pierwszej bardziej, niż podstawka - bo Intryga w drugiej edycji już nie będzie samodzielnym dodatkiem (nie będzie miała kart podstawowych).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Balthier
Posty: 9
Rejestracja: 12 lut 2018, 15:42

Re: Dominion

Post autor: Balthier »

Powiedzmy, ze nie bede chcial dokupowac dodatkow. Co w takim razie bedzie rozsadniejsze? Pierwsza edycja intrygi czy druga edycja podstawki?
lucius88pl
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2014, 15:16

Re: Dominion

Post autor: lucius88pl »

Sugeruję drugą edycję podstawki. Ma ona trochę więcej kart królestwa (o całą jedną) z nieco "wyczyszczonym" tekstem. Zwyczajnie ciut więcej za te same pieniądze ;) Z drugiej strony za Intrygą przemawia odrobinę większa interakcja między graczami.
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Dominion

Post autor: carlos »

Dla tych, którzy jeszcze zastanawiają się nad tym jak przechowywać kolekcję Dominiona:
Spoiler:
Wkłady wykonał dla mnie Przemek z warbox.pl. Zrobił dokładnie takie jak chciałem i wyszły naprawdę świetnie. Teraz w dwóch pudełkach mam wszystko co do tej pory wyszło PL (używam koszulek Arcane Tinmen) i zostaje miejsce na jeszcze 3 duże dodatki.
Wg mnie jest to zdecydowanie bardziej poręczne do przenoszenia niż np. skrzynia. :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

Pytanko do posiadaczy pierwszej edycji podstawki - skusicie się na drugą edycję tylko dla nowych kart? ;) A jeśli tak, to czy zamierzacie nadal grać ze starymi kartami (usuniętymi przez twórcę?). Vaccarino zalecał "zapomnieć" o starych kartach, ale szczerze mówiąc mam zamiar grać ze wszystkim (taki Odkrywca bywa szalenie użyteczny, szczególnie gdy gra się z Imperium albo Złotym Wiekiem). ;).
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: vincentblack »

warlock pisze: 08 maja 2018, 11:36 Pytanko do posiadaczy pierwszej edycji podstawki - skusicie się na drugą edycję tylko dla nowych kart? ;) A jeśli tak, to czy zamierzacie nadal grać ze starymi kartami (usuniętymi przez twórcę?). Vaccarino zalecał "zapomnieć" o starych kartach, ale szczerze mówiąc mam zamiar grać ze wszystkim (taki Odkrywca bywa szalenie użyteczny, szczególnie gdy gra się z Imperium albo Złotym Wiekiem). ;).
Chciałbym mieć wszystko co wyszło po polsku ale całej podstawki tylko dla 7 zestawów nie kupię. Wrzuciłem ogłoszenie, może ktoś potrzebuje na wymianę karty podstawowe i wtedy bym kupił odsprzedając to czego nie potrzebuje. Jeśli się nie uda być może zdecyduje się na angielskie update packi...
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Ja na pewno. I nie będę się pozbywał pierwszej edycji.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4123
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 340 times

Re: Dominion

Post autor: tomb »

Ja się zastanawiam na kupnem nowej edycji (skoro prawdopodobnie nie będzie zestawów uzupełniających po polsku), ale poczekam na jakąś fajną ofertę.
warlock pisze: 08 maja 2018, 11:36 Vaccarino zalecał "zapomnieć" o starych kartach
A dlaczego tak poleca? Czy te karty są jakoś niezbalansowane wobec reszty? Przez lata było wszystko ok.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Dominion

Post autor: kozz84 »

tomb pisze: 08 maja 2018, 11:50A dlaczego tak poleca? Czy te karty są jakoś niezbalansowane wobec reszty? Przez lata było wszystko ok.
Chyba nikt nie tęskni za Drwalem, kanclerzem, złodziejem, zwiadowcy itp. Te karty nadają się tylko do nauki czego nigdy nie kupować :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

kozz84 pisze: 08 maja 2018, 11:57
tomb pisze: 08 maja 2018, 11:50A dlaczego tak poleca? Czy te karty są jakoś niezbalansowane wobec reszty? Przez lata było wszystko ok.
Chyba nikt nie tęskni za Drwalem, kanclerzem, złodziejem, zwiadowcy itp. Te karty nadają się tylko do nauki czego nigdy nie kupować :)
Wiesz, taki Kanclerz ("Możesz natychmiast umieścić swoją talię na swoim stosie odrzuconych kart") pozwalał zrobić świetne combo z Rachubą ("Przejrzyj swój stos kart odrzuconych i odkryj z niego dowolną liczbę Miedziaków. Następnie weź je na rękę."). Jeśli zagrałeś te dwie karty, to miałeś gwarantowaną prowincję. Bez Kanclerza to combo już nie istnieje, a więc i Rachuba staje się słabszą kartą. ;) Ja zamierzam kupić drugą edycję i sprzedać kumplom którzy nie mają pierwszej edycji zdublowane karty ;).
A dlaczego tak poleca? Czy te karty są jakoś niezbalansowane wobec reszty? Przez lata było wszystko ok.
Wynika to pewnie z tego, że nowe karty są w mniejszej lub większej części odpowiednikami starych i zachodzi efekt "dublowania zdolności" :). Ale mi to nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

A tak swoją drogą - przeglądam sobie nowe karty i przyznam szczerze, że w przypadku niektórych zmiany są tylko pozornie korzystniejsze. Porównajmy takiego Złodzieja i Bandytę:

Obrazek
Obrazek

Wydawałoby się, że Bandyta jest lepszy. Nie czyści talii rywala z Miedziaków (co jest potencjalnym efektem ubocznym Złodzieja) i daje gwarantowane złoto. I w obrębie samej podstawki faktycznie - jest potężniejszy. Jeśli jednak gramy z dodatkami i w grze są takie karty jak Bank czy Fortuna, Złodziej pozwala nie tylko wyrzucić je z talii rywala (tak samo jak Bandyta), ale przede wszystkim dać je właścicielowi. No i to gracz zagrywający Złodzieja wybiera, który skarb leci na śmietnisko ;).

Kupiłem drugą edycję bo chcę mieć wszystkie karty, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy: Vaccarino stworzył karty, które są "zawsze dobre" i wyrzucił karty, które są bardziej sytuacyjne, ale pozwalają na kreatywne combosy w odpowiednich sytuacjach, szczególnie jeśli dorzuci się dodatki. Słowem - absolutnie nie warto pozbywać się starych sześciu kart z poprzedniej edycji, bo bywają bardzo użyteczne. Wszystko zależy od kontekstu ;).
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1725
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 567 times
Been thanked: 1386 times

Re: Dominion

Post autor: Leser »

Moja skromna opinia o wymienionych przez DXV kartach:

Kanclerz - zupełnie bezużyteczny, pozbyłem się z zestawu
Drwal - jest oczywiście bardzo słaby i "nudny", ale kart dających dodatkowy zakup, wcale nie ma tak wiele. Czasem trafi się zestaw, w którym Drwal daje fajne decyzje: inwestować w słabą kartę dla możliwości dokonywania większych zakupów, czy zagrać inaczej; został w zestawie
Uczta - słaba i niezbyt ciekawa karta, ale zdarza się, że trafi się pod nią interesująca synergia; nie wszystkie karty muszą być super, u mnie została
Szpieg - jest trochę upierdliwy w obsłudze, ale bywa użyteczny, nie widzę powodu, by się go pozbywać
Złodziej - karta, na którą początkujący gracze się rzucają, by potem zupełnie ją odpuszczać, a następnie zauważyć, że jednak można zrobić z niej dobry użytek, jak słusznie zauważył Warlock; osobiście jednak strasznie jej nie lubię, więc się jej pozbyłem;
Odkrywca - prawie zawsze jest za drogi, jak na to co oferuje jednak zgodnie z zasadą, że nie wszystkie karty muszą być super u mnie został;

Sekretna Komnata - nigdy w historii swoich baaaardzo licznych gier nie kupiłem tej karty, zwyczajnie nie mam pomysłu, jak z niej sensownie skorzystać, u mnie poszła do wyrzutki, ale nie jestem w stanie z całą pewnością powiedzieć, że do niczego się nie nadaje;
Westybul - zupełnie nie rozumiem niechęci, jaką gracze darzą tę kartę, owszem, sama w sobie jest "nudna" i nic nie wnosi, ale istnieje cała masa synergii powodujących, że w konkretnych rozgrywkach warto ją zakupić; zostawiłem nie zastanawiając się ani chwili;
Mennica - nie przepadam za tą kartą i niespecjalnie potrafię z niej korzystać, ale wiem, że inni potrafią, więc w zestawie została;
Zwiadowca - wbrew pozorom da się z niego czasem zrobić użytek... no nie, żartuję, to niemal nieprawdopodobne ;) oczywiście wyleciał
Sabotażysta - karta, która bardzo mocno dominuje rozgrywkę zmieniając ją w ciąg ataków i mozolną batalię na wycieńczenie ze sporą dozą losowości; strasznie go nie lubię i bez żalu się go pozbyłem;
Trybut - delikatnie rzecz ujmując nie jest to najlepsza karta w serii, ale żeby się jej pozbywać? zupełnie nie widzę ku temu powodów
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jak za wypraskę i talię 500 kart to cena jest całkiem spoko.
Niestety najbardziej boli koszt samych koszulek, bo to prawie połowa ceny samej gry :shock:
Dominion z koszulkami kosztował mnie tyle samo co Inis z koszulkami :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
trynitor
Posty: 64
Rejestracja: 03 gru 2014, 00:01
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: trynitor »

Wiecie może co z premierą drugiej edycji? Miała być w kwietniu.
Wysłałem email do wydawnictwa ale od ponad tygodnia pozostaje bez odpowiedzi. :(
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Od wczoraj rozsyłają do sklepów.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Dominion

Post autor: carlos »

morris pisze: 08 maja 2018, 20:00 Od wczoraj rozsyłają do sklepów.
Od dzisiaj.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Wiesz, nie siedzę w Rabenie (chyba tam moją swoje centrum spedycyjne) i nie patrzę na ręce, czy rzeczywiście wysyłają, czy może przygotowują do wysyłki czy cokolwiek. W każdym razie GF na swoim profilu fejsbukowym w kwietniu pisali, że będą wysyłać od 7-go maja, a wczoraj (czyli właśnie 7-go) napisali, że "To już dziś! Już do Was jadą" (pisali o paczkach z Dominionem) oraz na swojej stronie (https://gamesfactory.pl/dominion-ii-edycja-premiera/) też napisali (wczoraj), że "Mamy olbrzymią przyjemność poinformować was, że II edycja Dominiona szczęśliwie do nas dotarła i ma dzisiaj swoją premierę. Gry zostały rozesłane dzisiaj do wszystkich sklepów, które złożyły u nas zamówienie."
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: vincentblack »

Pytanie do grających edycjami mieszanymi (PL + EN): czy jest to uciążliwe czy znając karty już w ogóle się tego nie zauważa? (miksu językowego) I czy mając karty w grubych koszulkach premium tyły kart różnych edycji są do rozróżnienia?
Ostatnio zmieniony 08 maja 2018, 20:39 przez vincentblack, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ