Międzynarodowy rynek gier planszowych (dane z 2012 r.)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Międzynarodowy rynek gier planszowych (dane z 2012 r.)

Post autor: Rocy7 »

Ostatnio trafilem na interesującą analize miedzynarodowego rynku gier planszowych (stan na 2012 r.)

Na przestrzeni ostatnich kilku lat światowy rynek gier planszowych odnotowywał 17-procentowe tempo wzrostu sprzedaży rocznie. Zjawisko to jest trudne do wytłumaczenia. Wielu badaczy rynku zadaje sobie pytanie, jak to się dzieje, że w czasach dynamicznie rozwijających się technologii informatycznych, internetu, komputerów, telefonów komórkowych, tabletów itp. nie odchodzą do lamusa gry wykorzystujące nie nowoczesne urządzenia elektroniczne, lecz karton, kości do gry oraz karty.

Nie chodzi przy tym o szachy czy warcaby, które towarzyszą ludziom od wielu stuleci, a ich zasady pozostają w zasadzie niezmienne, lecz o cały segment nowo projektowanych i szybko unowocześniających się gier planszowych. Szacuje się, że każdego roku na świecie pojawia się kilkaset nowych produktów, a wiele z nich odniosło naprawdę duży sukces komercyjny. Dowodem na to jest wspomniany wysoki wskaźnik wzrostu sprzedaży. W 2012 r. wartość światowego rynku gier planszowych wyniosła 3,4 mld USD. Niemcy są europejskim liderem nie tylko pod względem wielkości produkcji gier planszowych, lecz także ich sprzedaży na rynku krajowym. Według tygodnika „The Economist”, kraj ten na międzynarodowym rynku odgrywa taką rolę, jak Belgia w branży czekoladowej – wyznacza nowe trendy.


Do grupy największych francuskich producentów gier planszowych zaliczają się: Asmodee, mający prawie 60-procentowy udział w produkcji krajowej, oraz Gigamic, Iello, Paille Éditions, Dixit i Millenium. Roczne obroty utworzonej w 1998 r. i zatrudniającej obecnie 350 pracowników firmy Asmodee przekraczają 100 mln EUR. Udział tego przedsiębiorstwa w sprzedaży na rynku francuskim wynosi ok. 12%, co daje mu drugie miejsce, po zdecydowanie dominującym dostawcy ze Stanów Zjednoczonych – Hasbro (28% rynku). Asmodee wyprzedza natomiast pod względem sprzedaży na krajowym rynku takie renomowane spółki zagraniczne, jak niemiecki Ravensburger, amerykański Goliath czy rodzimy TF1.

 
Asmodee należy raczej do wyjątków wśród francuskich wydawców gier planszowych i dobrze sobie radzi z konkurencją zagraniczną. Większość mniejszych producentów tę rywalizację przegrywa – i to nie tylko z firmami chińskimi, lecz także amerykańskimi czy niemieckimi. Ich sytuację mogłoby poprawić obniżenie stawki podatku VAT ze standardowego poziomu 19,6% do 5,5% Wymagałoby to jednak zaliczenia gier planszowych do dóbr kultury czy artykułów edukacyjnych. Tego domagają się przedstawiciele francuskiej branży, powołując się na przykład sąsiednich Niemiec, gdzie takie właśnie rozwiązanie funkcjonuje.


Rynek gier planszowych, podobnie zresztą jak cała branża zabawek i gier, jest rynkiem sezonowym. Ponad 60% sprzedaży tych wyrobów przypada na ostatni kwartał roku, a tylko na grudzień – aż 30%.

To tylko ciekawsze fragmenty całość jest tu
http://www.een.org.pl/index.php/rynki-z ... owych.html
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Międzynarodowy rynek gier planszowych (dane z 2012 r.)

Post autor: mauserem »

Rocy7 pisze:Ostatnio trafilem na interesującą analize miedzynarodowego rynku gier planszowych (stan na 2012 r.)...
Taka trochę kronikarska archeologia :mrgreen: 2012 - "stare dobre czasy" chciałoby się rzec

Sytuacja tam przedstawiona nie ma już wiele wspólnego z rzeczywistością 2018.
Wzrosty maja zdaje się już dwójkę z przodu :)
Rola Asmodee obecnie jest już zupełnie inna.
ODPOWIEDZ