Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Dominion

Post autor: carlos »

morris pisze: 08 maja 2018, 20:07 Wiesz, nie siedzę w Rabenie (chyba tam moją swoje centrum spedycyjne) i nie patrzę na ręce, czy rzeczywiście wysyłają, czy może przygotowują do wysyłki czy cokolwiek. W każdym razie GF na swoim profilu fejsbukowym w kwietniu pisali, że będą wysyłać od 7-go maja, a wczoraj (czyli właśnie 7-go) napisali, że "To już dziś! Już do Was jadą" (pisali o paczkach z Dominionem) oraz na swojej stronie (https://gamesfactory.pl/dominion-ii-edycja-premiera/) też napisali (wczoraj), że "Mamy olbrzymią przyjemność poinformować was, że II edycja Dominiona szczęśliwie do nas dotarła i ma dzisiaj swoją premierę. Gry zostały rozesłane dzisiaj do wszystkich sklepów, które złożyły u nas zamówienie."
Wiem, że tam nie siedzisz i wiem co pisali. :) Raben zawalił i wysyłają od dzisiaj.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

carlos pisze: 08 maja 2018, 20:31
morris pisze: 08 maja 2018, 20:07 Wiesz, nie siedzę w Rabenie (chyba tam moją swoje centrum spedycyjne) i nie patrzę na ręce, czy rzeczywiście wysyłają, czy może przygotowują do wysyłki czy cokolwiek. W każdym razie GF na swoim profilu fejsbukowym w kwietniu pisali, że będą wysyłać od 7-go maja, a wczoraj (czyli właśnie 7-go) napisali, że "To już dziś! Już do Was jadą" (pisali o paczkach z Dominionem) oraz na swojej stronie (https://gamesfactory.pl/dominion-ii-edycja-premiera/) też napisali (wczoraj), że "Mamy olbrzymią przyjemność poinformować was, że II edycja Dominiona szczęśliwie do nas dotarła i ma dzisiaj swoją premierę. Gry zostały rozesłane dzisiaj do wszystkich sklepów, które złożyły u nas zamówienie."
Wiem, że tam nie siedzisz i wiem co pisali. :) Raben zawalił i wysyłają od dzisiaj.
Czyli że GF znów miał ogromnego pecha?
DPD by nie zawaliło, oni szanują klienta :wink:
Zaraz, jeśli dzisiaj wysłali to jutro dojdzie do sklepów, sklepy wyślą w czwartek a w piątek dopiero u mnie, a w ten poniedziałek była premiera...
Czyli miałem rację, Elvis żyje :!:
Zaraz, zaraz... a gdzie ja jestem... nie... Nie! NIEEEEE :!: :!: :!:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion

Post autor: Daquan »

warlock pisze: 08 maja 2018, 14:18 A tak swoją drogą - przeglądam sobie nowe karty i przyznam szczerze, że w przypadku niektórych zmiany są tylko pozornie korzystniejsze. Porównajmy takiego Złodzieja i Bandytę:

Obrazek
Obrazek

Wydawałoby się, że Bandyta jest lepszy. Nie czyści talii rywala z Miedziaków (co jest potencjalnym efektem ubocznym Złodzieja) i daje gwarantowane złoto. I w obrębie samej podstawki faktycznie - jest potężniejszy. Jeśli jednak gramy z dodatkami i w grze są takie karty jak Bank czy Fortuna, Złodziej pozwala nie tylko wyrzucić je z talii rywala (tak samo jak Bandyta), ale przede wszystkim dać je właścicielowi. No i to gracz zagrywający Złodzieja wybiera, który skarb leci na śmietnisko ;).

Kupiłem drugą edycję bo chcę mieć wszystkie karty, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy: Vaccarino stworzył karty, które są "zawsze dobre" i wyrzucił karty, które są bardziej sytuacyjne, ale pozwalają na kreatywne combosy w odpowiednich sytuacjach, szczególnie jeśli dorzuci się dodatki. Słowem - absolutnie nie warto pozbywać się starych sześciu kart z poprzedniej edycji, bo bywają bardzo użyteczne. Wszystko zależy od kontekstu ;).
Warlock i inni mocno zorientowani. Trochę ostatnio Dominion poszedł w odstawkę. Mam wszystko co wyszło po polsku. Czy „jest sens” kupić 2 edycje, żeby skorzystać z tych kilku kart? Czy one na tyle odświeżają rozgrywkę, żeby warto było wydać tę stówkę z ogonkiem? Trochę ostatnio nie miałem czasu, a przymierzam się do zamówienia kilku rzeczy dla siebie i na prezenty... i tak się zastanawiam, czy dorzucić do koszyka tego Dominiona, czy nie... niby przejrzałem te nowe karty, ale nie potrafię podjąć decyzji, czy brać już, czy sprawdzic najpierw...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1881 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

Te karty zginą w natłoku innych ;). Moim zdaniem "normalnemu graczowi" to nie jest potrzebne. Ja jestem fanatykiem Dominiona i po prostu muszę to mieć z kolekcjonerskiego obowiązku ;).
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion

Post autor: Andy »

vincentblack pisze: 08 maja 2018, 20:27 Pytanie do grających edycjami mieszanymi (PL + EN): czy jest to uciążliwe czy znając karty już w ogóle się tego nie zauważa? (miksu językowego) I czy mając karty w grubych koszulkach premium tyły kart różnych edycji są do rozróżnienia?
Mam miks kart polskich i angielskich i bardzo szybko przestaliśmy na to zwracać uwagę. O koszulkach nic nie powiem, bo ich nie stosuję.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: vincentblack »

Andy pisze: 08 maja 2018, 22:20
vincentblack pisze: 08 maja 2018, 20:27 Pytanie do grających edycjami mieszanymi (PL + EN): czy jest to uciążliwe czy znając karty już w ogóle się tego nie zauważa? (miksu językowego) I czy mając karty w grubych koszulkach premium tyły kart różnych edycji są do rozróżnienia?
Mam miks kart polskich i angielskich i bardzo szybko przestaliśmy na to zwracać uwagę. O koszulkach nic nie powiem, bo ich nie stosuję.
Jeśli nie odróżniacie kart bez koszulek to tym bardziej nie będzie się ich rozróżniać gdy w nich są.

W takim razie zamawiam angielskie Update Packi i nie będę miał problemu że kupiłem grę dla 70 kart spośród 500 :)
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Dominion

Post autor: kozz84 »

Angielski dodatek "Adventures" był inaczej wydrukowany i wyraźnie było widać różnice. Cieńsze karty i nie takie sztywne. Nowy druk pewnie rozwiązał problem.

Za 60-70 można kupić update-pack, jak dopłacisz 40 zł to możesz kupić drugą edycję podstawki :D Nie namawiam do złego, ale podstawowe karty (miedziaki, złoto, klątwa, karty zwycięstwa) są zdecydowanie lepsze w drugiej edycji.

PS Dawno temu kupiłem od mayday 25 x 100 koszulek do Dominiona, żeby mieć z głowy temat koszulkowania. Przy Empires/Nocturne musiałem dokupić kolejne :?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Dominion

Post autor: zakwas »

kozz84 pisze: 08 maja 2018, 23:42 Nie namawiam do złego, ale podstawowe karty (miedziaki, złoto, klątwa, karty zwycięstwa) są zdecydowanie lepsze w drugiej edycji.
Obrazek
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion

Post autor: Daquan »

kozz84 pisze: 08 maja 2018, 23:42 Angielski dodatek "Adventures" był inaczej wydrukowany i wyraźnie było widać różnice. Cieńsze karty i nie takie sztywne. Nowy druk pewnie rozwiązał problem.

Za 60-70 można kupić update-pack, jak dopłacisz 40 zł to możesz kupić drugą edycję podstawki :D Nie namawiam do złego, ale podstawowe karty (miedziaki, złoto, klątwa, karty zwycięstwa) są zdecydowanie lepsze w drugiej edycji.

PS Dawno temu kupiłem od mayday 25 x 100 koszulek do Dominiona, żeby mieć z głowy temat koszulkowania. Przy Empires/Nocturne musiałem dokupić kolejne :?
Dobra. All in all biorę tego Dominiona 2.0. :D
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Dominion

Post autor: predki »

Angielski „Adventures” był drukowany w Stanach, zamiast w Altenburgu, jak cała reszta Dominiona i stąd różnice. Ale za to na pudełku ma logo „Proudly made in USA”.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Raczej "Made in the USA with pride", no ale nie ważne. W drugiej edycji chyba nie ma już tego, tylko standardowa ramka głosząca o tym, że to jest rozszerzenie a nie kompletna gra.

To "with pride" znajduje się na pudełku w miejscu, gdzie był podpis... Matthiasa Catreina, podczas gdy autorem obrazka jest Lorraine Schleter. Taka tam ciekawostka.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Pudła są już w sklepach czy nie?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
lechu
Posty: 21
Rejestracja: 14 gru 2014, 22:07

Re: Dominion

Post autor: lechu »

Zamawiałem preorder i mam informację ze sklepu że będzie do odbioru w piątek.
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: Dominion

Post autor: Harth »

Pewnie pytam w "złym" miejscu ale czy Waszym zdaniem warto kupować Dominiona? Czy gra pomimo wieku nadal się broni, czy też lepiej sięgnąć po jakieś nowsze tytuły?
Mam/Miałem
3Trolle 7%
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Dominion

Post autor: kozz84 »

Dominion był moim pierwszym i wszystkie inne były dla mnie marną kopią z dodanym na siłę tematem. Trochę pograłem, ale zawsze wracałem do Dominiona.

Masa dodatków fantastycznie rozbudowuje na pozór prostą mechanike akcja, kupowanie, dobór kart. Na 11 dodatków jest tylko jeden bubel. Pokaż mi inną taką grę? IMO Po tylu latach jest to nadal król deckbuilderow.

Tak na dobrą sprawę przestarzała jest tylko szata graficzna na kartach.

Jak nie jesteś pewien zawsze możesz spróbowac online. Jest oficjalna strona i w zestaw podstawowy można grać za darmo.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1881 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

Ile ja się nasłuchałem, że Star Realms/Hero Realms bije na głowę Dominiona. Zagrałem w te gry i... nie ukrywam, takie Hero Realms jest bardzo przyjemne, ale Dominion (jako system) to dla mnie zupełnie inna liga... Kreatywność twórcy przy tworzeniu zdolności na kartach do tej pory mnie zadziwia. Każda partia to zawsze inna łamigłówka. W dodatku bardzo strategiczna, bo wszyscy mają dostęp do wielu kopii tych samych kart.

Przestałem już się udzielać w dyskusjach na temat wyższości gier ABC nad XYZ, niech każdy gra w to co chce. Ale nie ukrywam, aż mnie skręca jak ludzie piszą, że Dominion to słaby deckbuilder ;).
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

lechu pisze: 09 maja 2018, 21:02 Zamawiałem preorder i mam informację ze sklepu że będzie do odbioru w piątek.
Nie no masakra, albo trzeba się przenieść do większego miasta albo wysłać Leona Zawodowca do Games Factory co by ich nauczył odpowiedniego podejścia do klienta :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1728
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1391 times

Re: Dominion

Post autor: Leser »

warlock pisze: 09 maja 2018, 22:46 Ile ja się nasłuchałem, że Star Realms/Hero Realms bije na głowę Dominiona. Zagrałem w te gry i... nie ukrywam, takie Hero Realms jest bardzo przyjemne, ale Dominion (jako system) to dla mnie zupełnie inna liga... Kreatywność twórcy przy tworzeniu zdolności na kartach do tej pory mnie zadziwia. Każda partia to zawsze inna łamigłówka. W dodatku bardzo strategiczna, bo wszyscy mają dostęp do wielu kopii tych samych kart.

Przestałem już się udzielać w dyskusjach na temat wyższości gier ABC nad XYZ, niech każdy gra w to co chce. Ale nie ukrywam, aż mnie skręca jak ludzie piszą, że Dominion to słaby deckbuilder ;).
Dokładnie tak. Star Realms to przyjemna, dynamiczna nawalanka wykorzystująca mechanikę deckbuildingu. Dominion to DECKBUILDER, zupełnie inna kategoria kombinowania i w tej kategorii gra Vaccarino do dziś nie ma sobie równych. Oczywiście warto zaznaczyć, że prawdziwe oblicze tej gry można dostrzec dopiero po zaopatrzeniu się w kilka części. Sama podstawka to ledwie przedsmak.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Dominion

Post autor: mckil »

To ja zapytam inaczej. Czy mając Intrygę lepiej kupić któryś z dodatków czy podstawkę 2.0?
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Dominion

Post autor: kozz84 »

Ciężko powiedzieć. Dodatek Empires jest fantastyczny, daje mnóstwo nowych rzeczy, łatwych do ogarnięcia i jest chyba najlepszy dodatek do gry.

Chociaż dziwne jest grać w Dominion, nie znając wiedzmy, milicji i innych kart z podstawki.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1728
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1391 times

Re: Dominion

Post autor: Leser »

mckil pisze: 09 maja 2018, 23:53 To ja zapytam inaczej. Czy mając Intrygę lepiej kupić któryś z dodatków czy podstawkę 2.0?
Mając taki wybór postawiłbym na dodatek. Dostaniesz więcej nowych, ciekawych mechanik. Podstawka oferuje mocno wstępne oblicze Dominiona (czyli dostaniesz "mniej" niż masz w Intrydze). Nie znaczy to jednak, że wybór podstawki jest z gruntu zły. Największą siłą Dominiona jest różnorodność rozgrywek w zależności od układu zestawów. Każde zwiększenie puli kart tę różnorodność i tym samym atrakcyjność rozgrywek znacząco zwiększa.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Podstawka jest dobra dla nieogranych, mniej tekstu, zasad itd.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Już mam u siebie II edycję :-)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1881 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

morris pisze: 10 maja 2018, 11:28 Już mam u siebie II edycję :-)
U mnie nawet w trasie nie jest... :(

@morris, jak kolory tyłów kart?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Sprawdzę jak będę w domu, bo w pracy nie mam do czego porównać.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
ODPOWIEDZ